Savivaldybė finansuos tik 3 naujo verslo idėjas: daugiau nei pusę paraiškų verslininkai atsiėmė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Smulkiojo verslo idėjų konkurso visi dalyviai ir nugalėtojai (iš kairės) Lina Kasparaitienė, Sonata Jucienė ir Rolandas Rumbinas.
Antradienį Šiaulių miesto savivaldybėje buvo apdovanoti kasmetinių verslo projektų konkurso nugalėtojai. Šeštą kartą vykusiame konkurse paramos sutartys pasirašytos su rekordiškai mažai smulkųjį verslą pradedančių šiauliečių – tik trimis.

Daugiau nei pusę paraiškų atsiėmė

Smulkiojo verslo idėjų konkursas vyko dviejose kategorijose: jaunimo iki 29 metų ir vyresnių nei 45 metų verslininkų projektų. Laikinai einanti Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėjos pareigas Aistė Petkuvienė pranešė, kad abiems konkurso kategorijoms buvo gautos 7 paraiškos, iš kurių 4 jaunimo kategorijoje, 3 – vyresniųjų. Tačiau net keturias paraiškas vėliau projektų autoriai atsiėmė. Savivaldybės atstovė aiškino, kad tai lėmė įvairios priežastys: vieni bandę pradėti verslą išsigando pandemijos, kitiems nepavyko išsinuomoti patalpų ar panašiai.

Sutartys dėl paramos suteikimo buvo pasirašytos su visais trimis konkurse likusių projektų sumanytojais, kurie nusprendė pradėti ir vystyti savo veiklą Šiaulių mieste. Savivaldybė jiems apmoka 50 procentų projekto tinkamų finansuoti išlaidų, tačiau ne daugiau nei 3 tūkstančius eurų. Dar vienas projektas paskatintas 1000 eurų premija.

Pirmoji vieta ir premija vyresnių nei 45 metų asmenų kategorijoje paskirta MB „Ponaitis šuo“. Jos vadovė Sonata Jucienė sakė verslo ėmėsi gerai apgalvojusi, atliko rinkos tyrimą, aiškinosi, ar paslauga būtų paklausi. Moteris atidaro augintinių dienos centrą, teiks kirpyklos, augintinių priežiūros paslaugas. Čia šeimininkai galės pasimokyti, kaip prižiūrėti savo keturkojus.

Kitą šioje kategorijoje finansuojamą projektą pateikė UAB „Sveikatos ir grožio namai“. Bendrovės savininkė Lina Kasparaitienė planuoja įsigyti išmanią veido odos ir priežiūros sistemą, kuri nustato odos rodiklius, pritaiko bei personalizuoja lazerio terapijos parametrus. Toks aparatas grožio salone bus pirmasis Šiaulių mieste.

Jaunimo nuo 18 iki 29 metų parama skirta vieninteliam konkurse likusiam projektui, kurį pateikė MB „Sodo daktaras“. Jos atstovas Rolandas Rumbinas pasakojo, kad planuoja įsigyti reikalingą įrangą bei teikti aplinkos priežiūros paslaugas – pjauti žolę, genėti šakas, prižiūrėti želdynus.

Tris naujas verslo idėjas pradedančius įgyvendinti verslininkus sveikino miesto mero pavaduotoja Simona Potelienė, VšĮ Šiaulių verslo inkubatoriaus direktorius Alius Valys. Jie vylėsi, kad sudėtingas laikmetis nesustabdys užsidegimo pradėti savo verslą ir plėtoti naujas idėjas.

Pernykščio konkurso nugalėtojai dalijosi patirtimi

Renginyje dalyvavo ir praėjusiais metais finansavimą gavusių projektų autoriai. Antrą vietą užėmusi MB „Margas kelias“ steigėja Jolanta Rumbinienė tuomet žadėjo siūlyti naują turizmo rūšį – lėtąjį turizmą. Beje, verslininkė yra šiųmetinio konkurso dalyvio jaunimo grupėje R. Rumbino mama. Verslo idėjos autorė aiškino, kad lėtojo turizmo tradicija atkeliavo iš Amerikos, jo tikslas ne kuo daugiau pamatyti objektų, o pažinti konkrečią vietovę per pojūčius. Prieš kelionę pasirenkama vietovė, iš anksto išsiaiškinama apie ten gyvenančius žmones, tradicijas ir panašiai.

Jolanta prisipažino, kad kėlė nerimą tai, jog pandemija jos naują verslą buvo visiškai uždariusi. Tačiau atšaukus ribojimus, kaip pati sakė, per 3 veiklos mėnesius pavyko pasiekti 1,5 metų apyvartą, projektas atsipirko. Verslininkė kvietė stabtelėjimo laiką išnaudoti pažintims, saviugdai, mokymams.

Kitas verslininkas MB „Getfiks“ atstovas Emilis Markulis priminė, jog pernai sukūrė programėlę „Getfix“, per kurią 4 šalies miestuose galima išsikviesti meistrą į namus. E. Markulis pasakojo, kad gautą paramą panaudojo reklamai ir gavo rezultatą – pavasarį pritraukė naujas investicijas.

Liks nepanaudotų pinigų

Konkurso dalyvių skaičius šiais metais buvo itin mažas. Laikinoji skyriaus vedėja A. Petkuvienė buvo linkusi tai aiškinti pandemijos sukeltomis problemomis. Tačiau praėjusiais, taip pat pandeminiais, metais Savivaldybė finansavo net 8 konkurse dalyvavusius projektus: tris jaunimo ir 6 vyresniųjų verslininkų kategorijose. Be to, pernai teikti projektai buvo originalesni ir labiau inovatyvūs.

Pastaruosius kelerius metus vyresniųjų kategorijai paraiškas galėjo teikti verslą pradedantys šiauliečiai nuo 50 metų, tačiau šiais metais riba pakeista į 45 metus. A. Petkuvienė aiškino, kad rinkos analizė rodo, kad jau 45 metų gyventojams sunku susirasti darbą, todėl taip skatinama patiems susikurti darbo vietą. Anot vadovės, gali būti, kad ateityje amžiaus ribos konkurse iš viso išnyks.

2021 metais smulkaus verslo rėmimui iš miesto biudžeto skirta 47,8 tūkstančiai eurų. Vien verslo idėjų konkursams organizuoti – beveik 30 tūkstančių eurų. Iš šių lėšų dengiami smulkių įmonių įsisteigimo kaštai, dalyvavimo verslo parodose, mokymuose išlaidos.

A. Petkuvienė neneigė, kad šiais metais dėl neaktyvaus dalyvavimo verslo projektų konkurse, liks nepanaudotų lėšų. Iki mėnesio pabaigos laukiama paraiškų dar vienam verslo konkursui – įrangos ir įrankių įsigijimui. Vedėja sakė, kad jau gauta apie 13 paraiškų.

Verslo paskolos https://finbro.lt/verslo-paskolos/