
Naujausios
Medžiai – viešasis gėris
Spaudos konferencijoje dalyvavo Salomėja Jastrumskytė, humanitarinių mokslų daktarė, filosofė ir Alfredas Daulius, grupės "Saugokime Šiaulių medžius" vadovas.
Kartu su A.Sėjūnu jie garsino ne vien Šiauliams aktualią masinės brandžių medžių pjūties problemą.
S. Jastrumskytė perskaitė atvirą laišką Prezidentui, kuriuo prašoma atkreipti dėmesį į destruktyvią medžių naikinimo bangą, besiritančią per visą Lietuvą.
Laiško autorių žodžiais, taip naikinamas Lietuvos tapatumas – natūrali stipri gamta, pažeidžiamas pamatinis žmogaus ir gamtos ryšys. Jie klausia: "Ar gerovės valstybė gali būti kuriama tokiu pagrindu?" Ar gerovės valstybė gali būti kuriama, "kai reikia bijoti savivaldybės veiksmų?"
"Iš esmės kova vyksta ne už pavienį medį – už visavertį gyvenimą, – sakė filosofė. – Ne medžiai, o žmonės yra taikinyje. Pasikėsinimas į medžius yra žmogaus aplinkos apiplėšimas."
Akcentuota, jog "medžiai yra viešasis gėris", "ekosistemos dalis" ir jų likimas negali būti atiduotas vien savivaldybėms autonomiškai spręsti.
Medžių gynėjai skaičiuoja, jog Šiaulių miesto centrinėje dalyje vykdant viešųjų erdvių rekonstrukcijos projektus pjaunama 1 000 brandžių medžių. Nauji medeliai pasodinti nekokybiški, apsamanojusiais kamienais, retų lajų ir skursta neprižiūrimi.
A. Daulius citavo gautą Centrinės projektų valdymo agentūros atsakymą su nurodytomis medelių ir želdinių sodinimo sumomis pagal Šiauliuose vykdomus gatvių rekonstrukcijos projektus. Pagarsino ir skaičiavimus, jog Vilniaus gatvės bulvare vieno medžio sodinimas kainuos 1 230 eurų, o P. Višinskio gatvės vienoje atkarpoje – 1 608 eurus.
"Tai auksiniai medeliai", – sakė A. Daulius, pasidalydamas, jog internete rado skelbimą, jog vienas iš Lietuvos medelynų 3–4 metrų aukščio liepas parduoda už 30 eurų, o paskambinęs sužinojo, jog ir virš 4 metrų aukščio gali parduoti – už 45 eurus (su PVM).
"Esame absurdo situacijoje, – piktinosi A. Sėjūnas. – Kas vyksta mūsų valstybėje? Kas darosi su mūsų protais? Sustabdykim medžių kirtimą ir išlaidavimą. Šiauliuose tam išleis milijoną eurų, perkelkite tuos pinigus namų kiemams tvarkyti."
Jis priminė, jog prieš du mėnesius kreipėsi į Finansų, Vidaus reikalų, Aplinkos ministerijas, Centrinę projektų valdymo agentūrą, "du kartus – į Premjerą" . Bet, jo žodžiais, vyksta tik "susirašinėjimas", "einame ratu".
"Klausimas Seimui: "Ar nematote, kas vyksta? – klausė signataras. – Grįžtame į baudžiavą – niekas žmonių neklauso. Atsipeikėkim ir pradėkim kurti valstybę – jums į pagalbą ateina visuomenė."
"Tai ne paskutinis mūsų mūšis, – patikino A. Sėjūnas, baigdamas spaudos konferenciją Seime, ir ją turėdamas mintyje dar tarė: – Ačiū už suteiktą galimybę, kurios dar iš mūsų neatėmėte."
Nė vienas Seimo narys spaudos konferencijoje nepasirodė. Konferencija vyko 11 valandą ir buvo transliuojama internetu, "YouTube" paskyroje.
Prezidentūroje šiauliečiai užregistravo savo atvirą laišką Prezidentui Gitanui Nausėdai.
"Tikimės, kad būsime išgirsti, – sakė "Šiaulių kraštui" A. Daulius. – Medžių problema yra valstybės problema, su kuria nė nežinoma, ką daryti."
Signalas – aptarti ir Seime
Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, kuri yra rinkta vienmandatėje apygardoje ir šiauliečių, "Šiaulių kraštui" apgailestavo, jog dėl užimtumo negalėjo būti spaudos konferencijoje. Bet patikino, jog į iškeltą problemą reakcija bus.
"Viliuosi, kad Aplinkos komitete ir Seimo valdyboje aptarsime, ką galime padaryti, ir kad mus išgirsSavivaldybių asociacija. Tai tikrai ne vien Šiaulių problema," – pabrėžė Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja.
"Iš miesto mero girdžiu, kad vietoj nukirstų medžių bus pasodinta naujų medžių, bet, manau, jog kiekvienu atveju reikia įsigilinimo, gal galima kitaip išspręsti, kiek įmanoma, senus medžius išsaugoti? – svarstė politikė. – Pavyzdžiui, Kuršėnuose taip pat buvo pasikėsinimo visus medžius išpjauti, bet meras pasiūlė senus medžius išsaugoti, o naujus sodinti šalia jų."
Iš esmės kova vyksta ne už pavienį medį – už visavertį gyvenimą. Ne medžiai, o žmonės yra taikinyje.