(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Gimtinės sargyboje

Giedrius Kuprevičius: „Lietuviškumą išlaikys periferija“

2014 m. liepos 19 d.
Ketvirtadienį skambiais akordais prasidėjo dešimtasis Žagarės vyšnių festivalis. Jame savo kūrybą pristatęs Nacionalinės premijos laureatas, kompozitorius Giedrius Kuprevičius prisiminė sąsajas su šiuo miestu ir sakė, kad lietuviškumas išliks būtent per tokius kultūrinius taškus, krašto periferiją.
Po mišių Naujosios Žagarės bažnyčioje prie baigiamų restauruoti Dmitrijaus Naryškino dvaro rūmų ir trykštančio fontano improvizacijomis, niekur neužrašyta muzika, kuri čia pat gimsta ir miršta, į susirinkusius žiūrovus kreipėsi Nacionalinės premijos laureatas, kompozitorius, karilionų muzikos...

Baltijos kelio dalyviai rašys palinkėjimus Lietuvai

2014 m. liepos 19 d.
Rugpjūčio 23 dieną minėsime Baltijos kelio 25-metį. Jubiliejaus paminėjimu susirūpinta ir Šiauliuose. Vakar Savivaldybėje tartasi dėl renginių. Šalies mastu jubiliejų ketinama įamžinti pasirašant prisiminimų ir palinkėjimų Lietuvai knygoje, kuri keliaus Baltijos keliu.
Baltijos kelio paminėjimo renginiai dar tik dėliojami. Aišku viena – Baltijos keliu bus vežama Baltijos kelio knyga, kurioje savo palinkėjimus Lietuvai įrašys pakeliui sutiktos įvairių šalies miestų, miestelių, rajonų delegacijos.
Viena iš knygos sumanytojų Seimo Parlamentarizmo istorijos ir atminimo...

Žygiai su žirgais po Lietuvą

2014 m. liepos 5 d.
Joniškio rajone, Plikiškių kaime, gyvenantis 57-erių Jonas Pidkova, sėkmingai vadovaujantis žemės ūkio verslu užsiimančiai UAB „Drąsutaičiai“, laisvalaikį leidžia į laukus žvelgdamas nuo žirgo keteros. Prieš šešerius metus įsigijęs trakėnų veislės kumelę Euroviziją, jis kasmet su bičiuliais, pasirinkdamas patriotinius maršrutus, joja Lietuvos keliais.
Gegužės mėnesį Jonas Pidkova su grupe bendraminčių iš Šiaulių, Vilniaus, Klaipėdos, pasibalnojęs kumelę Euroviziją, savaitę keliavo Lietuvos–Baltarusijos ir Lietuvos–Lenkijos pasienio keliais.
Kasdien nujodami...

Paveikslas iš vaiko atminties

2014 m. birželio 28 d.
Kelmės rajone, Notėnų kaime, gyvenantis Edmundas Bauža Kelmės krašto muziejui padovanojo savo pieštą paveikslą, kuriame vaizduojamas pokario Kelmės centras su aikštėje pamestais nužudytų partizanų kūnais. Šis vaizdas garbaus amžiaus mokytojui įsirėžė atmintin vaikystėje. Jį matė eidamas į mokyklą.Edmundas Bauža mokėsi Kelmės dvare įsikūrusioje mokykloje. Žiemą tėvai vaikams samdydavo kambarį mieste, kad nereikėtų per šalčius kelis kilometrus eiti pėsčiomis iki mokyklos. Vaikai mokyklon keliaudavo per miesto centrą.Centras anuomet buvo visiškai kitoks. Knygynėlis...

Paminėtos partizanų žūties 65-osios metinės

2014 m. birželio 21 d.
„Vyčio“ partizanų būrio žūties prieš 65 metus vietose Užpelkių ir Purvių miškuose (Akmenės rajonas) surengtos kovotojų pagerbimo iškilmės. Dalyvavę partizanų giminės, tremtiniai, politiniai kaliniai kalbėjo apie patriotiškumo tąsą, anų istorinių įvykių prasmę ir interpretavimą.Purvių miške operaciją surengę čekistai ir jiems pagelbėję vidaus kariuomenės kariai 1949 – ųjų birželio 6 – ąją apsupo „Vyčio“ partizanų būrį. Susišaudyme žuvo penki kovotojai. Dar trys, sugebėję išsiveržti iš stovyklavietės, buvo persekiojami ir krito po kelių dienų.
Kautynėse Purviuose į nelaisvę pateko trys partizanai. Po...

Paminklas Durbės mūšiui – tai paminklas žemaičiams

2014 m. birželio 14 d.
Telšių centre, šalia 900 vietų amfiteatro, planuojama pastatyti paminklą Durbės mūšiui. Vienas šios idėjos autorių architektas, Vilniaus dailės akademijos profesorius Algirdas Žebrauskas buvo atvykęs į Kelmę, kur rajono Tarybos posėdyje ragino ir kelmiškius prisidėti prie paminklo statybos. „Niekas kitas nepastatys paminklo Durbės mūšiui ir įžymiam karvedžiui žemaičių kunigaikščiui Algminui – tik žemaičiai,“ – sakė A.Žebrauskas, Žemaitijos likimą pakeitusį Durbės mūšį prilyginęs Žalgirio ir Saulės mūšiams.1260 metais liepos 13-ąją įvykęs Durbės mūšis, pasak profesoriaus Algirdo...

Apie „idea­lis­tų“ ir „pra­gma­ti­kų“ gin­čą

2014 m. birželio 14 d.
Filosofas, „Respublikos“ redakcinės kolegijos narys

Jokia valstybė beveik neturi galimybių išlikti ir juo labiau klestėti, jeigu ji nereikalinga net jos piliečiams. Ši sena tiesa, kurią tarsi patvirtina dabartinė mūsų visuomenės ir valstybės būklė, skatina kelti daug su pilietiškumu susijusių klausimų, tarp jų ir klausimą, ar pilietiškas santykis su savo valstybe Lietuvoje nėra tik savotiška „atgyvena“, kurios įsikibusi tebesilaiko saujelė naivuolių. Socialinis ir politinis daugelio šalies gyventojų abejingumas ir pasyvumas, milžiniška turtinė ir socialinė...

Pasirinkę pilietiškai sveiką gyvenimą

2014 m. gegužės 17 d.
„Žmonės mums skambina, ateina ir klausia, kuo galėtų prisidėti prie Tėvynės gynimo“, – sako Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Generolo P. Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės vadas Saulius Burškys. Norinčiųjų būti šauliais visoje Lietuvoje padaugėjo nuo įvykių Ukrainoje. Generolo P. Plechavičiaus šaulių 6-ajai rinktinei, kuri apima Šiaulių apskritį, šiuo metu priklauso apie 700 žmonių. Šiemet šaulių organizacija mini 95-ąsias įkūrimo metines.Generolo P. Plechavičiaus šaulių 6-ąją rinktinę sudaro aštuonios kuopos ir du būriai.
Ant S. Burškio krūtinės – antsiuvas su giliuku ir vainiku. Giliukai...

Sidabrės pilies jubiliejus pamirštas

2014 m. gegužės 17 d.
Šiemet Joniškio miesto dienos šventės organizatoriai renginiui pasirinko teatro kryptį ir pavadino jį „Joniškis – teatrų miestas“. Kalnelio kaimo bendruomenės pirmininkė Virgita Tuminienė stebisi, kodėl Sidabrės piliakalnio, kur buvo Joniškio miesto ištakos, 725 metų sukaktis liko nepastebėta.
„Artėja miesto dienos šventė. Ji bus susieta su teatru, taip pat duoklė atiduodama K. Donelaičio metams. Tačiau visi lyg ir pamiršo, kad 1289–1290 metais rašytinuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas Sidabrės vardas. 725 metai – jubiliejus, tačiau dar neteko girdėti, kad šventės...

Botanikos sode pavasariu džiaugėsi vaikai

2014 m. gegužės 17 d.
Pasivaikščioti ir papramogauti po gėlių žiedais besipuošiantį Botanikos sodą atvyko Akmenės dienos centro „Akmenėliai“ vaikai, Šiaulių logopedinio darželio-mokyklos ikimokyklinukai su mokytojomis. Spektakliuką parodė Kuršėnų Pavenčių mokyklos lėlių teatras „Lėliukai“.
Šiaulių universiteto studentai Botanikos sodo lankytojams organizavo aktyvias veiklas, kurių metu buvo šokama, dainuojama, kuriama. „Kūno džiaugsmo akademijoje“ būsimieji kineziterapeutai mankštino ir masažavo, pažindino su spalvų terapija.
Kitose kūrybinėse dirbtuvėse lankytojai lipdė iš plastilino...

GYVYBĖS MEDIS

2014 m. gegužės 10 d.
Kodėl tai svarbu? Pasaulis pasikeitė. Susimaišė tautos ir rasės, sava žemė, tautos tapatumas dažnam tėra mitas, kliuvinys ar tiesiog pasenęs reikalas.
Tie, kas bent kiek giliau pasižiūri į tautos savastį, stebi kitus dalykus. Milijonus metų kažkurią grupę žmonių formavusi geografinė vieta, klimatas, mitybos ypatumai įpratino gyventi tam tikru ritmu, vartoti tam tikrą maistą, derinti prie savo aplinkos garsus, ritmus, spalvas ir formas.
Naivu tikėtis, kad per tūkstantmečius įsitvirtinę elgsenos ar mitybos poreikiai staiga pasikeistų per...

1940 = 20..?

2014 m. gegužės 10 d.

Vis dėlto esama tiesos žodžiuose, kad gyvenant po šia saule sunku išvysti ką nors nauja. Nors istorijos įvykiai nesikartoja, tačiau joje nuolatos sugrįžta tam tikros pamatinės, arba „struktūriškai“ panašios, situacijos. Tokio sugrįžimo nuojautas žadina pamąstymai apie Lietuvos būklę Ukrainos dramos fone.
Šiomis dienomis sunku mintyse negrįžti į 1940 m. ir palyginti anos ir dabartinės Lietuvos padėtį. O tai padarius tik labai jau smarkiai šito trokštant įmanoma nepastebėti anaiptol ne paviršutiniškų panašumų tarp dviejų iš pirmo žvilgsnio tolimų...

PEDAGOGAS JONAS MURKA – KULTŪRINĖS IR ISTORINĖS ATMINTIES ŽADINTOJAS

2014 m. gegužės 3 d.
Dr.Stasys TUMĖNAS
Šiaulių universiteto docentas, „Šiaulių krašto“ redakcinės kolegijos narys
Istoriniai virsmai, pokario tragizmas lėmė, kad sovietmečiu viena iš asmenybių, kurią stengtasi išbraukti iš istorinės, kultūrinės žmonių sąmonės, buvo žymus tarpukario Lietuvos mokytojas, visuomenininkas, publicistas, pedagogas novatorius, švietimo filosofas Jonas Murka (1889–1945).
2014 m. spalio 21 d. (yra šaltinių, kur minima spalio 14 d. ar spalio 22 d.) sukaks 125 metai nuo šio iškilaus šiauliečio, 1928 m. Gedimino IV laipsnio ordino kavalieriaus...

Savanoriška ka­ro tarnyba – iššūkis ir merginoms

2014 m. gegužės 3 d.
Jau seniai nerašiau atsiminimų. Tačiau šį kartą tam yra priežastis. Mano gyvenime nutiko svarbus įvykis. Nors labiau tiktų žodis išsipildė. Po mėnesį trukusių kursų Gaižiūnų poligone Rukloje (Jonavos r.) tapau kare savanore. To norėjau nuo aštuntos klasės.Justina DIKŠAITĖ„Šiaulių krašto“ žurnalistė, Prisikėlimo apygardos 6 rinktinės 601 kuopos jaunesnioji eilinėApie tai, ką patyriau per mėnesį kariuomenėje, galima rašyti daug. Tačiau aprašysiu tik įsimintiniausius įvykius. Vildamasi, kad jums pavyks bent truputį įsivaizduoti, kas yra kario savanorio kursai ir ką reiškia civilizacijos...

Jaunimui – apie tiesos ir sąžinės jausmą

2014 m. balandžio 26 d.
Trečiadienį Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos – informacijos skyriuje vyko susitikimas su Nepriklausomybės Akto signataru, filosofu, „Respublikos“ redakcinės kolegijos nariu Romualdu Ozolu. Signataras savo mintis adresavo miesto moksleiviams, susirinkusiems į susitikimą.„Nepameskite tiesos ir sąžinės jausmo“, – jaunimą ragino R. Ozolas. Romualdo OZOLO mintys jaunimui ir Lietuvai.– Žinojau, kad turėsime išgyventi tokį pasimetimo laikotarpį. Sakiau, kad bus labai sunku ištverti tiems, kurie laisvę suprato...

Jurginių burtai atneš gerus metus

2014 m. balandžio 26 d.
Per Jurgines Raudėnuose (Šiaulių rajonas), Jovitos ir Vidmanto Lubių sodyboje, buvo šaukiamasi senųjų dievų, buriama ir linksminamasi, kad prasidedantis ūkininkų darbymetis nestebintų nemaloniais nutikimais. Kad jų neatsitiktų, tą dieną teko gerokai paplušėti.
Jau pradėdama Jurginių, lietuviškos pavasario žalumos šventės, iškilmes, sodybos šeimininkė Jovita Lubienė į sodybą prigužėjusiems svečiams be rašto bėrė patarimus, pamokymus bei pagąsdinimus. Ji pabrėžė, kad šią dieną dirbti nevalia – tik žaisti, burti ir kitaip linksmintis.
Jei nesilaikysi šių nuostatų, vasarą užeis tokia...

Litas – tai Lietuvos kraujas

2014 m. balandžio 26 d.
Kriukų (Joniškio rajonas) seniūnaitis Alvydas Užkuraitis – tvirtai įsitikinęs, kad Lietuvą euras labiau nusmukdys į finansinę duobę, liksime daugiau prasiskolinę ir niekas negarantuoja, kad pati eurozona ilgai tvers. Savo kraštui patriotiškumą atvirai deklaruojantis vyras sako, kad litas – tai valstybės kraujas. O juk ne kiekvienas kraujo perpylimas baigiasi sėkmingai.
– Pasisakote prieš euro įvedimą. Kodėl?– Litas yra Lietuvos kraujas. Su sava valiuta mes jaučiamės turintys savo valstybę. Juk kiekvienai nepriklausomai šaliai dera turėti sienas...

Kalboje gyvena Tautos dvasia

2014 m. balandžio 26 d.
Romualdas GRANAUSKAS

Šiuo Tautos apkvaitimo laiku, kada kažkam ima dingotis, kad Maironio poezija – nedovanotinai nacionalistinė, kad mūsų valstybinis himnas – pernelyg ilgas, o abėcėlėje – nepakanka raidžių, šiuo gėdingu laiku, kai į riebesnį kąsnį sutinkame iškeisti visa, dėl ko mūsų protėviai šimtmečiais liejo savo kraują ir prakaitą, įsiklausykime į rašytojo, lietuvių literatūros klasiko Romualdo Granausko mintis, išsakytas esė „Žodžio paglostymas“. Galgi jos padės mums susivokti, kad tai, ką šiandien atsainiai barstome į šalis – pati mūsų esmė, kurią praradę...

Dienos merė – Nepriklausomybės akto signataro dukra

2014 m. balandžio 19 d.
Laurynas R. Misevičius – specialiai „Šiaulių kraštui“ iš JAV
Ne vienąsyk Lietuvoje teko girdėti sakant, kad Kovo 11-osios nebūtų be Vasario 16-osios. Na, mums tai savaime suprantama, galbūt tik išeivijoje Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo data kovo mėnesį nėra taip išpopuliarėjusi kaip pačiame Nemuno krašte. Užtat labai gražu, kuomet – ir netgi beveik pagal kalendorių – šios abi didingos šventės sutampa.
Būtent taip nutiko šių metų kovo 11-ąją Konektikuto valstijos lietuvių sostinėje pramintame Vaterburio mieste, kuriame jau pora dešimtmečių gyva lietuviškojo dienos...

Žemgrobiams ruošiamasi atidaryti ne tik duris, bet ir langus

2014 m. balandžio 19 d.
Žemdirbiai po Velykų raginami vykti į piketą prie Seimo – kur gali būti priimtas žemdirbiams nepalankus žemės įsigijimo įstatymas.Paskutines tris savaites Seimo komitetuose aktyviai svarstyti Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo Nr. IX-1314 pakeitimo įstatymo projektai.
Visas tris savaites Ūkininkų sąjungos atstovai akylai stebėjo politikų veiksmus, mintis, nuotaikas, kur link einame, ko tikėtis ateinančią savaitę po Velykų, kai Seime bus svarstomas žemės pardavimo įstatymas.
Įstatymų leidėjai deklaruoja...

Dienos populiariausi

DIENOS RECEPTAS

2014 m. liepos 24 d.
daugiausiai komentuotas