Šiaulių apskrityje sergamumas COVID-19 toliau auga

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pastaruoju metu testavimo apimtys išaugo, mobiliajame punkte atliekama apie 2000 testų per savaitę.
Lietuvoje kasdien registruojant per 1000 naujų COVID-19 atvejų Šiaulių apskrities dalis vis didėja. Jei dar kovą per dieną apskrityje būdavo užfiksuojama apie 20 naujų infekcijos atvejų per parą, tai vakar šis skaičius jau siekė 65. Vakcinavimo procesas tęsiamas, telefonų skambučiais gyventojus kviečiantys skiepytis darbuotojai apgailestauja, kad dažai vienam žmogui reikia skambinti po kelis kartus, nors apskambinti reikia dešimtis tūkstančių.

Šiauliuose sergamumas viršijo 200 ribą

Statistikos departamento penktadienio duomenimis, apskrityje daugiausiai per parą koronavirusu užsikrėtusių žmonių nustatyta Šiauliuose – 38. Akmenės ir Radviliškio rajonuose – po 6, Šiaulių rajone – 5, Joniškio ir Pakruojo rajonuose – po 4, Kelmės rajone – 2.

Šiauliuose pagrindinis sergamumo rodiklis išaugo iki 220 naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Nors šis skaičius perpus mažesnis nei šalies vidurkis, jo augimo tendencija specialistams kelia nerimą.

Šiauliuose nuo pandemijos pradžios COVID-19 nustatyta beveik 10 tūkstančių gyventojų, 206 šiauliečiams ši liga buvo mirtina. Šiuo metu mieste COVID-19 serga 245 asmenys.

„Kovidas“ paliečia vis augiau žmonių ir apskrities rajonuose. Nebėra nė vienos savivaldybės, kurioje sergamumas būtų mažesnis nei 100 naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Didžiausia gyventojų dalis užsikrečia koronavirusu Akmenės (389) ir Radviliškio rajonuose (333).

Ilgą laiką Šiauliuose COVID-19 sergamumas buvo mažiausias tarp penkių didžiųjų miestų. Dabar jau situacija Klaipėdoje yra geresnė, nei Šiauliuose. Tačiau Vilniuje – tiek mieste, tiek rajone – fiksuojama apie 1000 naujų atvejų per 14 dienų, tenkančių 100 tūkstančių gyventojų. Didesnis skaičius skelbiamas tik Širvintų rajone.

Per savaitę – per 2000 testų

Šiauliuose, kaip ir visoje šalyje, išaugo testavimo apimtys. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad mobiliajame punkte per savaitę atliekama per 2000 testų. Didėjant testų skaičiams, auga ir teigiamų jų dalis, kuri, Statistikos departamento duomenimis, Šiauliuose šiuo metu siekia 3,3 procento, tuo tarpu šalyje – 6,2 procento.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas socialiniuose tinkluose prašė šiauliečių sąmoningumo laikantis saugių atstumų ir higienos, ir perspėjo, kad perkopus 200 naujų atvejų 100 tūkstančių gyventojų ribą, į mokyklas grįžtantiems mokiniams gali tekti atlikinėti testus, ko iki šiol nebuvo reikalaujama.

V. Palčiauskienė paaiškino, kad Šiaulių miesto savivaldybės kol kas nėra Vyriausybės nutarime patvirtintų savivaldybių sąraše, kuriame atsidūrė didelį sergamumą turinčios savivaldybės, o jų pradinukai turi atlikinėti testus. Jei Vyriausybė papildys nutarimą Šiaulių miesto savivaldybe, tada teks mokiniams testuotis.

„Tačiau augantis sergamumas yra svarbus visur – tiek ligoninės reanimacijoje, tiek šveitimo įstaigose, tiek kitur“, – perspėjo Savivaldybės gydytoja.

Sudėtinga prisitaikyti prie gyventojų norų ir nenorų

Šiauliuose pirmąja vakcinos doze jau paskiepyta kiek daugiau nei penktadalis gyventojų. Antrąją dozę gavo 8,7 procento miestiečių. Tarp didžiųjų miestų tik Klaipėda vakcinavo kiek mažesnę dalį savo gyventojų, kituose miestuose vakcinavimo apimtys didesnės.

Šiauliai šią savaitę sulaukė planuoto vakcinų kiekio – per 4 tūkstančius, kurių didžiąją dalį sudarė „Pfizer“ vakcina. Poliklinikose skiepijama kiekvieną dieną, o vakcinavimo centras Šiaulių arenoje dirba dvi dienas per savaitę.

Skyriaus vedėja apgailestavo, kad yra sudėtinga prikviesti žmones skiepytis, o ypač senjorus ir mokytojus.

Savivaldybės gydytoja pastebėjo, kad atskirais atvejais net tyčiojamasi iš tų darbuotojų, kurie skambina ir kviečia vakcinuotis, o juk jie turi perskambinti dešimtims tūkstančių gyventojų. Ji pasakojo, kaip viena senjorė, atėjusi skiepytis, su pasididžiavimu pareiškė: „Na va, iš ketvirto karto mane prisikvietėte“.

„Tarsi mums darytų malonę. Tai yra nepagarba tiems žmonėms, kurie skambina, dirba. Turi prie jų prisiderinti, skambinti po kelis kartus. Pareiškia: „Jūs man skambinkite po savaitės. Ne, man dabar rytas netinka, paskambinkit vakare. O jūs ką, savaitgalį neskiepijat „faizeriu“, – pasakojo V. Palčiauskienė, pripažinusi, kad kartais atrodo, kad dirbti reanimacijoje su kombinezonu lengviau, nei taikytis prie tūkstančių žmonių norų, galėjimų ar negalėjimų.

Gyventojams dėl vakcinacijos skambina poliklinikų darbuotojai, Visuomenės sveikatos biuro specialistai, savanoriai. Vedėja pastebėjo, kad savanoriai tokią įtampą dažniausiai atlaiko vos kelias dienas.