Kas užkeikė pirmąjį idėjų konkursą?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiuo metu vis dar įgyvendinamas antrąjį konkursą laimėjęs mažos vertės projektas – tvarkomas Poilsio gatvėje esantis vandens telkinys ir jo prieigos.
2019 metų pabaigoje Šiauliuose startavo naujas konkursas. Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė bendruomeninių iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkursą. Šį rudenį toks konkursas skelbiamas jau trečią kartą, nors kai kurie projektai dar neįgyvendinti po pirmojo konkurso. Savivaldybės atstovai pirmąjį konkursą vadina „užkeiktu“, o idėjos autorius – įprasta Savivaldybės praktika.

Naujas konkursas

Vienas iš šio konkurso, dar vadinamo dalyvaujamojo biudžeto konkursu, iniciatorių miesto mero patarėjas Justinas Švėgžda spaudos konferencijoje pakvietė šiauliečius teikti paraiškas konkursui, kuris buvo paskelbtas šių metų rugsėjo 15 dieną. Paraiškas galima teikti dviejose kategorijose – smulkesniems projektams iki 50 tūkstančių eurų vertės ir stambesniems iki 150 tūkstančių vertės projektams įgyvendinti. Smulkesni projektai yra įgyvendinami tais pačiais kalendoriniais metais, o stambesni – per dvejus metus.

J. Švėgžda paminėjo, kad jau yra gautos 6 paraiškos: 3 vienai kategorijai ir 3 kitai. Patarėjo žiniomis dar 5 projektai yra teikimo stadijoje. Siekiama sulaukti bent 20 idėjų, kad miestiečiai turėtų iš ko rinktis balsuodami. Tarp jau gautų pasiūlymų – riedlenčių parko įrengimas, gėlių sienos sukūrimas, mažosios architektūros akcentų, pažyminčių „požemio“ muzikos kultūros reiškinį sukūrimas ir kiti.

Savivaldybėje sudaryta komisija įvertins pateiktų įdėjų įgyvendinimo galimybes ir atitikimą numatytoms lėšoms. Tada iki metų pabaigos gyventojai galės dalyvauti elektroniniame balsavime ir išrinkti labiausiai patikusias idėjas, o Savivaldybė jas įgyvendins.

Nugalėtojo projektas liko neįgyvendintas

Taip turėtų būti teoriškai, tačiau praktika nėra tokia sklandi. Kol kas pilnai įgyvendintas yra tik vienas mažos vertės projektas – Rėkyvos ežero tilto gale įrengta apžvalgos aikštelė. Šiuo metu vykdomas antrasis mažos vertės projektas – tvarkomas Rėkyvos Poilsio gatvės kraštovaizdis. Netoli dvarvietės išvalytas vandens telkinys, iškirsti krūmai.

J. Švėgžda aiškino, kad dar bus atliktas dirvožemio frezavimas, pasėta žolė. Idėjos autorius Andrius Pliadis viliasi, kad Savivaldybė įvertins galimybes ir toliau šioje teritorijoje iškirsti prižėlusį krūmyną.

J. Švėgžda sakė net nežinojęs, kad Rėkyvoje yra tokia graži teritorija, tereikėjo ją tik patvarkyti. Patarėjas pavadino šį konkursą Rėkyvos dalyvaujamuoju biudžetu, nes daugiausiai idėjų gaunama būtent iš šio miesto rajono.

Pirmojo konkurso, paskelbto 2019 metais, metu itin didelio balsuotojų palaikymo sulaukė Večislavo Lomeikos idėja įrengti pažintinį taką pagal Rėkyvos ežerą. Ši idėja 2020 metų pradžioje paskelbta nugalėtoja ir buvo galima tikėtis, kad jau po metų turėsime miesto ribose pažintinį taką. Tačiau po pusmečio paaiškėjo, kad šį idėja neįgyvendinama, nes dalis tako įeitų į Šiaulių rajono savivaldybės teritoriją, kiltų įvairių techninių problemų.

Tuometinis mero pavaduotojas Domas Griškevičius spaudos konferencijoje pranešė, kad buvo nuspręsta įgyvendinti antruoju likusį projektą „Šiaulių poilsio ir pramogų parkas“, kurio autorius Tadas Stanelis. Tačiau jį buvo numatyta įrengti Salduvės parke, o ten saugoma teritorija. Tuomet savivaldybė nusprendė šį projektą perkelti į Dainų parką, kurti ten rekreacinę zoną. Tačiau vėliau planai ir vėl pasikeitė.

Projektų „Abrakadabra“

J. Švėgžda pirmąjį konkursą vadina užkeiktu, nes didelės vertės projekto įgyvendinimą vis lydi nesėkmės. Patarėjas pasakojo, kad buvo kalbėta ir su V. Lomeiko, ir su T. Staneliu ir rastas kompromisinis variantas – Dainų parke įrengti dendrologinį miesto simbolio „Šaulio“ ženklą. Jo skersmuo būtų apie 50–70 metrų, aplink būtų įrengti takai, informacinės lentos.

Tačiau ir tai padaryti nepavyksta. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis informavo, kad paskelbtas jau gal trečias viešasis pirkimas, tačiau niekas juose nedalyvauja.

Jei spalio mėnesį ir vėl konkursas neįvyks, J. Švėgžda sakė, kad rinksis šio konkurso darbo grupė ir spręs, ką daryti toliau. Pagal konkurso nuostatas šis iki 150 tūkstančių vertės projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų pabaigos, tačiau panašu, kad taip neįvyks. Teks kelti projekto įgyvendinimo datą į 2022 metus.

Mero patarėjas situaciją pavadino paradoksalia – sumanymas yra, pinigų yra, tačiau nėra kam atlikti darbų.

„Šiaulių poilsio ir pramogų parkas“ idėjos autorius T. Stanelis sakė nelabai ir tikėjęsis, kad jo idėja bus įgyvendinta, ir vadina tai įprasta praktika. Jis sakė, jog Savivaldybės atstovų buvo informuotas, kad jo sumanymo būtent Salduvės parke įgyvendinti nepavyks, perkels sumanymą į Dainų parką, ir daugiau kontaktų su Savivaldybe neturėjo.

T. Stanelis sakė daugiau tokiuose konkursuose nedalyvaus, nes gaila sugaišto laiko, o pateiktais sumanymas tik pasinaudoja kiti.

Apdovanojimai – ne visiems

Kitais metais taip pat turėtų būti įgyvendinamas ir šių metų projektas nugalėtojas – Dainų parke įrengta „pump track“ dviračių trasa. Šiuo metu perkami rangos darbai kartu su trasos projektavimu. Idėjos autorius Arūnas Šatas sakė dalyvavęs konkurso sąlygų techninių sąlygų parengime ir tiksi, kad jo idėja bus įgyvendinta.

Šiaulių meras Artūras Visockas šią savaitę ketina aplankyti šių metų pradžioje įvykusiame konkurse laimėjusių idėjų autorius, įteikti jiems padėkas ir aktyvaus šiauliečio ženklelius. Tačiau T. Stanelis tokių padėkos ženklų nesulaukė, nes jo projektas balsuojant liko antras.