Verslas patiria išbandymus, nedarbas didėja

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
„Kelmės prekybos“ direktorius Rimantas Giržadas sako, jog prekyba konditerijos gaminiais sumenko dviem trečdaliais. Valgykla ir restoranas iš viso nedirba. Tačiau karantiną kooperatyvas stengiasi išnaudoti tikslingai. Atnaujinamos virtuvės ir valgyklos patalpos.
Dėl koronaviruso tebesitęsiantis karantinas keičia situaciją darbo rinkoje. Nuo balandžio pirmosios kiekvienais metais mažėjęs nedarbo lygis, šiemet šiek tiek šoktelėjo. Nors masinių atleidimų iš darbo Kelmės rajone kol kas nėra, tačiau jau kuris laikas nefiksuojama ir laisvų darbo vietų.
Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Verslininkas Petras Račkauskas sako, jog jo bendrovė kol kas atleido tik porą darbuotojų. Tačiau dėl ateities nėra aiškumo.

„Reikės išlaukti“

Vartotojų kooperatyvas „Kelmės prekyba“ valdo restoraną „Vilbėnas“, valgyklą, konditerijos cechą, parduotuvę, nuomoja turgelio aikštę ir vidaus patalpas smulkiesiems verslininkams – prekiautojams.

Tačiau pastaruoju metu dirba tik parduotuvė. Konditerijos ceche gamybos apimtys sumažėjo dviem trečdaliais. Dirbdavo dešimt žmonių, dabar darbo pakanka vos trims.

Iš viso kooperatyve dirbdavo 48 žmonės. Šiuo metu dirba tik 15 žmonių. Tie, kurie augina vaikus, gaus nedarbingumo pašalpą. Dėl kitų darbuotojų teks kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl prastovų.

„Kol kas iš darbo savo noru išėjo tik viena pensinio amžiaus darbuotoja, – pasakoja „Kelmės prekybos“ direktorius Rimantas Giržadas. – Kitus žmones stengiamės išlaikyti. Nors darbuotojų turėjome su atsarga, jie praversdavo prieš šventes, kai padaugėdavo užsakymų.“

Ypač daug darbo rankų reikėdavo prieš Velykas. Į namus šventėms sugrįžę emigrantai naudodavosi restorano paslaugomis. Pirkdavo labai daug kaip tautinis paveldas sertifikuotų konditerijos gaminių, ypač šakočių, kuriuos po švenčių veždavosi į užsienį.

Šiemet Velykų laikotarpiu konditerijos gaminių paklausa sumažėjo dviem trečdaliais.

Sumenko pirkimas ir parduotuvėje. Kartais tenka nurašyti neišpirktus maisto produktus.

Nedirba pramoninių prekių mugės – tenka mažinti patalpų nuomos kainą. Turgelyje taip pat sumažėjo prekybininkų.

Restoranas ir valgykla visiškai nedirba. Pasinaudodami tuščiu laiku kooperatyvo darbuotojai atnaujina valgyklos salės patalpas, remontuoja virtuvę.

„Greitai nesulauksime to, kas buvo, – įsitikinęs R. Giržadas. – Žmonės rengdavo arba kaip svečiai eidavo į pobūvius. Dabar savo poreikius apribojo. Sėdi namuose. Tačiau esu optimistas. Per tiek metų, kai turiu verslą, buvo visko. Ir šioje situacijoje nevilties nėra. Reikia tiesiog tik išlaukti.“

Atleido porą darbuotojų

Petro Račkausko Agrotech įmonė pastaruoju metu atleido porą darbuotojų. Kiti atostogauja.

Bendrovė užsiima statybomis, turi viešbutį ir poilsio bazę – namelių kaimo turizmui. Yra įdarbinusi 46 žmones.

Statybininkai tvarko Tytuvėnų miesto viešąsias erdves. Kavinė, esanti „Sedulos“ poilsio bazėje, uždaryta.

Dėl priverstinių prastovų bendrovė teiks Užimtumo tarnybai prašymus kompensacijoms.

„Dėl rytdienos – nėra aiškumo, – sako bendrovės direktorius Petras Račkauskas. – Pateikėme keletą projektų. Tačiau kol kas jie neįvertinti. Nežinome, ar laimėsime. Kol kas esame ramūs. Bet manau, jog po kokio mėnesio prasidės rietenos, kai reikės per trumpą laiką įsisavinti Europos pinigus.“

Žemdirbiams virusas – nebaisus

Kerkasių žemės ūkio bendrovė jau baigė pavasario sėją. „Neturim jokių problemų, – sako bendrovės pirmininkas Ildefonsas Petkevičius. – Darbuotojus aprūpinome apsaugos priemonėmis. Fermoje ir laukuose jie dirba po vieną. Į bendrovės teritoriją neįleidžiame pašalinių asmenų.

Kaime irgi žmonės elgiasi atsakingai. Nešioja apsaugos priemones. Niekur nevažinėja. Produktus perka vietos parduotuvėje.“

Bendrovė neketina atleisti iš darbo nė vieno žmogaus. Iš viso jų dirba 20.

Atleistų yra. Įdarbinti niekas nenori

Nedarbas Kelmės rajone balandžio pirmąją, palyginti su kovo pirmąja, šiek tiek padidėjo. Kovą siekė 13,3 procento, balandį 13,4 procento.

Lyginant su ankstesniais metais nedarbas balandžio mėnesį visuomet pradėdavo mažėti. Mat suaktyvėdavo statybos, prasidėdavo žemės ūkio ir kiti sezoniniai darbai.

Šiemet kovą ir balandį yra darbą praradusių žmonių. Tačiau darbdaviai nesiūlo laisvų darbo vietų. Todėl nedarbas palyginti su kovo mėnesiu nežymiai šoktelėjo.

Užimtumo tarnybos duomenimis, masinio atleidinėjimo iš darbo Kelmės rajone dar nėra. Tik viena įmonė atleido 7 žmones. Iš kitų atleidžiama po 4 – 5 darbuotojus. Dažniausia iš viešojo maitinimo sektoriaus.

Smulkesnieji verslo subjektai žmones atleidžia ne tik todėl, kad nėra jiems darbo, nes nevykdo veiklos, bet ir todėl, kad neišgali darbuotojų aprūpinti apsaugos priemonėmis.

Kelmiškiai džiaugiasi, jog darbuotojų dar neatleidinėja viena iš didžiausių rajono įmonių – pieninė.

Dėl išmokos už prastovas į Užimtumo tarnybą jau kreipėsi apie 200 individualią veiklą vykdančių rajono gyventojų. Didesnės įmonės dar ruošia dokumentus subsidijoms už priverstines prastovas.

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Kerkasių žemės ūkio bendrovės pirmininkas Ildefonsas Petkevičius ketina išlaikyti visus 20 darbuotojų. Karantinas žemės ūkiui netrukdo, nes laikomasi saugos.