Naujausios
„Kapitol’io“ atidarymas
Rugpjūčio 22 d. įvyko naujo Šiaulių kino-teatro „Kapito’lis“ atidarymas, kurio senai laukė šiauliečiai. „Kapitol’ius“ buvo pradėtas koncertu. Deja, truputį šiauliečių nusivilta – koncertas buvo rusų kalboj, kaip yra pratę daryti svetimtaučiai. Reiškinys visai nelauktas ypač ir dėlto, kad tas visai netiko lietuviškam kino-teatrui.
Be to atidaryme buvo ir dar šis tas, kas liūdino šiauliečius. Tačiau reikia tikėti, kad toliau šiauliečiai „Kapitol’iu“ bus patenkinti, nes „Kapitol’ius“ tik pradėjo gyventi. Pats gyvenimas yra mokytojas, kuris aiškiai parodys ir „Kapitol’iui“ padarytą klaidą ir duos pamokų surasti teisingą kelią.
„Momentas“,
1929 m. rugpjūčio 31 d.
Ketina išrasti sparnus žmogui skraidyti
Šiaulių apskrities Gaščiūnų valsčiaus Želčių kaimo gyventojas J. Švambaris nori padaryti įdomų išradimą. Jis padarė piešinį – žmogų su sparnais ir pasiuntė švietimo ministerijai.
Švambaris laiške rašo, kad jis esąs ištyręs paukščių lakiojimą ir sugalvojęs tokius sparnus žmogui. Sparnams judintis būsiąs reikalingas mažas motorėlis, kurį žmogus gali laikyti ant nugaros. Aparato ir sparnų svoris būtų 16–18 kilogramų.
Išradėjas mano, kad tuo aparatu žmogus toli skristi negalėtų, bet iš vietos į vietą galėtų perskristi, ir lėkti nebūtų pavojinga. Jis prašė ministeriją, kad duotų jam lėšų stoti j karo aviacijos kursus, nes jis tesąs baigęs 4 kl. ir mokytis neturi iš ko.
Tai nebepirmas atsitikimas, kad mažai mokyti mūsų kaimo žmonės galvoja apie didžius išradimus.
„Momentas“,
1929 m. rugsėjo 7 d.
Mus baudžia
Šiaulių miesto ir apskrities karo komendantas pulk. leit. Sprangauskas nubaudė „Momento“ redaktorių Jurgį Janulaitį pinigine bauda 1000 litų arba 1 mėn. arešto už „Momento“ Nr. 40. Komendanto nutarimas skundžiamas Krašto apsaugos ministeriui.
„Momentas“ kaip ėjo, taip ir eis. Jis bus daug įdomesnis.
„Momentas“,
1929 m. spalio 19 d.
Baudą nuėmė
Jo Ekscelencija Krašto Apsaugos Ministeris šiomis dienomis priėmė „Momento“ redaktorių ir, išklausęs skundą dėl „Momentui“ uždėtos 1000 litų baudos, nuėmė baudą.
„Momentas“,
1929 m. spalio 26 d.
Amerikono laiškas
V. Sereikaitei, „Valgykla“ Šiauliuose.
Gerbiama Tamsta!
Iš tolimo vakarų krašto sveikinu Tamstos įstaigą, lietuviškai pavadintą „Valgykla“. Rodos, paprastas tai žodis, su kuriuo kiekvienas nuo pat mažens esame apsipratę, nes pirm visko norime valgyti, o tačiau skaitant Lietuvos lietuviškuosius laikraščius daugiau šmekštelėja svetimžodžių restoranas, negu valgykla.
Mat, su Lietuvos nepriklausomybe įsibrovė joje negeistinoji ir Lietuvai žalingoji tarptautinė manija, kurią kiekvienas lietuvis tėvynainis turi ir privalo neigti. Jei ne kuo kitu, tai bent nelankydami tokių įstaigų, kurios vengia lietuviško pavadinimo. Ar tai pasaulinė, ar dvasinė įstaiga, ar paprastoji įmonė, lietuviai privalo lankyti ir remti vien tokias įstaigas, kurios laikosi lietuvybės, o tuo pačiu pagerbia mūsų savus žodžius ir kalbą.
Darosi koktu vartant Lietuvos laikraščius; rodos, kad ten nebe lietuviai, o kokie geltonieji užvaldė. Įstaigos vadinamos Arkadija, Central, Union, Oaza, Odeon, Saturn, Lira, Metropolitan arba tiesog angliškai: Rebuilder, Stop, Depo, Splendid Palace ir t. t. Mums, lietuviams amerikiečiams, svetur gyvenantiems ne tik darosi koktu, bet ir griaudu, kad atgijusioj Lietuvoj jos kalba – žodžiai ir gražūs vardai svetimos bangos užliejami...
Štai kodėl sveikinu Tamstos įstaigą ir, kada grįšiu Lietuvon, aplankysiu Tamstą, užsisakydamas lietuviškus pietus ar vakarienę.
Linkėdamas, kad Tamstos „Valgyklą“ lankytų tūkstantinės minios ir įstaiga išaugtų į keletą valgyklų po Tamstos globa, kuriose viešėtų kalba ir savi lietuviški papročiai, lieku Aukštai tamstą gerbiąs Artis Rūkas.
Cigago Illonois, 1929 m lapkričio 9 d.
Tariu padėkos žodį p. A. Rukui už linkėjimus man ir mano įmonei.
Sereikaitė, „Valgyklos“ savininkė
„Momentas“, 1929 m. lapkričio 30 d.
Pabėgeliai iš Rusijos
Šiomis dienomis pro Šiaulius pravažiavo vokiečių kolonistai, kurie bėga iš Rusijos dėl nepakenčiamos būklės ir gyvenimo sąlygų. Tai pirmasis pabėgėlių ešelonas, kurių dar du pravažiuos pro Lietuvą. Pabėgėlių šiuo tarpu važiavo per 400 asmenų, kurių maždaug pusę sudarė vaikai.
Bėgliai pasakojo daug baisių ir liūdnų žinių iš Rusijos gyvenimo. Patirta, kad daugelis vokiečių kolonistų yra iš Doneckio ir Pavolgio sričių. Bėglių ties Maskva yra apie 20 tūkstančių žmonių, bet tik 4000 kolonistų teleista išvažiuoti.
Važiuojantieji atrodo suvargę, išgeltę, skurdžiai apsirengę. Jų daugelis ūkininkai. Bėga, kad gyvenimo sąlygos jau nebepakeliamos. Sovietų valdžia iš ūkininkų atima visą derlių, turtą ir jie nebeturi šaltinio gyventi ir dirbti. Be to, dažnos kratos, įtarinėjimas, gyventojų šaudymas, baimė dėl gyvybės ir duonos netekimo – privertė vokiečius kolonistus bėgti iš Rusijos.
Sovietų valdžia iš kolonistų bėglių atėmė visa, kas yra vertinga ir net jungtuvių žiedus. Prieš išleidžiant užsienin, kolonistai buvo iškratyti ir apiplėšti G. P. U. agentų. Dalis bėglių buvo areštuota ir pasodinta kalėjiman, o jų šeimos išleistos išvažiuoti.
Pradžioje kolonistams buvo išduodami leidimai išvažiuoti ir su emigrantais nebuvo žiauriai elgiamasi. Tačiau dabar visai kitaip. Trukdoma įvairiomis priemonėmis, varginama, kol patenki į laimingųjų emigruoti leista skaičių žmonių. Čia tai vėl engiama, apgrobiama ir visai beturčiai ir nuskriausti išleidžiami.
Beveik kasdien kolonistų iš Maskvos būriai jėga gražinami į senas vietas. Neklaužadas kiša kalėjiman.
Sekmadienį kolonistai bėgliai pro Joniškį išvyko Vokietijon. Čia jie jau bus tinkamai priimti ir patalpinti butuose bei aprūpinti maistu. Kaip jau minėjom, dar du pabėgėlių ešelonai pravažiuos pro Šiaulius.
„Momentas“,
1929 m. gruodžio 7 d.
Kariuomenės teismas nuteisė Šiaulių raikomo komunistus
Šiomis dienomis kariuomenės teismas Šiauliuose sprendė Šiaulių raikomo žymesnių komunistų bylą ir to raikomo vadus: Kaganą Simaną ir Jankūną Stasį nuteisė mirti. Kitus komunistus nuteisė nuo 15 iki 1,5 metų sunk.darbų kalėjimo. Viso buvo teisiama devyni raikomo nariai.
„Momentas“,
1929 m. gruodžio 14 d.
Iš šiaulietiškos reklamos
Daina apie „Batas“
Nesakykite „Kamašas“
Tarkit tiesai „Batas“,
Nes teisingai taip jis rašos
Ir spaudoje matos.
Taigi „Batas“ atsidarė
Firma tai Šiauliuose
Amatininkai susitarę
Dirba išsijuosę...
Mat, nespėja jie gaminti
Avalą daugybės:
„Bato“ išdirbiniai plinta
Dėl geros kokybės!
Kokį norite fasoną
Galite ten gauti:
Džiaugsies Tamsta, arba žmona,
Spėję apsimauti:
O tai „Batas“, tai „Batelis“
Tai jis šauniai veikia!..
Eisiu batą dėl „širdelės“
O ir man jų reikia!..
„Batas“ – firma atsidaro,
Ir visi ją žino.
Pačią paskutinę madą
Jis puikiai gamina!
„Momentas“, 1929 m. spalio 26 d.
Gal prieš šimtą metų...
Šiaulietis J. Vinča laimėjo
Dabartiniu metu Amerikoje gyvenąs Pabaltės bokso čempionas šiaulietis Juozas Vinča pirmą kartą, po ilgo treniravimosi, rungėsi su bokso čempionu Sam Silverberg, kurį per 1 min. 15 sek. pirmame rounde nugalėjo nokautu.
Žiūrėtojų buvo pilna salė. Lietuviai labai patenkinti šiauliečio Juozo Vinčos dideliu laimėjimu.
„Momentas“,
1929 m. gegužės 25 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio