Prisikėlimo aikštėje stovės klaipėdiečių „Aušra“

Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.
Paminklo „Tautos Laisvė“ konkursą nugalėjo klaipėdiečių pasiūlyta paminklo „Aušra“ idėja.
Panašu, kad Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštėje dešimtmečius trukusi suplanuoto paminklo statymo epopėja eina į pabaigą ir kitų metų gale obeliskas jau gali stovėti. Šį kartą Šiaulių miesto savivaldybės surengto paminklo „Tautos laisvė“ konkursas buvo rezultatyvus.

 

Konkurso dalyviams išskirstytos premijos

Praėjusios savaitės pabaigoje įvyko antrasis Šiaulių miesto savivaldybės surengto paminklo „Tautos laisvė“ idėjos konkurso etapas. Pirmiausiai pateiktus aštuonis pasiūlymus vertino ekspertų komisija. Ji įvertino kūrinius ir pripažino, kad labiausiai Prisikėlimo aikštėje tiktų paminklas „Aušra“.

Penktadienį galutinį žodį tarė Savivaldybės Projekto konkurso komisija. Ji įvertino, ar pateikti pasiūlymai atitinka sąlygas, atsižvelgdama į ekspertų vertinimus paskirstė vietas bei skyrė premijas. Komisijos pirmininkas Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad konkursą laimėjusio projekto „Aušra“ autoriai – individuali įmonė iš Klaipėdos „Arch Box“ – gauna 4,5 tūkstančių eurų premiją.

Antrą vietą laimėjo nedaug nusileidęs nugalėtojui „Laisvės angelas“. Jį kūrė autorių grupė iš pajūrio: Gintautas Jonkus, Edmundas Andrijauskas, Petras Grecevičius, Jonas Abromas. Jie apdovanoti 3 tūkstančių eurų premija. 2,5 tūkstančio eurų premija skirta trečios vietos laimėtojui – klaipėdiečių architektų biurui „Tenesis“ už paminklo idėją „Atminties obeliskas“.

Po 500 eurų paskatinamosios premijos skirtos vilniečių UAB „Architektūros linija“ už kūrinį „Laisvės galia“ bei vieninteliams šiauliečiams – Dariaus Augulio įmonei už idėją „Lietuvių tautos laisvei“.

A. Bartulis kalbėjo, kad toliau laukia trečias etapas – paminklo techninio projekto rengimas, kuris gali užtrukti apie pusę metų. Toliau seks statybos darbai, o atidarymo šventės Administracijos vadovas tikisi kitų metų rudenį.

„Aš manau, kad ekspertai objektyviai įvertino ir kad konkurso nugalėtojas vertas tokio įvertinimo“, – sakė A. Bartulis.

Laimėjęs projektas dar bus tobulinamas

Savivaldybės pranešime primenama, kad paminklo „Tautos laisvė“ idėjos ir projekto jau sukonkretintos paieškos užtruko trejus metus, prireikė trijų konkursų, kol pagaliau buvo rastas sprendimas ir išrinktas projektas, kuris turėtų būti įgyvendintas reprezentacinėje Prisikėlimo aikštėje.

Pateiktų kūrybinių pasiūlymų vertinimo ekspertų komisiją sudarė žinomi savo srities specialistai: pirmininkas – skulptorius profesorius Gediminas Karalius, nariai – skulptoriai Algirdas Bosas ir Algirdas Kuzma, architektai Audrys Karalius, Laimonas Bogušas, docentas Saulius Pamerneckis ir Vytenis Rudokas. Recenzentai – skulptorius Gediminas Piekuras ir architektė Giedrė Mendoza Herrera.

„Aušra“ – tai 25 metrų aukščio keturkampis betoninis obeliskas, kurio pagrindiniame fasade – Gedimino stulpai ir iš jų iškylantys kiti semantiniai ženklai. Paminklas simbolizuos tautos vertybes ir jų ilgaamžiškumą bei derės kuriamame Prisikėlimo aikštės ansamblyje.

„Manau, kad Šiauliai nuveikė labai didelį darbą ne tik įdėdami daug jėgų organizuojant konkursus, formuluojant užduotis, bet svarbiausia – išlaikydami nuoseklumą. Dalyvavau visuose šio paminklo idėjos paieškų etapuose. Pradžioje buvo nemažai blaškymosi, kol jau vėliau, antrame etape, susiformavo aiškesnė kryptis – norima vertikalės. O galiausiai buvo labai aiškiai suformuluota užduotis – smailė, obeliskas. Ir taip buvo nuosekliai nueita iki norimo tikslo, siekiant visos rekonstruojamos Prisikėlimo aikštės darnos. Juk būna įvairių madingų laikotarpių, eksperimentų, bet šiuo atveju kuriama viešoji erdvė, kuri turi būti monumentali, patraukli ilgam“, – konkurso rezultatus apibūdino Vertinimo komisijos pirmininkas skulptorius G. Karalius.

Geriausiu pripažinto „Aušros“ projekto įgyvendinimo suma numatyta 160 tūkstančių eurų, o tai neviršija paminklui pastatyti Šiaulių miesto savivaldybės skiriamos pinigų sumos. Dar 11 tūkstančių skiriama projektavimui ir techninei priežiūrai. Administracijos direktorius A. Bartulis apgailestavo, kad konkurso metu teko atmesti tris pasiūlymus, nes jie viršijo numatytą pinigų sumą.

„Konkurso projektai vertinimus gavo su išlygomis, visiems surašytos labai konkrečios pastabos, į kurias kūrėjai turės atsižvelgti. Prie „Aušros“ irgi reikės dar gerokai padirbėti, taisyti projektą, ieškoti tinkamų sprendimų, jeigu norima gauti kuo geresnį rezultatą. Po pataisymų projektas vėl bus pateiktas komisijai, nes nenorime likti nuošalyje, norime dalintis atsakomybe“, – sakė A. Karalius.

Konkurse dalyvavo dar vienas šiaulietis skulptorius Gintautas Lukošaitis. Jis kartu su kolega iš Klaipėdos Vladu Balsiu pasiūlė idėją, kurią pavadino „Tautos laisvei“. Šis pasiūlymas liko šeštas ir premijos nepelnė.