(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Jus­ti­nos ŪSAI­TĖS
Gamink ir balsuok
Jus­ti­nos ŪSAI­TĖS
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi

Reklama

Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Sveikata

Anyžinis lofantas — stebuklu kvepiantis augalas

2010 m. lapkričio 16 d.

NAUDINGI PATARIMAI

Vienas pažįstamas pavaišino anyžiais kvepiančia arbata. Paaiškino: savame sode jau kelerius metus auginantis kelis krūmelius anyžinio lofanto — labai kvapnaus medingo, vaistinio ir dekoratyvaus augalo.

Pradėjus domėtis anyžiniu lofantu, paaiškėjo, kad šis augalas Lietuvoje nėra labai paplitęs. Anyžinis lofantas kilęs iš Šiaurės Amerikos. Jo augimviečių aptinkama ir Tolimuosiuose Rytuose bei Vidurinėje Azijoje. Kaip prieskoninis augalas anyžinis lofantas auginamas Moldovoje, Ukrainoje, Rusijoje.

Anyžinio lofanto šviežia ir džiovinta žolė tinka salotoms, uogienėms, kompotams, gaivinamiesiems gėrimams, saldainiams, įvairiems kepiniams, arbatoms paskaninti. Iš anyžinio lofanto gaminamas eterinis aliejus, kuris vartojamas maisto ir parfumerijos pramonėje. Tvirtinama, kad anyžinis lofantas turi gydomųjų savybių. Labai medingas.

Anyžinis lofantas gerbiamas sumanių bitininkų. Anyžinio lofanto medus yra švelnus, kvapnus, ilgai netirštėja. Palyginimui pateikiami duomenys, jog iš hektaro facelijų bitės surenka apie 290 kg, iš barkūnų — 250 kg, iš melisų — 200 kg medaus. Tad anyžinis lofantas, žydintis maždaug 3 mėnesius iki rudens šalnų, yra tikras bičių ir bitininkų bičiulis.

Pagyrų anyžiniam lofantui negaili liaudies medikai. Aiškinama, kad anyžinis lofantas gali būti vartojamas kaip priešuždegiminė, virškinimą reguliuojanti, imuninę sistemą stiprinanti priemonė. Augalo antpilai naudojami plaukams sustiprinti, grybelinėms odos ligoms gydyti. Anyžinio lofanto lapų prikimšta pagalvė įveikia net ik galvos skausmą, bet ir nemigą.

Šio aromatingo augalo augintojai pasakoja, kad norint pagerinti savijautą, užtenka pusvalandį pabūti anyžinio lofanto lauke. Pakvėpuoji anyžiais kvepiančiu oru, suvalgai kelis augalo lapelius, ir atsigauni–dingsta nuovargis, pasidarai žvalus. Norisi, kaip tai bitelei, nektarą renkančiai iš lofanto žiedų šluotelių, į darbus kibti. Net kai kurie ženšenio augintojai lenkia galvą prieš anyžinį lofantą, nes jis kai kuriomis gydomosiomis savybėmis neva pranoksta garsųjį ženšenį.

Kai kuriuose mokslininkų straipsniuose rašoma, kad anyžinis lofantas ypač turtingas mikroelementų: sukaupia vos ne visą Mendelejevo lentelę. Anyžiniame lofante rasta žmogui reikalingų seleno, jodo, cinko, vario, chromo, mangano ir kitų mikroelementų, kurių mažai būna kituose augaluose.

Yra duomenų, kad anyžinis lofantas sugeba iš žmonių organizmų pašalinti radioaktyvius nuklidus. Todėl po Černobylio atominės elektrinės avarijos anyžinis lofantas imtas plačiau auginti Ukrainoje ir Baltarusijoje.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

Felikso Grunskio nuotr.

ŠAKELĖ: Susidžiovinus anyžinio lofanto šakelę bus galima užsiplikyti kvapnios ir sveikos arbatos.

Dienos populiariausi

Emigranto užrašai (5).

2010 m. lapkričio 17 d.
lankomiausias

Istorinė tiesa prieš istorinę cenzūrą

2010 m. lapkričio 17 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas