Reveransas vaistinėms. Specialiai ar iš naivumo?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Camelia“ vaistinė dar sausį išsikraustė ir iš Centro poliklinikos, ir iš Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro.
Šiaulių miesto Taryba ketvirtadienį nusprendė išnuomoti 60 kvadratinių metrų negyvenamąsias patalpas Centro poliklinikoje ir 35 kvadratinių metrų Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre vaistinių veiklai. Politikai perpus sumažino tarybos sprendimo projekte siūlytą pradinę nuomos kainą.

Atleido nuo nuomos, tačiau sutarties neišsaugojo

Abiejose vaistinėse nuomos konkursus buvo laimėjusi „Nemuno vaistinė“ ir įrengusi ten „Camelia“ vaistines.

Dar 2018 metais Savivaldybė pareikalavo Dainų gydymo įstaigos atlaisvinti patalpas ir paskelbė ten nuomos konkursą. Jį laimėjusi „Nemuno vaistinė“ įsipareigojo mokėti nuomos mokestį – 147 eurus už vieną kvadratą per mėnesį.

Ta pati įmonė laimėjo konkursą ir Centro poliklinikoje, kai iš iš jos buvo iškraustyta „Valerijono“ vaistinė. Pagal 2020 metų sausio 27 dieną pasirašytą nuomos sutartį įmonė už kvadratinį metrą įsipareigojo mokėti po 272 eurų per mėnesį. Iš viso už 60,08 kvadratinių metrų patalpas – 1637 eurų (be PVM). Šiaulių miesto meras Artūras Visockas šį sandorį pavadino geriausia Šiaulių istorijoje nuomos sutartimi.

Tačiau ši sutartis Savivaldybei davė naudą vos kelis mėnesius. Nuo birželio vidurio dėl remonto darbų Centro poliklinikoje miesto Taryba nuomininką atleido nuo nuomos mokesčio dviems savaitėms. O jau liepos mėnesį bendrovė nuomos mokesčio nebemokėjo.

Rugsėjį įmonė kreipėsi į miesto Savivaldybę, prašydama atleisti nuo nuomos mokesčio dėl pandemijos metu apriboto gyventojų lankymosi poliklinikoje. Sukaupusi 50 tūkstančių eurų skolos „Nemuno vaistinė“ prašė atleisti nuo nuomos mokesčio ir atbuline data. Kitaip grasino nutraukti nuomos sutartį.

Spalio mėnesį vykusiame Tarybos posėdyje meras kartu su tuometiniu vicemeru Domu Griškevičiumi vienas per kitą gąsdino Tarybos narius, kad norint nutraukti sutartį, Administracijos direktorius turėtų kreiptis į teismą dėl nesumokėto nuomos mokesčio ir bylinėtis ne vienerius metus. Todėl buvo nuspręsta atleisti „Nemuno vaistinę“ nuo nuomos mokesčio kelis mėnesius atgal, taip padovanojant 50 tūkstančių skolą, ir dar pusmečiui į priekį – iki kovo 31 dienos.

Nuomos konkurse dalyvavusios, tačiau jo nelaimėjusios „Apotechos vaistinės“ vadovas bandė įtikinti Tarybos narius, kad jie negali priimti tokio sprendimo, nes iškraipo rinką, o vaistinės gali sėkmingai dirbti ir pandemijos metu. Politikams šių argumentų neišgirdus, „Apotechos vaistinė“ kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti Tarybos sprendimą ir pirmosios instancijos teismą laimėjo. Administracijos direktorius Antanas Bartulis Tarybos posėdžio metu aiškino nesutinkantis su tokiu teismo sprendimu, todėl jį Savivaldybė apskundė aukštesnės instancijos teismui, kuris dar sprendimo nepriėmė.

Kas svarbiau – žmonės ar pinigai

Šių metų sausio 7 dieną „Nemuno vaistinė“ Šiaulių miesto savivaldybei pateikė raštą, kuriame nurodė, kad šalyje paskelbus karantiną, vykdant vaistinės veiklą žymiai sumažėjo apyvarta, veikla tapo nuostolinga, todėl paprašė anksčiau termino nutraukti abi nuomos sutartis. Tai Savivaldybė ir padarė sausio 26 dieną. Šiuo metu tiek Centro poliklinikoje, tiek Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre esančios vaistinių patalpos yra laisvos.

Ketvirtadienį priimtas sprendimas skelbti naują nuomos konkursą. Administracijos parengtame Tarybos sprendime pradinė nuomos kaina buvo įrašyta 140 eurų (be PVM) už kvadratą per mėnesį. Abiejų patalpų nuomos terminas – penkeri metai.

Tačiau Sveikatos ir socialinių reikalų komitete, kuriam vadovauja mero bendražygė Irina Barabanova, gimė alternatyvus pasiūlymas sumažinti pradinę nuomos kainą iki 70 eurų už kvadratinį metrą. Esą taip daugiau bus konkurso dalyvių.

„Ar jūs norite gauti didesnę nuomos kainą, ar sulaukti daugiau konkurso dalyvių?“ – retoriškai klausė opozicijos atstovas Martynas Šiurkus.

Tarybos narys Edvardas Žakaris siūlė palikti atsilaisvinusias patalpas poliklinikų veiklai. Juolab, kad iš pradžių abiejų įstaigų vadovai esą raštu patvirtino tokį pageidavimą. Mero teigimu, vėliau jie nuomonę pakeitė.

E. Žakaris pastebėjo, kad abiems poliklinikoms labai trūksta patalpų ir priminė, kad Dainų gydymo įstaigoje vaistinė buvo įkurta įstaigai taikant didelį spaudimą ir atėmus jai reikalingas patalpas. Politikas klausė, kas Tarybai svarbiau – ar žmonės, ar pinigai.

„O tai, kad direktoriai „keičia nuomonę“, geriau nekalbėt, visi ne maži vaikai ir suprantame“, – pareiškė politikas.

Valančiosios koalicijos balsais buvo priimtas sprendimas su pradine 70 eurų už kvadratą nuomos kaina.

Kai kurie Tarybos nariai atvirai spėjo, kad konkursus laimės ta pati įmonė ir kad esą jai specialiai sumažinta nuomos kaina.