COVID-19 skaičiai ir netikėtumai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„AstraZeneca“ gamintojo antrąja vakcinos doze gyventojai gali būti paskiepyti ir anksčiau nei po 12 savaičių.
Šalyje darbo dienomis stabiliai laikantis per 1000 naujų COVID-19 atvejų skaičiui, Šiaulių apskrities savivaldybėse sergamumo rodikliai auga. Vakcinacijos procese Šiauliai šiek tiek atsilieka tiek nuo kitų apskrities savivaldybių, tiek nuo didžiųjų šalies miestų.

Trijose savivaldybėse COVID-19 auga sparčiau

Statistikos departamentas trečiadienį paskelbė, kad šalyje per parą COVID-19 nustatytas 1113 asmenų, 14 ligonių mirė. Šalyje sergamumo rodiklis jau perkopė pusę tūkstančio naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Šiauliuose pranešta apie 23 naujus užsikrėtimus koronavirusu per parą, Radviliškio rajone – 14, Akmenės rajone – 7, Joniškio rajone – 5, Kelmės ir Šiaulių rajonuose – po 1, o Pakruojo rajone COVID-19 per parą nenustatytas nei vienam gyventojui.

Pakruojyje sergamumas šia infekcine liga išlieka beveik mažiausias šalyje – 55 atvejai 100 tūkstančių gyventojų per dvi savaites. Šį rajoną lenkia tik Pagiegių savivaldybė. Tuo tarpu Šiauliuose sergamumo rodiklis pasiekė 200 ribą.

Kelmė, Joniškis ir Šiaulių rajonas jau skaičiuoja daugiau nei 100 atvejų, nors dar neseniai taip pat buvo tarp mažiausiai COVID-19 paveiktų savivaldybių. Sudėtingiausia situacija klostosi Akmenės rajone. Čia 100 tūkstančių gyventojų tenka 373 nauji atvejai. Nedaug atsilieka ir Radviliškio rajonas – 336 koronaviruso infekcijos atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Šiauliuose vakcinavimo procesas stringa

Apskrityje viename labiausiai „kovido“ paveiktų Radviliškio rajonui prasčiausiai sekasi ir vakcinuoti gyventojus. Pirmąją doze paskiepyta 19,24 procento savivaldybės gyventoju, o antrąja – vos 6 procentai.

Paradoksali situacija susiklostė Akmenės rajone. Didžiausius sergamumo skaičius apskrityje fiksuojanti savivaldybė yra daugiausiai paskiepijusi savo gyventojų – pirmąjį skiepą gavo 24,13 procento rajono gyventojų. Visi kiti apskrities rajonai pirmąja doze taip pat jau vakcinavo daugiau nei penktadalį gyventojų, o antrąja nuo 7,5 iki 9,14 procento. Tik Šiaulių mieste pirmą kartą vakcinuota 19,32 procento šiauliečių. Tai yra mažiau nei šalies vidurkis (20,78 procento). Iš penkių didžiųjų šalies miestų mažesni nei Šiauliuose vakcinacijos tempai tik Klaipėdoje.

O štai Birštono savivaldybė jau suskiepijo daugiau nei trečdalį savo gyventojų, o abi vakcinos dozes gavo beveik 10 procentų.

Antrąją „AstraZeneca“ dozę galima gauti anksčiau

Šiaulių savivaldybė šią savaitę planavo gauti per 4 tūkstančius vakcinos dozių ir kviečia skiepytis žmones, jaunesnius nei 65 metų, tačiau turinčius lėtinių ligų, gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančius darbuotojus, abiturientus, didžiųjų įmonių darbuotojus.

Savivaldybė praneša, kad skiepijant vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) daroma 12 savaičių pertrauka tarp pirmos ir antros vakcinos dozės, tačiau, atsižvelgiant į individualias aplinkybes, antrą dozę leidžiama skirti ir anksčiau, gamintojo nustatytu 4–12 savaičių intervalu.

Trumpesnį intervalą ministerija rekomenduoja taikyti mokytojams ir abiturientams, atsižvelgiant į jų ugdymo planus ir egzaminų tvarkaraščius, taip pat kitų skiepijamų grupių asmenims, jeigu ilgesnė pertrauka tarp pirmos ir antros vakcinos dozių gali daryti neigiamą įtaką jų vykdomai veiklai.

Paankstinti revakcinaciją taip pat rekomenduojama toms gyventojų grupėms, kurioms yra privalomas periodinis testavimas, kol asmenys nėra paskiepyti pagal pilną vakcinacijos schemą.

Tie gyventojai, kuriems antra vakcinos dozė buvo paskirta po 12 savaičių ir kurie dėl pagrįstų aplinkybių norėtų ją gauti anksčiau, turėtų kreiptis į skiepijančią įstaigą (kurioje buvo atliktas pirmas skiepas). Tokie prašymai bus vertinami individualiai, atsižvelgiant į konkrečią situaciją.