Šių metų Šiaulių miesto garbės pilietis – M. Bilius

Artūro STAPONKAUS nuotr.
2021 metų Šiaulių miesto garbės pilietis Mindaugas Bilius.
Šiaulių miesto taryba ketvirtadienį nusprendė suteikti Šiaulių miesto garbės piliečio vardą Mindaugui Biliui. Po kelerių metų pertraukos balsavimo dėl garbės piliečio vardo suteikimo metu Tarybos nariai nebuvo visiškai vieningi: 26 balsavo už, o vienas politikas nebalsavo.

M. Biliaus kandidatūrą pateikė Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centras, rekomendavo kelios sporto organizacijos. Paralimpiniame sporte aktyviai dalyvavęs M. Bilius yra Europos, pasaulio bei paralimpinis rutulio stūmimo čempionas bei paralimpinis disko metimo vicečempionas. Nuo 2017 metų jau antrą kadenciją išrinktas Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentu.

Naujasis garbės pilietis gimė 1982 metais Šiauliuose, čia baigė mokslus, aktyviai sportavo. 8 metus gyveno JAV, po sunkios avarijos grįžo į Šiaulius. Įkūrė Šiaulių neįgaliųjų sporto klubą „Šiaulietis“. 2016–2017 metais mero Artūro Visocko buvo priimtas dirbti Savivaldybės Tarybos sekretoriumi. Pareigas paliko, nes išvyko dirbti į Vilnių – tapo Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentu. M. Bilius jau kelerius metus gyvena Vilniuje, yra sukūręs šeimą su žurnaliste Daiva Žeimyte.

„Man didelė garbė, nes Šiauliai – mano gimtasis miestas. Čia gimiau, mokiausi ir iš čia išėjau į platųjį pasaulį. Kur bebūčiau, visada žinau, kur yra Šiauliai, ir žmonės, kurie mane supa, visą laiką žino, kas yra Šiauliai. Garbės pilietis man ne tik garbė, bet ir įsipareigojimas Šiaulių žmonėms“, – kalbėjo Tarybos posėdyje dalyvavęs M. Bilius.

Jį Šiaulių miesto piliečių vardu sveikino vyskupas Eugenijus Bartulis, pažymėjęs, kad M. Bilius pakėlė neįgaliųjų sportą į kitą lygmenį.

Kiek vėliau M. Bilius pakomentavo, kad toks miesto įvertinimas jam buvo netikėtas. Kadangi pasirašė sutikimą, žinojo, kad jo kandidatūra yra teikiama, tačiau mano, jog mieste yra daug tokio apdovanojimo vertų žmonių. Paklaustas, kaip šiandien jo veikla siejasi su Šiauliais, jis paaiškino, kad yra neįgaliųjų sporto klubo, kuris šiandien yra pirmaujantis šalyje, įkūrėjas. Be to, čia gyvena jo tėvai, kuriuos jis aplanko.

Iškilminga naujojo garbės piliečio inauguracija tradiciškai vyks per Šiaulių miesto gimtadienį, rugsėjo 10 dieną, 12 valandą Šiaulių katedroje.

M. Bilius tapo 44 miesto garbės piliečiu. Jo kandidatūrą Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija, kuriai pirmininkauja miesto meras A. Visockas, išrinko iš trijų kandidatų. Be jo šiam įvertinimui gauti dar buvo teikiamos rezistentės, žmogaus teisių gynėjos, Helsinkio susitarimų rėmimo grupės signatarės Onos Lukauskaitės-Poškienės (po mirties), regbio bei žolės riedulio pradininko, gydytojo ir knygų autoriaus Felikso Paškevičiaus kandidatūros. Taip pat buvo teikiama ir vaikų chirurgo Povilo Venckaus kandidatūra (antrą kartą), tačiau jis atsisakė pateikti sutikimą šiam vardui gauti.

Jauniausia Šiaulių miesto garbės piliete 2011 metais išrinkta dabartinė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra metais jaunesnė už šių metų nominantą, o kai buvo įteiktos apdovanojimo regalijos, jai tebuvo 28 metai. Iš 44 miesto garbės piliečių tik 9 moterys. 19 apdovanotų šiuo aukščiausiu miesto įvertinimu žmonių jau iškeliavę Anapilin.