Naujausios
19 val. kelionė traukiniu
Buvo paskelbta, kad sausio 30 d. Valst. Šiaulių Teatras „Kapitoly“ vaidins „Žmonės ant ledo“, tačiau spektaklis neįvyko.
Mat, teatras buvo išvykęs gastrolių į Kretingą, kur vaidino sausio 29 d., sausio 30 d. rytą turėjo grįžti, bet grįžo tik 20 val.vakare. Teatro vagonai buvo prikabinti prie prekinio traukinio, kuris kelionėje užtruko apie 19 valandų. Aktoriai, tikėjęsi pusryčiauti Šiauliuose, pusryčiavo... Kartenoj, o pietavo... Telšiuose.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. vasario 4 d.
Kaip žydai minėjo vasario 16-osios šventę
Vasario 16 d. Šiaulių žydų draugijos „Ezro“ salėje įvyko „Ezro“ tarybos iškilmingas posėdis, kuriame dalyvavo visi tarybos nariai, kviestieji visų žydų organizacijų atstovai ir žydų visuomenė.
Posėdį atidarė tarybos pirmininkas adv. G. Rachmilis.Tarybos pirmininkas savo kalboje apibūdino Vasario 16 d. reikšmę, ypač atgavus amžinąją sostinę Vilnių. Paminėjo žuvusius už Lietuvos nepriklausomybę, kuriuos susirinkimas pagerbė atsistojimu.
Po to kalbėjo „Ezro“ v-bos pirmininkas adv. B. M. Abramavičius. Jis plačiai nupasakojo apie Lietuvos nepriklausomybės atgavimo periodą, apie atstatymo darbus ir milžinišką pažangą, padarytą per 22 nepriklausomo gyvenimo metus. Pažymėjo žydų dalyvavimą atstatymo darbe ir palinkėjo, kad lietuvių ir žydų sugyvenimas būtų ir toliau geras, visi būtų vieningi ir kad Lietuvių tauta išliktų karo audros nepaliesta.
Po to, žydų gimnazijos direktorius p. Rudnikas skaitė paskaitą, kurioje apibūdino žydų ir lietuvių istorinį ir dabartinį gerą sugyvenimą, žydų prisidėjimą Lietuvą atstatant ir t. t. Pageidavo, kad žydų vidaus gyvenimas būtų sunormuotas atgaivinant veikusią žydų bendruomenę.
Susirinkimas pasiuntė Valstybės Prezidentui ir Ministrui Pirmininkui sveikinimo telegramas.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. vasario 25 d.
Žydų atbėgėliai Šiauliuos
Nors lenkų – vokiečių karas greit pasibaigė, tačiau to karo padariniai labai dideli. Ne tik tapo sugriauti miestai, bet ir žmonės nukentėjo; vieni jų žuvo karo audroj, kiti išbėgiojo kur kas galėjo. Tokių išbėgėjusių dalis šiuo laiku yra ir Šiauliuose. Tai žydų karo atbėgėliai.
Jūsų bendradarbiui teko juos aplankyti ir patirti kai kurių įspūdžių.
Pagyžių – Varpo gatvių kampe, naujai pastatytuose p. Martinaičio 2-jų aukštų mūro namuose įrengtas tiems karo atbėgėliams specialus internatas, kuriame yra: miegami kambariai, valgykla, skalbykla, maža ligoninė ir baigiama įrengti skaitykla. Visi fiziniai darbai, kokie buvo reikalingi įrengiant šį internatą, atlikti pačių atbėgėlių pajėgomis, nes daugelis jų yra amatininkai specialistai ir kt.
Šiame internate globojami išimtinai tik chalucininkai, todėl jie internate patys palaiko švarą ir visą tvarką. Susegusiems teikiama medicinos pagalba. Ją teikia greta internato esanti „Oze“ ambulatorija. Tuo tarpu šiame internate gyvena per 70 vyrų ir apie 30 moterų. Jų amžius nuo 17 iki 24 metų. Lietuviškai iš jų kalbėti niekas nemoka, tik lenkiškai ir kuris-nekuris rusiškai. Paklausti, iš kokių jie vietų, paaiškino, kad veik iš visos buv. Lenkijos teritorijos. Jų tėvai paliko gyventi vietose, dėl senatvės nepajėgdami bėgti. Iš kai kurių tėvų ir šiaip giminių gaunami nelinksmas laiškai arba nekrologai, kad tokio ir tokio tėvas ar motina mirę. Tokios žinios graudina šį jaunimą ir dažnai įvyksta dramatinių scenų.
Kitas internatas įrengtas Tilžės gatvėje, Rogalino namuose. Ten gyvena neorganizuoti asmenys ir įvairaus amžiaus. Šiame internate yra apie 60 asmenų, taip pat atbėgę iš okupuotos Lenkijos.
Visų karo atbėgėlių medžiaginiu išlaikymu rūpinasi, per Raudonąjį Kryžių, didžiausia žydų organizacija Amerikoje „Džoint“, kuri turi ir kitose pasaulio dalyse skyrius. Taip pat ir kitos žydų organizacijos remia nuo karo nukentėjusius žydus. Atrodo, kad medžiaginė atbėgėlių būklė pakenčiama.
Abiejų internatų atbėgėliais administratyviniu ir moraliniu atžvilgiu rūpinasi Šiaulių žydų bendruomenės organizac. pirm. Abromavičius, adv. Abromavičius (jaunasis), M. Slezinas ir Geselevičius. Šie asmenys nuolat yra kontakte su atbėgėliais, kurių kasdien vis dar grupėmis atvyksta, tačiau dėl nebuvimo tinkamų patalpų, jų siuntimas į Šiaulius turės būti sustabdytas.
Atbėgėliai yra verti užuojautos.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. kovo 10 d.
Žemaičiai grįžta iš Klaipėdos bijodami ištautėti
Pastaruoju laiku Šiauliuose vis kaskart daugiau pastebima atvykusių iš Klaipėdos krašto lietuvių ir ieškančių čia darbo.
Jūsų bendradarbis kalbėjosi su tais grįžusiais iš Klaipėdos krašto lietuviais ir iš kai kurių patyrė įspūdžių.
Pasirodo, iš Klaipėdos miesto ir krašto daugiausia grįžta žemaičiai, kurie buvo užsilikę gyventi po Klaipėdos krašto prijungimo prie Vokietijos. Kai kurie žemaičiai yra išgyvenę Klaipėdos krašte 10 ir daugiau metų. Dabar, grįždami, jie neteko dalį arba viso savo turto.
Jų grįžimo priežastis yra susijusi su maisto ir kitų kasdieninių reikmenų trūkumu, o taip pat ir dėl nenoro ištautėti.
– Mes, gal būt, būtume gyvenę ir toliau, nes ten darbo yra apsčiai, nors iš jo ir maža naudos, jei vokiečiai neragintų priimti jų pilietybę ir vaikus leisti į vokiškas mokyklas, – sako tie sugrįžę žemaičiai.
Taigi, jų grįžimas turi būti su pagarba pateisinamas, nes tie lietuviai grįžta ne vien dėl duonos kasdieninės, bet, kaip matyt, ir dėl baimės ištautėti.
Tokie sugrįžėliai Šiauliuose ar kitur negreitai gauna darbo ir todėl gerokai tenka paskursti, pavargti.
Jei lenkų karo atbėgėliai ir kitokie tos katastrofos atblokšti be pilietybės žmonės Lietuvoj yra visai tinkamai priglobti, net specialūs internatai jiems įrengti, tai Klaipėdos krašto lietuviai atbėgėliai taip pat turėtų būti kuriuo nors būdu priglobti, nes jie taip pat yra staigaus Klaipėdos krašto netekimo įvykio aukos, kurių skaičius kasdien didėja. (Čia turima galvoj šeimos, kurios gyveno Klaipėdos krašte iš atsitiktinio ar laukų darbo).
Klaipėdos krašte dar yra daug.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. kovo 31 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
A. Ginutis
Viengungio žiema
Aš pažįstu kavalierių, –
Dėvi trumpaiš kailiniais.
Elegantiškas... manieros...
Ach!.. Gražus gi po velniais!
Apvalus veidelis rausvas,
Akys mėlynos spalvos;
Nežinau tik kokio plauko –
Nėr nei vieno ant galvos.
Metų dešimtį ketvirtą
Vijos tiesiai ir narsiai,
Bet dabar kažkas pakirto,
Jau kažkas nebegerai.
Jam nuo šalčio striuka daros,
Vargšui trūksta šilumos.
Mat, viengungis, – vegetaras..
Nėr kiaulienos... nėr žmonos...
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. vasario 18 d.
Klemas su Padurka šneka
– Labas, Padurkėli. Sakyk, ko toks susimąstęs?
– Galvoju apie vyrišką giminę. Anksčiau aš buvau nuomonės, kad tik moteriškos moka beždžionauti, bet pasirodo, kad pamilką turėjau. Dabar matau, kad mūsų vyrai jas net pralenkė. Kuris tik šiaulietis į Vilnių nuvažiuoja, būtinai grįžta su lenkiško fasono kepure. Argi ne beždžionės jie, sakyk?
– Visai teisingai. Bet iš vienos pusės verta juos pagirti – jie pilnumoj pasirodo, kokie lietuviai jie yra. Žodžiu, dabar galima atskirti pelus nuo grūdų.
– Žinai, prieteliau, gal užeisim j kokią karčiamą, lauke šalta plepėti.
– Gerai pasakyta. Einam.
–
– Na, išmeskim po čierkutę.
Į sveikatą.
– Į sveikatą. Tiesa, prieteliau, aš turiu tau porą mįslių.
– Na?
– Kur yra linksmiausia vieta Šiauliuose?
– Hm... Piliečių klube.
– Ne. Darbo biržoje.
– O kodėl?
– Todėl, kad ten bedarbiai biržos vedėją šokdina be muzikos.
– O kad tave kur...
– Na, o sakyk, kokią kanceliariją pijokai vasarą burnoje, o per speigus jai dėkoja?
– Sunku pasakyti.
– Nuovadai. Mat, vasarą pijokui pernakvoti ant ulyčios – vienas malonumas, bet per šalčius, jei nugabena jį į nuovadą, jis dėkoja, kad rytą gali grįžti nenušalusia nosim ar koja.
– Teisingai.
– O sakyk, kas mūsų mieste konkuruoja grožio salionus?
– Nežinau.
– O gi barų padavėjos.
– O dabar, prieteliau, aš tavęs paklausiu. Kas yra virš kantrybės?
– Prie 30° šalčio be pečiuko kioske sėdėti ir „Dešimt centų“pardavinėti.
– Atspėjai. Na, o kas labiausiai geidžia persikelti į Vilnių?
– Tie, kurie negali čia atsikratyti nuo kreditorių.
– Bravo!
– Na, o dabar, prieteliau, užtrauksim dainušką:
Gerkim po lašiuką,
Gerkim po lašiuką,
Kad sušiltų
Viduriukai...
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. sausio 21 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.