Naujausios
120 klm. čiūžėmis į valandą
Šiomis dienomis redakcijon buvo atsilankęs tūlas šiaulietis – mechanikas. Jis – pagyvenęs žmogus, dirba vienam Šiaulių fabrike ir, būdamas prityręs mechanikoj, bando šį tą išrasti, patobulinti.
Šis šiaulietis yra išradęs įdomų susisiekimo pabūklą – vasarines čiūžes. Tos čiūžės, jei taip jas galima pavadinti, panašios į mažus dviratukus, t.y. prie kiekvienos čiūžės pritaisyta du tekiniukai, o žmogui pradėjus eiti žingsniais, koją minant, t. y. einant, specialiu perdavimu ir kt. pagalba čiūžės ratukai sukasi ir žmogus stumiasi – važiuoja. Juo greičiau ir didesniais žingsniais žmogus žengia, tuo greičiau jis gali „čiuožti“. Išradėjo žodžiais, tos „čiūžės“ gali išvystyti iki 120 klm. į valandą, o ramiai čiuožiant – nesiskubinant, lengvai galima pasiekti 30–40 klm. į val.
Mechanikas sako, kad čiūžes jis išrado prieš 10 metų, buvo ir pagaminęs modelį, kuris neblogai veikęs. Visą laiką jis tobulinęs ir dabar užtikrintas, kad čiūžės gerai veiksią. Jis norįs užpatentuoti ar kam perduoti savo išradimą už atlyginimą, bet nežinąs, kur ir į ką kreiptis, nes jo išradimui – čiūžėms, masiniai gaminti reikia kapitalo, o jo neturįs. Pagamintos čiūžės kaštuos 25–35 lt. poris.
Taigi, mes gabių žmonių nestingame, bet jų gabumus išnaudoti irgi nemokame. Jei minimo mechaniko išradimą patikrinus, jis pasirodytų tinkamas, tai piniguočiai galėtų padaryti neblogą biznį.
„Mūsų momentas“,
1932 m. kovo 13 d.
Vilkai
Šiomis dienomis apie Kelmę pasirodė vilkų. Vilkai tiek drąsūs, kad dienos metu atbėga į kaimus. Medžiotojai jų nešaudo, nes jiems rūpi tik kiškiai.
Žvagulis
„Mūsų momentas“,
1932 m. birželio 3 d.
Iš talmudo sąjungos už pabučiavimą
Prieš keletą dienų įžymus talmudistas L. Ziundelis buvo Kelmės sinagogos vedėjo užkluptas bučiuojant moteriškę. Iš gėdos talmudistas sustingo vietoj ir, kaip gipso statula, stovėjo išbliškęs. Apie šį įvykį kalba ne tik viso miesto žydai, bet ir lietuviai katalikai.
Už L. Ziundelio elgesį talmudo sąjunga išmeta jį iš savo tarpo.
„Mūsų momentas“,
1932 m. kovo 27 d.
Laikraščių ėdikai
Kad žmonės skaito laikraščius, reikia džiaugtis, bet, kad skaito laikraščius dykai – paėmę iš pardavėjų, kuriems, perskaitę, grąžina, tas jau blogai. Gėda. Ir dar kokiai. Pasirodo, kad tokiu laikraščių skaitymo būdu naudojasi žmonės, gauną 300–400 lt algos į mėnesį. Mat, šie vargšai visuomet dejuoja, kad jiems krizė, nėra iš ko laikraščių nusipirkti, užsiprenumeruoti. Bet bokalui, litrinei, visuomet pakanka. Gėda vyrai!
Tokių ponų mačiau Radviliškio stoty, kur pasiėmę laikraščius iš kiosko perskaito ir grąžina atgal. Tą pat pastebėjau ir Šiaulių stoty. Nekitaip yra ir kitose įstaigose, kur vieną laikraštį skaito 10–20 tarnautojų.
„Mūsų momentas“,
1932 m. birželio 24 d.
Šiaulių bankai pamėgdžioja laikraštininkus...
Iš kelių prekybininkų girdėjome nusiskundimų, kad tūli Šiaulių bankai, nemažai pelnydami, sugalvojo naują būdą pasipelnyti klijentų sąskaiton.
Mat, nuolat turintiems reikalų su bankais prekybininkams, kad nebūtų neaiškumų, reikia imti iš bankų savo sąskaitų išrašus. Tuos išrašus tenka imti, rečiausia kas 3 mėn,, o kartais ir kas mėnesį.
Bankai, patiekdami klijentams sąskaitų sąrašus, reikalauja mokėti po 15 centų už eilutę.
Išeina, kad klijentams, kaip sakoma „nevalgęs nė gėręs“, per metus vienam bankui turi sumokėti mažiausia 120 lit., nes kiekvieną dieną jo sąskaita didėja viena eilute.
Tokiu būdu 100 klijentų bankui išmoka per metus 12.000 lt., t. y. išlaiko savo lėšom didesnę banko tarnautojų dalį.
Iki šiol už eilutes sąskaitas patiekdavo tik laikraščių bendradarbiai redakcijoms, bet dabar, matyt, mūsų bankai nutarė reporterius konkuruoti...
„Mūsų momentas“,
1932 m. birželio 26 d.
„Yra Dievas su debatais“
Diržių km. (Žeimelio val.) K. Kiršanskas surengė paskaitą, tema: „Yra Dievas su debatais“. Pradžios mokyklos vaikai, manydami, kad afišose žodis „su debatais“ parašytas klaidingai, visose afišose ištaisė: „Yra Dievas su čebatais“. Šių išdykėlių darbas sukėlė daug juoko, o vargšui prelegentui pasipiktinimo.
Ptr. Bu-Bizūnėlis
„Mūsų momentas“, 1932 m. birželio 17 d.
Išėjo „Šiaulių Bloknotas“
Gegužės 19 d. Šiauliuose pasirodė šiauliečių lauktas satyros ir jumoro neperiodinis laikraštis – „Šiaulių bloknotas“. Laikraštis įdomus. Numeris kaštuoja 30 ct. Iki galo metų 5 lt.
Neužilgo žada išeiti 2 Nr. – riebesnis.
„Mūsų momentas“,
1932 m. gegužės 22 d.
„Tėviškės“ redaktorius išvyko į Minską
Sausio 24 d. „Tėviškės“ redaktorius Simas Miglinas su Šiaulių ryšio karininku Itn. Kolokša išvyko į Minską su lietuvių kariams dovanomis, suaukotomis per „Tėviškės“ redakciją. Minske esantiems lietuviams kariams nuvežta 419 porų pirštinių, 255 poros kojinių, 23 megztiniai, 18 šalikų ir kt. dovanų.
„Tėviškė“,
1942 m. sausio 30 d.
Kruopių gražuolės neteko kavalieriaus
Kruopių policija sulaikė Latvijos pilietį J. Ž. Kvočiamas J. Ž. pasisakė, kad jis esąs Latvijos Universiteto studentas ir į Lietuvą atėjęs susipažinti su gražia, turtinga panele ir su ja apsivesti. Keista, kad šis kavalierius atėjo į Lietuvą neturėdamas čia nė vieno pažįstamo, nemokėdamas lietuvių kalbos ir neturėdamas prie dūšios nė vieno cento.
Taigi, užuot susipažinęs su Kruopių gražuolėmis, vargšas susipažino su Kruopių dabokle. Jį nugabeno į Žagarės nuovadą, kad ištremtų Latvijon.
„Mūsų momentas“,
1932 m. birželio 19 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Cieliauka
Tango Gitai
Mylėti truputį
smagu beveik.
Dėl meilės klūpoti
nereik, nereik.
Svaiginanti mimoza —
ta mano mylima.
Ach kokia grožio doza!
Ach kokia šilima!
Kas žingsnis — piruetas,
kas žingsnis — tango pas.
Tu — meilės minarėtas
ir grožio pasaka.
Paklydęs beduinas
Arabijos laukuos
nejau tave, žydaite,
apsvaigęs išbučiuos?
Mylėti truputį
geriau nereik.
Dėl meilės klūpoti
smagu beveik.
„Įdomus mūsų momentas“,
1933 m. rugpjūčio 13 d.
Mister Wu
Velykiniai kiaušiniai
Taip jau surėdyta,
tokia tvarka jau,
kad kai tik Velykos,
žmogui tuoj linksmiau:
išgeri alyno,
kandi salcisono, nueini į kiną,
gnybtelėji Onai.
O be to, Velykos
atneša tą laiką,
kada gandras laksto
ir nešioja vaiką.
Taipgi per Velykas
tur reikšmės kiaušiniai,
gal be jų jos būtų
vietoj paskutinėj.
Savo kiaušinėlį
kožnas maliavoja:
visokiausiais raštais
ir spalvom nukloja.
Savąjį kiaušinį
vaikas ar mergytė,
margina grėbliukais
ar žaliom eglytėm.
Kur sumitęs bernas
pusbonkį parašo
arba storą kuolą,
kuriuo galvas tašo.
O tokia mergina,
ką tekėti nori,
nupiešia vainiką
numesta patvorin.
Dėdė susilenkęs
nupiešia bekoną,
anstolį ar kitą
nemalonų poną.
Ciocės irgi rašo
kalakutą, antį
arba kitą vaizdą,
kad sunku gyventi.
Šitokie kiaušiniai
Šįmet Lietuvoje
ant šventų Velykų
didelėj madoje...
„Mūsų momentas“,
1932 m. kovo 27 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio