(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Sveikata

Sveikos mitybos idėjos padeda tobulėti

2012 m. liepos 10 d.
Greitai plintančios sveikos gyvensenos idėjos keičia visuomenės mitybos įpročius. Žaliavalgiai, iš valgiaraščių išbraukę mėsą bei kitus gyvulinės kilmės produktus, juos pakeičia šviežiais žalumynais. Tai ne tik atnaujina mitybos racioną, bet ir padeda pradėti naują gyvenimo būdą.
Prieš maždaug mėnesį žaliavalgystę praktikuoti pradėjo Andrius Kvauka. Jį žengti sveikos gyvensenos keliu paskatino dalyvavimas seminare, kurio pagrindinė tema buvo sveika mityba ir jos svarba.
Vaikinas pripažino, jog žaliavalgystė jam nebuvo naujiena ar kardinalus...

Kaip išvengti kompiuterių poveikio sveikatai?

2012 m. liepos 10 d.
Pernelyg ilgo sėdėjimo prie kompiuterio galimos pasekmės: judėjimo stoka, nutukimas, laikysenos sutrikimai, stuburo iškrypimai, nuovargis, galvos skausmai, padidėjęs dirglumas, regėjimo problemos (dažnesnė trumparegystė), akių nuovargis, sausumas ar peršėjimas, riešų sąnarių jautrumas, sprando, pečių juostos, nugaros, juosmens srities skausmai, priklausomybė nuo kompiuterio. Kaip to išvengti?Įrengiant kompiuterizuotas darbo vietas, reikia eliminuoti pašalinių atspindžių atsiradimo galimybę. Norėdami sumažinti atspindžius, pakreipkite monitorių truputį...

Vaistažolės mūsų laukia

2012 m. liepos 10 d.
Žmonės vis labiau brangina sveikatą – vieni grūdinasi ir sportuoja, kiti renka vaistažoles. „Dabar idealus laikas gydomosioms žolelėms rinkti ir džiovinti“, – sako žolininkė Vanda Lukošaitienė.
Plačialapis gyslotis – gyvasis tvarstis. Gyslotis žydi gegužės-rugsėjo mėnesiais, tuo metu pats laikas jį rinkti. Surinkti gysločiai džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje. Iš šviežių, nedžiovintų lapų gali būti spaudžiamos sultys.
Gysločių lapai pasižymi geru uždegimą slopinančiu, dezinfekuojamuoju, bakteriocidiniu poveikiu, o...

Apie klimato pokyčius praneš ir ŠU Gamtos mokslų fakultetas

2012 m. liepos 10 d.
Aprašas reglamentuoja informacijos rinkimo tvarką, analizę, ataskaitų rengimo ir informacijos visuomenei teikimo organizavimą, vykdymą bei nustato atsakingus vykdytojus.
Šio aprašo tikslas laiku ir tinkamai informuoti visuomenę apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai ir prevencines priemones bei padėti valstybės valdymo ir mokslo institucijoms rengti ankstyvo perspėjimo planus, programas.
Informacijos apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai rinkimą, analizę ir teikimą visuomenei organizuos ir vykdys...

Infekcinių ligų sukėlėjus vasarą platina ir musės

2012 m. liepos 10 d.
Per dieną musė gali nuskristi iki 7 kilometrų ir ant savo kojų pernešti net 6 milijonus bakterijų. Tūpdamos ant išmatų, šiukšlynų, įvairiausių pūvančių atliekų, dvėselienos, savo kojomis, plaukeliais, burnos organais perneša įvairius mikrobus, ligų sukėlėjus, parazitinių kirmėlių kiaušinius. Daug ligų sukėlėjų jos nešioja ir savo žarnyne, kuriuos platina kartu su išmatomis, nutūpdamos ant maisto produktų, indų, drabužių, baldų.
Kaip išvengti musių pernešamų ligų?
Maisto ruošimo ir gaminimo patalpose, maitinimo įstaigose bei namuose naudoti vabzdžius atbaidančias priemones. Namuose nelaikyti pūvančių, gendančių...

Gimdyti namie ar ne?

2012 m. liepos 3 d.
Šešių vaikų mama Alma Pranauskaitė svajojo tapti akušere. Du savo vaikus ji pagimdė viena. Medikai sako, kad kol kas sąlygų priimti gimdymą namie Lietuvoje nėra. Šeimų iniciatyvinė grupė siekia įteisinti galimybę rinktis, kur gimdyti.Alma Pranauskaitė iš Šiaulių rajono du kartus gimdė namuose, be gydytojų pagalbos. Pirmasis „naminukas“ buvo sūnus, kuriam dabar jau 22 metai. Mama Alma prisimena, kad būdama svečiuose pajuto skausmus. Pasiėmusi rankšluostį ir stiklo šukę Alma nuėjusi į pirtelę. Šukė buvo reikalinga virkštelei nupjauti. Sūnus ten gimė sveikas. Jį vaikystėje pavadindavo...

Klinika įvertino praėjusius metus

2012 m. liepos 3 d.
Cezario pjūvio operacijų pernai atlikta 518 (24-25 proc.). Klinikos specialistai tvirtina, kad šių operacijų skaičius galėtų sudaryti 15-20 procentų, nes tai nėra alternatyva gimdymui natūraliai. Sudėtinga operacija gali sukelti įvairių komplikacijų – nukraujavimą, gimdos netekimą ir panašių.
Metų rezultatams aptarti skirtoje spaudos konferencijoje Ginekologijos skyriaus vedėjas Andrius Simavičius sakė, kad daugėja operuojamų pacienčių – pernai atlikta 1050 operacijų. Padaugėjo ir onkologinių operacijų – atlikta 228.
Nėštumo patologijos skyriuje praėjusiais metais...

Užregistruoti 58 nauji ŽIV infekcijos atvejai

2012 m. liepos 3 d.
Pagal užsikrėtimo ŽIV infekcija būdą, nustatyta, kad šiemet beveik pusė asmenų (44,8 proc., 26 asmenys) užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus, 16 asmenų (27,6 proc.) – per heteroseksualius, 3 – per homoseksualius santykius. Trylikai asmenų užsikrėtimo būdas nenustatytas. Naujai užregistruotų užsikrėtusiųjų ŽIV amžiaus vidurkis 36 metai.
Daugiausiai (21 atvejis) naujų ŽIV atvejų užregistruota Vilniaus apskrityje, 11 – Kauno, 7 – Klaipėdos, 5 – Šiaulių, po 4 – Alytaus ir Telšių apskrityse, 2 – Tauragės ir po 1 – Panevėžio bei Utenos apskrityse. Du...

Lietuvoje parduodamos braškės yra saugios

2012 m. liepos 3 d.
Nors tik­rin­tos braš­kės ne­tu­rė­jo eko­lo­giš­ku­mą liu­di­jan­čių ser­ti­fi­ka­tų, ty­ri­mų re­zul­ta­tai pa­ro­dė, jog lie­tu­viš­kos uo­gos užau­gin­tos ne­nau­do­jant jo­kių pes­ti­ci­dų. Bet bū­ta ir ki­to­kių at­ve­jų. „Nus­ta­ty­tas vie­nas at­ve­jis, kai purk­šiant vais­me­džius, vė­jas nu­ne­šė pes­ti­ci­dus į ša­lia esan­tį lau­ką su braš­kė­mis ir jas už­ter­šė. To­dėl ra­gi­na­me ūki­nin­kus ypač ati­džiai che­mi­nė­mis me­džia­go­mis purkš­ti gre­ta braš­kių au­gan­čias dar­žo­ves ar vais­me­džius, nes vi­sų me­tų sun­kus dar­bas ga­li nuei­ti nie­kais“, – sa­kė...

Ligas pažaboti padeda optimizmas

2012 m. birželio 26 d.
Šiaulietė Julija Gedrimienė trykšta gera nuotaika. „Nuo prigimties esu optimistė, gal todėl ligos neužsibūna“, – šypsosi moteris, patyrusi krūtinės anginą, astmą, ne vieną ligą dėl sudarkyto stuburo.
Juliją Gedrimienę krūtinės angina užklupo bibliotekoje, kai ramiai sėdėjusi moteris laukė dukters, kol ši pasikeis knygas. „Staiga skausmas spustelėjo širdelę ir ėmė stipriai drebėti rankos, norėjau jas sustabdyti, bet neįstengiau“, – mena moteris.
Negaišdama laiko pravėrė medikų duris. Gydytojas, uždėjęs vieną ranką širdies plote, kitą – ant nugaros ir stipriai...

Gražioms kojoms reikia geros priežiūros

2012 m. birželio 26 d.
Anot chirurgo Virginijaus Jautakio dėl kojų venų varikozės, liaudyje vadinamos venų išsiplėtimu, kenčia net trys iš dešimties suaugusių žmonių. Vasarą šis negalavimas ypač išryškėja. Kaip prižiūrėti savo kojas, o kartu ir organizmą?
Moterys kojų venų varikoze skundžiasi kur kas dažniau nei vyrai, nes kraujagyslių sienelių tvirtumas priklauso nuo hormonų. Jų pusiausvyrą organizme neretai sutrikdo kontraceptikų vartojimas bei nėštumas.
Venų susirgimų daugėja senstant, kadangi keičiasi odos bei kraujagyslių elastingumas, o silpnėdamos kraujagyslių sienelės turi didesnę tikimybę plėstis...

Ką valgyti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

2012 m. birželio 26 d.
Praeitame „Sveikatos“ priede ("Šiaulių kraštas“ 2012-06-12) Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja dietologė Regina Galubauskienė patarė, kaip pakeitus mitybos įpročius apsaugoti savo širdį. Šį kartą – apie vertingus maisto produktus ir patiekalus sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.Geriausiai tinka juoda, ruginė ar kvietinė duona be druskos, pagaminta iš rupaus malimo miltų su selėnomis ir grūdais. Sausainiai, pyragai turėtų būti valgomi nedažnai ir tik kepti iš neriebios tešlos. Vartotini makaronai, bet geriau tie, kurie gaminti be kiaušinio...

Kodėl šunims paplūdimyje – ne vieta?

2012 m. birželio 26 d.
Dažniausiai į organizmą patenka kirmėlių toksokarų kiaušinėliai, o lervos gali apsigyventi plaučiuose, kepenyse, akyse, smegenyse, širdyje ir kituose žmogaus organuose. Pavyzdžiui, pažeidus plaučius, vaikas kosėja, dūsta, smegenų pažeidimas gali sukelti epilepsiją, galvos skausmus, lervai apsigyvenus akyje pablogėja regėjimas.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras perspėja, jog šiltuoju metų laiku padaugėja susirgimų toksokaroze. Tai patvirtina ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos pateikti užsikrėtusių toksikoroze skaičiai...

Kodėl mes norime atostogauti?

2012 m. birželio 26 d.
Į šį klausimą bet kuris žmogus atsakys – tam, kad galėtume pailsėti. Tačiau psichologai pataria žvelgti giliau.Psichologė Inga Dovidaitienė sako, kad atostogos mums reikalingos tam, kad kuriam laikui galėtume pakeisti savo įprasto gyvenimo būdą bei aplinką.
„Paprastai mūsų gyvenimas susideda iš rutinos: darbai, namai, šeima, nuolatinis stresas, įtemptas gyvenimo tempas, finansiniai klausimai ir kiti gyvenimo sunkumai, kurie trukdo mėgautis ramesniu gyvenimu, – aiškina psichologė. – Atostogų metu mes stengiamės atsiriboti nuo kasdieninių rūpesčių...

Lai­min­gas bi­lie­tas ki­tam

2012 m. birželio 19 d.
Žeimelyje (Pakruojo raj.) gyvenanti Andina Užkuraitienė prieš keletą mėnesių skubėjo į Vilnių, kad padėtų vėžiu sergančiai nepažįstamai moteriai, kuriai buvo persodintos jos kamieninės ląstelės. Moteris į donorų registrą pateko susidūrusi su skaudžia patirtimi savo šeimoje.
Vasarį 38-erių Andina Užkuraitienė sulaukė medikų skambučio iš Santariškių klinikų, pranešančio, kad jos kaulų čiulpai galbūt tiktų vienai ligonei. Jeigu moteris, kaulų čiulpų donorės kortelę užpildžiusi prieš šešerius metus, nepersigalvojo, reikėtų nuvykti į Šiaulius išsitirti kraujo.
„Ne, tikrai nepersigalvojau. Nevaidinu...

Kas padeda vaikui prisitaikyti darželyje?

2012 m. birželio 19 d.
„Rudenį pradėsiu leisti į darželį pustrečių metukų sūnų. Tai man nauja patirtis. Kaip pasiruošti, kad prisitaikyti darželyje vaikui būtų lengviau, o man išsiskyrimas būtų ne toks skausmingas?“ – klausia jauna mama.Į klausimus šia tema atsako Šiaulių miesto pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė Aurelija BANIULIENĖ.– Kaip paruošti mažylį darželiui? Su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria tėvai, pradėję vaiką vesti į darželį?– Vaikui atsiskyrimas nuo mamos ir namų aplinkos įvyksta pirmą kartą ir tai kelia didelį nerimą. Sprendimas leisti vaiką į darželį ar ne...

Parkinsono ligos priešas – teigiamos emocijos

2012 m. birželio 12 d.
Šiaulietis Zigmantas Dilda Parkinsono ligos kaprizus kenčia jau šešti metai. Vyriškis stengiasi smulkiais žingsneliais eiti pirmyn, kovoti su nuolat progresuojančia, nepagydoma Parkinsono liga. Svarbiausia jo veikla – padėti likimo draugams.
„Kiek žmogus gali pakelti, nežino net jis pats, kol gyvenimas nepažeria išbandymų. Tada pamatai, kad tikroji stiprybė – ne pečių plotyje ir skambiuose žodžiuose. Kažkur giliai viduje glūdi tai, ko neįmanoma nusakyti kalba, pasverti ar pamatuoti. Vieniems šis jausmas padeda sugniužti...

Širdies ligoms būtina dietoterapija

2012 m. birželio 12 d.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja dietologė Regina Galubauskienė išleido knygą „Širdies ligų dietoterapija. Patarimai sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis“. Patyrusi praktikė žino, kaip pakeitus mitybos įpročius apsaugoti širdį.R. Galubauskienė sako, kad vieni, kurie ima rūpintis sveikata, kartais persistengia – pradeda laikytis griežtos dietos, būna fiziškai aktyvūs ir sumažina savo kūno masę net iki išsekimo. Kiti – valgo kaip valgę, neatsisako alkoholio, todėl pradeda tukti. Tiems, kurie nesilaiko tam tikrų subalansuotų medikamentinio gydymo ir dietinio...

Gimdyti galima su šypsena

2012 m. birželio 12 d.
Lietuvos perinatalinės medicinos ir psichologijos asociacijos vadovas, ginekologas Romualdas Šemeta įsitikinęs, kad gimdymas neturi kelti skausmo. Pirmosios šalyje Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos bei sąmoningos tėvystės klubo įkūrėjas Šiauliuose rytoj pristatys penktąją savo knygą „Gimdymas su šypsena“. „Tikiuosi sudominti žmones savo mintimis apie motinystę“, – sakė medikas.R. Šemeta sako, kad gimdymas yra fiziologinis procesas, o ne liga. „Gimdyti moterys gali be skausmo, nes visi fiziologiniai procesai turėtų būti neskausmingi, –...

Kaip sveikai maitintis jaunimui?

2012 m. birželio 12 d.
Jauni žmonės, taupydami laiką ir nesuvokdami mitybos pasekmių sveikatai, vis dažniau renkasi greitai pagaminamą maistą, daug riebalų turinčius užkandžius, geria dirbtiniais saldikliais saldintus gėrimus.Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai siūlo jaunimui laikytis 10 patarimų.Kasdien žmogaus organizmas turi gauti apie 40 įvairių maisto medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų. Tačiau nėra nė vieno maisto produkto, kuriame rastume juos visus. Kad gautume visų organizmui reikalingų maisto...

Dienos populiariausi

Ūkininko Daliaus Linkevičiaus planai

2012 m. liepos 10 d.
lankomiausias

Lėlę išsaugojo pusšimtį metų

2012 m. liepos 10 d.
daugiausiai komentuotas