Namo – be karštosios linijos pagalbos

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas užtikrino, kad rajono Ekstremalios situacijos operacijų centras šiuo metu yra pasirengęs valdyti situaciją.
Iš Londono į Vilniaus oro uostą kovo 26-osios naktį parskridusi Naujosios Akmenės gyventoja Romualda Miliauskė „Šiaulių kraštui“ papasakojo, ką jai ir jos bendrakeleivei teko patirti grįžtant į namus. Oro uoste nežinioje likusios moterys tąnakt ne kartą skambino, kaip nurodyta internete, visą parą veikiančiu Akmenės rajono koronaviruso karštosios linijos numeriu, ieškojo paaiškinimo, kaip joms derėtų elgtis, kad nebūtų pažeisti privalomi izoliacijos reikalavimai. Konkretaus atsakymo akmeniškės negavo.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas už šį nesusipratimą atsiprašo. Vadovo teigimu, tai nutiko dėl techninės klaidos.

Specialistas yra, bet neatsiliepė

Pas dukterėčią, gyvenančią netoli Škotijos, nuo vasario vidurio viešėjusi R. Miliauskė įsitikinusi, kad grįžimas namo jai tapo sudėtingu ne tik dėl pasaulį šiuo metu kaustančios pavojingos infekcijos apribojimų, bet ir dėl tarnybų nesusikalbėjimo.

Redakcijai paskambinusios moters žodžiais, Akmenės rajono koronaviruso karštosios linijos darbuotoja jai ne tik nesuteikė labai reikalingos informacijos, bet ir visas koordinavimo procesas vykęs žeminančiai.

„Aišku, kad normalaus koordinavimo rajone, išskyrus Savivaldybės puslapyje išreklamuotą karštosios linijos numerį, nėra“, – sako traukiniu Šiaulius pasiekusi R. Miliauskė.

Anot jos, vienintelis dalykas, kas jai buvo pranešta gilią naktį paskambinus karštąja Akmenės rajono koronaviruso linija, tai, kad Savivaldybės specialistas Giedrius Jankauskas, atsakingas už asmenų apgyvendinimo ir transportavimo koordinavimą, neatsiliepia telefonu, greičiausiai miega.

„Gero kelio namo“

R. Miliauskės bėdos prasidėjo dar viešint Didžiojoje Britanijoje. Virusas plito tiesiog akyse, o atgalinis skrydis į Lietuvą turėjo įvykti kovo 19 dieną. Tačiau kovo 16-ąją užsidarė sienos, skrydžiai sumažinti.

Anot moters, vėliau jai dar keletą kartų teko įsigyti vis naujus skrydžio bilietus, tačiau išskristi namo vis nesisekė.

„Iš nevilties artimieji nupirko bilietą į komercinį skrydį. Laukti nebebuvo, ko“, – pasakoja akmeniškė.

Prieš pat skrydį moteris su artimaisiais išstudijavo visas taisykles, kurių privalo laikytis grįžusieji iš užsienio. Sužinojo, kad pagal naująją tvarką visi parskridusieji iš pradžių bus karantinuojami sostinėje, o paskui išvežiojami po savivaldybes, į jų teritorijose numatytas izoliacijos vietas.

Taigi kovo 26-osios naktį, tuojau po vidurnakčio, komercinis lėktuvas iš Londono nusileido Vilniaus oro uoste. Čia pat įvyko maždaug dviejų šimtų keleivių patikra, paimti tepinėliai.

Kai kurie keleiviai dėl pakilusios kūno temperatūros ir kosulio „atsijoti“ išsamesnei patikrai.

Netrukus pranešta, kad, pasikeitus tvarkai, keleiviai Vilniuje karantinuojami nebebus, taigi kiekvienam palinkėta gero kelio namo, kur grįžusiųjų izoliavimu pasirūpins vietos savivaldybės. Gyvenantieji po vieną, informuota Oro uoste, galės saviizoliuotis savo namuose. Paraiškas dėl tokios saviizoliacijos pateikė ir abi po vieną gyvenančios akmeniškės.

Lagaminų parvykusieji laukė apie keturias valandas.

Laukimo metu R. Miliauskė ir atsitiktinai sutikta kita keleivė, kaip paaiškėjo, taip pat Naujosios Akmenės gyventoja, surinko Akmenės rajono savivaldybės puslapyje nurodytą karštosios koronaviruso linijos numerį, atsiliepusios merginos pasiteiravo, kokiu būdu galėtų grįžti į namus. Mergina telefonu pažadėjo išsiaiškinti.

Lagaminų apie ketvirtą valandą ryto sulaukusių keleivių iš Vilniaus, Kauno, Šilutės jau laukė savivaldybių autobusai.

Atsakymo, kaip toliau elgtis ir ar jos gali namo vykti traukiniu, Naujosios Akmenės gyventojos dar kartą kreipėsi nurodytu Akmenės rajono karštosios linijos numeriu. Tačiau vietoje atsakymo, išgirdo tik apgailestavimą, kad susisiekti su už saviizoliacijos veiksmų koordinavimą atsakingu G. Jankausku nepavyko, tad ir patarimo nėra.

Moterims neliko nieko kito, kaip tik sėsti šeštą valandą ryto į Šiaulius riedantį traukinį. Nors tokiu poelgiu abi iki šiol dvejoja: ar užuot vengusios kontakto su kitais žmonėmis, jos turėjo namo vykti viešuoju transportu.

„Apmaudu ne dėl to, ką teko patirti, o todėl, kad, kaip paaiškėjo, rajono karštoji linija – reklaminis triukas, neužtikrinantis pagalbos žmogui.

Iš traukinio į viešbutį, paskui namo

Šiaulių traukinių stotyje abiejų keleivių jau laukė Naujosios Akmenės greitosios medicinos pagalbos automobilis.

Ir čia dar vienas akibrokštas – paaiškėjo, kad pervežimo paslaugą teikiantys medikai neinformuoti, kur moteris gabenti – į nuosavus butus ar į Akmenės rajono savivaldybės iš užsienio sugrįžusių žmonių izoliacijai skirtą viešbutį Naujojoje Akmenėje. Taigi abi nugabeno į viešbutį.

„Išlipusios iš greitosios, su 20 kilogramų kelioniniais lagaminais uždardėjome laiptais į viešbučio fojė. Direktorė abiems įteikė aplankus su kaukėmis, pirštinėmis ir raktais nuo kambarių, kurie randasi ketvirtame aukšte.

„Lifto nėra. Aš, turėdama 30 procentų darbingumą, pasakiau, kad kambarį kaip nors pasieksiu. Tuo tarpu mano 73 metų bendrakeleivė dėl kelio operacijos to padaryti negalėjo“, – sakė R. Miliauskė.

Po vieno kito skambučio Akmenės rajono koordinavimo centras, anot R. Miliauskės, ir vėl atsiuntė tą patį greitosios pagalbos automobilį, moterims pasakyta dardėti laiptais žemyn ir lipti į jį, atseit, gauta informacija, kad abi gali izoliuotis namuose.

„Labiausiai apmaudu ne dėl to, ką teko patirti, o todėl, kad, kaip paaiškėjo, rajono karštoji linija – viso labo reklaminis triukas, neužtikrinantis jokios pagalbos žmogui. Juk mes neprašėme nieko išskirtinio, nepretendavome į kažkokius patogumus, tik ieškojome patarimo, kaip elgtis, kad saugiai ir užtikrinant kitų žmonių saugumą sugrįžtume namo“, – kartėlį liejo šiuo metu saviizoliacijoje namuose būnanti gyventoja. – Ar veikia sistema, jei mergaitė, pasodinta atsiliepti, nieko paaiškinti negali, o tiesioginis specialistas tuo metu miega“, – sako pašnekovė.

Meras: iš klaidos pasimokyta

Paaiškinimo dėl susiklosčiusios situacijos „Šiaulių kraštas“ kreipėsi į koordinatorių, atsakingą už saviizoliaciją Akmenės rajone, Giedrių Jankauską. Specialistas komentuoti atsisakė – neįpareigotas.

Situaciją pakomentavo Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas. Anot jo, įvyko techninė klaida – išsijungė specialisto telefonas, o jis to nepastebėjo.

„Klaida. Deja, ekstremaliu laiku klaidų išvengti neįmanoma, tad tenka iš jų mokytis ir vengti ateityje“, – sakė rajono vadovas, dar kartą asmeniškai atsiprašydamas abiejų keleivių.

Rajonas jau pasiruošęs

V. Mitrofanovas patikino, kad karštoji Akmenės rajono koronaviruso linija nuo šiol veikia sklandžiai: gyventojai gauna visą reikalingą pagalbą – tiek fizinę, tiek psichologinę. Štai vien praėjusią parą buvo sulaukta daugiau nei aštuonių dešimčių įvairaus pobūdžio skambučių.

Anot mero, rajonas šiuo metu yra parengęs 14 transporto priemonių iš užsienio grįžusiems rajono gyventojams pargabenti.

Savivaldybė jau gauna ir tikslią informaciją, kur ir kada žmonės grįžta, tad turi galimybę jais pasirūpinti. Meras pasiūlęs sujungti pajėgas, kooperuotis, su kaimyninėmis savivaldybėmis bei kartu planuoti iš užsienio grįžtančių žmonių pargabenimą į jų gyvenamąsias vietas.

Rajono Savivaldybės suteiktose saviizoliacijos patalpose – Naujosios Akmenės viešbutyje – šiuo metu izoliuojasi 11 iš užsienio sugrįžusių asmenų, neturinčių sąlygų gyventi atskirai nuo artimųjų. Pirmas gyventojas čia izoliuojasi jau nuo antros karantino paskelbimo dienos – kovo 18-osios.

Mero teigimu, įvairių institucijų bendradarbiavimo dėka, Akmenės rajono Ekstremalios situacijos operacijų centras šiuo metu gauna ir informaciją apie žmones, kurie izoliuojasi namuose. Specialistai šiuos gyventojus žada tikrinti, ar jie tikrai laikosi saviizoliacijos reikalavimų.

Akmenės rajonas – vienas iš nedaugelio šalyje, kur koronaviruso atvejų kol kas neužfiksuota.

V. Mitrofanovas viliasi, kad, išlindus infekcijai, jos plitimą pavyks sukontroliuoti, nes tam buvo ruošiamasi dar gerokai prieš paskelbiant karantiną.