Naujausios
Šaukėnuose daug žydų
Nors ir mažas mūsų miestelis, bet žydų, kaip bačkoj silkių prikimštas. Žydiškų krautuvių yra 15 ir kai kuriose galima pastebėti didelį nešvarumą.
Yra ir kooperatyvas vietinio džiakono pavyzdingai vedamas. Tik tenka labai apgailestauti, kad mūsų pil. dar nesusipratę, duodasi save išnaudoti tiem „parazitam“, nes tie gudruoliai visumėt duoda keletą „bombonkų“ magaryčių.
Susipraskim broliai, nesiduokim išnaudoti visokiem svieto parėjimam.
Palaikykim savuosius kooperatyvus.
P Aritžas
„Šiaulietis“,
1925 m. vasario 1 d.
Žeimelis. Purvų „sostinė“
Caro „batiuškos“ laikais ir vokiečių okupacijos sezoną, kuomet zemskių bei žandarų „nagaika“ švilpė piliečiams apie sprandą, kol lietuviai šiems ponams garbę atiduodami jie paklupčiomis apie juos tupinėjo – tol buvo sausi keliai ne vien tik miestelyj, bet ir visoje apylinkėje. Dabar, Dieve fu mano, nei išbristi, nei išvažiuoti miestelio gatvėmis. Purvų iki ausų!
Seniau jau buvo kalbama „iš aukštų sferų“, būk miestelį brukavosią. Bet kur lėšos ir kas brukavęs? Bet šiandien, kuomet savivaldybėje tupi „pažangieji“ tų kalbų nesigirdi. Turbūt jie mano padirbdinti aeroplaną žmonės perkėlinėti iš turgavietės į stotį, nes tąja gatve einant purvuose paskęsti galima.
Žmonės, gelbėkit, Žeimelis su visais „piliečiais“, kurių čia apsčiai yra, paskęs purvuose!
„Šiaulietis“,
1925 m. vasario 22 d.
Komunistiniai atsišaukimai
Kovo mėn. iš 7 d. į 8 d. Šiaulių m. nakties melu buvo išplatinta komunistinių atsišaukimų, kuriuose kviečia „susipratusios darbininkės“ kovai už savo būvio pagerinimą ir spiestis po raudona komunistų partijos vėliava, kuri esanti darbininkių – „išganytoja“, ir „saugotoja“.
Atsišaukimai baigėsi senais nudėvėtais komunistiniais obalsiais.
„Šiaulietis“,
1925 m. kovo 15 d.
Karvė – karžygė
Sausio 16 d, vedė mergina iš Aukštučių km. į Šiaulius prekyvietėn parduoti karvę.
Bevedant per Duponiu km. karvė ištrūko, pervertė merginų ir pradėjo ją badyti. Tai pamatę vyrai pasiskubino pagalbon. Rezultate vienam perdurta rankos plaštaka, kiti apdaužyti ir apibadyti laimingai pabėgo. Drąsesni. apsiginklavę mietais, leidos vytis Verbūnų km. link.
Du vaikinu, bandę pastoti kelių, buvo karvės parblokšti žemėn, kuri be gailesčio juos badė. Tai pamatęs kenčiančių tėvas pasiskubino pagalbon, bet ir pats tapo parblokštas, ir apibadytas. Laimei jam pavyko įsikibti į karvės ragus, o tuo tarpu apsiginklavusiems mietais vyrams pasisekė karvę numalšinti.
Atvarius kaltininkę kaiman subėgo minia žmonių kaip į atlaidus žiūrėti maištininkės – karvės. Atvykęs gydytojas pripažino karvę esant sveiką.
Vyrai juokaudami kalbėjosi, kad šią karvę naudinga būtų lenkams išsirašyti kaipo pigesnę priemonę galimų neramumų „kresnose“ malšinimui.
Atsibastė Peleckis
Balandžio 4 d. atsibastė į Stačiūnus kokstai p. Peleckis, girdamasis esąs valstietis liaudininkas, ir norėjo laikyti neva paskaitą. Tuojaus davė įsakymą kaimo įgaliotiniui suvaryti žmones į taip vadinamą paskaitą arba tiesiog į mitingą, kur vos 5 v. v. pradėjo mitinguoti mokyklos salėje, šmeiždamas valdžią ir taip visokius užmetimus dalydamas Valdžiai, krikščioniškų pakraipų asmenims.
Pasibaigus mitingui buvo užklausta keletas klausimų, į kuriuos nenoriai atsakinėjo arba vieton atsakyti pradėdavo vėl visus keikti ir nežinia ko dažnai apsiverkdavo (gal, kad klausytojus sugraudinus. Red.) Bet stačiūniečiai, išskyrus mokyklos vedėją p. A. Skabieką ir p. Cesevičių, mažai tekreipė domės į kalbėtojo ašaras.
„Šiaulietis“,
1925 m. balandžio 19 d.
„Šliuptarnių“ darbo vaisiai
Linkuva. Gegužės mėn. 10 d. pil. Tamošiūnas Vincas, Girbutkių k., bolševikams esant Lietuvoj buvęs Linkuvos komisaro „pamočnikas“ atvyko dviračiu Linkuvon ir prisitraukęs alučio taip, kad gatvė jau pasidarė per siaura, todėl užsidėjo dviratį ant pečių ir šaukdamas „Bože caria chr...“ nešėsi; sutikęs gi ką nors tuoj puolė mušti, kam, anot jo, neduoda jam kelio.
Kilo didžiausias triukšmas; gatvės gyventojai visi išbėgo į gatvę.
„Ponas“ V. pamatęs, kad žmonės juokiasi sumanė „štokų paprovyt“ ir tol daužė dviratį, kol visos jo mažosios dalys nušokinėjo. Po to pailsęs sėdo į griovį pasilsėti. 0 atsilsėjęs vėl varė savo darbą.
Žmonės labai pasipiktino. Tai vis „šliuptarnių“ darbo vaisiai!
Klajūnas
„Šiaulietis“,
1925 m. gegužės 17 d.
Kieno bus ateitis Šiaulių apskrityje?
Šiandien Šiaulių apskritis yra stačiai nuostabioje padėtyje. Čia ne tik miestai, miesteliai, bet net kaimai yra užsikrėtę raudonumu! Raudonumu aš vadinu socializmą. Jeigu mes peržiūrėsime Šiaulių miesto, apskrities ir valsčių tarybas, tai daugelyje vietų pamatysime socialistams viršų paėmus.
Kame priežastys? Pamėginsime jas panagrinėti. Išeikite jūs Šiaulių miesto turgui, kuris čia būna tris kartus savaitėje, tai gausite įspūdžio, . kad tai ne Lietuvos miesto esama, bet Smolensko. Pirmučiausia metasi akysna kažkoki ypatingi vežimai, kurių, sakau, galima pamatyti tik kur tamsioje Rusijoje. Tie vežimai nepaprastai menki ir nepatogūs? Apie pakinktus taip pat nėra ko kalbėti – jie mediniai, škurliniai, virvagaliniai, negražūs, nepatogūs ir dažnai visai suirę.
Pažiūrėkite dabar į žmones. Jie daugumoje nepaprastai apsileidę: apdriskę, apšepę.
Nueikite kaiman. Čia pamatysite dar biauresnį įspūdį. Jūs niekur Lietuvoje nerasite tokių biaurių gryčių kaip Šiaulių apskrityje. Čia yra kaimų, kur didesnė pusė gryčių be kaminų. Stačiai kas tai tokio nepaprasta!
Jeigu į visa tai paviršutinai pažiūrėsite, tai gausite įspūdžio, kad Šiaulių apskrityje daugumos ubagų gyvenama. Tuo gi tarpu visai ne taip čia yra. Juk žemė Šiaulių apskrityje, bendrai kalbant yra gera ir ne po tiek maža jos turima. Man teko užeiti gryčion pas vieną ūkininką, kuris turi 20 dešimtinių žemės, ir aš išsigandau, atrodo – lyg čia ubago gyvenama. Tuo gi tarpu suvalkietis lietuvis, turėdamas tokį žemės sklypą: gražiai, stačiai poniškai gyvena.
Iš čia aiški yra išvada, kad Šiaulių apskrities gyventojai nepaprastai yra apsileidę. Jie apsileidę visame kame ir net savo reikalų svarstyme.
Kiekvienas gerai galvojantis ūkininkas negali būti socialistas, nes socializmas atima nuosavybę. Ar daug ar maža aš turiu, bet tai mano.
Ką gi mano tie, kurie socialistams savo ateitį įduoda? Jie arba nieko nemano, nes yra tamsūs, arba nori išlaistyti svetimą pieną ir jo palaižyti, vadinasi, svetimo turto bent gabalėlį nugriebti.
Blogą ateitį tokie, žmonės sau gamina, nes turtas išdraskyti yra labai lengva, bet jisai įsigyti yra labai sunku.
Nė paslaptis, kad socialistų vadų tarpe yra nemaža ir buržujų. Ko tie ponai tokiais vadais pasidarė? Štai kodėl: jie nori drumstame vandenyje žuvis gaudyti; jie mano, kad jei socializmas visą suardytų, tai bent neliestų savo vadų, ir vadai svetima nuoskauda dar galėtų krauti sau turtus ir dėti pinigus užsienio bankuosna, jeigu jų čia ilgai laikyti nebūtų galima.
Tai ką remia ir prie ko einą mūsų žmonės, kurie balsuoja už socialistus. Tik aš dar pabrėžiu, kad daugelis šių žmonių taip daro ne dėl to, kad jie būtų visai blogi žmonės, bet todėl, kad jie dar savo reikalų nesupranta ir yra tamsūs.
Krumplys
„Šiaulietis“,
1925 m. birželio 21 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
M. Cielauka
Pavasario godos
Saulė kopia vis aukščiau,
žmonės žiūri – kad geriau.
Saulės priešas – debesėlis,
žmogui – bėdos, rūpestėliai.
Daug pavasarių praėjo,
vandenų daug nutekėjo,
bet nepamenam tikrai,
kad nors kartą būt gerai.
Tai ir šįmet, kaip matyt,
nieko gero nepavyt:
su pavasariu ir bėdos
bus ant sprando atsisėdę.
Vilniaus gatvėj frantas eina,
o jo dūšioj nespakaina:
ėda galvą kvaraba, –
naujo galstuko nėra.
Poniai irgi nesmagumas –
kepalušo paprastumas:
šįmet reikia su gėlėm,
kad – nei velniui, nei žmonėm...
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. gegužės 5 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.