Atskiri daugiabučiai pradės rūšiuoti maisto atliekas: kainuos 100 tūkstančių eurų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Projekte dalyvaujantiems butams išdalinti tokie kibirėliai atskirai dėti maisto atliekas.
Nuo pirmadienio Šiaulių apskrityje startuos bandomasis maisto atliekų surinkimo projektas, kurį vykdys Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras. Jame dalyvaus 5 iš 7 apskrities savivaldybių.

Nuo 2024 metų sausio 1 dienos įsigalioja Europos Sąjungos direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas. Paskaičiuota, kad kiekvienas lietuvis per metus vidutiniškai išmeta apie 50 kilogramų maisto atliekų. Ar tai tikri skaičiai, ar daugiabučių namų gyventojai turi daug maisto ir virtuvės atliekų? Tai pilotinio projekto metu bandys išsiaiškinti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras kartu su miesto Savivaldybės administracija.

Bandomojo projekto šūkis „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau“ Įgyvendinant šį projektą siekiama atskleisti, kiek nuo gyventojų pačių priklauso: kaip planuoja pirkinių sąrašą ir meniu, kaip laikosi valgymo etiketo (įsidedu tiek, kiek suvalgau, ar dalį maisto palieku lėkštėje ir po to išmetu), kaip elgiasi su likusiomis maisto atliekomis, kiek apskritai rūpi supanti aplinka, švara, tvarka.

Šiauliuose šiame projekte dalyvaus 1000 daugiabučių namų butų. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis komentavo, kad tai pirmasis projekto etapas, kuris apima maisto atliekų kelią nuo virtuvės iki atliekų konteinerio. Butams išdalinti specialūs kibirėliai, o prie namų pastatyti atskiri konteineriai, su specialias filtrais, sulaikančiais kvapus.

„Siekiant kuo tiksliau įvertinti realius maisto atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemos kaštus, turime iš anksto žinoti visas galimas šios sistemos sudedamąsias išlaidas, kad Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje pradėjus įgyvendinti Europos Sąjungos direktyvos reikalavimus būtų išvengta klaidų“, – komentavo Administracijos direktorius Antanas Bartulis.

Jis aiškino, kad miesto Savivaldybei šis bandomasis projektas kainuos apie 100 tūkstančių eurų.

ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis aiškino, kad surinktos maisto atliekos bus vežamos į sąvartyną, sveriamos, įvertinama jų frakcija, specialiau įrenginiu atskiriami polietileno maišeliai, į kuriuos dedamos atliekos. Ateityje dalis šių atliekų gali būti panaudoti komposto gamybai.

„Šio projekto tikslas – savalaikis gyventojų įsitraukimas ir atliekų tvarkytojų tinkamas pasirengimas maisto atliekų surinkimui nuo 2024 metų. Rezultatas ateityje labai priklausys nuo visų šiame bandymo etape dalyvaujančių dalyvių elgsenos bei įpročių formavimo pradinėje stadijoje, identifikuojant galimas sistemines problemas ir ieškant jų sprendimo būdų“, – apie būsimojo bandomojo projekto iššūkius kalbėjo Ž. Šilgalis.

Bandomajame projekte Šiaulių mieste sutiko dalyvauti Vilniaus, Rasos, Statybininkų, S. Sondeckio, Tilžės gatvėse esantys atskiri daugiabučiai namai.