Naujausios
Persergėjimas
Kažkokie slapti leidėjai išleido netikusį kalendorių, pavadindami jį tokiu pat vardu „Juokų kalendorius“, kaip ir mano. Tuomi klaidina Gerb. pirkėjus, įkalbėdami, kad tai esąs mano kalendorius. Šiuo persergiu ir prašau Gerb. pirkėjų nesiduoti įkalbinėti netikrus kalendorius vieton manųjų.
Mano kalendoriai yra tikri tik su parašu ant viršelio „Lietuvanis“. Todėl čia siunčiu Gerb. „M. Momento“ skaitytojams tikrojo „Juokų kalendoriaus“ plakatą.Tik tokio prašau reikalauti visuose knygynuose, arba tiesiog kreiptis į knygyną „Lietuva“, Šiauliai, Tilžės g-vė 157 Nr. L.
Jakavičius – Lietuvanis
„Mūsų momentas“.
1930 m. gruodžio 24 d.
Iš reporterio blonknoto
„Sekmadienis“, rašydamas apie praėjusią parodą, savotiškai filosofuoja. Girdi: per parodą ir Šiaulių burmistras p. Sondeckis pasistengė padaryti sensaciją: užsidėjo pirmą kartą cilinderį. Nustebo, girdi, visi šiauliečiai, ir kaip nenustebs: juk p. Sondeckis iš įsitikinimų socialdemokratas, o užsidėjo cilinderį. Juk tai skandalas, viešas skandalas, kad socialdemokratas drįso cilinderj užsidėti!
–
Žinote, kuo Šiaulių knygynai geriausiai prekiauja? Ne knygomis, ne sąsiuviniais. Ne. Geriausiai prekyba sekasi kino artistų atvirukais. Jauni žmonės – labai linkę į įvairius azartus. Ir niekas, turbūt, nepasakytų, kad kino artistų atvirukų rinkimas – taip pat azartas.
Bet pasirodo taip. Ir didelis azartas. Man pačiam teko matyti pas gimnazistes didelius albumus, ištisai prikimštus tokių atvirukų. Atvirukus parduoda po 25 ct. Gimnazistės tokių atvirukų turi surinkusios dažnai iki 2–3 tūkstančių. Taigi kiek tos mergužėlės tėvo kišenių palengvino– galite lengvai išskaičiuoti.
Rezultatai gana liūdni. Ir man rodos, jei rūpinamasi jau uždrausti jaunuomenei iki 17 m. kinus lankyti, tai ar nevertėtų pasirūpinti ir tą taip besiplečiančią epidemiją, tą kvailą atvirukų pirkimo maniją kaip nors sustabdyti.
„Mūsų momentas“,
1930 m. spalio 19 d.
–
Turgaus ir šiaip dienomis dažnai Šiaulių gatvėse gali pamatyti į teismą varomus kalinius. Tas procesijas matyti yra net būriai mėgėjų: jiems gražu, kaip kaliniai, į žvėris dažnai panašūs, eina gatvėmis grandiniais žvangindami. O nuo kalėjimo iki Teismo Rūmų – gerokas galas. Įspūdis, paliekamas gilesnės sielos žmonėms, labai sunkus...
Be to, ateina nejučiomis mintis į galvą, kad yra rimto pavojaus: kaliniai patekę į didesnę žmonių masę gali kartais ir pasprukti. Esti ir tokių atsitikimų. Kitas kalinys, varomas su visais nusikaltėliais, teisme, išnagrinėjus bylą, esti išteisintas. Tuo būdu jam padaryta didelė moralė skriauda. Galbūt jo kaimynai, pažįstami, matė jį varomą gatvėmis su biauriais nusikaltėliais ir galėjo lengvai paskleisti, tuo faktu naudodamiesi, įvairių kalbų apie suimtąjį. Vėliau, išteisintajam būna didelio vargo įtikinti kitus.
Išvada iš pasakyto aiški: ar negalėtų kalėjimas įsitaisyti vežimą, kuriuo nusikaltėliai būtų vežiojami? Turint savo ūkį, savas dirbtuves, kalėjimo administracijai nebūtų taip sunku tas padaryti.
„Mūsų momentas“,
1930 m. lapkričio 2 d.
–
Šiaulių m. aps. viršininkas išleido įsakymą. Vaikams iki 17 metų uždrausta lankyti kinomatografus. Šis įsakymas nepilnamečiams, neturėjusiems laimės sulaukti septyniolikos, buvo lygus antro Didžiojo Karo paskelbimui.
Ties „Kapitoliaus“ durimis – minios nelaimingųjų, kurie... „ieško“ sau tėvų. Ramus žmogus negali praeiti: kimba į rankoves ir prašo:
– Dėde, pabūk man šį vakarą tėvu!..
Kinomatografų savininkams taip pat nemaža rūpesčio: ką daryti su balkonu ir II parterio vieta? Iš tikrųjų – liūdni atrodo kinematografai be vaikų. Eina ekrane komedija – nėra kam juoktis. Netvarkoj filmo rėmeliai – nėra kam padaryti skandalo kojų trepsenimu. Tik sargui – džiaugsmas. Jam dabar veik visai nereikia šluoti salės. Pirmiau – vežimus saulėgrąžų lukštų ir kitokių šiukšlių tekdavo vežti.
„Mūsų momentas“,
1930 m. lapkričio 9 d.
„Žydų liaudies teatras“ Kuršėnuose
Gruodžio 23 d. į Kuršėnus atvyko „Žydų Liaudies Teatro“ trupė su Leonidu Sokolovu priešaky. Vaidino „Šklovo sužieduotinis“ 3 v. tragikomediją iš žydų gyvenimo. Suvaidinta gerai, įspūdingai. Visi artistai buvo gerai pasiruošę ir atliko savo roles puikiausiai. Svarbiausią (vežiko) rolę vaidino p. L. Sokolovas. Antra, lygiai svarbi Manės rolė, atlikta įspūdingai ir jaudinančiai. Vietomis buvo jumoro, buvo ir ašarų. Ypatingai sugraudino paskutinė scena, kur vežikas nušauna žmonos buvusį meilužį, o paskui ir pats nusišauna. Tik gaila, kad Kuršėnų žydų visuomenė ne visa yra tiek subrendusi ar susipratusi, kad suprastų vaidinimo tragediją: kai kurie juokėsi net iš tų scenų, kurios, iš tikrųjų ašaras spaudė – verkti reikėjo. Rimtesni žiūrovai buvo tuo pasipiktinę.
Vaidinimas įvyko kino „Lyros“ salėj. Salėje nors ir yra scena – paaukštinimas, bet dekoracijų visai nėra, kas gadino visą efektą. Be to, „judančios“ grindys: artistams vaikščiojant scenoj šokinėjo stalas ir kėdės.
Tiesa, punktualumas nepavyzdingas. Pradžia vaidinimo paskelbta 9 vai. val., o prasidėjo tik apie 10 vai.– publikos laukė.
„Mūsų momentas“,
1930 m. gruodžio 31 d.
Žeimeliečiai paskelbė švedų degtukams „karą“
Žeimelio inteligentai sumanė atgaivinti senovišką būdą užsidegti pypkėms, t. y. kempę, skeltuvą ir titnagą. Primityviškas būdas, bet, užtai nepavojingas, kaip švedų degtukai. Skeltuvų pagaminta jau per 1 000 št. ir išdalinta apylinkės gyventojams, Kurie džiaugėsi gavę progą pigiau užsidegti pypkę.
Sumanytojas atgaivinti šį būdą yra p. Šileika, kuris kartu yra ir senoviškų tautiškų dalykų atgaivinimo organizacijos pirmininku. Organizacija turi parengus įstatus, kuriuos įteiks apskr. viršininkui patvirtinti.
Įdomu kaip atrodo šis prietaisas veikia. Nedidelis kringelio pavydalo plieninis skeltuvas, geras titnagas, kuris randasi Žeimelio apylinkėse ir kempė. Kempės pagaminimas yra kiek sudėtingesnis dalykas. Tam tikslui geriausia tinka beržo arba ąžuolo kempė. Iš karto sumuša buku daiktu (kirvio penčiu), kad atsiskirtu medžio dalys nuo minkštos, vartojimui tinkamos kempės sluoksnio, po to dviem dienoms įmerkia į vandenį ir verda. Vėliau, kai kempė pasidaro minkšta, ją pamerkia salietros skiedinyje ir išdžiovinus vartoja.
„Mūsų momentas“,
1930 m. gruodžio 31 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Juozas Ramusis
Vakaruška
Vakaruška. Gryčioj trošku,
Šokiai – dulkės rūksta.
Plyšta polkoje garmoška,
Rauda, juokias, dūksta.
Ei, mergužės, ei, berneliai,
Ei, šaunus jaunime’.
Į kadrilį, į ratelį –
Jau javai klojime!
Ūžk! Šiais metais užderėta.
Šok! nejausi bado!
Metų darbas nugalėtas –
Negailėkis padų!
Laukas, daržas nuvalytas,
Bulvės jau rūsiuose.
Ei, mergele, duok lūpytes,
Leiski, pabučiuosiu.
ech, krūtinėje ne ledas,
Bet Širdis karštoji.
Ir mergužę bernas veda
Pabučiuot tamsoje.
Kieme šalta, gryčioj trošku.
Ei, jaunime, ūžki!
Ei, kvatokis, tu garmoška,
Mūsų vakaruškoj.
„Mūsų momentas“,
1930m. spalio 13 d.
Žymūs šiauliečiai
J. Sondeckis, buvę Šiaulių miesto burmistras, dabar Šiaulių Apyg. Ligonių Kasos direktorius. Tai Šiaulių retenybė – visapusiškai taurus žmogus.
Rasteika, Šiaulių pašto viršininkas. P. Rasteikos asmeniška ypatybė? „Sekmadienis“ prieš kelius metus talpinęs p. R. šaržą pažymėjo, kad p. R. turi ypatingą Šiauliuose barzdą. Mes gi galime pasakyti, kad tai simpatiškas ir malonus žmogus, ko, žinoma, vien barzda pasiekti negalima.
L. K-no šaržai.
„Mūsų momentas“,
1932 m. lapkričio 27 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio