Saviizoliacijai – į Savivaldybės suteiktas patalpas

Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.
Tokias patalpas saviizoliacijai Savivaldybė siūlo viename iš rajono bendrabučių.
Šalyje paskelbto karantino metu, neturintiems sąlygų saviizoliacijai, savivaldybės turėjo parengti tam patalpas ir jose dviem savaitėms apgyvendinti izoliuotis turinčius savo gyventojus.
Sveikatos apsaugos ministras paskelbė, jog Savivaldybės patalpose bus apgyvendinami visi grįžusieji iš užsienio. Kaip savivaldybėms pavyks susidoroti su šia našta?
Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.
Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Justinas Pranys: „Patalpų saviizoliacijai turime ir Radviliškyje, ir Šeduvoje. Jose – minimalios sąlygos išbūti dvi savaites izoliacijoje“.

Atsisakė pasiūlytų patalpų

Savaitės pradžioje Radviliškio rajone dėl patalpų saviizoliacijai į Savivaldybėje įkurtą Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą kreipėsi tik keli radviliškiečiai. Tačiau ir dėl jų apgyvendinimo būta nesklandumų.

Socialiniuose tinkluose apgyvendinimo sąlygomis skundėsi pirmasis Savivaldybės patalpose apgyvendintas radviliškietis.

Iš statybos darbų Norvegijoje grįžęs vyras į socialinius tinklus kėlė kambario, į kurį buvo įkeltas, nuotraukas. Butas – neapgyvendintas Savivaldybės socialinis būstas. Jame – tuštutėlis kambarys, kuriame nėra nei stalo, nei kėdės – tik ant žemės pamestas čiužinys su dėmėta pagalve, cigarečių nuorūkomis apibarstyta viryklė.

Neapsikentęs tokių sąlygų, vyras atsisakė jam suteiktų patalpų ir persikėlė į užsienyje gyvenančių draugų butą.

Izoliuotis nori, tik kur?

„Šiaulių krašto“ redakcija kovo 18 dieną sulaukė dėl savo šeimos saugumo besibaiminančios radviliškietės pagalbos šauksmo.

Du mažamečius vaikus su draugu auginanti moteris kovo 21-ąją laukė jo sugrįžtančio iš Vokietijos keltu.

Radviliškyje, vienoje pervežimų bendrovėje dirbantis vyras, pasak moters, per pastarąsias dvi savaites darbo reikalais važinėjo po Vokietiją, Prancūziją, Belgiją. Kartu su juo esą grįžta dar keli jo kolegos.

Su Savivaldybės darbuotoja susisiekusiam vyrui, anot moters, buvo pasiūlyta šeimai išsikelti pas giminaičius, o jam apsigyventi bute arba keltis į Savivaldybės patalpas.

Kur tos patalpos, ar bus jose bent minimalios sąlygos, vyras esą informacijos negavo, jo kontaktų specialistė nepaprašė.

Paskambinus dar kartą, jam jau buvo pažadėtos patalpos viename bendrabutyje, tačiau po kurio laiko vairuotojas išgirdo dar kitą atsakymą: esą patalpomis saviizoliacijai turi pasirūpinti darbdavys.

„Vadovas pakišo popierių, kad neturi sąlygų apgyvendinti, pasiūlė kažkokioje aikštelėje seną tralą – nori, gyvenk jo kabinoje. Na, nieko, nakvos draugas nuosavame automobilyje, kuris stovi po langais. Kas belieka?“, – šeštadienį redakcijai rašė beviltiškoje situacijoje atsidūrusi dviejų vaikų mama.

Situaciją pavyko išspręsti

Kad išsiaiškinti situaciją, redakcijai teko šeštadienį, jau pusę dešimtos vakare, trukdyti Savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovą Justiną Pranį. Dėkui jam – situaciją pavyko išspręsti tinkamiausiu būdu.

„Išsiaiškinom. Jį tikrai priimsime. Nėra net kalbos apie atsisakymą, tuo labiau, kad vietų yra“, – tą patį vakarą redakciją pasiekė administracijos direktorės pavaduotojo atsakymas.

Pirmadienį susisiekus su nerimo dėl šeimos saugumo kankinama radviliškiete, ji informavo, jog viskas išsisprendė puikiai.

Pasak jos, draugas buvo apgyvendintas viename bendrabutyje, gyvena vienas triviečiame kambaryje, su juo pasirašyta apgyvendinimo sutartis.

„Ant jo durų užkabintas pranešimas, kad čia gyvena karantine esantis asmuo. Duris jis užsirakina iš vidaus pats. Pačio pastato durys užrakintos, budinčio darbuotojo nėra.

Gerai, kad kambarys yra pirmame aukšte, tad maistą jam paduodu per langą. Svarbu, kad jis jaučiasi gerai, yra šiltoje patalpoje, turi lovą miegojimui. Daugiau nieko netrūksta. Pastate nieko nėra – kol kas tik jis vienas“, – su juntamu palengvėjimu „Šiaulių kraštui“ sakė moteris.

Pasak jos, draugas kalbėjo su darbdaviu. Šis vairuotoją informavo, jog į šalis, kuriose jie dirbo (Vokietiją, Čekiją, Prancūziją, Italiją, Austriją) jiems tikrai nereikės vykti, kol jose tebėra paskelbtas karantinas ir kol nėra užsakymų.

Du vaikučius auginanti šeima tuo džiaugiasi. Dabar juos neramina tik užuominos, jog darbuotojai gali būti atleisti iš darbo.

Parengta 130 vietų

Rajono meras Antanas Čepononis per internetu surengtą spaudos konferenciją informavo, jog Savivaldybė turi parengusi apie 130 vietų reikiamai saviizoliacijai.

Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Nijolės Žilvytienės teigimu, iki kovo 19 dienos dėl saviizoliacijos patalpų teiravosi aštuoni iš įvairių šalių – Vokietijos, Danijos, Prancūzijos – grįžtantys asmenys.

N. Žilvytienės teigimu, kai kurie gyventojai patalpomis saviizoliacijai pasirūpina patys – vienas vairuotojas, pavyzdžiui, apsigyveno atskirai pirtelėje ir su artimaisiais bendrauja telefonu, todėl jis Savivaldybės patalpų atsisakė.

J. Pranys redakcijai nenorėjo tiksliai įvardinti, kur yra Savivaldybės surastos saviizoliacijos patalpos. Jų esą yra ir Radviliškyje, ir Šeduvoje.

„Ruošiamos tvarkos, taisyklės, atmintinės. Įdėjome nuotraukas, kaip atrodo šie butai. Juose – minimalios sąlygos išbūti dvi savaites izoliacijoje.

Kol yra nedaug pageidaujančių, bus galima rinktis vietą, bet jei situacija paaštrės, gali tekti apsigyventi ir rajono pakraščiuose ar mokyklų salėse. Kol kas yra galimybių apsigyventi ir po vieną, ir po kelis“, – redakcijai sakė J. Pranys.

Pasak jo, maistu Savivaldybės patalpose apgyvendintiems asmenims pirmiausia turėtų pasirūpinti artimieji.

„Yra ir maistą tiekiančių kavinių, restoranų. Jei situacija būtų kokia nors ypatinga, tuomet maisto ar vaistų aprūpinimu pasirūpintų Savivaldybės Socialinės paramos skyrius ir paskirtas socialinės pagalbos koordinatorius“, – teigė J. Pranys.

Jo teigimu, pasibaigus saviizoliacijos terminui, bus pasirūpinta kiekvienos patalpos dezinfekavimu.