Šiaulių ligoninė taps pavyzdžiu?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia: situacija Respublikinėje Šiaulių ligoninėje jau keičiasi – kolektyvas tapo savikritiškesnis.
„Pokyčio mums reikia ne tik Šiaulių ligoninėje“, – po susitikimo su Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovybe kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Šiauliuose jis lankėsi po to, kai Pokyčių inicijavimo grupė jam pateikė išvadas dėl situacijos šioje gydymo įstaigoje.

Šį pavasarį apskriejo žinia apie jaunos gydytojos anesteziologės reanimatologės savižudybę. Gydymo įstaiga pateko po padidinamuoju stiklu: gegužės viduryje sudaryta Pokyčių inicijavimo grupė. Liepą atleistas ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

Praėjusią savaitę grupės išvados pasiekė A. Dulkį. Nustatyta, kad ligoninėje per dideli, netolygūs darbo krūviai, nevienoda darbo grafikų rengimo ir derinimo tvarka. Kelia klausimų galimai neskaidri darbo apmokėjimo tvarka.

Nėra vieningos personalo politikos, vienodų darbuotojų priėmimo ir atleidimo standartų. Darbuotojams sunkiai sekasi dalytis informacija įstaigos viduje bei viešojoje erdvėje. Dar viena bėda – neaiški konfliktų sprendimo tvarka: vienam gydytojui gali galioti griežtesni etikos standartai negu kitam.

Atkreiptas dėmesys į prastą psichologinis klimatą bei vadovavimui būtinų kompetencijų trūkumą, nepakankamas darbuotojų žinias ir įgūdžius darbo teisės, psichikos sveikatos srityse.

„Kalbantis su darbuotojais, išgirdom, kad pagrindinės priežastys, dėl ko blogai jaučiasi, yra tiesiog nelygios galimybės, nelygios darbuotojų teisės, nevienodi reikalavimai darbo drausmės klausimais arba nevienodas atlygis už pastangas“, – sakė grupės vadovė Simona Bieliūnė.

Vis dar lieka neaišku, ar buvo mobingas gydymo įstaigoje, ar nebuvo – pasak grupės vadovės Simonos Bieliūnės, tai aiškinasi teisėsauga. Kita vertus, ne tik Šiaulių ligoninėje pastebima, kad egzistuoja hierarchiniai ryšiai, yra nepagarbos elementų.

Iki kitų metų pabaigos numatytos priemonės situacijai tobulinti: būtina gerinti vidinę darbuotojų komunikaciją, keisti vadovavimo praktiką ir medicinos darbuotojams mokytis smurto, mobingo prevencijos.

Anot S. Bieliūnės, ligoninė turi apsibrėžti vertybes, aiškią viziją ir strategiją.

Laikinoji ligoninės vadovė Česlova Špūrienė sakė, kad terminai numatyti, įvertinus galimybes juos realiai įgyvendinti. Dalies priemonių jau imtasi – pavyzdžiui, dėl darbo grafikų sudarymo.

„Galbūt ta skaudi istorija būtent Šiaulių ligoninės komandai padės būti tokiai, kokia nėra sveikatos apsaugos sistema“, – išsitarė sveikatos apsaugos ministras.

Pasak jo, visoje sistemoje dirbantiems žmonėms trūksta vadovavimo, psichologinio smurto atpažinimo kompetencijų. Dar šiais metais esą bus pradėti pokyčiai medicinos studijų programose, taip pat planuojami mokymai sveikatos įstaigų vadovams, žadama suformuoti direktorių veiklos vertinimo standartus.

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad A. Dulkys bei Pokyčių inicijavimo grupės vadovė S. Bieliūnė artimiausiu metu lankysis ir kitose pavaldžiose įstaigose.