Skiepų išsigandę senjorai – „kovidinėse“ lovose

ELTA nuotr.
Po kelis šimtus žmonių per dieną paskiepijama vakcinavimo centre Šiaulių arenoje.
Spaudos konferencijoje apie COVID-19 situaciją Šiauliuose ir apskrityje – gerų žinių nedaug. Mažėja laisvų lovų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Įsitikinę, kad „nuo vakcinos mirštama“ ir dėl to skiepų atsisakę senjorai sunkios būklės guldomi į ligoninę. Šia savaitę vakcinavimui mieste bus sukaupta per 4 tūkstančius vakcinos dozių, o kviesti skiepytis žada padėti ir mobiliojo ryšio bendrovė.

Užsikrėtusiųjų daugėja

„Gerų naujienų neturiu, nes situacija sudėtingėja. Nors apskrityje sergamumas COVID-19 neviršija vidutinio šalies sergamumo lygio, tačiau jis po truputį kyla“, – spaudos konferenciją pradėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė.

Didžiausi sergamumo COVID-19 rodikliai fiksuojami Akmenės rajone – 292 atvejai per paskutiniąsias 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, Radviliškio rajone – 269 ir Šiaulių mieste – 193 atvejai. S. Abromavičienė pastebėjo, kad pastarąsias tris savaites naujų atvejų skaičius apskrityje didėja būtent šių trijų savivaldybių dėka.

Departamento vadovė informavo, kad apie 40 procentų visų naujų atvejų yra užsikrėtimai šeimose, panašiai tokia pat dalis lieka neišaiškintų užsikrėtimų aplinkybių. Darbo kolektyvuose koronavirusu užsikrėtė 22,2 procento visų susirgusiųjų.

Šiaulių apskrityje šiuo metu yra 22 aktualūs COVID-19 židiniai. Vien per praėjusią savaitę užregistruota 12 naujų protrūkių: 6 židiniai registruoti Šiauliuose, 3 – Akmenės rajone ir po vieną Šiaulių, Radviliškio ir Joniškio rajonuose.

Akmenės rajone dar prieš kelias savaites buvo fiksuojamas vienas mažiausių sergamumų šalyje, tačiau situacija greitai drastiškai pakito. S. Abromavičienė tai sieja su padidėjusiomis testavimo apimtimis bei užsikrėtusiųjų nenoru įvardinti visus kontaktinius asmenis.

Anot direktorės, visi karantino atlaisvinimo variantai iškels iššūkių, nes sergamumo didėjimo tendencija išlieka ir Šiaulių regione.

Senjorai bijo ir serga

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika sakė, kad jo vadovaujamoje įstaigoje taip pat jaučiamas COVID-19 grėsmės didėjimas. Praėjusi savaitė baigėsi didesniu pacientų srautu. Per dieną į ligoninę paguldydavo po 5 „kovidinius“ pacientus, ko jau kurį laiką nebūdavo.

Direktorius pasidžiaugė, kad savaitgalį nebuvo sunkiai sergančių COVID-19 antplūdžio, todėl pavyko išsaugoti laisvų lovų, nors jau užpildyta daugiau nei pusė jų.

Anot vadovo, jaučiamas „kovidinių“ pacientų padaugėjimas iš Akmenės, Radviliškio, Šiaulių ir Telšių savivaldybių. Iš Telšių turi 4 pacientus. Mažeikių ligoninėje esantis skyrius dar turi vietų, šią savaitę bus stebima, tačiau greičiausiai teks arba plėsti skyrių Mažeikiuose arba steigti Telšių rajono ligoninėje, kad nesutrikdyti būtinųjų paslaugų teikimo Šiaulių ligoninėje.

Čia vakar buvo gydomi 25 pacientai, 3 – reanimacijoje. 14 pacientų yra 65 metų ir vyresnio amžiaus. Jauniausias pacientas Infekcinių ligų skyriuje – 38 metų, likusieji – tarp 55 ir 65 metų amžiaus.

R. Mažeika pasakojo, kad atliekama analizė, kokie pacientai patenka į ligoninę. Apklausus 65 ir vyresnius ligonius, paaiškėjo, kad aštuoni jų atsisakė skiepų, trims esą dar nebuvo siūlyta skiepytis. Į klausimą, kodėl nesiskiepijo, senjorai, kurie sunkios arba vidutinės būklės pateko į ligoninę, atsakė: bijojo pašalinės reakcijos, norėjo dar pagyventi, neturėjo galimybės atvykti, mano, kad visi nuo vakcinos miršta.

„Ne nuo vakcinos patenka žmonės į ligoninę, o nuo to, kad susirgo ir labai sunkiai susirgo. Dar neaiški ligos baigtis“, – perspėjo R. Mažeika.

Vienas ligoninėje gydomas pacientas buvo paskiepytas viena vakcinos doze balandžio 2 dieną, o į ligoninę atsigulė balandžio 13 dieną. Tuo metu, kai užsikrėtė COVID-19, imunitetas dar nebuvo susiformavęs.

Direktorius pasidžiaugė, kad ligoninės personalas „kovidu“ neserga.

Motinos ir vaiko klinikoje vakar gulėjo dvi koronavirusu užsikrėtusios gimdyvės. Moterys ligos simptomų nejautė. Vadovas atkreipė dėmesį, kad jauni žmonės nors „kovidu“ serga ir lengviau, tačiau gali užkrėsti kitus.

Ligoninėje šiuo metu gydytojai dirba įprastą darbą, vyksta operacijos, pacientų daug, ir medikai labai nenorėtų, kad augantis COVID-19 pacientų skaičius sutrikdytų gydymo įstaigos darbą.

Paklausus apie šalyje pasklidusią informaciją apie išaugusį perteklinių mirčių skaičių nuo kitų ligų, R. Mažeika pripažino, kad jų buvo praėjusių metų paskutinį ketvirtį.

„Nedrįsčiau kalbėti apie didelius skaičius perteklinių mirčių. Per antrąją pandemijos bangą Šiaulių ligoninėje nuo COVID-19 numirė per 300 pacientų ir tai yra milžiniškas skaičius. Čia yra didžioji problema“, – sakė ligoninės vadovas.

Įmonių darbuotojama – vakcinos likučiai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad į miestą šią savaitę bus atvežta 3142 vakcinos dozių, iš kurių 2442 „Pfizer“, o 700 „AstraZeneca“ gamintojų. Šią savaitę turėtų pristatyti ir 900 „Moderna“ dozių, kurios praėjusią savaitę nepasiekė Lietuvos.

Praėjusią savaitę planuota panaudoti visą turimą vakciną, tačiau šeštadienį dalis gyventojų neatvyko skiepytis ir liko 90 dozių „AstraZeneca“ vakcinos. Šią savaitę miesto skiepų centruose galės būti panaudota per 4,1 tūkstančio vakcinos dozių.

V. Palčiauskienė kvietė visus 65 ir vyresnius gyventojus aktyviai skiepytis. Jie gali užpildyti registracijos formą Savivaldybės tinklalapyje. Už vyresnius žmones tai gali padaryti jų artimieji. To reikia, kad skiepų organizatoriai žinotų, su kuo turėtų susisiekti, suderinti laiką ir vietą.

Šią savaitę mieste bus tęsiamas 65 ir vyresnių asmenų, švietimo įstaigų darbuotojų, abiturientų, aukšto meistriškumo sporto dalyvių, jaunesnių nei 65, tačiau turinčių lėtinių ligų, gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų vakcinavimas. Jei turės „AstraZeneca“ vakcinos likutį, skiepys 100 ir daugiau darbuotojų turinčių įmonių darbuotojus. Praėjusią savaitę aktyviai registravosi mažmeninės prekybos įmonių darbuotojai, jie kviečiami skiepytis „AstraZeneca“ vakcina. V. Palčiauskienė perspėjo, kad labai plataus masto įmonių darbuotojų skiepijimo nenumato, nes gavo nedidelį „AstraZeneca“ vakcinos kiekį.

Didelio vakcinos likučio nėra, nes aktyviai registruojasi prekybininkai. Vedėja akcentavo, kad vakcinuojami didelių įmonių, tačiau ne valdiškų įstaigų darbuotojai.

Sukviesti žmones skiepytis – procesas, reikalaujantis daug pagalbos, savanorių, galinčių padėti skambinti gyventojams derinti laiką, vietą. Anot vedėjos, čia yra didžiausias iššūkis, nes vieningos efektyvios elektroninės sistemos Lietuvoje nėra. Registrų centro naudojama išankstinė pacientų registravimo sistema nėra efektyvi ir funkcionali.

Į pagalbą ateina privatus verslas

65 metų ir vyresnių asmenų grupę kviečiant skiepytis pagalbą pasiūlė ryšio bendrovė „Telia Lietuva“. Šios įmonės Stambių verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Lembutis pristatė, kad įmonė priėmė sprendimą visiems penkiems šalies didiesiems miestams padėti kviečiant skiepytis 65 ir vyresnius žmones. Tikisi, kad jų pastangos padės pasiekti geresnių rezultatų, suaktyvins vyresnio amžiaus žmones.

Dalis žmonių persigalvojo dėl skiepų, tačiau nežino, kur kreiptis, tad ir čia reikalinga pagalba.

V. Lembutis informavo, kad nesiuntinės žinučių, o skambins senjorams. Skambučio tekstas bus suderintas su skiepus organizuojančiomis institucijomis.