Naujausios
Šiaulių stotyje kino vagonas
Pastaromis dienomis į Šiaulių stotį iš Kauno – Radviliškio atvyko „Kūdikių gelbėjimo draugijos“ kino vagonas. Šis vagonas yra dar retenybė Europoje ir todėl užsienio spauda šią Lietuvos naujenybę gražiai įvertino.
Kino vagonas yra Lietuvos geležinkelių dirbtuvėse sulig naujausiu technikos reikalavimu įrengtas ir pastatytas. Dabartiniu metu kino vagonas važiuoja į stotis, norėdamas visuomenę supažindinti su naujos konstrukcijos kinu. Teko patirti, kad ir Šiaulių stotyje bus pastatyta kino vagone keletas filmų, o po to vėl kino vagonas vyks į kitas stotis. Ateityje tokie vagonai važiuojantiems keleiviams rodys filmas ir teiks visuomenei jaukų ir malonų patogumą ir laiko paįvairinimą, šis reiškinys rodo, kad Lietuva nenori atsilikti nuo Amerikos ir Vakarų Europos technikos stebuklų srityje.
„Momentas“,
1928 m. spalio 21 d.
Lietuvių su žydais susiartinimo reikalu
Neseniai Kaune įvyko žydų kariams paminklų atidengimas. Į kapus buvo atvykę Krašto Apsaugos Ministerijos aukštieji karininkai pagerbti žuvusias dėl Lietuvos Nepriklausomybės aukas, pareikšdami, kad žydai pirmieji ištiesė broliškąją ranką ir ir drauge su lietuviais ėjo dėti galvas tėvynės išvadavimui. Žydų atstovai iškilmingai pareiškė, kad ir toliau jie pasirengę kovoti už tėvynę ir vaduoti savo „Lietuvos Jeruzolimą“ –Vilnių.
Šiauliuose šitos dvi gyventojų dalys atskirai sau gyvena ir atrodo, būk jokių bendrų interesų tarp jų nėra. Bet tas tik taip atrodo. Iš tikrųjų dalykas visai kitaip stovi. Laikas būtų ir pas mus, Šiauliuose, kaip ir laikinoj sostinėj, įsteigti lietuvių –žydų santykių suartinimo draugiją. Man atrodo, jog tokios draugijos steigimas Šiauliuose yra būtinas reikalas, kadangi jos nauda yra neabejotina. Jos tikslas yra abiejų tautų kultūros savitarpis pažinimas, broliškumo ir santaikos skleidimas, o tas auklėja žmones, išvysto juose kilnius jausmus ir stiprina valstybės gerovę, padėdama siekti jai savo tikslus.
V. Lu.
„Momentas“,
1928 m. gruodžio 1 d.
Kas atsitinka, kai gaspadorius atsisako vesti tarnaitę
„Įd. M. Momento“ buvo rašyta, kad Stačiūnų valsč., Tilių km. sudegė pil. Adolfo Remeikos trobesiai. Paaiškėjo, kad keletą dienų prieš gaisrą iš Remeikos tvarto – užrakintos skrynios – dingo 1500 lt. pinigų. Pradžioje Remeika vagyste įtarė savo seserį Agotą, kuri tuo metu pas jį buvo atvažiavusi, todėl, nenorėdamos padaryti savo šeimai negarbę, apie vagystę policijai nepranešė.
Po kelių dienų kažkas padegė jo trobesius. Tada Remeika padegimu ir vagyste įtarė savo buvusią tarnaitę Uršulę Dirsaitę, kuri pas jį tarnavo 2 metus ir prieš keletą dienų buvo atleista. Remeika su Dirsaite sugyveno labai gerai ir net žmonės kalbėjo, kad jis ją vesiąs.
Bet prieš pabaigą jos tarnybos Remeika jai pareiškė, kad jos neves ir ją atleisiąs. Kadangi Dirsaitė namuose ėjo beveik šeimininkės pareigas, todėl, manoma, kad prie skrynios ji prieiti galėjo, nes žinojo kur yra padėti raktai. Manoma, kad Dirsaitė iš keršto padegė ir namus.
Dirsaitė pasislėpė.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. sausio 24 d.
Monte – Karlo lenktynių dalyviai Šiauliuose
Sausio 26 d. naktį per Šiaulius važiavo Monte-Karlo automobilių lenktynių mašinos, kurios startavo iš Talino. Per Šiaulius važiavo 6 mašinos.
Nors pirmoji mašina Šiauliuose buvo laukiama 23 vai., bet atvažiavo 23 vai. 50 min. Paskutinioji mašina per Šiaulius pravažiavo lygiai 24 val. Pirmuoju važiavo olandas Ph.Van Strien, mašinos numeris 56. Jis spėjęs dar Šiauliuose iš Rubinšteino paimti 35 Itr. benzino, nepralenktas kitų, nuvažiavo toliau.
Lenktyninkams visus patarimus teikė Šiaulių motociklistų klubo atstovas ir policija. Be to, lenktynininkų pasitikti Šiaulių kelių rajono atstovas buvo nuvažiavęs iki latvių sienos (Kalvių).
Lenktynininkams Lietuvos keliais buvo sudarytos geriausios važiavimo sąlygos ir, kaip teko patirti, visi automobiliai per Lietuvos teritoriją pravažiavo laimingai.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. sausio 31 d.
Daktaras Gintyla išsikėlė į Kauną
Kaip žinoma, 1934 metais Lietuvos ir užsienio spauda plačiai rašė apie šiauliečio gydytojo J. Gintylos atradimą, kurio pagalba visiškai išgydomi sergą i š i u, nors išias iki tol buvo priskaitomas prie neapgydomų ligų.
Dr. J. Gintylos atradimas sukėlė daug diskusijų, nuomonių kaip žinovų, taip ir eilinių žmonių tarpe. Tačiau viena paaiškėjo: į Šiaulius ėmė plaukti iš visų Lietuvos kampų ir net iš užsienio ligoniai, kankinami išio, trokštą pasveikimo. Netrukus paaiškėjo ir Dr. Gintylos gydymo rezultatai: pasirodė, kad išgydoma visas 100 nuoš., nors liga būtų užsendyta, chroniška.
Šiomis dienomis Dr. Gintyla išsikėlė Kaunan, kur atidarė naują, visiškai modernišką ligoninę, kur gydo vien tik išiu.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. sausio 31 d.
Dėl Šiaulių kioskų
Šiaulių kioskai paskutiniuoju laiku nukrypo nuo to tikslo, kuriam jie yra pastatyti. Kioskininkai mielai prekiauja papirosais, saldainiais, saulėgrąžom, kortom (kai kurie net konkuruoja vaistines – parduoda specialius gumos išdirbinius), o į spaudos platinimą žiūri, kaip į nemalonią naštą, be to, yra tokių, kurie vienus laikraščius – „simpatiškus“ propaguoja, o kitus – „nesimpatiškus“ laiko paslėpę po sėdyne. Žodžiu, padėtis nenormali ir tuo klausimu teks plačiau išsitarti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. sausio 17 d.
Iš reporterio bloknoto
Šiomis dienomis likvidavosi viena geresnių Šiaulių kavinių „Viktorija“. Buvo gana jauki vietelė nuobodiems vakarams praleisti. Ar nestebėtina, kad miestas su 30.000 gyventojų nepajėgia išlaikyti vienos padoresnės kavinės su 10-12 staliukų? O tuo tarpu... alaus barai dygsta, kaip grybai po lietaus. Vien Vilniaus gatvėje, nuo Dvaro iki Višinskio gatvės, turim jau keturis „saliūnus“, o netrukus žada dar vienas baras atsidaryti.
Taigi, Šiauliai „kultūrėja“.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. vasario 26 d.
Šiaulių pramonininkų kelionė į SSSR
Kovo 17 d. šiaulietis odų pramonininkas p. J. Frenkelis ir Frenkelio odų fabriko direktorius Mordelis buvo išvykę į SSSR, iš kur grįžo kovo 26 d. Pramonininkai lankėsi Maskvoje ir Leningrade, kur jie vedė derybas su įstaigomis, perkančiomis odas, dėl odų eksporto pagyvinimo iš Lietuvos. Šiauliečiai gavo nedidelį užsakymą.
Kaip teko girdėti, derybos vykusios sunkiai, nes, kaip žinoma, žalių odų kainos pastaruoju metu smarkiai pakilusios.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. balandžio 11 d.
Pakrikštyti naujieji varpai
Balandžio 25 d. Šiaulių šv. Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje buvo iškilmingai pašventi – pakrikštyti naujieji varpai. Pašventinimo apeigas atliko ir pamokslą pasakė kan. Sarapas. Varpai dabar pakabinti šventoriuje.
Abu varpai sveria 1708 klg. Didžiajam varpui duotas Petro ir Povilo vardas, o mažesniajam – Stepono.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 2 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Juozas Ramusis
Juoko nesupranta...
(kupletas)
Bejuokuodamas žadėjo
Jonas vest Onytę.
Nuo to juoko mergužėlei
Rūtos štai nuvyto.
Teisme lieja ašarėles
Prašo alimentų:
Mat, mergelė lelijėlė
Juoko nesupranta.
–
Į tarnystę pavėlavo
Jaunas valdininkas,
Nuo vedėjo „rykščių“ gavo
Dreba vargšui kinkos.
Pavėluota trys minutės:
Didelė čia manta!
Bet vedėjas storas drūtas
Juoko nesupranta.
–-
Pas kaimyną – graži žmona:
Reikia pajuokauti,
Bet kaimynas (tai šėtonas!)
Nori mus pagauti.
Vyro žygiai rūstūs, drąsūs:
Moterystė – šventa!
Štai jau kumščiu man begraso:
Juoko nesupranta.
–
Reikia vekselis išpirkti,
0 kur gauti litas?
Tenka rūpesčiu man sirgti!
Mašnoj deficitas.
Mes gi žinome notarą:
Tuoj aprašo mantą.
Gali verkti, gali juoktis –
Juoko nesupranta.
„Momentas“,
1928 m. gruodžio 25 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio