Naujausios
Nauji Gubernijos barai
Gubernijos alaus darykla atidarė Jonišky savo alaus barą. To baro atidaryme dalyvavo Gubernijos alaus daryklos administracijos atstovai: Lietuvos Banko direktorius p. Krukauskas ir barų instruktorė p.Viščiuovienė. Pagal alaus barų tradiciją, pirmą dieną svečiams alus buvo duodamas gerti veltui, tad joniškiečiai turėjo progos pasinaudoti vaišinamu alum – jo atsigerti be pinigų ir įvertinti jo kokybę. Šio baro vedėja paskirta p. Pyragienė.
Kiek anksčiau, Gubernija atidarė alaus barą ir Kelmėje, kur vedėja paskirta p. Danielienė. Buvo atidarytas dar vienas Gubernijos alaus baras Žemaičių sostinėj –Telšiuose.
„Įdomus mūsų momentas“.
1938 m. vasario 13 d.
Kaip Šiauliuose buvo „dingę“ 4 vaikai
Pr. savaitę Šiauliuose pasklido gandai, kad kažkas pavogęs 4 vaikus ir kažkur su jais pabėgo. Kalbėta, kad vaikai pavogti tūlos Kalnelio gyventojos, o pavogęs kažkoks gerai apsirengęs vyriškis, kuris vaikus nusivedęs į stotį. Buvo minimas net traukinys, kuriuo „gengsteris“ vaikus išvežęs.
Dabar paaiškėjo tikroji vaikų „dingimo“ priežastis. Vieną dieną į miesto savivaldybę atėjo apiplyšusi senyva moteris, vedina keturiais nedideliais vaikučiais. Paklausta, ko ji nori ir kam čia atsivedusi tuos vaikus, moteris piktai atšovė:
– Neturiu. kas juos namuose prižiūrėtų, o į valdybą atėjau dėl buto mokesčio...
Moteris, paslankiojusi apie langelius, vaikus paleido. Vyresnysis vaikutis, apie 6 mt amž., nuėjo burmistro kabineto link, o paskui jį nusekė kiti. Atidarę burmistro kabineto duris, jie visi suėjo į vidų ir sustojo prie durų. Burmistras nustebęs paklausė, ko jie nori.
– Mamai nei darbo, nei pašalpos neduoda – tai ką mes darysim? Norim patekti prieglaudon..
Burmistras tuoj išėjo raštinėn ieškoti motinos, bet ji jau buvo dingusi. Vaikai buvo atiduoti prieglaudon, o policija ėmė ieškoti motinos.
Paaiškėjo, kad motina, grįžusi namo, ėmė visiems pasakoti, kad dingę jos vaikai. Taip ir pasklido gandai, kad pagrobti keturi vaikai. Kadangi motina gyvena labai skurdžiai ir vaikų išlaikyti negali, todėl jie palikti prieglaudoje.
„Įdomus mūsų momentas“.
1938 m. sausio 23 d.
Didelis vargas dėl mažo kūdikio
Šiaulių apskr. gyvena turtingų ūkininkų šeima. Jis – 40 mt., o ji – 38 mt. Jų gyvenimas, kaip žmonės sako, visko pertekęs. Deja, jų namų ramybę nuolat drumsdavo neturėjimas įpėdinio. Pradėję kalbėti, kam reikės palikti savo turtą, jie dažnai susibardavo ir vienas kitam prikaišiodavo. Žmona dėl to labai kentė ir sugalvojo „šposą“...
Šiauliuose ji pasisamdė moterėlę, kuri turėjo jai surasti ir pranešti, jei koki nors moteris norėtų savo vaiką parduoti. Moterėlė sužinojo, kad viena mergina, dirbanti fabrike, laukia kūdikio ir, norėdama išvengti sarmatos, kūdikį sutiktų perleisti.
Vieną dieną ūkininkė atvažiavo pas merginą, pasisakė esanti aukšta ponia ir prašė vaiką jai už atlyginimą perleisti. Mergaitė, nors pradžioje nenorėjo, bet vėliau sutiko. Susitarta, kad, kai gims kūdikis, tuoj jį atiduos „poniai“.
Ūkininkė linksma parvažiavo namo ir po kelių dienų pranešė savo vyrui, kad ji laukianti kūdikio. Vyras labai apsidžiaugė, tuojau pasamdė dar vieną tarnaitę ir neleido žmonai jokių darbų dirbti. Keli mėnesiai slinko didžiausioje santaikoje, ir vyras jau spėliojo, kas gims: sūnus ar duktė? Žmona jam pasakojo, kaip jie savo vaiką auginsią, leisią į mokslus ir padarysią dideliu žmogumi.
Vieną vakarą pas tuos ūkininkus atėjo nepažįstama moteriškė ir pasiprašė nakvynės. Vyras, nieko blogo negalvodamas, leido jai pernakvoti. Kai vyras išėjo į kiemą, moteriškė pribėgo prie ūkininkės ir sako:
–Važiuok į Šiaulius, už kelių dienų jau bus...
Įėjus vyrui kambarin, žmona pradėjo skųstis negalavimais ir sakėsi ryt važiuosianti ligoninėn.
– Gerai, brangute, aš tave galiu ir tuojau nuvežti.
– Ne, aš geriau pati nuvažiuosiu... Ką tu išmanai apie moteriškas ligas? Po kelių dienų tu atvažiuok manęs ir kūdikio parsivežti.
Vyras sutiko, rytą pakinkė arklius ir liepė savo bernui nuvežti žmoną į ligoninę. Nakvojusi pas juos moterėlė taip pat prašėsi pavežama iki Šiaulių, nes ir jai ten esą reikalų. Vyras, likęs namuose vienas, tuojau pas stalių užsakė lopšį, pasamdė auklę ir nekantriai laukė pranešimo...
Ūkininkė, atvažiavusi į Šiaulius, tuojau nubėgo pas tą merginą. Ji jau buvo pagimdžiusi. Deja, ūkininkei teko labai nusivilti, nes mergina, pamačiusi savo kūdikį, nebesutiko jai atiduoti.
– Ką, tamsta! –pareiškė mergina,–sakeisi man esanti didelė ponia, o tuo tarpu esi paprasta ūkininkė. Dar bandą mano kūdikiui reikės ganyti...
– Ne, nors aš esu ir ūkininkė, bet tavo kūdikį mylėsiu kaip savo! Kai jis paaugs, leisiu jį į mokslus ir padarysiu dideliu žmogumi.
– Nors aš ir paprasta darbininkė, bet kūdikio tamstai neatiduosiu, – geriau jau pati jį auginsiu.
– Bet suprask,– verkė ūkininkė, – ką aš dabar pasakysiu savo vyrui?..
– Sakykit, ką norit, bet kūdikio neduosiu.
Nors ūkininkė verkė, draskėsi, siūlė jai pinigų, bet mergina kūdikio nesutiko atiduoti. Ūkininkė, verkdama išbėgo. Bet tuoj ji sužinojo, kad kažkoki moteriškė, gyvenanti Kalnelio rajone, turi jau 9 vaikus, o dabar pagimdžiusi dešimtą. Ji tuoj nubėgo pas tą moteriškę ir prašė jai perleisti paskutinį vaiką. Siūlė 200 litų, paskui dar primokėsianti, bet moteriškė atsisakė vaiką parduoti. Tada ji nubėgo į prieglaudą ir sakėsi norinti paimti mažą kūdikį, kurį įsūnisianti. Bet prieglaudoje tuo metu |mažų vaikų nebuvo, ir ūkininkė vėl grįžo pas merginą. Čia buvo likusi ūkininkės „padėjėja“, kuri visokiais būdais jau buvo prikalbėjusi merginą perleisti kūdikį. Ūkininkė davė merginai 300 Lt, paėmė kūdikį ir tuojau pasiuntė vyrui telegramą: „Atvažiuok. Paimk daug priegalvių mane ir sūnų parsivežti“.
„Įdomus mūsų momentas“.
1938 m. sausio 30 d.
„Trys karaliai“ Šiaulių apylinkės teisme
Šiomis dienomis Šiaulių apylinkės teismas sprendė Meškuičių „trijų karalių“ bylą. „Karaliai“ buvo kaltinami nelegaliu elgetavimu. Sakytuose „karaliuose“ dalyvavo ir viena moteris, persirengusi „karalium“. Teisman stojo tik vienas tų „karalių“, akiniuotas vyrukas, kiti neatvyko.
–Tamsta kaltinamas, kad 1937 mt. gruodžio 31 d. su savo draugais „karaliavai“ Meškuičių ir Šiaulių apylinkėj, neturėdamas tam specialaus leidimo. Ar prisipažįsti kaltu? – klausia teisėjas.
– Kaltu nesijaučiu. Visi ir visur per „Tris karalius“ vaikšto persirengę.
– Bet jūs neturėjote tam leidimo. Be to, buvote girti, triukšmavot?
– Kad triukšmavome – to neatsimenu. Išgerti, kaipo „karaliams“, žinoma, tekdavo – žmonės pamylėdavo...
– Ir giesmes giedojot?
– Taip, giedojom.
– Kokias giedojot?
– Lotyniškas.
– Kokia tvarka žmones lankydavot, ar iš eilės eidavot?
– Kaip pakliuvo.
– Vadinas, išmaldos prašydavo!?
– Taip, pons teisėjau...
– Ar daug pešdavot?
– Kas duodavo, kas ne, visaip būdavo,— pro akinius žiūrėdamas aiškino teisėjui „karalius“.
– Ir pas žydus lankydavote?
– Taip.
– Juk žydai kitokio tikėjimo
– Jiems „trijų karalių“ nereikia.
–Jie neprieštaraudavo. Tačiau, ar juos daug lankėme, neatsimenu.
–Tai kodėl neatsimeni?
– Kad truputį girti buvome,– šaltai, nesivaržydamas, pareiškė kaltinamasis.
Publika šypsosi, kai kas net kvatoja. Teisėjas prašo tylos.
–Tai kokie iš jūsų „trys karaliai“, kad girti buvote?
Kaltinamasis tyli.
– Na, gerai. Sėsk tamsta.
Teisėjas, išžiūrėjęs šių „trijų karalių“ bylą, nusprendė: bylą atidėti, kviesti visus „karalius“, taip pat ir liudytojus, ir bylą spręsti sekančiame teismo posėdy.
„Įdomus mūsų momentas“.
1938 m. vasario 20 d.
Iš šiaulietiškos poezijos
J.Orintas
Dvidešimt metų
Dvidešimt metų, kai laisvi esam,
Vytauto Didžio tęsiam žygius.
Turime jūrą, savo laivyną,
Su juo aplankom visus kraštus,
Gimtoj padangėj drąsūs lakūnai,
Budi sargyboj savo tautos,
Kiti jų skrenda net per Atlantą,
Garbei tėvynės mūs Lietuvos.
Lai viešpatauja šiandie tarp mūsų
Broliška meilė, meilė tikra.
Tėvynės labui aukokim viską, —
Tai bus laiminga mūs Lietuva!
Pokylius — puotas dar atidėkim
Naujam Vasariui, metų kitų,
Kai Gedimino kalne budėsim,
Kai visų širdys laisvę pajus...
Šiandieną visi ruoštis privalom
Žygiui į Vilnių! — Sostinę tautos,
Į Gedimino brangiąją pilį,
Kuri dar vargsta aro naguos.
„Įdomus mūsų momentas“.
1938 m. vasario 13 d.
Klemas su Padurka kalba
– Jackau mieliausias, oi-oiojojoi!
– Padurkėli brangiausias, ko tu dejuoji, kaip namų savininkų atstovai savo ubagyste, sėdėdami ant pinigų kapšo?
– Turiu bėdą, Klemusiuk.
– Kokią?
– Jau ketvirta naktis kaip negaliu užmigti.
– Kodėl tu man to nepasakei anksčiau?
– Ką, tu nori man pažyčiti pinigų?
– Ne, bet aš turiu specialių proškelių nuo nemigo.
– Tfu! Kad tave kur...
– Ale tu spjaudais, kaip mano žonka.
– Kas gi atsitiko?
– Supranti, aną dieną ji skaito gazietą ir sako man: Klemuk, pasiklausyk ką laikraščiai rašo: kad mūsų laikais žmonės gyvena vidutiniai penkiolika metų ilgiau, kaip anksčiau.
O aš jai sakau: labai puiku.
Kodėl tave tas taip džiūgina, klausia ji manęs? Aš, nieko nepamislijęs, ir atsakiau jai: aš tikiuos, kad per tą laiką tu atrasi laiko, kad galėtum prisiūti mano šalbierkai guziką.
– Iš už tai ji dabar spjaudosi?
– Ja. Sako, kad būčiau žinojusi, už tokio asilo nebūčiau ištekėjusi.
„Įdomus mūsų momentas“.
1938 m. sausio 16 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.