COVID-19 daugėja, vakcinų – mažėja

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šią savaitę vakcinavimo centrui Šiaulių arenoje dėl sumažinto vakcinos kiekio pritrūks darbo – teko atšaukti kvietimus skiepytis.
Statistikos departamento duomenys apie sergamumą COVID-19 optimizmo neteikia. Dar viena nedžiuginanti žinia Šiaulius pasiekė vakar po pietų – beveik perpus sumažėjo žadėtas į miestą šią savaitę atvežti vakcinos kiekis. Jos liko tik laukiantiems antrojo skiepo. Ligoninėje daugėja „kovidinių“ pacientų, koronavirusu užsikrėtė ir du paskiepyti ligoninės darbuotojai.

Daugėja infekcijų švietimo įstaigose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė pirmadienį spaudos konferencijoje akcentavo, kad COVID-19 sergamumo rodiklis Šiaulių apskrityje neviršija šalies vidurkio, tačiau Šiaulių mieste sergamumas išaugo iki beveik 240 naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Pakruojo, Šiaulių, Kelmės ir Joniškio rajonuose sergamumas dar nepasiekė 200 ribos, tačiau Akmenės rajone jis išaugo net iki 437 naujų atvejų per dvi savaites, tenkančių 100 tūkstančių gyventojų. Nedaug atsilieka Radviliškio rajonas – 359 nauji atvejai 100 tūkstančių gyventojų.

NVSC Šiaulių departamentas praėjusią savaitę įregistravo 4 įvežtinius koronaviruso atvejus – po du Šiauliuose ir Radviliškyje, siejamus su Vokietija.

Anot S. Abromavičienės, beveik 44 procentai užsikrėtimų COVID-19 yra įvykę neaiškiomis aplinkybėmis, kurių nustatyti nepavyksta. Apie trečdaliu visų koronaviruso infekcijų užsikrečiama šeimose. 16,47 procento susirgusiųjų virusą „pasigavo“ darbe, o 5,6 procento – švietimo įstaigose.

Šiuo metu Šiaulių apskrityje yra registruoti 28 aktualūs COVID-19 židiniai. Vien praėjusią savaitę jų įregistruota 15.

Šiaulių departamento direktorė informavo, kad Šiaulių mieste yra įregistruoti 6 „kovido“ židiniai: didmeninės prekybos įmonėje, paminklų gamybos įmonėje, maisto gamybos įmonėje, bibliotekoje, Darbo rinkos ugdymo cente, Šiaulių apylinkės teisme.

Šiaulių ir Akmenės rajonuose įregistruota po du protrūkius, Joniškio ir Kelmės rajonuose – po 1, Radviliškio rajone – 3.

Net 40 procentų praėjusią savaitę apskrityje registruotų koronaviruso protrūkių nustatyti ugdymo įstaigose, 20 procentų – valstybinėse įstaigose.

„Atvejų skaičius ugdymo įstaigose po truputį auga, serga tiek personalas, tiek ugdytiniai. Skaitlingesnis atvejų skaičius registruotas Radviliškyje esančioje progimnazijoje. Kitur – irgi progimnazijose tarp į klases grįžusių pradinukų ir personalo“, – pranešė S. Abromavičienė.

Susirgo du paskiepyti ligoninės darbuotojai

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika patvirtino, kad kaistanti situacija jaučiama ir ligoninės Skubios pagalbos skyriuje.

Vakar rytą ligoninė turėjo 31 COVID-19 sergantį pacientą. Ligoninėje šiems ligoniams kol kas numatyti du skyriai su 50 lovų. R. Mažeika pastebėjo, kad keičiasi pacientų struktūra, daugėja jaunesnio amžiaus ligonių. Šiuo metu jauniausias pacientas, sergantis COVID-19, ligoninėje yra 24 metų, o dominuoja pacientai nuo 50 iki 65 metų. Direktorius savo teiginius pailiustravo skaičiais: iki 65 metų amžiaus gydoma 18 ligonių, o vyresnių – 12. Dar 4 pacientai gydomi reanimacijoje. Šiaulių ir Telšių apskrityje reanimacijos paslaugos teikiamos tik Šiaulių ligoninėje.

5 vyresni pacientai yra viena doze paskiepyti, tačiau, R. Mažeikos manymu, virusas pagavo šiuos žmones anksčiau, kai imunitetas ar nebuvo spėjęs susiformuoti.

Anot ligoninės vadovo, gydymo įstaiga kol kas neprašo pagalbos kitų regiono ligoninių, susitvarko patys. Tačiau ši savaitė parodys, ar reikės ligoninėje ir vėl atidaryti papildomą skyrių ir kreiptis į regiono ligonines dėl tokių skyrių atidarymo.

Kaip ir visoje šalyje, nuo pirmadienio jau leidžiama lankyti ligoninės pacientus. Tačiau R. Mažeika perspėjo, kad į ligoninės skyrius, išskyrus „kovidinius“, gali užeiti tik tie asmenys, kurie yra pilnai vakcinuoti ir jau praėjęs pakankamas terminas imunitetui susiformuoti arba yra persirgę „kovidu“ ir po ligos nepraėjo daugiau nei 180 dienų.

Dėl ligonio lankymo sprendžia jo gydantis gydytojas. Vienas iš artimųjų nuo 9 iki 12 valandos gali kreiptis į skyrių, kuriame gydomas pacientas, nustatytu telefonu ir užsiregistruoti, jei atitinka lankymo sąlygas. Užeiti pas savo artimąjį galima nuo 14 iki 17.30 valandos ne ilgiau nei 15 minučių.

Beveik absoliuti dauguma ligoninės personalo yra pasiskiepiję, direktorius sakė ilgą laiką galėjęs džiaugtis, kad tarp personalo nebuvo nei vieno COVID-19 atvejo. Tačiau pastaruoju metu situacija pasikeitė. Jau yra užfiksuoti 2 atvejai, kai darbuotojų šeimose užsikrėtė artimieji. Vakcinuoti darbuotojai ėmė jausti lengvus peršalimo simptomus, o atlikus COVID-19 testą paaiškėjo, kad jis yra teigiamas.

„Todėl ir savo darbuotojams akcentuojame, kad reikia ir toliau naudoti apsaugos priemones, o ypač būti atidiems, turėjus kontaktą su sergančiuoju. Žalos ligoninėje kol kas nepadaryta, nes atvejai buvo nustatyti pagalbiniuose padaliniuose“, – komentavo ligoninės direktorius.

Globos namuose – po kelis lankytojus per dieną

Nuo praėjusios savaitės ketvirtadienio leidžiamas lankymas ir Šiaulių globos namuose. Jų direktorė Danutė Akaveckienė informavo, kad norintys aplankyti senyvus globos namų gyventojus, artimieji turi atsinešti arba atsiųsti pažymą, kad yra pasiskiepiję nuo COVID-19 abejomis vakcinos dozėmis arba prasirgę „kovidu“ ne seniau nei prieš 180 dienų.

Vienu metu globos namuose negali būti daugiau nei 4 lankytojų. D. Akaveckienė pastebėjo, kad kasdien po kelis lankytojus sulaukia, tačiau antplūdžio nėra, nes ne visi gali atitikti reikalavimus. Pavyzdžiui, anūkai aplankyti močiutę paprašė paskiepytos senjorės, gyvenančios kaimynystėje. Lankytojai užsiregistruoja iš anksto.

B to, globos namų gyventojams esant gražiam orui leidžiama susitikti su savo artimaisiais lauke, laikantis saugaus atstumo ir dėvint kaukes. Juolab, kad visi globos namų gyventojai yra paskiepyti. Jie taip pat noriai bendrauja su savo artimaisiais nuotolinio vaizdo ryšio priemonėmis, kurias pajungia įstaigos darbuotojai.

Žadėtos vakcinos gaus perpus mažiau

Šiaulių savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad paėjusią savaitę Šiauliuose liko nepanaudotų tik 10 „AstraZeneca“ gamintojo vakcinos nuo COVID-19 dozių ir šiek tiek palikta „Modernos“ antrai skiepų dozei.

Dar pirmadienio rytą kalbėta apie tai, kad miestą pasieks rekordinė vakcinos siunta – 4772. Net 3372 iš jų turėjo būti „Pfizer“ gamintojo. Tačiau jau po pietų Savivaldybę pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimas, kuriame žadėtas šios vakcinos kiekis sumenko iki 1776 dozių. Jų pakaks tik revakcinacijai.

Savivaldybės viešųjų ryšių specialistas Vitalis Lebedis pranešė, kad teko skambinti žmonėms ir atšaukinėti vakcinavimą. Vien antradienį šia vakcina turėjo būti paskiepyta 600 gyventojų. Šiaulius dar turi pasiekti 1100 dozių „Modernos“ vakcinos, kurios turės užtekti dviems savaitėms ir 300 vienetų „AstaZenecos“ gamintojo vakcinos. Visos vakcinos bus naudojamos antram skiepui.

V. Palčiauskienė pastebėjo, kad nemažas kiekis švietimo įstaigų darbuotojų, abiturientų pareiškė pageidavimą pasinaudoti galimybe antrąja „AstraZenecos“ vakcinos doze pasiskiepyti anksčiau.

Šiauliuose iš viso pirmąja doze paskiepyta per 21 tūkstantis gyventojų, o antrąja – per 9 tūkstančius. Sveikatos skyriaus vedėja komentavo, kad daugiausiai paskiepytų 70–89 metų amžiaus grupės asmenų. iš maždaug 10 tūkstančių jaunesnių nei 65 metų amžiaus asmenų, turinčių lėtinių ligų, pirmąja doze paskiepyti 2,8 tūkstančio.

V. Palčiauskienė vylėsi, kad po 2–3 savaičių pradės veikti šalies ekstremalių situacijų valdymo informacinė sistema, kur žmonės galės patys registruotis skiepui tam tikra vakcina.

Vedėja pastebėjo, kad pastaruoju metu išaugo poreikis „AstraZenecos“ gamintojo vakcinai, tačiau pristatomi kiekiai daug mažesni, nei buvo planuota, ir tai iššūkiu tampa visoms savivaldybėms.

Pažeidėjai neišvengia baudų

Šiaulių misto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pastebėjo tendenciją, kad centrinei valdžiai priėmus kokius nors atlaisvinimus, žmonės atsipalaiduoja. Kuo daugiau atpalaidavimo, tuo daugiau susirgimų. Direktorius priminė, kad elgesys, kuris kelia pavojų plisti ligoms, yra baudžiamas.

„Atsakingų įmonių vadovai turi užtikrinti srautų prasilenkimą, laikytis kitų sąlygų. Jei to nedaro, įsijungia teisiniai mechanizmai“, – perspėjo A. Bartulis.

Jis informavo, kad nuo šių metų pražios Savivaldybė pradėjo 56 administracines teisenas dėl karantino sąlygų pažeidimo. 17 fizinių asmenų nubausta: 14-kai skirta 250 eurų bauda, o 3 nubausti net 500 eurų baudomis. Administracijos vadovas pastebėjo, kad Savivaldybė nepralaimėjo nei vienos bylos, teismai į šiuos pažeidimus žiūri principingai.

Baudų neišvengė ir juridiniai asmenys: 3 įmonės nubaustos 500 eurų, po vieną – 200, 1500 ir 1800 eurų baudomis. Didelės baudos skiriamos prekybos tinklams, kurie sistemiškai nereaguoja į perspėjimus ir neužtikrina saugumo reikalavimų laikymosi.

„Visi norėjome atpalaidavimų, bet jei nekeisime savo elgsenos, nepervertinsime savo veiksmų, nebepadės baudos, teks sugrįžti prie trečio karantino“, – vertino Administracijos direktorius.