Naujausios
Ar galima mušti meilužius?
Tūlas Vaičkus, Šiaulių val., Pročiūnų k. gyv. atvyko policijon su skundu, kad esą jį smarkiai su peiliu sužalojęs to pat kaimo gyv. Jagminas. Pol. valdininkui paklausus, kur randasi kaltinamasis, nukentėjęs iškilmingai pranešė, kad pastarasis gulįs miesto ligoninėje; gulįs todėl, kad jis, Vaičkus, jį pavaišinęs akmeniu. Mat, labai tikslus smūgis buvęs.
Priežastis tokia: Vaičkus, matydamas, kad Jagminas neturėdamas jokių juridinių teisių sėlina prie jo prisiegos, neišlaikė pusiausvyros ir vieną dieną, išvydęs nepageidautiną konkurentą meilikaujantis prie jo „locno šonkaulio“, ėmė šiam ir smogė į puodynę su akmeniu. Pastarasis, vieton padėkos, paleido darban peilį, ir viskas.
Dabar nukentėjęs, pasiremdamas stipriais argumentais, ieško tiesos ir užtarimo: „Ar aš jos vyras, ar nė? Jei taip, tai ar aš turiu teisę ginti šeimos garbę ir lyginti donžuanams pakaušius, ar ne!“.
Nikodimas Putpelė.
„Mūsų momentas“
1933 m. liepos 3 d.
„Tikrieji ir netikrieji šventieji“ teisme
Šiaulių Apygardos Teismas nagrinės retą bylą. Žinomas Tautos Veteranas Jonas Šliūpas kaltinamas išniekinime R. K. šventųjų išleisdamas knygą vardu „Tikrieji ir netikrieji šventieji“. P. Šliūpas savo gynėju buvo numatęs prof. Voldemarą, bet ar dabar prof. Voldemaras gins bylą nežinoma.
Ekspertais bus Teologijos profesoriai.
„Mūsų momentas“, 1930 m. rugpjūčio 17 d.
Gelbėkit! Chunhuzai nerimsta!
Kiek jau apie vežikus rašyta, kiek skųstasi – nieko negelbsti. Rodos aprimsta, susitvarko, bet už savaitės ir vėl naujos kiaulystės.
Prieš keletą dienų Trakų g-vėj mačiau šitokį vaizdą; prie vieno namo vežikas atvežė kažkokį įvairiai apsirengusį jauną žydelį ir šis jau rengėsi vežikui užmokėti, bet vežikas staiga pradėjo keleivį kolioti ir kibti šiam į „kalnierių“. Mat, vežikas būtinai norėjo tiek, „kiek jis norėjo“, bet ne tiek, kiek tikrumoje jam priklausė gauti. Prie jų priėjo apysenis žydelis ir pasiūlė vežikui nuo savęs litą pridėti, tik, kad jis nesikoliotų gatvėje.
Vežikas – chuliganas ilgai negalvodamas iškėlė botagą ir drožė juom apyseniam žydeliui per veidą. Chuliganas jau rengėsi dar kartą botagą žmogui pavartoti, bet tuo laiku iš namo, prie kurio viskas atsitiko, išėjo X žydelis, inteligentas žmogus, ir pasiūlė išsišokusiam vežikui važiuoti nuovadon ir ten viską sutvarkyti. Vežikas ilgai dar koliojosi, bet pagaliau turėjo nusileisti ir visi nuvažiavo policijon, kur iš vežiko paimta jo adresas ir duota nukentėjusiam, o šio adresas duota vežikui, kad jie ginčą išaiškintų teisme.
Tai tik vienas pavyzdys, kad Šiaulių vežikai elgiasi chuliganiškai, nei su kuo nesiskaito, lyg kokie chunchuzai. Bet tokių pavyzdžių būna kasdieną. Vežikai nuolat tarpusavy pešasi, koliojasi nepaisydami praeivių mieste ir prie stoties, užgauna nešvariais išsireiškimais praeives moteris, nesilaiko nustatytų už atvežimą kainų ir kt.. Be to, dauguma vežikų turi prostitučių adresus ir užsiima specialiai tuo, kad pristato prostitutėms „klijentus“. Viso čia neišvardinsi, bet tą gerai patys šiauliečiai supranta.
Tvarkantis miestui, jau pribrendęs laikas ir vežikus sutvarkyti. Jie daro gėdos Šiauliams. Jei vežikų negalima sutvarkyti, tai aš manau, niekas nenuliūstų, jei jų ir visai nebūtų. Mieste yra pakankamai lengvųjų automobilių – taxi, kurie mielai už tą patį atlyginimą aptarnautų keleivius, nebūtų tokių šlykščių incidentų ir pats miestas atrodytų daug padoriau – švariau.
Tuo reikia susirūpinti!
Keleivis.
„Mūsų momentas“, 1930 m rugpjūčio 3 d.
Krizis: Sargas ar mokytojai?
Šiauliai. Sargus prie mokyklų apmoka miesto Valdyba. Sargai, gaudami algos iš Miesto, jaučiasi visai savarankiais, „nepriklausomais“ nuo mokyklų vedėjų, ir Miesto Valdyba davė suprasti mokytojams, jog sargai tik prieš ją teatsako.
Pirmoj ir ketvirtoj mokyklose sargienės „nepriklausomybė“ pasiekė tai, kad „pasiskelbė“ save mokyklos tvarkdare, pradėjo pertraukų laike vaikus šluota bausti, spirti vaikus vandenį ir malkas nešioti, klases šluoti, pareikalavo iš mokytojų, kad grindims plauti paliktų jai po keletą mokinių po pamokų. Negana to, pradėjo viešai mokytojus kolioti, kas dieną į Miesto valdybą eiti su „raportais“. Pasakyti sargienei, kad ji suolus nušluostytų ar malkas sukrautų, reikia per Miesto Valdybos narį.
Dėl tvarkos ir garbės palaikymo mokyklose mokytojai nutarė prašalinti sargienę nuo vietos, jos gi vietoj, Miesto valdybai su tuo nesutikus, iš savęs samdyties kitą sargą. Pranešus apie tai Miesto valdyba, ten pastatė klausimą apie prašalinimą kai kurių mokytojų. Kaip tas „politinis“ krizis išsiriš, parodys Miesto švietimo – kultūros komisijos plenumas.
„Mokykla ir gyvenimas“, 1921 m. kovo 5 d.
Moterų mados
Nauji rudens apsiaustai platūs ir kraštai daug užeina vienas ant kito. Medžiagos – vilnonės, tamsios. Lengvesnės, šviesios spalvos tevartojamos sportui.
1. Vilniuotas plačiais kraštais apsiaustas, apsiūtas pilku kailiu.
2. Rudos spalvos sporto suknelė su ružavu pikel medžiagos kalnieriu ir priešaky kvolduota.
3. Kliošuota suknelė su trumpa bliuze, astrachanišku kalnieriu, priešaky surištu. Bliuzė apsiūta tokia pat medžiaga, kaip ir kalnierius.
„Mūsų momentas“, 1930 m. rugpjūčio 31 d.
4. Tamsios spalvos apsiaustas, su aukštu kalnieriu.
5. Šviesios spalvos apsiaustas, skvernai užeina vienas ant kito, šaliavu kalnieriu, ir taip pat apsiūti rankovių atlapai.
6. Kostiumas: kliošuotas sijonas ir aptemptas švarkas, apsiūtas kailiais.
„Mūsų momentas“, 1930 m. rugsėjo 7 d.
Lengvas bei šiltas apsiaustukas, originalus, pūstomis rankovėmis iš pritaikytos spalvos kailio. Šiam modeliui tinka pilkos spalvos suknutė. Skrybelaitė gali būti ir kokių nors ryškesnių spalvų, kurios atgaivina pilko drabužio nuotaiką.
„Naujoji vaidilutė“, 1937 m. kovo mėn.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio