Naujausios
Kailinių kelionė
Muziejų naktį Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius Antanas Ivinskis pristatė du ką tik įsigytus eksponatus: vyskupo M. Valančiaus (1801–1875) kailinius ir lazdą-kėdutę.
"Neįtikėtina", – taip šie eksponatai apibūdinti muziejaus feisbuko puslapyje.
Šį muziejaus įrašą papildė UAB "Šiaulių gatvių apšvietimas" vadovas Tomas Petreikis. Paaiškėjo, kad M. Valančiaus kailinių istorija susijusi su Šiauliais: iš kartos į kartą išsaugotus kailinius muziejui nusprendė perduoti Šiauliuose gyvenantis jo tėtis Vidmantas Petreikis.
Į susitikimą su "Šiaulių kraštu" Tomas ir Vidmantas Petreikiai atsinešė ne tik šeimos nuotraukų, bet ir genealoginį medį, kurio šaknys siekia vyskupą M. Valančių. T. Petreikis – jau septintos kartos atstovas, jam M. Valančiaus sesuo Marijona – proproproprosenelė.
Giminės medį sudarė ir istoriją surinko Raseiniuose gyvenantis 84-erių Augustinas Živatkauskas, kailinius išsaugojusio A. J. Petreikio svainis.
Apie M. Valančiaus kailinius žinojo visos kartos: pasakojimas buvo perduodamas iš lūpų į lūpas.
Vyskupas M. Valančius sesers Marijonos (1796–1865) dukrai, savo krikšto dukrai Marijonai Viskantaitei-Rudavičienei buvo nupirkęs ūkį Plungės rajone, Plikių kaime. Šio ūkio svirnas dabar stovi Rumšiškių muziejuje. Iš ūkio nieko nelikę, tik pamatai. Palikuonys viliasi, kad ši vieta nebus pamiršta – galbūt ją galėtų žymėti kryžius.
Žiemą aplankyti Rudavičių vyskupas iš Varnių atvažiuodavo vilkėdamas sabalų kailinius.
1864 metais, po 1863 metų sukilimo, Varnių vyskupiją iškeliant į Kauną, kailinius vyskupas padovanojo Rudavičiui. Nuo to laiko praėjo 155 metai. Galima tik spėlioti, kiek ilgai vyskupas iki tol juos dėvėjo.
Po Juozapo Rudavičiaus mirties kailiniai atiteko sūnui Pranciškui Rudavičiui (1859–1934).
Mirus P. Rudavičiui, kailinius iš tėvo paveldėjo Ona Rudavičiutė-Petreikienė (1901–1973), ištekėjusi už Aleksandro Petreikio (1893–1986).
Po motinos mirties sūnus A. J. Petreikis kailinius parsivežė į Raseinius, kur daug metų dirbo Finansų skyriuje, ir laikė garaže.
Bėgant laikui, kailiniai pasimiršo. Šių metų balandį sūnus paveldėtojas V. Petreikis garažą pardavė. Apie garsiuosius kailinius priminė A. Živatkauskas.
V. Petreikis kailinius nutarė perduoti Raseinių krašto istorijos muziejui. Muziejaus direktorė sutiko kailinius perimti, bet tik su istorijos apyrašu – įrodymu, kad kailiniai tikrai priklausė vyskupui.
Iš A. Živatkausko gautą informaciją Raseinių muziejus persiuntė Žemaičių vyskupystės muziejui. Jo vadovas A. Ivinskis organizavo kailinių pergabenimą į Varnius.
Gegužės 17 dieną raseiniškis Algimantas Soročka, iškraustęs garažą, perdavė kailinius vyskupo sesers palikuonei gydytojai Almai Antanavičienei iš Babtų (Kauno r.), ji nuvežė kailinius į Varnius.
"Tai, jog žmonės pateikė genealogiją, įrodo, kad tai yra M. Valančiaus kailiniai, o ne pagal gandus, legendas", – pristatydamas naują eksponatą Žemaičių vyskupystės muziejuje, sakė A. Ivinskis.
Pasak direktoriaus, dar vienur ar kitur pasitaikydavo M. Valančiaus inicialais išgraviruotų sidabrinių šaukštų, bet jie visi jau "išrankioti".
Kailiniai dideli, žeme vilkosi. Pagal kailinius M. Valančius ne iš smulkiųjų turėjo būti,
Kailiniai buvo Sibire
Išskirtinis kailinių odisėjos epizodas – tremties metai Sibire.
1948 metų gegužės 22 dieną iš Smiltinių kaimo (Telšių r.) į Krasnojarsko krašto Žemutinio Ingašo rajoną buvo ištremta Petreikių šeima – tėvai Ona ir Aleksandras bei viena dukra. Dvi atžalos išsislapstė nuo tremties – V. Petreikio tėvas Aleksandras Justinas ir jo sesuo.
Tremties priežastis – "buožės". Šeima turėjo 60 hektarų žemės.
Pasak V. Petreikio, vežant pasitaikė turintieji žmogiškumo: šeimai leido susirinkti, ką nori, davė laiko. Tarp būtiniausių daiktų atsidūrė ir kailiniai.
Žemutinio Ingašo rajono centras įsikūręs prie Transsibiro magistralės, einančios į Tolimuosius Rytus.
A. Petreikis atpažino šį geležinkelį: per Pirmąjį pasaulinį karą, norėdamas išvengti karinės tarnybos carinės Rusijos armijoje, juo vyko į Vladivostoką, iš ten – pas Los Andžele (JAV) gyvenusią mamą.
Tąkart karo išvengė, užsidirbo pinigų. Kai Lietuva atkūrė valstybę, grįžo į tėvų ūkį ir jį modernizavo, išplėtė. Ūkis tapo vienu iš pažangiausių.
Antroji kelionė Tolimųjų Rytų kryptimi A. Petreikiui ir jo šeimai baigėsi Žemutinio Ingašo rajono miškuose. Į tremtį čia buvo atvežta apie 1 200 lietuvių.
Miške tremtiniai patys turėjo statytis namus – gyventi nebuvo kur. A. Petreikis dirbo statines sakams laikyti. Pušų ir kedrų sakus statinėse veždavo į surinkimo punktus, o iš jų į kanifolijos gamybos fabrikus.
1957–1958 metais visi trys Petreikiai iš Sibiro grįžo namo – į Smiltinių kaimą. Parsivežė ir kailinius.
Gimtinėje niekas nelaukė, namai buvo apgyvendinti svetimų žmonių. Kolūkio pirmininkas grįžusiems leido apsistoti dviejuose kambariuose, bet pats už tai sumokėjo darbo vieta.
V. Petreikis apie vyskupo kailinius girdėjo nuo seno, žinojo, kad seneliai juos parsivežė iš Sibiro.
"Buvo sovietmetis, nelabai norėjome tuos kailinius afišuoti. Pasidėjo ir užsimiršo", – sako šiaulietis.
Vyras atsimena, kaip anksčiau kailiniai vasarą buvo kabinami lauke, saulėkaitoje, vėdinami.
"Kailiniai dideli, žeme vilkosi. Pagal kailinius M. Valančius ne iš smulkiųjų turėjo būti, – šypsosi V. Petreikis. – Dabar kailiniai atrodo nekaip, juos reikia valyti, restauruoti."
Šeimoje, spėja, galėjo būti ir daugiau vyskupui priklausiusių daiktų, bet jie išsiblaškė per tremtį, sovietmetį.
T. Petreikis pamena senelio pasakojimą: kai šeimą išvežė į Sibirą, Telšių turguje buvo pardavinėjami jų likę įrankiai.
Įdomios istorijos
Šeimoje žinoma ir daugiau nekasdieniškų istorijų apie Valančių giminę, surinktų A. Živatkausko. Viena iš jų – vedybinė.
M. Valančiaus sesuo Marijona buvo ištekėjusi už Viskantos, susilaukė dukters Marijonos Viskantaitės.
Pats M. Valančius davęs leidimą seseriai išsiskirti – panaikinti bažnytinę santuoką su Viskantu – ir tuomet ištekėti už antro vyro Rudavičiaus.
Pas Rudavičių atvykęs sūnėnas Juozapas Rudavičius susipažino su dėdės podukra Marijona Viskantaite. Įsimylėjo ir ją vedė. Taip šeimoje atsirado dvi Marijonos Rudavičienės.
Įdomios ir vėlesnių laikų istorijos, žmonių likimai.
Giminės medyje yra Zigmo Jacevičiaus – Norilsko sukilimo dalyvio – pavardė. Jo dukra Alma Antanavičienė ir nugabeno M. Valančiaus kailinius į Žemaičių vyskupystės muziejų.