Šiauliuose – pirmoji koronaviruso auka

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka, Res­pub­li­ki­nės li­go­ni­nės di­rek­to­rius, pa­brė­žė, kad vy­res­nio am­žiaus žmo­nėms ko­ro­na­vi­ru­sas yra ypač pa­vo­jin­gas.
Šiauliuose CVID-19 nusinešė pirmąją gyvybę. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje mirė 61 metų pacientas. Nežiūrint šio liūdno fakto, koronaviruso epidemija Šiauliuose valdoma.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je šiuo me­tu gy­do­mi 8 pa­cien­tai iš Šiau­lių re­gio­no.

Sunkūs ligoniai iš vieno židinio

Pirmadienio rytą nuotolinė spaudos konferencija prasidėjo užuojauta mirusio Šiauliuose gyvenusio verslininko, Šeduvos malūno savininko artimiesiems. Ją pareiškė tiek meras Artūras Visockas, tiek ligoninės vadovas Remigijus Mažeika.

Anot ligoninės vadovo, mirė rizikos grupės pacientas, nors santykinai jauno amžiaus, turėjęs aukštą kraujospūdį. Jis buvo paguldytas kovo 27 dieną į ligoninės Infekcinių ligų skyrių vidutinės būklės. Balandžio 3 dieną jo savijauta pablogėjo, buvo perkeltas į Intensyvios terapijos ir reanimacijos skyrių, skitą COVID-19 ligonių gydymui, tačiau balandžio 5 dienos 4 valandą konstatuota mirtis.

„Mes turime neatsipalaiduoti ir suvokti, kad per 60 metų žmogus jau yra rizikos grupėje. Sveikatos apsaugos ministras yra išleidęs įsakymą, kad visi medikai per 60 metų neturėtų kontaktuoti su sergančiais pacientais dėl didžiulės rizikos“, – pastebėjo R. Mažeika.

Direktorius pabrėžė, kad jau laikas kalbėti apie tai, kad didžiulis ir grėsmingas ligos židinys kilo žmonių grupėje, kurie kovo viduryje buvo Palangos atostogų parke ir Palangos bažnyčioje. Tai iškart kėlė didelį nerimą, nes pirmi pacientai jau pasirodė kovo pabaigoje ir jie jau buvo išskirtinai sunkios būklės.

„Mes puikiai suvokiame, kas yra bendravimas, buvimas vienoje erdvėje su infekuotais pacientais. Pagal apibrėžimą aukštos rizikos galimybė susirgti yra ilgiau nei 5 minučių buvimas arčiau nei 2 metrų atstumu. Galime įsivaizduoti, koks kontaktas ir koks viruso kiekis cirkuliavo ten, kai trukmė buvo apie parą laiko“, – kalbėjo ligoninės vadovas.

Pasak jo, pacientų iš šito židinio yra daug. Šiaulių krašte – 14, o visoje šalyje – 17. Ne vieną pavyko jau išgelbėti, iš reanimacijos perkelti į Infekcinių ligų skyrių. Šiuo metu Šiaulių ligoninės reanimacijoje gydomas dar vienas pacientas iš šio židinio. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje iš minėto užkrato židinio gydėsi 9 infekuoti asmenys. Šiuo metu du likę Infekcinių ligų skyriuje, vienas – reanimacijoje.

R. Mažeika informavo, kad koronavirusas yra nustatytas 12 šiauliečių, nei vienas jų nesigydo ligoninėje. Ligoninėje šiuo metu iš viso gydomi 8 pacientai iš regiono.

Skatins ir tirs medikus

Direktorius pasakojo, kad įstaiga kūrė planą, kaip turėtų judėti Šiaulių ir Telšių apskrities pacientai. To plano esmė, kad neištirti pacientai nepatektų į gydymo įstaigas, neužkrėstų pacientų ir personalo.

Ligoninė pradėjo personalo ištyrimą, pirmiausiai tiriami dirbantys Infekcinių ligų, Skubios pagalbos, Karščiavimo skyriuose. Vadovas pasidžiaugė, kad daugėja gaunamų medicininių apsaugos priemonių.

„Labai sunkus mėnuo buvo kovas. Reikėjo persitvarkyti savo gydymo įstaigą. Turėjome augti kiekvieną dieną, organizacinis darbas vyko 24 valandas 7 dienas per savaitę. Noriu padėkoti medikams, kurie pasirinko karštuosius taškus, sistemiškai dirba, psichologinė atmosfera dabar yra geresnė, nei anksčiau. Mums beliko už kovo mėnesį teisingai apmokėti – paskatinti personalą“, – žadėjo direktorius, patikslinęs, kad visi karštuose taškuose dirbę medikai gaus 100 procentų priedus.

R. Mažeika pripažino, kad COVID-19 neaplenkė personalo – užsikrėtė viena ligoninės medikė. Kadangi planinės pagalba nebeteikiama, medikė nedirbo, buvo namuose. Grįžusi pasijuto negerai, buvo paimtas tepinėlis ir jis pasirodė esąs teigiamas. Medikė turėjo kontaktą dar su dviem kolegėmis. Joms taikoma 14 dienų saviizoliacija.

Šiaulių ligoninė nespėjo praėjusią savaitę strigo su atliekamais tyrimais. R. Mažeika vardijo, kad praėjusią savaitę laboratorija ištyrė 2,5 karto mėginių daugiau (1576) nei prieš savaitę (630).

Vadovas pripažino, kad darbo krūvis buvo ne pagal laboratorijos galimybės pagal ten dirbančių žmonių skaičių. Direktorius dėkinga Kauno klinikoms, kurios paėmė didžiąją mėginių dalį.

Nors Šiaulių ligoninė įsigijo naują įrangą ir teoriškai jos pajėgumai yra gerokai didesni, trūksta darbuotojų, priėmė naujų žmonių, kurie bus apmokyti.

Saviizoliacijos nepažeidinėja

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patvirtino, kad mobilus koronaviruso patikros punktas šalia Šiaulių arenos savaitgalį nedirbo. Nebebuvo poreikio. Pirmadienį tik rytinėmis valandomis užsipildė dienos vienos pamainos darbas. Paėmė 48 mėginius, kitus registravo jau antradieniui.

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą mobilusis punktas turi dirbti ne ilgiau nei 6 valandas, o mėginiai imami kas 10 minučių. A. Bartulis aiškino,kad Šiauliuose darbuotojai užtrunka tik 5 minutes, todėl dirbs 4 valandas, kol nepadidės poreikis.

Administracijos direktorius siūlo naudotis mobilaus punkto paslaugomis medikų testavimui, tačiau susitarimas Sveikatos apsaugos ministerijoje nepasiektas.

Vakar nuo 9 valandos jau buvo paruošta Karščiavimo klinika Centro poliklinikoje. Iš ryto buvo užsiregistravęs vienas pacientas, o per pamainą gali priimti 8 žmones. Praėjusį penktadienį A. Bartulis pasirašė susitarimą su 5 aplinkinių savivaldybių administracijų vadovais, kad ši Karščiavimo klinika teiks paslaugas ir jų gyventojams. Išskyrus Akmenės rajono savivaldybę, kuri tokį padalinį steigia pati.

Direktorius sakė, jog Savivaldybė yra parengusi transportą, jei reikėtų žmones atgabenti į Karščiavimo kliniką. Turi vieną mikroautobusą išsinuomavę, kitą – Savivaldybės, kur vairuotojas yra atskirtas nuo keleivių.

Administracijos vadovas pasidžiaugė, kad šiauliečiai laikosi saviizoliacijos tvarkos. Penktadienį – sekmadienį nenustatyta nė vieno pažeidimo. Tačiau tik praėjusią savaitę Savivaldybė gavo iš Nacionalinio sveikatos centro prieigą prie duomenų, apie šiauliečius, kurie yra įsipareigoję saviizoliuotis. Tokie yra 267 asmenys. Ta informacija kelių savaičių senumo ir suvesta tik dabar, kai kuriems jau pasibaigė 14 dienų laikotarpis.

Komentarai

Bronislovas    Ant, 2020-04-07 / 09:32
O ligonines direktoriaus telefono nepaskelbsit? Juk meras rase, kad kreiptis i direktoriu ir jis be eiles pades prasitestuoti.
:) :(    Ant, 2020-04-07 / 09:37
Šiaulius kol kas lydi sėkmė (sąlyginai). Duok Dieve, kad ir toliau taip. Ačiū medikams.
miestietis    Ant, 2020-04-07 / 09:59
Pranašingi buvo a.a. R.Karpavičiaus linkėjimai savo pusbroliui a.a. Zigmui D., kad ne versluose laimė, suprask- piniguose, bet ir skursti nelinkėjo. Kiek girdėjau, tai velionis šeduviškis buvo geros širdies ir paremti nesibodėdavo, rėmė sportą ir kultūros renginius, tad galima tik užjausti visą Radviliškio rajono bendruomenę, netekus savo mecenato. Linkiu stiprybės velionio artimiesiems.
Petras    Ant, 2020-04-07 / 10:53
Š...kraštas labai operatyviai skelbia naujienas, nereikėjo nei 48 valandų..
iš Joniškio    Ant, 2020-04-07 / 11:02
Visas Joniškis pašiurpęs.Nuo ūkininkų tas koronas prasidėjo.Mieste baimė, tiek užsikrėtusių. Ūkininkai, ką dabar sakysite apie savo skurdą ir mažas išmokas? Meksika, baliai restoranuose, prabanga. Susimąstykime. Tik daugiau nestatykite žalių kryžių laukuose.Šventvagiška.
Ne iš Joniškio    Ant, 2020-04-07 / 14:27

In reply to by iš Joniškio

Prie ko čia visi ūkininkai? Ant vieno kurpalio maunat paprastą ūkininką ir žmogų, turintį didelį verslą. Susimąstykite. Šventvagiška. O korona ateis į kiekvieną šeimą ir be Meksikų, ką tada sakysit?
Emilija     Ant, 2020-04-07 / 11:25
Nesusirgti koronavirusu yra garbės piliečio statusas. Pasirinkimo reikalas, ane? Rekomenduojamas vaistas – meilė: „Mylėk savo artimą, kaip save patį“
Siauliete    Ant, 2020-04-07 / 11:32
Liuks Siauliai ir siaulieciai, medikai saunuoliai ir Mazeika, viskas apgalvota ir sustyguota, nereikia ant backos lipti ir rekti, kad visko truksta ir medikai serga. Taip ir toliau Siauliai laikom ir atsilaikysim, jei ne tas balius Atostogu parke isvis skurdi statistika bloga butu
Ją ją    Tre, 2020-04-08 / 08:13

In reply to by Siauliete

Geriau apsimeskim, kad nieką netrūkst, kvaiša tu! O tai, kad mum sąlyginai sekas-prie jo čia medikai? Va, kai pistels-tada pamatysi, reikieja riekt ant bačkos a ne
Šiaulietis    Ket, 2020-04-09 / 21:16

In reply to by Siauliete

Niekaip nesuprantu kas tuos vienodus šlovinančius komentarus rašo: ar Visockas ar Mažeika, ar abudu pasikeisdami?
Tam ne iš Joniškio/ be pykčio    Ant, 2020-04-07 / 17:54
Susimąstykite. Šventvagiška laukuose statyti kryžius.
Jjj    Ant, 2020-04-07 / 23:29
Pirmus nurašė kaip raupsuotoju bijojo ,tik nevaziuokit siaulieciai i varžybas. O isilaikėm geriausiai
Prisiminkime    Tre, 2020-04-08 / 08:10
Šv. motiną Teresę iš Kalkutos. Rūpinosi visais, tik ne savimi. Nesusirgo jokia užkrečiama liga. Šv. Pranciškus Asyžietis, išbučiavo pakelėje sėdėjusį raupsuotąjį ir... nesusirgo. Kodėl žmogus be savojo "AŠ" neserga?
Joniškis parodė savo veidą    Pen, 2020-04-10 / 11:32
Ačiūū jums, visi tariami vargšeliai miijonieriai.. Be reikalo nestatykite kryžių savo laukuose. Susimąstykite, ar dorai gyvenate... Oje...
pastabėlė    Pen, 2020-04-10 / 12:56
Išsiimkit iš aktualijų pasenusią medžiagą, o apie antrą auką, tikriausiai, pranešit po savaitės
Vantuzas    Pen, 2020-04-10 / 22:02
Kas yra miestietis? Cholujas. Deputatas? Taip. Švonderius? Taip. Ir dar ...idiotas. Taip

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.