Naujausios
Rickus ir lenkų kapitonas
Smilgių kaime (Šiaulių v.) gyvena tūlas Antanas Savickas. Apylinkėje ėmė skleisti gandus, kad artimuose miškuose slapstosi plėšikai Balsys, Kazlauskas, Rickus ir lenkų kapitonas (nieko sau kompanijai).
Gandai greit plinta. Netrukus pasiekė ir Šiaulių kriminalinę policiją. Gandus ištirti nuvyko keli valdininkai. Savickas patvirtino, kad plėšikai tikrai slapstosi apylinkės miškuose ir net tekę jam su jais kalbėtis.
Balsys ir Kazlauskas sakė, kad atvyko čia praleisti atostogas. O Rickus su lenkų kapitonu pasisakė, kad pabėgo iš Lenkijos: vogtu lėktuvu nuskrido į Čekoslovakiją, o iš ten motociklu atvažiavo į Lietuvą.
Valdininkai Savicko pasakoms nepatikėjo. Žmogelis prisipažino, kad tą istoriją pats sugalvojo. Savickas kriminalinių romanų mėgėjas. Jis pasisakė, kad norėjęs knygose aprašomus nuotykius pamatyti savo akimis, kaip policija gaudo plėšikus. Už šią pasaką Savickas bus nubaustas.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. spalio 7 d.
Traukiniai stinga vandens
Šiaulių – Biržų ruože kursuojantiems traukinėliams sausas ruduo šiuo laiku teikia nemaža rūpesčių. Visi prie geležinkelio garvežiams vandens atsargai papildyti šuliniai tušti. Garvežių išgertos net visos artimiausios balos. Pritrūkę kely vandens, mašinistai priversti vandenį gabentis net kibirais iš pakely gyvenančių ūkininkų. Dėl šios priežasties traukinėliai ne kartų pavėluoja.
Jei toks šiltas ir sausas ruduo tęsis ilgiau, ūkininkų žiemkenčiams gresia įsimesti ruginukai, kurie juos sukapotų. Taip pat didelis pavojus žiemkenčiams, jei užsnigtu nepašalus.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. lapkričio 11 d.
Šiaulių ubagės rūpestis žuvusiais...
Pabaliuose gyvena ubagė – dažnai šiauliečiai mato ją vaikščiojant su plačiabrile skrybėle, didele pypke burnoje, vienoje rankoje nešina botagu, o kitoje – šniūrelį su šuneliu.
Prieš karą ji buvusi rusų gimnazijos mokytoja. „Garsi“ ji tuomet buvo ir Rygoje, kur ją pravardžiavo „karaliene“. Dabar ji Pabaliuose turi namelius ir gana nešpėtnią dukterį...
Šiomis dienomis ši „karalienė“ atsilankė j Šiaulių paštą. Pririšo prie stalo kojos šunelį ir atsidariusi savo „portfelį“ ėmė dėstyti iš jo įvairių laikraščių iškarpas, kuriose buvo aprašytos nelaimės, katastrofos ir t. t.
Neilgai varčiusi, pagaliau susirado ieškomą iškarpą. Nusipirko perlaidą ir paprašė tarnautojos, kad jai perlaidą užpildytų. Sumokėjo 9 litų 75 centus, kuriuos adresavo Kelmės klebonui, prašydama, kad už tą sumą būtų atlaikytos „celunavos“ mišios už anglių kasyklų katostrofoj žuvusius.
Po to, susikraustė savo turtą atgal, atsirišo šunelį, užsidegė pypkę ir išdidžia eiseną išėjo.
Še tau ir ubagai!
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. gruodžio 16 d.
25 metai L. Jakavičiaus „Juokų kalendoriui“
Šiomis dienomis iš spaudos išėjo kasmet leidžiami L. Jakavičiaus kalendoriai. L. Jakavičiaus kalendoriai yra labai mėgiami mūsų liaudies, ypač kaime. Pažymėtina, kad su 1933 mt. išleistu „Juokų kalendorių“, šis kalendorius mini 25 metų savo gyvavimo sukatuves.
Pirmas „Juokų kalendorius“ išėjo 1908 mt. Rygoje ir iki šiol jau 25 mt. reguliariai išeina. Tai retas lietuvių spaudoje jubiliejus. „Juokų kalendoriaus“ tiražas dabar siekia 50.000 egzempliorių.
„Mūsų momentas“,
1932 m. spalio 23d.
„Zuikiui“ kelnes numovė
Joniškio gelž. stotyje muito kontrolė apžiūrėdama atėjusį Į Lietuvą tarptautinį keleivinį traukinį, pastebėjo po miegamuoju vagonu palindusį vyriškį. Muitininkai vieni nepajėgė šio „zuikio“ iš po vagono ištraukti, užtat pasikvietė į talką stot, policiją ir latvių tarnautojų, bet latviai atsisakė.
„Zuikis“ tiek stipriai buvo įsikabinęs, kad jį betraukiant, nutraukė kelnes. Palikęs be kelnių „zuikis“ pats išlindo.
Pasirodė, kad šis atkaklus „zuikis“, tai Latvijos pilietis Roberts, gyvenąs Rygoj ir trečią kartą jau vykstąs Kaunan „zuikiu“.
„Mūsų momentas“,
1932 m. spalio 23 d.
Caraitis Aleksiejus vėl Šiauliuose
Šiauliuose sulaikytas, pernai Lietuvoje (ir Šiauliuose) buvęs, vadinąs save „Jo didenybės Rusijos sosto įpėdinis Aleksiejus Romanovas, caro Mikalojaus II-jo sūnus“. „Caro sūnus“ padėtas policijos daboklėn.
Prieš kiek laiko, netoli Rygos esančiam Menlužių kurorte, tūla moteris naktį išgirdo kažką jūroj dainuojant. Pro langą ji pamatė, kad iš laivo išlipo 3 vyriškiai, kurie atėję pas ją ir prašėsi įsileisti. Moteris juos įleido, o vėliau jie atsinešė daug degtinės ir visą naktį girtuokliavo. Vienas tų vyriškių nuo to laiko, pasivadinęs save „caro sūnumi“, pasidarė tos moters nuolatiniu svečiu.
Kartą „caro sūnus“ pasisakė eisiąs į kažkokį susirinkimą. Moteris prašė, kad ir ją drauge pasiimtų. Susirinkime moteris labai nustebo, kai „caro sūnaus“ nakties draugai prieš jį stovėjo „ramiai“ ir nuolat jį titulavo „vaše veličestvo Aleksiej Miakolajievič“.
Vėliau Aleksiejus paaiškino, kad jis esąs rusų caro sūnus ir renkąs medžiagą Pabaltijos valstybių atstatymui... Jo pavardė esanti suklastota, nes kitaip jis negalįs gyventi.
Paaiškėjo, kad tai yra Aleksandras Romanovskis, Latvijos pilietis. Jis, suklastavęs savo dokumentus, pradėjo gastroliuoti po Lietuvą. Policija pas jį rado „Vilniaus pasą“, kuriame įlipdyta fotografija, permušta Šiaulių miesto savivaldybės antspaudu, o apačioje pasirašęs Šiaulių burmistras p. J. Valančius. Be to, tame pase yra beveik visų Šiaulių apskr. valsčių policijų antspaudai ir viršininkų parašai.
„Caro sūnų“, tur būt, etapu išgabens Latvijon.
„Mūsų momentas“,
1932 m. spalio 30 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Celiauka
Sakymai
Sako, kad atpigs degtinė.
Tas suprantama visai:
žąsį kepa gaspadinės, —
tur atpigti gėralai.
Mat, žąsis reikšmės nustotų,
jei prie jos išgert neduotų:
Kas čia velnio do žąsis,
jeigu sausas gomurys?!
Sako, rūpinasi pienu.
Priešpiečiams kiekvieną dieną
valdininkai pieną mauktų
ir antros skubiausiai lauktų.
Čia neaiškus daiktas vienas:
prie žąsies tau baltas pienas...
Prie žąsies ne pieno reikia,
bet šio to, kur galvą veikia.
Sako, naciai Klaipėdoje
kažką naują sugalvojo.
Sako, svastiką pakeisim
ir slapta lietuvius šveisim.
Čia, atrodo, nieks nemačys:
jei esi, brolyti, nacis,
tai, į kokį kailį lįsi,
savo snukio nepakeisi.
Sako, kad lenkai vis nori
su lietuviais susidėti:
apie meną ir kultūrą
atsisėdus pašnekėti.
Sako, iešką jie kontakto,
kaip surasti bendrą taktą
dėl kultūros reikalų,
o daugiau kas – nesvarbu.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. lapkričio 11 d.
Gal prieš 100 metų...
Milžiniška kiaulė
Nebraskoje (Amerikos Jungt. Valstybėse) yra kiaulė, kurią galima drąsiai pavadinti didžiausia visame pasauly. Jos ilgis nuo snukio iki uodegos galo – 2,25 metro. Ji sveria 1100 svarų.
Radio žmogus
Inž. Uenclejus padirbino „radio žmogų“, kurį pavadino televoksu. Televoksas klauso inžinieriaus įsakymų per radio ir atlieka įvairius darbus.
„Mūsų dienos“, 1928 m. liepos 8 d.
Dydžiai
Paveiksle du paskiausieji mūsų dienų technikos stebuklai – aukščiausios pasauly radio stoties Berlyne bokštas ir naujasis oro milžinas orlaivis „Grafas Cepelinas“ ( 235 mtr. ilgio).
„Mūsų dienos“,
1928 m. spalio 7 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio