Ka­ran­ti­nas. Šiau­liai su­sto­jo

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gy­ven­to­jų nie­kas ne­priims, do­ku­men­tams pa­lik­ti – dė­žė prie prii­ma­mo­jo du­rų.
Šiau­liuo­se, kaip ir vi­so­je ša­ly­je, nuo pir­ma­die­nio so­cia­li­nis gy­ve­ni­mas ma­ži­na spar­čiai lė­tė­ja – dėl ko­ro­na­vi­ru­so in­fek­ci­jos grės­mės įsi­ga­lio­jo Lie­tu­vos vy­riau­sy­bės pa­skelb­tas ka­ran­ti­nas. Tuš­tė­jan­čio mies­to gat­vės ro­do, kad gy­ven­to­jai pai­so drau­di­mų bei re­ko­men­da­ci­jų ir vis la­biau už­si­da­ro na­muo­se. Va­kar Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je spau­dos kon­fe­ren­ci­ja dar įvy­ko. Ka­dan­gi me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas jau dir­bo nuo­to­li­niu bū­du, in­for­ma­ci­ją šiau­lie­čiams pa­tei­kė vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius ir Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis ir me­ro pa­va­duo­to­jas Do­mas Griš­ke­vi­čius tu­rė­jo in­for­ma­ci­jos šiau­lie­čiams.

Dar­že­liai priims me­di­kų ir pa­rei­gū­nų vai­kus

Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis pra­ne­šė, kad nuo pir­ma­die­nio mies­te ne­dir­ba nei dar­že­liai, nei mo­kyk­los. Vis tik vie­na iš­ly­ga tai­ko­ma. Di­rek­to­riaus įsa­ky­mu nu­ma­ty­ta, kad į dar­že­lius bus prii­ma­mi vai­kai šei­mų, ku­rio­se tė­vai dir­ba me­di­kais, sta­tu­ti­niais pa­rei­gū­nais – po­li­ci­nin­kais, ka­riais.

Žmo­nių ge­ro­vės ir ug­dy­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­rė As­ta Le­saus­kie­nė in­for­ma­vo, kad su­da­ry­tas 68 vai­kų są­ra­šas. Jie eis į įpras­tus sau dar­že­lius, kad ne­bū­tų su­telk­ti į vie­ną vie­tą. Ta­čiau pir­ma­die­nį į 5 dar­že­lius bu­vo at­ves­ti tik 8 vai­kai.

„Jei nė­ra kaip iš­spręs­ti ma­žų vai­kų klau­si­mo, esa­me pa­si­ren­gę pa­dė­ti, kad me­di­kai ga­lė­tų atei­ti į dar­bus ir at­lik­ti ypa­tin­gai svar­bią funk­ci­ją“, – sa­kė Ad­mi­nist­ra­ci­jos va­do­vas.

Nu­ro­dy­mai moks­lei­viams

Per 14 tūks­tan­čių moks­lei­vių pra­si­dė­jo ne­pla­nuo­tos ato­sto­gos. A. Bar­tu­lis pa­svars­tė, kad gal ne vi­si su­pran­ta, kas tas ka­ran­ti­nas, to­dėl Ad­mi­nist­ra­ci­ja pa­ruo­šė moks­lei­viams su­pran­ta­ma kal­ba, ko jie tu­ri veng­ti ir kaip elg­tis. Tė­ve­lių pra­šo­ma sau­go­ti sa­vo vai­kus.

„Jei mes pa­ra­šė­me, kad ne­ga­li­ma ei­ti pas drau­gus, rink­tis ki­to­se pa­tal­po­se, at­kreip­da­mi dė­me­sį, kad bet koks su­si­bū­ri­mas yra ri­zi­ka, tuo pa­čiu pa­ra­šė­me, kas yra ga­li­ma. Rei­kia da­ry­ti, ką pui­kiai mo­ka­te ir ką ga­li­ma sau­giai da­ry­ti“, – kal­bė­jo A. Bar­tu­lis.

Jis sa­kė su­pran­tąs, kad dvi sa­vai­tes iš­lai­ky­ti moks­lei­vius na­muo­se be fi­zi­nio krū­vio sun­ku. Jei in­di­vi­dua­liai išeis pa­da­ry­ti mankš­tą, dvi­ra­čiu pa­si­va­ži­nė­ti, ta­čiau vie­nas pa­ts, be gru­pės, ma­no­ma, kad di­de­lės ri­zi­kos ne­bus.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius ak­cen­ta­vo, kad moks­lei­viams drau­džia­mas lan­ky­ma­sis už­da­ro­se erd­vė­se, par­duo­tu­vė­se.

„No­ri­me tė­ve­lių pa­pra­šy­ti – ne moks­lei­viai tu­ri ei­ti į par­duo­tu­ves. Ši­tą pa­rei­gą pri­siim­ki­te pa­tys, sau­go­da­mi vai­kus“, – griež­tai dės­tė A. Bar­tu­lis.

Prie­šin­gai įpras­ti­nei lo­gi­kai Sa­vi­val­dy­bės va­do­vai at­krei­pia dė­me­sį, kad moks­lei­viams ne­ga­li­ma nau­do­tis vie­šuo­ju trans­por­tu ir tak­si. Vyk­da­mi į dar­bą da­lis žmo­nių nau­do­sis vi­suo­me­ni­niu trans­por­tu, bet moks­lei­viams pri­myg­ti­nai pa­ta­ria­ma to ne­da­ry­ti.

„Vi­siems dar­buo­to­jams sa­ko­me, nu­vy­ki­te in­di­vi­dua­liu sa­vo trans­por­tu ir taip iš­veng­si­te di­džiu­lio ma­si­nio kon­tak­to“, – pa­ta­ria A. Bar­tu­lis.

Taip pat pri­me­na­ma, kad vai­kai ne­tu­ri lan­ky­ti se­ne­lių ir ser­gan­čių žmo­nių. Vai­kai yra ma­žes­nės ri­zi­kos gru­pė­je, jie re­čiau ser­ga ir leng­viau per­ser­ga, ta­čiau jų se­ne­lių imu­ni­te­tas silp­nes­nis ir grės­me su­si­rgti di­des­nė.

Ką moks­lei­viams veik­ti? Ga­li­ma skai­ty­ti kny­gas, mo­ky­tis da­ly­kų vir­tua­liu bū­du. Tai siū­lo te­le­vi­zi­jos ka­na­lai, bib­lio­te­kos, ga­li­ma pa­si­nau­do­ti pa­siū­ly­mais. Mo­ki­niams ak­cen­tuo­ja­mas nuo­la­ti­nis hi­gie­nos prie­mo­nių nau­do­ji­mas ir sau­gaus ne ma­žes­nio nei met­ro at­stu­mo nuo ki­tų žmo­nių lai­ky­ma­sis.

„Ši­tų 14 tūks­tan­čių mū­sų šiau­lie­čių gy­ve­ni­mas mums yra la­bai svar­bus ir ne­no­ri­me, kad kil­tų grės­mė jų svei­ka­tai. Mes kont­ro­liuo­si­me, kaip lai­ko­ma­si Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­mo“, – ti­ki­no Ad­mi­nist­ra­ci­jos gal­va.

1

Prie­kaiš­tai vers­lui dėl tuš­čių len­ty­nų

A. Bar­tu­lis tu­rė­jo prie­kaiš­tų vers­lui.

„No­ri­me at­kreip­ti vers­lo dė­me­sį, kad ne­pra­si­dė­tų gud­ra­vi­mas, jog pri­si­den­giant mais­to ga­my­ba iš­si­ne­ši­mui, ne­bū­tų ati­da­ro­mos ka­vi­nės, res­to­ra­nai, nak­ti­niai klu­bai. Tu­ri­me koor­di­na­ci­nį cent­rą, ku­ris tu­ri mo­bi­lią ko­man­dą, ir jis pra­dės da­ry­ti rei­dą vi­sa­me mies­te bei tik­rin­ti, kaip įgy­ven­di­na­mos Vy­riau­sy­bės nuo­sta­tos to­se sri­ty­se, kur vers­las yra drau­džia­mas“, – per­spė­jo va­do­vas.

Jis taip pat krei­pė­si į maž­me­ni­nės pre­ky­bos ir vais­ti­nių vers­lo at­sto­vus, pra­šy­da­mas pa­si­rū­pin­ti, kad pre­kių po­rei­kis bū­tų pa­ten­kin­tas.

„No­ri­me pa­pra­šy­ti, kad tą svar­bią mies­to gy­ve­ni­mui mi­si­ją jie at­lik­tų pil­nai ap­si­rū­pi­nę fi­nan­si­niais ir žmo­giš­kai­siais iš­tek­liais, nes ma­to­me, kad sa­vait­ga­lis ne­bu­vo sėk­min­gas. At­si­ra­do tuš­čios len­ty­nos. Su­si­da­rė pa­grin­das at­si­ras­ti pa­ni­kai, kad ne­va pra­si­dė­jo ne­val­do­mi pro­ce­sai, pre­kių tie­ki­mas su­tri­ko, ga­my­ba su­tri­ko. Pra­šo­me vers­li­nin­kų, kad sa­vo pa­rei­gą at­lik­tų są­ži­nin­gai, mak­si­ma­liai tai­kant hi­gie­nos ir ap­sau­gos prie­mo­nes“, – kal­bė­jo A. Bar­tu­lis.

Kreip­da­ma­sis į šiau­lie­čius, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius, ak­cen­ta­vo, kad pa­grin­di­nė ka­ran­ti­no min­tis ir yra su­var­žy­ti, mi­ni­mi­zuo­ti žmo­nių ju­dė­ji­mą. Anot di­rek­to­riaus, mies­to sėk­mė bus ta, jei mes kiek­vie­nas iš mies­tie­čių vengs as­me­ni­nių kon­tak­tų su ki­tais žmo­nė­mis. Žmo­nės da­ro vi­siš­kai tei­sin­gai, jei atė­ję į par­duo­tu­vę žmo­nės nu­si­per­ka pro­duk­tų vi­sai sa­vai­tei ir vi­są tą lai­ką į par­duo­tu­vę ne­bei­na. Tai yra tei­sin­gas spren­di­mas, ir Sa­vi­val­dy­bė ska­ti­na tai da­ry­ti.

„Ta­čiau vers­li­nin­kai tu­ri už­tik­rin­ti, kad jei žmo­gus vie­to­je tri­jų atė­ji­mų ap­si­ri­bo­ja vie­nu, tu­ri bū­ti pa­si­ruo­šę pre­kių at­sar­gas pa­pil­dy­ti. Jei vi­si dirbs su­telk­tai ir vyk­dys sa­vo pa­rei­gas, jo­kios pa­ni­kos ne­bus“, – sa­kė A. Bar­tu­lis.

Sa­vii­zo­lia­ci­jai – Sa­vi­val­dy­bės pa­tal­pos

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė per­sior­ga­ni­zuo­ja į nuo­to­li­nį dar­bą. Jau praė­ju­sią sa­vai­tę per 30 dar­buo­to­jų dir­bo nuo­to­li­niu bū­du. Va­kar ra­šė pra­šy­mus ir per 2 die­nas pra­dės dirb­ti nuo­to­li­niu bū­du dar di­des­nis bū­rys. Di­rek­to­rius ža­da, kad jų dar­bas bus ko­ky­biš­kas, gal tik na­šu­mas bus men­kes­nis, ta­čiau sa­vo funk­ci­jas at­liks ir gy­ven­to­jai bus ap­tar­nau­ja­mi.

Prii­ma­ma­sis, Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­rius, dvi se­niū­ni­jos, So­cia­li­nių iš­mo­kų ir kom­pen­sa­ci­jų sky­rius dir­ba už­da­ru re­ži­mu, su­da­ry­da­mi są­ly­gas tiems, kas ne­tu­ri ga­li­my­bės nau­do­tis elekt­ro­ni­niu bū­du, įdė­ti sa­vo pra­šy­mą į dė­žu­tę prie du­rų. Taip, anot va­do­vo, sie­kia­ma, kad dar­buo­to­jai iš­veng­tų ypa­tin­gos ri­zi­kos – tie­sio­gi­nio kon­tak­to su gy­ven­to­jais.

Sa­vi­val­dy­bė taip pat tu­ri su­da­ry­ti są­ly­gas sa­vii­zo­lia­ci­jai tiems, ku­rie ne­tu­ri to­kių ga­li­my­bių pa­da­ry­ti pa­tys. A. Bar­tu­lis in­for­ma­vo, kad pa­tal­pos ren­gia­mos tri­jų ti­pų klien­tams.

Jei at­si­tik­tų taip, kad li­go­ni­nė­se ne­be­tilps be­si­gy­dan­tys li­go­niai, leng­ves­ne li­gos for­ma ser­gan­tys pa­cien­tai ga­lės tęs­ti gy­dy­mą­si na­muo­se. Tam Sa­vi­val­dy­bė pa­rengs ke­tu­ris so­cia­li­nius būs­tus, kad to­kie žmo­nės ga­lė­tų pa­baig­ti gy­dy­mą izo­liuo­ti nuo sa­vo šei­mos na­rių.

Jei li­go­nis gy­ve­na su šei­ma ma­ža­me bu­te, jis bus nu­kreip­tas gy­dy­tis na­muo­se, o svei­ki šei­mos na­riai iš­kel­ti iš na­mų. Tam Sa­vi­val­dy­bė jau pa­ruo­šė Sa­na­to­ri­nės pro­gim­na­zi­jos bend­ra­bu­tį.

Tu­riz­mo cent­ro ir Lo­go­pe­di­nės mo­kyk­los pa­tal­pos bus pa­reng­tos tiems, ku­rie ga­li­mai yra svei­ki, ta­čiau tu­ri pa­rei­gą izo­liuo­ti sa­ve 14 die­nų, ta­čiau ne­tu­ri to­kių ga­li­my­bių sa­vo na­muo­se.

Jei sa­vii­zo­lioa­ci­jos me­tu šei­mos na­riai ne­ga­li ap­rū­pin­ti mais­tu, So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras yra pa­si­ren­gęs to­kias pa­slau­gas teik­ti.

Me­ras jau dir­ba nuo­to­li­niu bū­du

Sa­vi­val­dy­bės vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius in­for­ma­vo, kad šią sa­vai­tę tu­rė­ję vyk­ti Ta­ry­bos ko­mi­te­tų po­sė­džiai, nu­ke­lia­mi. Jis kal­bė­jo, kad Vy­riau­sy­bė tei­kia Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­mo pa­tai­sas, nu­ma­tan­čias Ta­ry­bos dar­bą nuo­to­li­niu bū­du. Sa­vi­val­dy­bė­je to­kiam sce­na­ri­jui ren­gia­ma­si tech­niš­kai. Ta­ry­ba tu­rė­tų po­sė­džiau­ti ba­lan­džio 2 die­ną.

„Kai ku­riuos spren­di­mus ga­lė­tų keis­ti tik pa­ti Ta­ry­ba. Pa­vyz­džiui, svars­to­me ga­li­my­bę at­leis­ti tė­vus nuo abo­nen­ti­nio mo­kes­čio dar­že­ly­je tuo lai­ko­tar­piu, kai ne­ga­li ves­ti vai­kų“, – sa­kė vi­ce­me­ras.

Keb­lu­mų Ta­ry­bos dar­bui ke­lia tai, kad da­lis po­li­ti­kų ne­tu­ri elekt­ro­ni­nio pa­ra­šo, nė­ra ga­li­my­bių jų in­den­ti­fi­kuo­ti.

D. Griš­ke­vi­čius ti­ki­no, kad Sa­vi­val­dy­bė yra bu­dė­ji­mo re­ži­me, ne­bus taip, kad nie­kas ne­ga­lės pri­si­bels­ti.

Jis pra­šė žmo­nių ne­pul­ti be rei­ka­lo skam­bin­ti pa­skelb­tais te­le­fo­nais, nes žmo­giš­kų­jų iš­tek­lių re­sur­sai yra ri­bo­ti.

„Sa­vi­val­dy­bės bu­tai pa­reng­ti ne tiems at­ve­jams, kai aš gal pa­siim­siu ato­sto­gas nuo šei­mos po­rai sa­vai­čių, nes gal tu­rė­jau ko­kių kon­tak­tų“, – per­spė­jo vi­ce­me­ras.

Jis pa­tvir­ti­no, kad mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas jau dir­ba nuo­to­li­niu bū­du, jo Sa­vi­val­dy­bė­je nė­ra. Sa­kė, kad atei­ty­je gal­būt va­do­vai kei­sis. Ta­čiau Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius A. Bar­tu­lis ža­dė­jo dirb­ti Sa­vi­val­dy­bė­je, nes tu­ri pa­ra­šo tei­sę, val­do fi­nan­sus, vyk­do ki­tas svar­bias funk­ci­jas.

Ki­lo įvai­rių klau­si­mų

Pa­si­tei­ra­vus, kaip bus kont­ro­liuo­ja­mi į Šiau­lius su­grįž­tan­tys to­li­mų­jų rei­sų vai­ruo­to­jai – ki­tų ša­lių pi­lie­čiai, kol iš­vyks į sa­vo ša­lis, A. Bar­tu­lis paaiš­ki­no: „Jie yra vi­suo­me­nės gru­pė­je, ku­riems ga­lio­ja nu­ma­ty­ti rei­ka­la­vi­mai. Spe­cia­lių prie­mo­nių ne­nu­ma­to­me, nes jų dar­bo re­ži­mą re­gu­liuo­ja ne sa­vi­val­dy­bės tei­sės ak­tai. Jie tu­ri ga­li­my­bę kreip­tis į me­di­kus, ir elg­tis taip, kaip ir li­ku­si mū­sų vi­suo­me­nė“.

Žmo­nių ge­ro­vės ir ug­dy­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­rė pa­tvir­ti­no, kad mo­kyk­lo­se ren­gia­ma­si nuo­to­li­niam ug­dy­mui, jei ka­ran­ti­nas už­si­tęs­tų.

„Tu­ri­me tris mo­kyk­las – „San­do­ros“ pro­gim­na­zi­ją, S. Dau­kan­to gim­na­zi­ją ir „Sau­lė­te­kio gim­na­zi­ja“ – ku­rios jau anks­čiau vyk­dė mo­ky­mo pro­ce­są nuo­to­li­niu bū­du. Tu­rė­jo­me pa­si­kal­bė­ji­mą, kad jie kei­sis pa­tir­ti­mi su ki­to­mis mo­kyk­lo­mis“, – sa­kė A. Le­saus­kie­nė.

Dėl ne­mo­ka­mo mo­ki­nių mai­ti­ni­mo spren­di­mai dar taip pat ne­priim­ti. De­par­ta­men­to va­do­vė ža­dė­jo dar pa­sia­na­li­zuo­ti, ko­kios tai šei­mos ir su­gal­vo­ti va­rian­tus. Gal da­lins sau­są da­vi­nį.