Šiaulių valdžia pinigų naujagimiams pagailėjo

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto tarybos valdantieji pagailėjo skirti po 1 000 eurų kiekvienam miesto naujagimiui, nors gimstamumas mieste katastrofiškai mažėja.
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos mero suburta frakcija „Dirbame miestui“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcija bei Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ grupė nepritarė opozicijos atstovo Zakiro Medžidovo parengtam sprendimo projektui iš miesto biudžeto skirti po 1 000 eurų kiekvienam mieste registruotam naujagimiui. Naujagimio susilaukusios šeimos pinigų negaus.

Z. Medžidovui vos pavyko iš mero Artūro Visocko išsireikalauti kelių minučių galimybės pristatyti sprendimo projektą, nors tai numatyta teisės aktais. Politikas aiškino, kad minėti pinigai būtų reali pagalba jaunoms šeimoms, kurios vienam iš tėvų išėjus vaiko auginimo atostogų susiduria su pajamų sumažėjimu. Jis pasiaiškino, kad kaimyninė Radviliškio rajono savivaldybė skiria po 1 500 eurų kiekvienam rajono naujagimiui.

Tarybos narys priminė, kad Šiaulių savivaldybė iš 60 šalies savivaldybių yra 17 vietoje pagal darbo užmokesčio vidurkį. Tuo tarpu kai kurios paslaugos mieste yra gerokai brangesnės nei kitose savivaldybėse. Pavyzdžiui, vanduo arba susisiekimas. Jo manymu, rekordiniame miesto biudžete tikrai galima rasti lėšų naujagimiams.

Tarybos narys Egidijus Jankauskas per posėdžio pertrauką išėjo į gatvę ir paklausė praeivių jų nuomonės, kam labiau reikėtų skirti paramą: 500 eurų gimtadienio sulaukusiam šimtamečiui ar 1 000 eurų naujagimiui, esą visi pasirinko išmoką naujagimiui.

„Tai ar mes klausiame miesto gyventojų, kurie mus čia išrinko, ar tiesiog per komitetą, paklausus, kaip mes balsuosime, komiteto pirmininkė purto galvą, duodant užuominą, kaip reikia balsuoti“, – sakė E. Jankauskas.

Jis priminė vaizdo įrašą, kai Tarybos narys Antanas Sireika paklausė Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkės Rimos Juškienės, kaip „mes balsuosim“ dėl Z. Medžidovo parengto sprendimo projekto. Politikė papurtė galvą, tai reiškė, kad reikia nepritarti šiam sprendimui. Nors Tarybos nario mandatas yra laisvas, tačiau akivaizdu, kad daroma tiesioginė įtaka balsavimui.

Kaip dažnai būna, politikai mano, kad jie geriausiai gali nuspręsti, kur ir kiek pinigų gali jų rinkėjai išleisti. Štai Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Malik Agamalijev mano, kad kai kurie naujagimių tėvai šiuos pinigus tiesiog išleis žalingiems įpročiams, o kai kurie gyvena taip gerai, kad jiems tas tūkstantis eurų net nereikalingas. Reikėtų priminti, kad vadinamieji valstybės mokami vaiko pinigai skiriami už kiekvieną vaiką, neatsižvelgiant į tai, kur ir kaip tėvai juos išleis, kiek jie turi pinigų. Ar neatėjo laikas pradėti pasitikėti savo rinkėjais ir Šiauliuose bei pagalvoti apie realią pagalbą jiems?

Tarybos nariui Gintautui Lukošaičiui atrodo, kad už naujagimiams skiriamas lėšas geriau sutvarkyti peroną Šiaulių oro uoste. Priminsime, kad tas pats politikas „verkė“, organizavo įvairias akcijas, kad valstybė skirtų lėšų geležinkelio vėžei į pramoninį parką nutiesti, kuri, ją nutiesus, jau antrus metus stovi nenaudojama.

Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irina Barabanova išsigando, kad Šiaulių rajono gyventojai dėl to tūkstančio eurų puls prieš gimdymą deklaruoti savo gyvenamąją vietą Šiauliuose. Komiteto pirmininkė, matyt, net nepasivargino paskaityti sprendimo projekto, kuriame parašyta, kad vieno iš tėvų gyvenamoji vieta Šiauliuose turėtų būti deklaruota mažiausiai 12 mėnesių iki vaiko gimimo.

Dar prieš kelerius metus Šiauliuose būdavo kasmet registruojama daugiau kaip po tūkstantį naujagimių. 2024 metais – tik 786 (mirė dvigubai daugiau šiauliečių). Apie katastrofišką naujagimių mažėjimą kalba ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos medikai.

Meras Artūras Visockas mano, kad tai ne Šiaulių problema, o visos šalies, todėl ją turi spręsti valstybė, o ne Savivaldybė, ir pakvietė vicemerą Justiną Švėgždą pakartoti „mantrą“ apie augantį Šiaulių miestą. Tiesa, šį kartą vicemeras pripažino, kad augimas vyksta trečiųjų šalių darbo jėgos Šiauliuose sąskaita.

Vicemeras džiūgavo grįžtančiais iš užsienio piliečiais. Pačios Savivaldybės duomenimis, 2024 metais Šiauliuose gyvenamąją vietą deklaravo 826 Lietuvos piliečiai, grįžę iš užsienio šalių. Aišku, vicemeras nutylėjo, kad lygiai tiek pat – 826 šiauliečiai išsideklaravo savo gyvenamąją vietą Šiauliuose, nes išvyko gyventi į užsienį.

Tarybos narys Martynas Šiurkus pasiūlė pasikviesti mokslininkus, kurie įvertintų Šiaulių demografinę situaciją, nes ne visose savivaldybėse ji yra tokia bloga.

„Jeigu žinote, tai vaikus gimdo ne atvykę trečiųjų šalių piliečiai vyrai, o produktyvaus amžiaus moterys. Pas mus yra tokia situacija, kad jaunų žmonių, galinčių susilaukti vaikų, skaičius nuo 2015 metų yra sparčiai mažėjantis. Ar tai Savivaldybės, ar valstybės problema? Jei tu nori pasiimti „bonusus“, atidaręs fontaną ar pastatęs žirgyną už 12 milijonų eurų ir panašiai... Bet jei eisi ūkiškas ir tau svarbu, kaip auga miestas, jei ne tik bandai parodyti, kad rūpiniesi, bet iš tikrųjų rūpiniesi, tada tai yra Savivaldybės reikalas“, – merui oponavo Martynas Šiurkus.

A. Visockui atrodo, kad naujagimio susilaukusios mieste gyvenančios šeimos turėtų jaustis pamalonintos, gavusios maždaug 100 eurų vertės naujagimio kraitelį. O kur dar šventė „Aš – mažasis šiaulietis“! Tiek krepšeliu, tiek švente meras gali pasidaryti riebią viešą reklamą, o tūkstantis eurų į naujagimio tėvų sąskaitą – brangu ir jokio „piaro“.

Didžioji dalis valdančiųjų nesiryžo balsuoti prieš pinigų skyrimą naujagimiams, pasirinko niekinę susilaikymo poziciją – net 12. Prieš balsavo 9, o už – tik 6 opozicijos nariai.