Naujausios
Kaip 10 mėnesių laikyti tuščias vaistinių patalpas
Reikia pripažinti, kad 2020 metų sausį A. Visockas tikrai turėjo dėl ko džiūgauti. UAB „Nemuno vaistinė“, valdanti „Camelia“ vaistinių tinklą, laimėjo konkursą ir už kvadratinį metrą vaistinės patalpų Centro poliklinikoje įsipareigojo mokėti neregėtą Šiauliams nuomos mokestį – po 272,48 eurų per mėnesį. Iš viso mėnesio nuoma už 60,08 kvadratinių metrų patalpas – 16 370 eurų (be PVM).
Meras šį sandorį pavadino geriausia Šiaulių istorijoje nuomos sutartimi. Tik to džiaugsmo pakako vos keliems mėnesiams. Nuo birželio vidurio nuomininkas nuomos nebemokėjo. Iš pradžių – dėl remonto darbų Centro poliklinikoje. O vėliau – dėl pandemijos. Rugsėjį įmonė kreipėsi į miesto Savivaldybę, prašydama atleisti nuo nuomos mokesčio dėl apriboto gyventojų lankymosi poliklinikoje. Valdančioji dauguma dosniai dovanojo nuomininkui 50 tūkstančių eurų skolos ir dar pusmečiui į priekį atleido nuo nuomos mokesčio.
„Nemuno vaistinė“ nuomojosi ir kitą vaistinę – Dainų pirminiame sveikatos priežiūros centre. Tik čia ir patalpos buvo mažesnės ir nuomos įkainis perpus mažesnis: 147 eurai už kvadratą, o tų kvadratų – 35.
Nežiūrint to, kad valdžia labai jautriai reagavo į vaistinių tinklo prašymus, jis 2021 metų sausį iš gydymo įstaigų išsikraustė. Taigi jau 10 mėnesių patalpos tiek Centro poliklinikoje, tiek per jėgą valdžios išreikalautos patalpos vaistinei Dainų PSPC, stovi tuščios ir neduoda miestui nė cento.
Gegužės mėnesį miesto politikai nusprendė skelbti naują abiejų patalpų vaistinėms nuomos konkursą ir tikėjosi, kad ir vėl nuomos mokestis užaugs „iki dangaus“. Tiesa, pradinę nuomos kainą įrašė 70 eurų, nors iš pradžių ketinta prašyti dvigubai daugiau.
Deja. Konkursas buvo paskelbtas tik spalio mėnesį. Pasiūlymų laukta iki lapkričio 10 dienos ir... nesulaukta.
O kodėl beveik pusmetį po Tarybos sprendimo delsta skelbti nuomos konkursą? Turto valdymo skyriaus vedėja Ija Jencienė paaiškino, kad Tarybos sprendimas buvo apskųstas teismui. Skųsta patalpų paskirtis – vaistinei. O gal ten koks sveikatinimo kabinetas galėtų įsikurti. Teismai baigėsi be rezultatų – procesas buvo nutrauktas ieškovui nepateikus teisminių dokumentų.
Beje, ir gydymo įstaigų atstovai neoficialiai aiškino, kad jiems tų vaistinių visai nereikia, jų ir taip gausiai yra vos išėjus už poliklinikų durų. O štai pačioms gydymo įstaigoms dėl pandemijos padaugėjus darbo patalpų trūksta. Bet kas čia paisys tų medikų norų.
I. Jencienė patvirtino, kad pirmasis nuomos konkursas neįvyko,nes negauta nei vieno pasiūlymo. Jau šiomis dienomis skelbiamas naujas nuomos konkursas.
Gal ministrui A. Dulkiui ir vertėtų pasimokyti iš Šiaulių valdžios klaidų.
Arenos koncesija ruošiama „saviems“?
Šiauliai pamokys Lietuvą ir kitoje vietoje. Šiaulių arena – pirmoji šalyje, kurioje koncesijos konkursas bus skelbiamas antrą kartą. Pasirengimas arenos koncesijai truks porą metų. Arena į koncesininko rankas pereis tik 5 metams, nors iki šiol buvo 15. Valdžia skelbia didžiąją pergalę – dabar ne Savivaldybė mokės koncesininkui nuomą, o koncesininkas Savivaldybei. Tiesa, kokią – neaišku, bus derybos. Tačiau koncesininkui į areną nereikės investuoti anei cento. Na, nebent sulūžtų koks įrenginys, pasiremontuoti jau reikėtų už savus.
Meras A. Visockas taryboje tikino, kad 5 metus investicijų kapitaliniam arenos remontui nereikės, „nebent atsitiktų nenumatytų dalykų“. A. Bartulis paaiškino, kad jeigu jau prireiktų, tai pinigėlių sukrapštyti tektų iš miesto biudžeto.
Tarybos narys Martynas Šiurkus rėžė, kad tiesiog nespėta pasiruošti tikrai 15–20 metų arenos koncesijai, kai areną perėmus valdyti įmonė ne tik organizuotų renginius, bet ir investuotų į jos atnaujinimą. Tokiai koncesijai ruoštis reikia pradėti mažiausiai prieš trejus metus, detaliai įvertinant pastato būklę ir numatant būsimų investicijų sumas.
Meras atskleidė, kad trumpalaikė arenos nuoma pasirinkta sąmoningai.
Žinoma, sąmoningai. Nei pusantrų metų neliko iki savivaldos rinkimų. Yra skirtumas, ar prieš rinkimus tautai badyti akis savo nuopelnais – gaunamu, o ne mokamu koncesijos mokesčiu, ar aiškinti, kad koncesininkui tenka primokėti, nes jis, pavyzdžiui, įpareigotas pakeisti visas arenos kėdes. Meras sako, kad ateinančius penkerius metus pasėdės ir ant senųjų kėdžių... Dėl idėjos, taip sakant.
„Pasakos apie mokamą ar nemokamą koncesiją. Investicijų į areną reikės labai didelių ir tai pasimatys jau po poros metų, kai bus pradėta ruoštis ilgalaikei koncesijai. Ar investuos Savivaldybė, ar kitas koncesininkas, kuriam mes mokėsim koncesijos mokestį, pasimatys. Atiduodam labai brangų turtą prisiimdami visą investicijų riziką, nes jų reikės daug, tik nukeldami terminą ateičiai“, – erzino merą M. Šiurkus.
Liaudies išmintis byloja, kad šioje maišalynėje iš tiesų yra viskas paprasčiau. Esą naujieji koncesininkai iš tiesų jau numatyti. Savi. Negi penkerius metus be jokių esminių rizikų paeksploatuoti brangų miesto turtą atiduosi kažkam iš šalies?
Gal dėlto Tarybos posėdyje prabilo ir retai Taryboje pasisakantis ne tik treneris, bet ir politikas Antanas Sireika. Jis siūlė pasižiūrėti į situaciją „iš gyvenimo“. Jei jau koncesijos pradžioje Savivaldybė dabartiniam arenos valdytojui skyrė dotaciją (koncesijos mokestį), nors buvo daug koncertų ir renginių, tai dabar dar dosniau turėtų atverti miesto piniginę. Juk pandemija, sunkmetis, renginių mažai....
„Neįsivaizduoju, kaip be dotacijos gali išsilaikyti. Dabar kaip tik yra sunku ir reikia mokėti“, – bandė politiniams bendražygiams atverti akis A. Sireika.
Nepavyko. Jo bendravardis Antanas Bartulis lengvai atrėmė šiuos argumentus. 2020 metais dabartinis koncesininkas VšĮ „Pramogų sala“ baigė pelningai, nors tai buvo ypatingai sunkūs karantino apriboti metai. Koncesininkui sekėsi labiau, nei ekonominio pakilimo sąlygomis. Jo 2021 metų 9 mėnesių veiklos rezultatas taip pat teigiamas.
Na, bet gal nebėkime prieš traukinį. Pažiūrėkime, kokį koncesininką jis mums kitąmet atgabens. Tada ir pasimatys, koks interesų lokomotyvas pasirinks Šiaulių arenos stotį.
Ir dar, niekas Savivaldybėje taip ir nesugeba atsakyti į klausimą, kodėl koncesijos sutartis su „Pramogų sala“ sudaryta 15 metų, o koncesijos mokestį Savivaldybė mokės 16,5 metų.