2020 metų sausio 19 dieną siūloma paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
V. Pranckietis išsaugojo postą.
Parlamentarų grupė, vadovaudamasi Konstitucija ir Seimo rinkimų įstatymu, įregistravo tai numatantį nutarimo projektą.
Paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus siūlo Seimo nariai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Eugenijus Gentvilas, Juozas Baublys, Viktoras Pranckietis, Simonas Gentvilas, Gintaras Vaičekauskas, Ričardas Juška, Kęstutis Glaveckas, Virgilijus Alekna.

"Pasirašiau ant projekto, kadangi buvo toks reikalavimas kažkada pavasarį, kad, jeigu neatstatydins manęs, tai tada reikės organizuoti išankstinius Seimo rinkimus. Tai manau, kad toks pasiūlymas gali skintis kelią", – antradienį žurnalistams sakė V. Pranckietis.


Beje, antradienį įregistruotas nutarimo projektas dėl pirmalaikių Seimo rinkimų nėra nauja iniciatyva, tai yra patobulintas šių metų liepos viduryje įregistruoto nutarimo projekto variantas.

Šių metų liepą nutarimo projektą įregistravę tuometė Seimo opozicijos lyderė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas siūlė šių metų spalio 9 dieną paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Kaip numato Seimo rinkimų įstatymas, pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma.

Pirmalaikius Seimo rinkimus gali paskelbti ir prezidentas. Tai įmanoma tuo atveju, jeigu Seimas per 30 dienų nuo pateikimo nepriėmė sprendimo dėl naujos Vyriausybės programos arba nuo Vyriausybės programos pirmojo pateikimo per 60 dienų du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybės programai. Tai gali įvykti ir Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe.
Pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyvos parlamente yra gana dažnos. Šiuo įrankiu ypač naudojasi opozicija, atsitikus kokiai nors politinei krizei.

ELTA primena, kad 2018 m. kovo 20 d. pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyva patyrė fiasko. Parlamentarai tuomet atmetė siūlymą paskelbti pirmalaikius rinkimus 2018 m. birželio 3 d.
Nutarimo projekte, kurį tuomet parėmė 49 Seimo narių grupė, konstatuojama, kad šiurkščiai pažeidusio Konstituciją ir sulaužiusio priesaiką Seimo nario Mindaugo Basčio nepavykusios apkaltos procedūra diskreditavo Seimo kaip tautos atstovybės vardą.

Atmestame dokumento projekte pažymima, kad "Seimo valdančiosios daugumos lyderiai organizavo neteisėtus slapto Seimo narių balsavimo kontrolės būdus". Nutarimo projekte, kuris nesulaukė pritarimo, taip pat buvo teigiama, kad "šiuo metu Lietuvą yra ištikusi parlamentinė krizė, kurią gali išspręsti tik pirmalaikiai Seimo rinkimai".

Eiliniai Seimo rinkimai bus surengti 2020 metų rudenį. Įstatymas numato, kad jie rengiami Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio mėnesio antrą sekmadienį. Juos skelbia Respublikos prezidentas ne vėliau kaip likus šešiems mėnesiams iki Seimo narių įgaliojimų pabaigos.
 

Komentarai

IR VEL TAS PATS    Ant, 2019-10-22 / 18:10
Tegul kelia atlyginimus nuo 800eur. į rankas ir pencininkams pencijos nuo minimaliai 450eur. 600eur. ir 800eur.Nes Mums čia nieko nevyksta tik pakilusios kainos,kurios per euro įvedimo sunešė milijardinius pelnus už kuriuos bet ka galima papirkti.O jeigu seime vyksta rietenos,vadinasi pilnos kišenės pinigų galima atostogauti,pramogauti,o iš to darbo jokio nėra.Jeigu eina reikalai prie įvairių mokesčių didininmo ir naujų mokesčių kurimo-vadinasi jeigu mums žmonėms nesukurta gerovė reikia reikalauti gražinti pinigus,kurie buvo skirti atlyginimams,kanceliariniams papuošalams,atostogoms,automobiliams visa kita susijusia veikla.Atlyginimas turi būti mokamas už atlikto darbo vienetą,o jeigu seime vyksta rietenos užskaityti kaip pravaikšta ir nemokėti už tas dienas....
as    Ant, 2019-10-22 / 19:34
seima paleist iki sekanciu rinkimu sutaupys pinigu algoms pensijoms naudos mazai iskylauja po uzsieni mokescius didina kokiu dar pirmalaikiu rinkimu
hi    Ant, 2019-10-22 / 21:53
Manau, pasirašė visi, labiausiai keliantys šaršalą ir nieko neveikiantys. O kaip Pranskietis atsiplėš nuo savo kėdės? Čmilytė pagaliau susivokė, kad reikia vaikais rūpintis, nori eiti juos pati auginti, kad vaikų teisės nsusidomėtų, kodėl jie ne su mama.
Klaipedietis    Tre, 2019-10-23 / 08:20
Kokį seimą išsirinkom toks tegu ir pabaigia kadenciją - bus lengviau suprasti ką reikia rinkti per kitus rinkimus, bet vat išankstiniai rinkimai tai grynas pinigų švaistymas ir reikėtų šio projekto iniciatoriams pasiūlyti už pirmalaikius rinkimus patiems iš savo kišenės sumokėti. Tarpkitko tie iniciatoriai tai tie seimūnai, kurie iki šiol tyliai kaip pelės po šluota sėdėjo nes neturėjo nieko doro ką pasiūlyti Valstybės ir piliečių gėrovės naudai...

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.