5–11 klasių vaikai į klases nebegrįš

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliai šią savaitę gaus apie 8000 dozių vakcinos.
Žemas COVID-19 plitimo lygis ilgai atsipūsti Šiaulių regionui neleido. Visą balandį Šiaulių apskrityje sergamumas šia koronaviruso infekcija augo. Vakcinavimą pristabdė Vilniui perskirstyta dalis Šiauliams skirtos vakcinos, tačiau šią savaitę miestą turėtų pasiekti dar neregėtas jos kiekis. Šiauliuose keisis pradinukų ugdymas mokyklose. Jiems teks darytis testus arba grįžti prie nuotolinio ugdymo. 5-11 klasių moksleiviai į mokyklas šiais mokslo metais Šiauliuose nebegrįš.

 

COVID-19 židiniai – ir pradinukų klasėse

Pirmadienį spaudos konferencijoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė akcentavo, kad balandžio mėnesį Šiaulių apskrityje buvo stebimas COVID-19 sergamumo augimas. Labiausiai infekcija išplito Akmenės rajone – 14 dienų naujų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų, pasiekė 567, kai šalies vidurkis – 575.

Daugiau nei 300 naujų atvejų 100 tūkstančių gyventojų jau tenka Šiauliuose ir Radviliškio rajone, daugiau nei 200 – Joniškio ir Kelmės rajonuose, daugiau nei 100 – Šiaulių ir Pakruojo rajonuose.

Net 40 procentų susirgusiųjų COVID-19 užsikrėtė šia liga šeimose. Panaši dalis negali nurodyti užsikrėtimo aplinkybių. 18 procentų koronavirusą „pasigavo“ darbovietėse, o 3 procentai – ugdymo įstaigose.

Praėjusią savaitę registruoti 4 įvežtiniai ligos atvejai: du iš Norvegijos Šiauliuose ir po vieną iš Belgijos ir Vokietijos Kelmės rajone.

Šiuo metu Šiaulių apskrityje yra užregistruota apie 40 aktualių ligos židinių. Iš jų net 17 – Šiauliuose, Akmenės rajone – 8, Radviliškio rajone – 4, Šiaulių rajone – 3, po 2 Joniškio ir Kelmės rajonuose.

Vien per pastarąjį savaitgalį įregistruoti 3 nauji protrūkiai Šiauliuose ir vienas Šiaulių rajone.

COVID-19 židiniai fiksuojami ugdymo įstaigose, sporto mokyklose, baldų įmonėje, autoservise, gamybos paslaugas teikiančiose įmonėse.

„Jei per sergamumo sumažėjimą per parą Šiaulių apskrityje registruodavome apie 20 naujų atvejų, tai šiandien jau registruojame po 70 atvejų ir daugiau“, – kalbėjo E. Satkevičienė.

Nors buvo skelbiama, kad nuo COVID-19 Šiauliuose pasiskiepijo beveik visi pradinių klasių mokytojai, koronavirusas plinta ir tarp miesto pradinių klasių. Šiauliuose protrūkiai užfiksuoti Jėzuitų mokykloje, Rasos progimnazijoje, atskirose sporto šakose sporto centre „Dubysa“, pavieniai atvejai fiksuojami atskirose klasėse ir kitose ugdymo įstaigose. Anot NVSC atstovės, COVID-19 serga tiek vaikai, tiek mokytojai, taikoma izoliacija atskiroms klasėms.

Ligoninė vėl atidarė trečią „kovidinį“ skyrių

Augantį sergamumą COVID-19 jaučia ir Respublikinė Šiaulių ligoninė. Jos viešųjų ryšių atstovė Zita Katkienė informavo, kad du „kovidinius“ skyrius jau papildė ir trečiasis, atidarytas Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje. Šiuo metu COVID-19 pacientams bendrai skirta apie 80 lovų. Ligoninės skyriuose gydomi 45 sunkia bei vidutine ligos forma sergantys „kovidiniai“ pacientai, iš jų 7 – reanimacijoje.

Šiauliai šią savaitę gaus apie 8000 dozių vakcinos

Šiauliai, praėjusią savaitę itin mažai vakcinavę žmonių dėl didelės dalies vakcinos nukreipimo į Vilnių, šią savaitę turėtų sulaukti išskirtinai didelio kiekio vakcinos – per 8 tūkstančius dozių. Iš minėto kiekio vakcinos bus 3200 „Pfizer“ dozių, 3300 – „AstraZeneca“ ir 1500 – „Modernos“.

„Asta Zeneca“ gamintojo vakcinos kitą savaitę miestas negaus, o ir likusias dvi gegužės savaites gaus po nedidelį kiekį, todėl vakcinacijos procesą organizuojantys žmonės turi įsivertinti, kad vakcinos užtektų tiems žmonėms, kuriems ateis eilė antrajam skiepui.

„Modernos“ vakcinos kiekis taip pat skirtas dviems savaitėms. Maždaug pusę „Pfizer“ vakcinos kiekio bus galima naudoti pirmajam skiepui. Į vakcinavimo centrus bus kviečiami 65 ir vyresni gyventojai, tie, kurie buvo kviesti skiepytis paėjusią savaitę, tačiau jų vizitai buvo atšaukti dėl negautos vakcinos. Taip pat skiepys pedagogus bei abiturientus, asmenis, turinčius lėtinių ligų. Jei susidarys vakcinos likutis, bus tęsiamas didelių įmonių darbuotojų skiepijimas.

Šiauliuose vakar dienos duomenimis pirmąja doze buvo paskiepyta 22300 gyventojų arba 21,09 procento, o antrąja – perpus mažiau. Praėjusią savaitę buvo daugiausiai skiepijama antrąja doze.

Vilniuje didelio žmonių antplūdžio sulaukė paskelbtas 45 ir vyresnių gyventojų skiepijimas. Informuota, kad Šiauliuose tokia galimybė gali susidaryti tik po gegužės 17 dienos, jei bus gauta pakankamai vakcinos ir kai bus įdiegta kuriama nauja registravimo sistema. Tada žmonės jau galės registruotis vakcinavimui patys.

Pradinukų testavimas kelia vis dar – nežinomybė

Nuo vakar dienos į klases sugrįžti gali abiturientai. Jiems rekomenduojama, tačiau neprivaloma atlikti testus. Šiauliuose iš 1005 baigiamosios klasės moksleivių daugiau nei 700 jau paskiepyti bent viena vakcinos doze.

Pastaruoju metu mieste daugiausiai klausimų kelia galimybė nuo gegužės 10 dienos sugrįžti į mokyklas 5–11 klasių moksleiviams. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad Savivaldybė gavo Moksleivių sąjungos laišką, kuriame prašoma nebeorganizuoti kontaktinio mokymo. Administracijos direktorius pripažino, kad nepavyksta visiškai suvaldyti saugaus ugdymo proceso jau kontaktiniu būdu dirbančiose pradinėse klasėse.

Nebent birželio 1–21 dienomis, kurios dar vadinamos pažintinėmis, galėtų vykti ugdymas ne klasėse, o išvykose.

A. Bartulis žadėjo, kad atskiroms klasėms, kurios priimtų visas keliamas sąlygas ir atliktų testavimus, administracija sudarytų sąlygas ne tik mokytis, bet ir testuotis kontaktinio ugdymo starto bei pačio proceso metu.

Jis aiškino, kad turi atsižvelgti į Moksleivių sąjungos akcentus, kas didesnė vertybė – kontaktinis mokymasis ar saugumas. Moksleiviai pripažino kad nuotolinis ugdymas yra nepatogus, tačiau prie šio nepatogumo jau priprato.

Kadangi Šiauliuose išaugo sergamumas, nuo gegužės 10 dienos jau bus reikalaujama testavimo ir iš pradinių klasių moksleivių. Administracijos vadovas aiškino, kad dar renkama informacija, diskutuojama, ar tėvai sutiktų leisti savo vaikus testuoti ir tęsti kontaktinį ugdymą.

Savivaldybės gydytoja V. Palčiauskienė paaiškino, kad tėvai gali rinktis vieną iš trijų jiems siūlomų vaikų testavimo būdų. Visais atvejais mėginiai tyrimams imami iš priekinės nosies landos. Siūlomi būdai: kaupinių metodas, antigenų tyrimas ir naujas būdas – savikontrolės mechanizmas, kurį teisiškai apibrėžti šią savaitę turėtų operacijos vadovas savo spendimu. Šio naujo būdo pagrindinis principas – vaikas pats pasiima tyrimą iš priekinės nosies landos prižiūrint mokyklos darbuotojui, pats gali įsivertinti, mokyklos darbuotojui padedant, tyrimo rezultatą.