Naujausios
Sugrįžta į praeitį
Genovaitė veria medinius sodybos vartelius – netoliese ugniavietėje dar likę prieš savaitę liepsnojusio laužo pelenai, aplink susmeigti deglai. Čia prie gyvos ugnies „Klėčia“ minėjo Valstybės dieną – giedojo "Tautišką giesmę", dainavo. Didelė dvejų durų klėtis tapusi kolektyvo būstine, repeticijų, mojavų giedojimo vieta. Čia atkeliauja ir vadovo G. Andrašiūno įsigyti senoviniai baldai.
Senjora mosteli: vienoje klėties dalyje buvo laikomi grūdai. O kitos durys vedė į lazaunę – patalpą pakinktams, kitam inventoriui. Genovaitės atmintyje išlikusi ir čia laikyta brika – puošnus vežimaitis, kuriuo šeima naudodavosi tik svarbiomis progomis. Vasaromis klėtyje statydavo lovas, nakvodavo.
Aplanko G. Kriščiūnienė ir buvusio ūkininkų Lukšų giminės namo vietoje atstatytą kryžių, saugantį sodybą nuo 1887-ųjų (data matyti iškalta ant akmeninio postamento). Kryžius nebe ten, kur stovėdavo prieš daugybę metų, kur jį matydavo dar maža Genutė, atbėgdavusi į senelių Mortos ir Simono sodybą iš kitos kaimo pusės. Ne tik aplankyti sunkiai sirgusios močiutės, vadintos baba, pažaisti su pussesere, pusbroliais, bet ir pasiskinti obuolių dideliame senelių sode. Arba pramogauti su kitais vaikais – gaudyti avyžių.
Kryžius, tikriausiai užsakytas kažkurio iš G. Kriščiūnienės prosenelių, rymojo nuo gatvės pusės, kaip buvo įprasta senovėje, sutikdamas šeimininkus ir sodybos svečius, nes Kirnaičiuose gyvena Lukšų giminės kartų kartos.
Pokariu ištrėmus giminės sodyboje gyvenusią Genovaitės dėdės šeimą, sovietinė valdžia dideliame name įkūrė mokyklą, o likusioje dalyje apgyvendino įnamius.
Užkliuvo okupantų valdžiai ir senovinis kryžius. Jis buvo nulaužtas nuo postamento, nugriautas ir užkastas sodybos teritorijoje. Po žeme Lukšų kryžius išgulėjo bene penkiasdešimt metų.
Genovaitė mena: iš tremties grįžęs dėdė su dėdina, vaikais gyventi savo buvusiuose namuose leidimo negavo, prisiglaudė pas pažįstamus.
Valdžios atimtoje ūkininkų tėvonijoje keitėsi nuomininkai. Metams bėgant, sunyko dauguma ūkinių sodybos pastatų. Medinė dviejų galų gyvenamoji troba jau Genovaitės vaikystėje buvo sena: per pamatus vėjas pūsdavęs.
Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, giminės sodybą susigrąžino G. Kriščiūnienės pusseserė Eugenija Lukšaitė. Joje tuomet bebuvo likusi tik klėtis ir palaikis namas.
Dar tvirta klėtis sudomino Kirnaičių kultūrininką G. Andrašiūną, įžvelgusį čia būsimą pastogę folkloro ansambliui. Jis nupirko sodybą iš E. Lukšaitės, pavertė ją liaudiškų sambūrių, kitų viešų renginių vieta.
Betvarkant sodybos aplinką, buvo rastas ir žemėmis užverstas senasis Lukšų kryžius. Jis atstatytas 2005-aisiais.
Iš mamos paveldėtos giesmės
Neseniai 89-ąjį gimtadienį minėjusi Genovaitė – ir amžiumi vyriausia „Klėčios“ saviveiklininkė, ir paskutinioji, likusi kolektyve iš tų, kurie susirinko į pirmasias repeticijas.
„Dar kolūkių laikais kaimo kultūros namuose ėmėme rinktis moterys, mėgstančios dainuoti. Vėliau prisidėjo ir vyrai. Dainuodavome įvairias populiarias dainas. Ansambliui tuo laiku vadovavo seserys Miežytės, Aidas Jakobas, groti akordeonu atvažiuodavo muzikantė Poliakienė. Nebe visų vardus, pavardes pamenu: nuo tų laikų praėjo daugiau kaip dvidešimt metų – žmonės išsiskirstė, išsivažinėjo“, – prisimena G. Kriščiūnienė.
Giesmių, kurias pastaraisiais metais atlieka ir senoviniu giedojimu garsėja ansamblis „Klėčia“, tuometiniame saviveiklininkų repertuare nebuvo. Genovaitė prisimena, kad žmonės giedodavo privačioje aplinkoje: prie mirusiojo arba gegužės vakarais rinkdavosi mojavų į jos sodybą.
Kolektyvui ėmęs vadovauti G. Andrašiūnas giesmes ne tik įtraukė į svarbią repertuaro dalį, bet prieš aštuoniolika metų kultūrininkas Kirnaičiuose ėmė organizuoti unikalų folkloro festivalį „Giesmės ir dainos Šv. Mergelei Marijai“.
Pati G. Kriščiūnienė su giesmėmis tiesiog užaugo. Jos mama giedodavo bažnyčioje, kartu vesdavosi ir dukrą. Šalia prisiglaudusi mergaitė klausydavosi aukštyn kylančių giedotojų balsų, džiaugdavosi – kaip gražu… Galbūt tada ir įstrigo į vaikišką atmintį ne vienos giesmės melodijos, žodžiai.
„Mama nebuvo labai raštinga, bet maldaknyges perskaitydavo. Turėjo giesmių knygą, į kurią žiūrėdama ir giedodavo“, – mena G. Kriščiūnienė.