(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Keturi kampai

Pagerbti sumaniausi šeimininkai

2011 m. birželio 30 d.
Kuršėnų parke vykusioje Joninių šventėje paskelbti miesto aplinkos apžiūros konkurso rezultatai, pagerbti jo laureatai.
Gražiausia sodyba šventėje paskelbta Genovaitės ir Juliaus Edmundo Šiumberevičių, gyvenančių Žiužmos gatvėje. Pagrindinį konkurso prizą įteikė jį įsteigusi Seimo narė Rima Baškienė. Šiumberevičių sodyba bus pažymėta atminimo ženklu, kurį padarė jos vyras tautodailininkas Raimondas Baškys.
Gražiausiai besitvarkančiu daugiabučiu pripažintas Daugėlių gatvės 84-asis namas, švietimo įstaiga — Kuršėnų Pavenčių vidurinė mokykla, gražiausiai...

Bėgimas nuo centralizuoto šildymo — su kliūtimis

2011 m. birželio 30 d.

Praėjusį šildymo sezoną namas P.Cvirkos gatvėje buvo mieste vienas iš „lyderių“, mokėjusių už šildymą daugiausia.
„Už dviejų kambarių 49,5 kvadratinių metų buto šildymą pernykštį gruodį mokėjome 512.14 Lt — be „gyvatuko“ ir karšto vandens mokesčių“,–“Šiaulių kraštui“ guodėsi namo gyventoja Gražina.
Trijų kambarių 62 kvadratinių metrų butų savininkai turėjo pakloti dar daugiau–apie 630- 640 Lt..
Gražina sako, kad per sezoną–nuo pernykščio spalio iki šių metų balandžio–jų šeima už šildymą sumokėjo 2 tūkst. 444 Lt. Trijų kambarių butų savininkams šildymas atsiėjo daugiau nei po 3 tūkst. litų.
„Kol vasara...

Ožragės–maistui, prieskoniams, vaistams, kosmetikai

2011 m. birželio 23 d.
Vaistinės ožragės tėvynė plati–Indija, Kinija, Viduržemio jūros šalys, Afrika.
Ožragė–20— 40 cm aukščio žolinis augalas, turintis ilgą ir tvirtą šaknį. Šviesiai žali lapai truputį panašūs į dobilo, tačiau pailgesni ir viršūnėje išplatėję. Ožragės žydi balkšvai geltonais, šiek tiek drugelius primenančiais žiedais. Žydi liepą ir rugpjūtį. Subrandina ankšteles, kurių viduje yra daug mažų, apvalių ir plokščių gelsvai rudų sėklų. Šios sėklos yra karčios, sumaltos įeina į mums jau gerai pažįstamo prieskonio kario sudėtį.
Ožragė yra senovinis Rytų kraštų prieskonis, populiarus nuo Vakarų Azijos iki...

Sužydėjo amatai ir kulinarinis paveldas

2011 m. birželio 23 d.
Reibinių kaimo (Joniškio rajonas) Mato Slančiausko muziejinė sodyba vienai dienai virto amatų ir kulinarinio paveldo centru. Savo gaminius siūlė amatininkai, bendruomenių atstovai iš visos apskrities, o akį ir ausį džiugino kelių tautų šokėjai ir muzika. loretar@skrastas.lr
Jau penktą kartą vykusios amatų ir kulinarinio paveldo šventės rytą lietumi grasinę debesys po truputį išsisklaidė ir dalyviams bei svečiams netrukus teko į šalį mesti šiltesnį rūbą. Juolab, kad ir ugnies pakako.
Skaistgirietis Milvydas Gedraitis žaizdre kaitino čia pat kalamas laimę nešančias...

Pražydo dracena

2011 m. birželio 23 d.
Kvapnioji dracena (Dracaena fragrans „Massangeana“) — labai retai namų sąlygomis žydintis augalas.
Prieš gerą dešimtmetį dovanota dracena, pasak pašnekovės, kažkokios ypatingos priežiūros nereikalauja — ir taip auga kaip pašėlusi. Iš pradžių šeimininkė ją laikė ant stalo, vėliau perkėlė ant kėdės, o dar vėliau — ant žemės.
Kai po kelerių metų gėlė pasiekė lubas, moteris ją nupjovė. Nupjautas stiebas augo toliau, išleido naujas šakas ir šį birželį pražydo.
Gėlei pražydus, šeimininkė atkreipė dėmesį, jog baltus žiedus ji išskleidžia vakare, apie 6 — 7 valandą, ir žydi...

Dažų audiniams — į pievas ir daržus

2011 m. birželio 23 d.
Vasara tas metas, kai prireikus nudažyti audinį ar siūlus reikia eiti ne į parduotuvę, o į laukus, sodą ar daržą. Taip sako Šiaulių universiteto Taikomosios dailės ir technologijų katedros lektorės Danutė Kaučikienė ir Daina Dambrauskienė. Jos moteris mokė audinius spalvinti augaliniais dažais. Stebėjosi netikėtais raštais
Vieną praėjusios savaitės dieną Šniūraičių kaime (Radviliškio raj.) esančioje Dambrauskų sodyboje šurmuliavo būrys moterų, o iš virtuvės sklido neįprasti kvapai.
Ant kelių viryklių garavo puodai su sodrių spalvų dažais, pasidarytais iš žievių, žiedų, lapų, uogienių ir visko, kas auga...

Kalviai gyvena plakto ritmu

2011 m. birželio 16 d.
Ginkūnų (Šiaulių rajonas) pakraštyje kasdien ankstyvą rytą gali išgirsti neįprastą dunksėjimą tarsi didžiulės širdies plakimą. Iš pradžių nedrąsų, kad nepažadintų kaimynų, o vėliau — vis greitėjantį, stiprėjantį, prisitaikantį prie lekiančios dienos pulso. Baniulių kalvėje dunksi plaktas.
Visi Baniuliai gyvena pagal didžiulio kūjo ritmą: vyriausiasis šeimos kalvis Virmantas, jo sūnūs Antanas ir Žygimantas, žmona Danutė ir netgi jauniausia penkiolikos metų duktė Gabrielė.
Amato pradininkas šeimoje — penkiasdešimtmetis Virmantas Baniulis. Arklių V. Baniulis nekaustė ir metalinių juostų ant medinių...

Bizonienos patiekalai iš nuojautos

2011 m. birželio 16 d.
Vienintelį Baltijos šalyse bizonų ūkį turintys kelmiškiai Audra ir Robertas Schelenzai rengia patiekalų iš bizonų mėsos degustacijas salėje prie savo namų Lopetiškės kaime. Be to, kilnojamuoju nameliu, egzotišku pavadinimu „Bizonų ranča“ jie važiuoja į pokylius ir šventes, kur vaišina svečius patiekalais iš bizonų mėsos. Patiekalus gamina pati Audra. Audra sako, jog bizonų mėsa panaši į jautieną ir, gaminant patiekalus iš jos, galima naudotis tais pačiais receptais. Tik bizoniena — dar kokybiškesnė.
Tai viena kokybiškiausių mėsos rūšių. Jos sudėtyje — labai mažai riebalų ir...

Kaktusas nustebino 206 žiedais

2011 m. birželio 16 d.
Į sodybą atvažiavus žurnalistui suskaičiuota, kad jų — net 206.
Sodybos šeimininkas Juozas Volkvičius sakė, jog šiam kaktusui apie 20 metų. Jis žydi kas ketveri — penkeri metai, bet pirmą kartą išskleidė tiek daug žiedų. Gėle daugiausiai rūpinasi dukra Sandra.
Sandra pasakojo, kad mama yra nupirkusi skystų trąšų. Ji įlašinanti keturiolika lašiukų į kibirą vandens, ir kaktusą palaistanti.
„Šiaulių krašto“ inf.

Dirvinė čiužutė siūlosi į draugus

2011 m. birželio 16 d.
Dirvinė čiužutė dar vadinama berlingyte, česnakėliu, šarkos česnaku, kolyta, pinigėliais, šilingėle, žvaguliukais...
Ji turi panašų į česnaką kvapą. Todėl ją galima vartoti kaip prieskonį. Tam tinka jauni čiužutės lapeliai, kuriuose daug vitamino C, proteino, riebalų ir kitų naudingų medžiagų. Kai kas pataria iš čiužutės lapelių pasidaryti pastos, kuri tiks paskaninti garnyrams, mėsos, žuvies ir kitiems patiekalams Tam reikia prisirinkti ir nuplauti 1 kg čiužutės lapų, juos sumalti mėsmale ir sumaišyti su 50 gramų druskos. Nuo tokio žalumyno valgiai bus skanesni. Ir...

Pasitraukimas į tylą

2011 m. birželio 9 d.
Virginija ir Aleksandras Liubičevai prieš penkerius metus nusipirko seną, prieš 93 metus statytą medinį namą Kelmės rajone, Raudiškės kaime. Dabar tautodailininkas Aleksandras savo paveikslus tapo iš natūros. Miškas — ranka pasiekiamas. Tarp medžių, po vaiskiu kaimo dangumi, gimsta etiudai, kuriuos dailininkas perkelia į didžiules, kelių kvadratinių metrų drobes. Didžiulėse Aleksandro drobėse — miškas ir jūra. Įeini į kambarį, o, regis, brendi į jūrą arba žengi į mišką. Taip natūraliai atrodo jo paveikslai. Miškas ir jūra — nuolatiniai Aleksandro gyvenimo palydovai...

„Gyvename ne kaip bendrijoje“

2011 m. birželio 9 d.
„Mokestis nedidelis, bet ir gyvename ne kaip bendrijoje, — kalbėjo Romu pasivadinęs gyventojas. — Durų kodai sulūžę, aukštų džiovyklos — be durų, vienose peri balandžiai, į kitas ateina pernakvoti benamiai. Nepabaigta tvarkyti ir vienoje pastato sienoje susidariusi tarppanelinė siūlė, per kurią sunkiasi drėgmė ir pelija gyventojų butai. Apmaudu, nes lėšų bendrija turi, ant stogo yra iškelta TV antena, už kurią gaunama nuoma.“.
Kęstutis Pauliukevičius, Tilžės g. 33 daugiabučio namo savininkų bendrijos pirmininkas:
- Bent laikinai...

Padidėję „lentos“ mokesčiai — investicija ir našta

2011 m. birželio 9 d.
Gegužę daugiabučių namų gyventojai paskutinį kartą sumoka mokesčius už šildymą, ir daugelis norėtų per vasarą atsipūsti. Pavyksta ne visiems. Aktyvesnėse daugiabučių namų savininkų bendrijose jau nuo birželio pradedami kaupti didesni mokesčiai, gyventojų vadinami „lentos“ mokesčiais. Per mėnesį bendrijai mokama po 40-50 Lt daugiau.
Vieni gyventojai pyksta dėl papildomos mokesčių „kilpos“ , kiti neprieštarauja, nes nori gyventi tvarkingiau, šilčiau.
„Vasara yra toks metas, kai galima atlikti remontus laiptinėse, rūsiuose, pakeisti langus, duris...

Nesveiko pastato sindromas. Kaip jo išvengti?

2011 m. birželio 9 d.
Pasirinkdami medžiagas statomam namui ar remontuojamam būstui dažniausiai žiūrime į kainas. Šiaulietis ekologinės statybos propaguotojas Eduardas Kaltanas tvirtina, kad vis dėlto statybines medžiagas reikėtų rinktis kaip maisto produktus — įdėmiai skaitant informaciją apie jų savybes ir įtaką žmogaus sveikatai. Nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio daugelyje pasaulio šalių mokslininkai atkreipė dėmesį į specifinių susirgimų dažnėjimą. Pacientai buvo susiję su ilgalaikiu buvimu naujuose arba nesenai renovuotuose pastatuose.
Žmonės skundėsi nuovargiu...

Nekilnojamojo turto rinkos pavasaris neįšildė

2011 m. birželio 2 d.
Šiauliuose nekilnojamojo turto (NT) pardavėjai ir tarpininkai prognozuoja, kad mieste butų rinka turėtų suaktyvėti antroje metų pusėje: kai pardavėjai dėl artėjančio šildymo sezono taps sukalbesni nuleisti kainą. Tuo tarpu būstą įsigyti ketinantiems šiauliečiams žemės savininkai siūlo pirkti naujai suformuotus sklypus. Šiauliuose būsto rinką jau porą metų įtakojo bendra šalyje ekonominė situacija — būstų kainų ir pardavimų kreivė krito.
„Šį pavasarį jos kritimo kreivę išlygina sezoniškumo įtaka. Pavasarį paprastai būstų parduodama 30 procentų daugiau nei žiemą ar vasarą. Jei ne šis veiksnys...

Skatinama auginti šparagus

2011 m. birželio 2 d.
Mūsų krašte retesnių žemės ūkio kultūrų propaguotojai skatina auginti šparagus. Daugelis ūkininkų abejoja, ar tai jiems apsimokės.
Auksučių ūkio ir miškų centre (Šiaulių rajonas) surengtame seminare kalbėta apie šparagus, jų auginimą, galimybes parduoti.
Šiame eksperimentiniame ūkyje šparagai auginami jau apie dešimt metų. Čia užauginamos Amerikoje populiarios žemės ūkio kultūros.
Centro patirtį, auginant šparagus, pristatęs JAV Kalifornijos universiteto mokslininkas Calvin Qualset tvirtino, kad tuo ir Lietuvoje galima sėkmingai verstis. Retesnių daržovių auginimas ir...

Dar kartą apie mulčią

2011 m. gegužės 26 d.
Mulčias — tai medžiaga, kuria padengiamas dirvos paviršius. Jis sulaiko drėgmę, neleidžia žemei perkaisti, praleidžia orą, sudaro tinkamas sąlygas naudingiems dirvos mikroorganizmams gyvuoti. Mulčiuoti galima įvairiomis medžiagomis. Patarti, kuris mulčias geriausias, gana sudėtinga, jūs patys turite nuspręsti, kas jūsų augalams geriausia. Kad būtų lengviau apsispręsti — keletas faktų apie mulčią. Mulčiavimui tinka kone visos atliekos iš jūsų sodo ir daržo. Ir ne tik iš jūsų. Ar kada atkreipėte dėmesį, kad dauguma sodininkų ir daržininkų išravėtas piktžoles tiesiog išmeta...

Auginame agurkus: derlingos lysvės paslaptys

2011 m. gegužės 26 d.
Vidutinei paros temperatūrai viršijus 10 laipsnių šilumos, arba pradėjus žydėti paprastajai alyvai (gegužės 17-29 dienomis), sėjami agurkai. Kad derlius nenuviltų, turime kai ką žinoti. Štai keletas taisyklių, kuriomis vadovaujantis galima bet kurią agurkų lysvę paversti derlinga. Sukasti dirvos sėjant agurkus nereikia, kadangi šių augalų šaknys išsidėsčiusios paviršiuje. Užtat turite pasirūpinti, kad viršutinis dirvos sluoksnis būtų padengtas perpuvusiu mėšlu, nepiktžolėtas, turėtų neutralų pH.
Be abejo, tokią dirvą būtų gerai paruošti iš anksto. Kad žemiau esantis gruntas būtų...

Apie durų užraktus

2011 m. gegužės 26 d.
Gera būsto durų spyna turi būti patikima ir patogi naudoti. Tačiau neretai gera laikome tą, prie kurios esame įpratę. Net jei spyna — automatiškai užsirakina neužfiksavus užrakto sklendės ir dėl to turime įprotį be rakto saujoje nežengti nė per slenkstį. Tačiau tokia spyna — kaip kartą per metus iššaunanti lazda — gali spragtelėti ir tada, kai šeimininkas to mažiausiai tikisi. Stresas ir nuostoliai tuomet neišvengiami. Šiaulietei teko kviestis ugniagesius, kad šie skubiai padėtų patekti į jos butą: už automatiškai užsitrenkusių durų — puodas ant viryklės, o ant...

Kelmėje žiedus skleidžia beveik 6000 gėlių

2011 m. gegužės 26 d.
Kelmės seniūnijos rūpesčiu šį pavasarį mieste prisodinta beveik 6000 gėlių. Pirmąsyk priešais Meno mokyklą pastatyta ir gėlių piramidė.
Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis pasakojo, jog idėją mieste pastatyti gėlių piramides parsivežęs iš Ventspilio.
„Labai žaismingai, gyvai atrodė keturšonės žydinčios piramidės. Pamanėme, kodėl kažko panašaus ir mums nepasidarius. Per praėjusią žiemą seniūnijos darbuotojai, padedami už socialines pašalpas atidirbančių nagingų žmonių, piramidę ir sumeistravo. Tik ne keturių kampų, bet aštuonių. Piramidė beveik suapvalėjo“, — sakė seniūnas.
Jau prisodinta...

Dienos populiariausi

Šiauliuose — keturios naujos parodos

2011 m. liepos 4 d.
daugiausiai komentuotas