Po­li­ci­ja sau­go gy­ven­to­jus ir sau­go­si pa­ti

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos vir­ši­nin­kas Ra­mū­nas Sa­ra­pas pa­ti­ki­no, kad, ne­pai­sant įtemp­to lai­ko, gy­ven­to­jų sau­gu­mas bus už­tik­ri­na­mas mak­si­ma­liai.
Nuo va­kar, ko­vo 16 die­nos, mū­sų ša­lies mas­tu pa­skelb­tas ka­ran­ti­nas dėl mil­ži­niš­ka ga­lia po vi­są Eu­ro­pą plin­tan­čio ko­ro­na­vi­ru­so pa­ko­re­ga­vo vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų, tar­ny­bų, vers­lo įstai­gų gy­ve­ni­mą. Ne­pai­sant su­griež­tin­tų dar­bo są­ly­gų ir tai­syk­lių Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai ir to­liau vyk­do jiems pa­ti­kė­tas pa­rei­gas.
Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Kiek­vie­nas Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos pa­tru­lių au­to­mo­bi­lis yra ap­rū­pin­tas bū­ti­no­sio­mis ap­sau­gi­nė­mis prie­mo­nė­mis. Nuot­rau­ko­je – vy­riau­sie­ji pa­tru­liai Re­da Ne­sa­vie­nė ir Do­vy­das Uz­di­la.

Gru­biems pa­žei­di­mams iš­ly­gų ne­bus

Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos vir­ši­nin­kas Ra­mū­nas Sa­ra­pas va­kar „Šiau­lių kraš­tą“ pa­ti­ki­no, kad ir vi­suo­ti­nio ka­ran­ti­no me­tu po­li­ci­ja, ku­rios prio­ri­te­ti­nė už­duo­tis da­bar – už­kirsti kelią  gy­vy­biš­kai pa­vo­jin­gos in­fek­ci­jos pli­ti­mo ga­li­my­bei, ir to­liau vyk­dys sa­vo funk­ci­jas: vyks eis­mo kont­ro­lė, bus už­kar­do­mi pa­žei­di­mai, ko­vo­ja­ma su nu­si­kal­ti­mais.

„Nors ir la­bai įtemp­to­je si­tua­ci­jo­je po­li­ci­jos funk­ci­jos ir to­liau at­lie­ka­mos, tik dar griež­čiau lai­kan­tis at­sar­gu­mo. At­sa­kin­gai sa­kau: gat­vė­se, vie­šo­se vie­to­se ir to­liau ne­bus ga­li­ma da­ry­ti, ką pa­no­rė­jus“, – sa­kė ko­mi­sa­ras.

Pa­sak jo, ka­ran­ti­nu gy­ve­ni­mas ne­sus­to­ja – ne­pai­sant dau­gy­bės ap­ri­bo­ji­mų ir re­ko­men­da­ci­jų, kai ku­riems gy­ven­to­jams vis dėl­to neiš­ven­gia­ma vyk­ti į dar­bą. Va­di­na­si, grei­čio kont­ro­lė va­di­na­mai­siais tri­ko­jais, ne­blai­vių vai­ruo­to­jų kont­ro­lė ir to­liau bus vyk­do­ma.

„Mes pri­va­lo­me už­tik­rin­ti žmo­nių sau­gu­mą. Gal­būt į kai ku­riuos pa­žei­di­mus žiū­rė­si­me at­lai­džiau – dėl to ti­ki­mės gy­ven­to­jų su­pra­tin­gu­mo. Ki­tą ver­tus, rim­tiems nu­si­žen­gi­mams iš­ly­gų ir to­liau ne­bus“, – sa­kė Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos va­do­vas.

Anot R. Sa­ra­po, esant ekst­re­ma­liai pa­dė­čiai, po­li­ci­jos pa­rei­gū­nams, ypač tiems, ku­rie sa­vo tar­ny­bo­je tu­ri tie­sio­gi­nį kon­tak­tą su gy­ven­to­jais, yra duo­ti nu­ro­dy­mai, kaip tu­rė­tų vyk­ti bend­ra­vi­mas ir ko­kių tai­syk­lių bū­ti­na lai­ky­tis, sie­kiant sau­gu­mo.

„Mums la­bai svar­bu gy­ven­to­jų sau­gu­mas, ta­čiau ne ma­žiau svar­bi ir mū­sų pa­rei­gū­nų svei­ka­ta“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė po­li­ci­jos vir­ši­nin­kas. – Pat­ru­liai tu­ri vai­kus, tu­ri tė­vus – nie­kas ne­no­ri par­si­neš­ti už­kra­to. Ma­nau, kad rei­kia lai­ky­tis nu­sta­ty­tos tvar­kos ir taip vie­nas ki­tą sau­go­ti“.

Vi­sais at­ve­jais po­li­ci­jos pa­rei­gū­nams re­ko­men­duo­ja­ma bend­rau­jant su gy­ven­to­jais iš­lai­ky­ti tam tik­rą at­stu­mą. Tuo pa­čiu ir gy­ven­to­jams, jei, anot R. Sa­ra­po, tai nė­ra „gy­vy­bės ir mir­ties klau­si­mas“, su po­li­ci­ja šiuo me­tu ge­riau kon­tak­tuo­ti te­le­fo­nu, elekt­ro­ni­nė­mis prie­mo­nė­mis. Aiš­kiau ta­riant, jei nė­ra bū­ti­ny­bės ka­ran­ti­no me­tu vyk­ti į po­li­ci­ją tvar­ky­ti bū­ti­nų­jų rei­ka­lų, tai ge­riau to ir ne­da­ry­ti.

Nuo va­kar pa­rei­gū­nai, tu­rin­tys ga­li­my­bę dirb­ti nuo­to­li­niu bū­du ir ne­tu­rin­tys bū­ti­no­jo tie­sio­gi­nio kon­tak­to su gy­ven­to­jais, dir­ba iš na­mų.

Ta­čiau tie, ku­rie pri­va­lo bū­ti dar­bo vie­to­je, taip ir da­ro – pa­jė­gos dir­ba ir sau­gu­mas už­tik­ri­na­mas, pa­tru­liai ir to­liau tei­kia vi­so­ke­rio­pą pa­gal­bą.

Pa­si­nau­do­da­mas pro­ga Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos va­do­vas krei­pia­si į gy­ven­to­jus, pra­šy­da­mas bū­ti juos pi­lie­tiš­kus ir at­sa­kin­gus bei įver­tin­ti esa­mos si­tua­ci­jos su­dė­tin­gu­mą.

Pa­rei­gū­nai ap­rū­pin­ti spec. prie­mo­nė­mis

Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tas, pa­ti­ki­no va­do­vas, šiuo me­tu yra pa­si­ren­gęs ir ne­nu­ma­ty­tiems at­ve­jams, sa­ky­ki­me, kad ir to­kiam, kuo­met iš Klai­pė­dos gy­dy­mo įstai­gos pa­bė­go ga­li­mai ko­ro­na­vi­ru­su in­fe­kuo­tas as­muo. Vyks­ta nuo­la­ti­nis bend­ra­dar­bia­vi­mas su me­di­kais.

Va­kar Pa­ne­vė­žio ap­skri­ties po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai jau ga­vo pra­ne­ši­mų apie gy­ven­to­jų, ku­rie pri­va­lo lai­ky­tis sa­vii­zo­lia­ci­jos, mig­ra­ci­ją vie­šo­se vie­to­se. Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­ja to­kių pra­ne­ši­mų dar nė­ra ga­vu­si. Vis dėl­to pri­me­na, kad pri­va­lo­mų­jų nu­ro­dy­mų ne­si­lai­ky­mas ga­li už­trauk­ti ne tik at­sa­ko­my­bę pa­gal Ad­mi­nist­ra­ci­nių nu­si­žen­gi­mų ko­dek­są, bet ir pa­gal Bau­džia­mą­jį ko­dek­są.

Va­kar, ša­ly­je pra­si­dė­jus vi­suo­ti­niam ka­ran­ti­nui, pa­si­rū­pin­ta, kad kiek­vie­na­me Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos Pat­ru­lių rink­ti­nės ir Ke­lių po­li­ci­jos tar­ny­bos au­to­mo­bi­ly­je kiek­vie­nam dir­ban­čiam eki­pa­žui bū­tų pa­lik­tas spe­cia­lus rin­ki­nys ap­sau­gai nuo ko­ro­na­vi­ru­so: ran­kų ir au­to­mo­bi­lio vi­daus de­zin­fek­ci­jos prie­mo­nės, vei­do kau­kės, vien­kar­ti­niai kos­tiu­mai, vien­kar­ti­nės pirš­ti­nės, res­pi­ra­to­riai.

Vos tik įta­rus, kad po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai ga­li tu­rė­ti „rei­ka­lą“ su ga­li­mai in­fe­kuo­tu as­me­niu, jie pri­va­lo im­tis mak­si­ma­lių ap­si­sau­go­ji­mo prie­mo­nių.

Kuo ma­žiau kon­tak­to

Lie­tu­vos po­li­ci­ja, at­si­žvelg­da­ma į si­tua­ci­ją dėl vals­ty­bės ly­gio ekst­re­ma­lios si­tua­ci­jos pa­skel­bi­mo in­for­muo­ja, kad:

* gy­ven­to­jams su­da­ry­tos są­ly­gos pa­teik­ti po­li­ci­jos įstai­gai pra­šy­mus, skun­dus ir pra­ne­ši­mus iš­ven­giant kon­tak­to su po­li­ci­jos įstai­gų dar­buo­to­jais.

Pa­gal ga­li­my­bes po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tuo­se bus įreng­tos spe­cia­lios vie­tos, kur as­muo, at­vy­kęs į po­li­ci­jos įstai­gą, ga­lė­tų pa­lik­ti do­ku­men­tą, gau­ti po­li­ci­jos įstai­gos, į ku­rią at­vy­ko, dar­buo­to­jo kon­sul­ta­ci­ją te­le­fo­nu, pa­tei­kiant aiš­kias inst­ruk­ci­jas bei kon­sul­tuo­jan­čių te­le­fo­nu dar­buo­to­jų vi­di­nius te­le­fo­no nu­me­rius, jei­gu to­kių ga­li­my­bių nė­ra – bus už­tik­ri­na­mas sau­gaus at­stu­mo lai­ky­ma­sis bend­rau­jant.

Šiuo lai­ko­tar­piu ne­bus or­ga­ni­zuo­ja­mi gy­ven­to­jų priė­mi­mai pas po­li­ci­jos įstai­gos va­do­vus;

* li­cen­ci­ja­vi­mo pa­slau­gos elekt­ro­ni­nė­je erd­vė­je bus tei­kia­mos įpras­ta tvar­ka.

As­me­nys, ne­si­nau­do­jan­tys elekt­ro­ni­nė­mis pa­slau­go­mis, ne­bus ap­tar­nau­ja­mi. Gink­lų at­šau­dy­mai ne­bus vyk­do­mi. As­me­nys in­for­muo­ja­mi, kad at­sa­ko­my­bė už lai­ku ne­pra­tęs­tus lei­di­mus gink­lams lai­ky­ti ne­bus tai­ko­ma;

* gy­ven­to­jai ra­gi­na­mi pa­teik­ti pra­ne­ši­mus po­li­ci­jai per po­li­ci­jos elekt­ro­ni­nių pa­slau­gų sis­te­mą ePo­li­ci­ja, kreip­tis dėl kon­sul­ta­ci­jos el. pa­štu info@policija.lt ar­ba so­cia­li­nio tink­lo „Fa­ce­book“ Lie­tu­vos po­li­ci­jos pa­sky­ro­je;

* po­li­ci­ja ir to­liau skirs ypa­tin­gą dė­me­sį bei už­tik­rins, kad į A ir B (pa­vo­jin­giau­sius ir grės­mę vi­suo­me­nės sau­gu­mui bei as­mens gy­vy­bei ir svei­ka­tai ke­lian­čius) ka­te­go­ri­jos įvy­kius bū­tų rea­guo­ja­ma įpras­ta tvar­ka.