Kova su koronavirusu – viso pasaulio aktualija

Li­nos UR­BO­NIE­NĖS nuo­tr.
Taip at­ro­dė Aust­ra­li­jos mies­to Pen­rith par­duo­tu­vės len­ty­nos va­kar.
Nors valstybės uždarinėja sienas, koronavirusas plinta toliau: vakar paskelbta, jog Europoje COVID-19 fiksuotas visose šalyse. „Šiaulių kraštas“ pakalbino įvairiuose pasaulio kampeliuose gyvenančius žmones: kaip jų šalys kovoja su pandemija?
Asmeninė nuotr.
„Su­si­kau­pi­mas ir rū­pi­ni­ma­sis sa­vi­mi šian­dien yra svar­biau­sia. Kaip sa­ko­ma, pra­dėk nuo sa­vęs“, – sa­ko Ang­li­jo­je gy­ve­nan­ti Ra­suo­lė Lau­ri­nai­ty­tė.

Didžioji Britanija

Anglijoje gyvenanti buvusi Šiaulių dramos teatro aktorė Rasuolė Laurinaitytė sako, kad veiksmai, kurių šiuo metu imasi Vyriausybė, yra rekomendacinio pobūdžio: 30 dienų atsisakyti kelionių į užsienį, nesilankyti aludėse, baruose, restoranuose, gausiuose viešuose renginiuose, vengti viešojo transporto, nesilankyti medicinos įstaigose be priežasties ar rimtų komplikacijų, o naudotis paslaugomis telefonu, internetu.

Mokyklos veikia, uždarymo data dar nepaskelbta.

„Vyriausybė skelbia, kad mokykloms uždaryti turi būti atitinkamas procentas užsikrėtusiųjų, epidemijos lygis. Mokyklų uždarymas yra viena iš jautriausių temų Vyriausybės svarstomuose klausimuose.“

Vyresniems nei 70 metų rekomenduojama izoliuotis keturiems mėnesiams namuose. Pasak R. Laurinaitytės, pirminis nutarimas buvo griežtai neiti iš namų, antradienį padarytos pataisos dėl tam tikrų išlygų: išvesti šunis pasivaikščioti, bendrauti su artimiausiais šeimos nariais ar atsakingais už globą ir sveikatą asmenimis.

„Liūdna, kad niekas nepublikuoja tikslių skaičių. Ką mes matome: 1 950 užsikrėtusių ir 71 mirties atvejis. Pagal testus ligai nustatyti Anglija yra paskutinėje vietoje iš visų epidemijos paveiktų šalių, todėl užsikrėtusių žmonių skaičių reikėtų dauginti mažiausiai iš dešimties.“

Šalyje svarstomas finansinis pagalbos ir kompensacijų paketas. Antradienį pranešta apie valstybinę paramą – 330 milijonų svarų.

Pasak R. Laurinaitytės, Anglijoje žmonės yra diplomatiški, jie kantriai stebi ir paklūsta rekomendacijoms. Žinoma, yra ir pasipiktinimo dėl vėluojančių veiksmų iš Vyriausybės. Susikaupimas, rimtis, įtampa ir nežinomybė jaučiasi vis labiau.

„Aš dirbu valstybiniame sektoriuje, mano darbas nėra stabdomas, jis transformuojamas ir pritaikomas prie aplinkybių – bus videopokalbiai, daugiau darbo raštu bei telefonu. Be abejonės, kai bus pasiektas epidemijos procentinis lygis, būsime karantinuoti. Gatvėse sumažėjo žmonių. Visi suprantame, kaip tai yra svarbu ir kiekvienas save ir savo šeimą gerbiantis žmogus imasi saugumo priemonių. Panika, kaip ir visame pasaulyje, kilo dėl maisto atsargų kaupimo ir tualetinio popieriaus pirkimo. Baimė sukausto žmogaus savarankiškumą, prekybos centruose jaučiasi bandos jausmas. Bet tai yra pateisinama, nes žmonės išsigandę.“

R. Laurinaitytė mano, kad Didžiosios Britanijos Vyriausybės pozicija dėl koronaviruso gradacijos strategiškai yra teisinga, atvira ir paremta logika.

Pirmoji kategorija – stiprūs, nesergantys lėtinėmis ligomis, neturintys komplikacijų žmonės, jie persirgs per 7 dienas, jų viruso simptomai tolygūs gripui. Toks susirgimas laikomas lengvu ir netgi nerekomenduoja kreiptis į gydytojus, o prašoma izoliuotis ir karantinuoti šeimos narius, kad virusas neplistų.

Antroji kategorija yra rizikos grupės žmonės. Jiems iškyla pavojus patirti kvėpavimo sutrikimų, gali prireikti ekstremalių priemonių ar ištikti mirtis.

„Šios kategorijos žmonėms kartojama kasdien: būkite atsargūs. Anglijos Vyriausybės pozicija vienareikšmiškai yra padėti pažeidžiamiems žmonėms. Valstybinė sveikatos apsauga yra nepajėgi padėti tokiems kiekiams užsikrėtusių, todėl aiškiai ir tiesiai rekomenduoja: žmonės, kurie pajėgūs persirgti namuose, netrukdykite tiems, kuriems reikalinga medicininė pagalba.“

Pasak R. Laurinaitytės, kaip saugotis, ką daryti, patarimų yra su kaupu, bet žmonės mėgsta „muštrą“.

„Todėl, manau, Kinija sėkmingai susidorojo su virusu, nes sistema paremta paklusnumu. Susikaupimas ir rūpinimasis savimi šiandien yra svarbiausia. Kaip sakoma, pradėk nuo savęs.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Man­tė Ver­te­ly­tė, Ko­pen­ha­go­je gy­ve­nan­ti Or­hu­so uni­ver­si­te­to lek­to­rė sako, kad pirmųjų dienų panika mažėja.

Danija

Kopenhagoje gyvenanti Orhuso universiteto lektorė Mantė Vertelytė namuose dirba nuo praėjusio ketvirtadienio.

Kovo 11 dieną Vyriausybė paskelbė uždaranti visas viešas mokymo įstaigas (mokyklas, universitetus) ir kitas viešas įstaigas (bibliotekas, muziejus ir t.t.).

Nepaisant dviejų savaičių karantino, mokymo procesas nenutrūko: pamokos ir paskaitos vyksta internetu, studentai ir mokiniai ruošia pamokas. Susitikimai ir mažesnio masto seminarai taip pat vyksta internetu.

Šalyje draudžiami daugiau negu 10 žmonių susibūrimai, užsidaro visi barai, kavinės, restoranai. Visi sporto klubai uždaryti, tad pilnos gatvės ir parkai bėgiojančių žmonių.

Prieš kelias dienas Vyriausybė paskelbė, kad valstybės sienos uždaromos: niekas negali nei įvažiuoti, nei išvažiuoti iš šalies. Danijos piliečiams ir rezidentams (turintiems leidimą gyventi), turintiems darbo įsipareigojimų, leidžiama grįžti į Daniją, jeigu jie yra užsienyje. Bet tai – tik kol kas.

Skaičiuojami dideli nuostoliai vidutiniam ir smulkiajam verslui. Manoma, kad keli tūkstančiai žmonių praras darbo vietas. Ypač prasta situacija turizmo ir aptarnavimo sektoriuje. Vyriausybė svarsto dėl mokesčių lengvatų smulkiajam ir vidutiniam verslui.

„Gyvenimas tęsiasi. Pirmosiomis karantino dienomis kilo didelė panika – žmonės šlavė prekes iš parduotuvių. Dabar lyg ir viskas aprimo: prekybininkai ir politikai nuramino žmones, kad maisto tikrai užteks ir kad nereikia panikuoti“, – teigia M. Vertelytė.

Pasak Mantės, žmonės socializuojasi įvairiais būdais – internetu, telefoniniais pokalbiais ir originalesniais būdais. Pavyzdžiui, daugiabučių namų gyventojai balkonuose dainuoja vienu metu – pirmieji tai daryti pradėjo italai.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.
Svajūnas Sabaliauskas-Geladuonis

Airija

Airijoje gyvenantis buvęs „Šiaulių krašto“ žurnalistas Svajūnas Sabaliauskas sako, kad sujudimas ir viruso pojūtis prasidėjo maždaug prieš savaitę. Žmonės ėmė pirkti konservuotus produktus, makaronus.

„Kuopų airiai beveik nevalgo, tad jų lentynose buvo. Tualetinis popierius šluoti pradėtas, kai Europos šalys prakalbo apie karantiną. Tuomet iš parduotuvių dingo bulvės, duona, masiškai pirktas vanduo, dėžėmis – alus.“

Praėjusią savaitę uždaryti vaikų darželiai, koledžai ir aukštosios mokyklos. Vis daugiau įmonių darbuotojams leido dirbti namuose.

„Kalbėjausi su pažįstama programuotoja Rita, jos darbas namuose beveik nesiskiria nuo ofisinio. Centriniame ofise mato jos kompiuterio darbingumą, programoje gali pasižymėti, kada nori valandai padaryti pietų pertrauką ir du kartus po pusvalandį pailsėti.“

Šią savaitę užsidarė daugybė barų, kavinių, restoranų, viešbučių, pramogų centrų.

Pasak Svajūno, laikraštis „The Irish Times“ pranešė, kad dėl viruso darbą jau prarado 140 000 žmonių, šią savaitę mažmeninėje prekyboje sumažės 200 000 darbo vietų. Jei krizė tęsis, žmonės neturės už ką susimokėti nuomos, o Airijoje ji itin populiari ir labai brangi. Sprendžiama, kaip kompensuoti namų savininkams ir bankams, jei nepavyks mokėti paskolų. Politikai skelbia, kad Airijos žmonės per krizę išgelbėjo žlungančius bankus, dabar bankai turi išgelbėti žmones. Vyriausybė svarsto galimybes panaikinti metams PVM, spręsti hipotekos ir nuomos klausimus.

Airija dar neįvedė karantino, tik rekomenduojama nevykti į užkrato šalis, susilaikyti nuo kelionių į Šiaurės Airiją.

Kovo 17 dieną buvo uždraustas šv. Patriko paradas. Išradingieji sugalvojo, kaip atšvęsti nacionalinę šventę: Dundalk mieste organizuota šimto automobilių „eisena“.

„Pasklidus kalboms, kad nuo COVID–19 padeda paracetamolis, vaistas dingo iš vaistinių. Dabar parduodamas tik pagal receptus, bet patekti pas šeimos gydytojus ypač sunku. Patikrinusi mano receptus, vaistininkė Siusie rado „nepaimtą“ paracetamolį ir iš „deficitinio“ butelio atskaičiavo 24 tabletes: tiek, kiek galima.“

Šalyje stiprinamos policijos pajėgos, bijoma, kad, krizei tęsiantis, gali prasidėti neramumai, bandymai plėšti namus ar parduotuves.

Laikraštis „The Independent“ citavo Airijos premjerą Leo Varadkar: „Ne visi superherojai turi superkostiumus, kaip Spaidermenas ar Betmenas, dabar daugelis superherojų tiesiog vilki chalatais.“ Jaunimas paragintas nelankyti senelių, o jiems paskambinti: „Koronos metu mūsų brangiausieji turi turėti kokoną, apsaugokime juos“.

Ministras užsiminė, kad pagal blogiausią scenarijų Airijoje piko metu gali būti 160 000 užsikrėtusių, bet tikimasi, kad šie skaičiai netaps realybe.

Neabejojama, kad kovo 29 dieną nepaprastoji padėtis bus pratęsta, ji gali tęstis iki rudens ar ilgiau.

Asmeninė nuotr.
Ol­ga Be­lia­je­va sa­ko, kad Uk­rai­nos mies­te Kre­men­ču­ke dar ra­mu, par­duo­tu­vė­se pre­kių ne­trūks­ta.

Ukraina

Ukraina apie pirmąjį COVID–19 atvejį pranešė kovo 3 dieną, susirgimas buvo nustatytas vyrui, grįžusiam iš Italijos. Kovo 13 dieną virusas pasiglemžė pirmąją auką, 71 metų moterį.

„Mūsų mieste ramu, žmonės nepanikuoja, kartais net nesitiki, kad kažkas vyksta. Labiau jaudinasi pensininkai, kaupia atsargas“, – sako Kremenčuke gyvenanti Olga Beliajeva. Apie 225 tūkstančius gyventojų turinčiame mieste dar nepatvirtintas nė vienas užsikrėtimo atvejis.

Ukrainos mokyklose ir darželiuose karantinas įvestas nuo kovo 13 dienos. Mokiniai mokosi nuotoliniu būdu, namų darbų užduotys atkeliauja elektroniniu paštu.

Nuo kovo 17 dienos dirba tik maisto parduotuvės, vaistinės, degalinės. Restoranai, kavinės uždarytos, bet galima maisto užsisakyti į namus.

Stotelės ir viešasis transportas nuolat dezinfekuojami. Nuo trečiadienio sugriežtintos taisyklės visuomeniniame transporte, uždaryti metro.

„Parduotuvėse nieko netrūksta. Tik suvalgė migdolus“, – nuotraukas iš prekybos centro pakomentavo Olga. Garsiosios ukrainietiškos degtinės lentynose irgi nestigo.

„Juokingiausia, kad dirba aukso parduotuvė. Ko gero, kad galėtų įsigyti žiedą, jei kas norės pasipiršti.“

Apsauginių kaukių mieste beveik niekas nenešioja, bet jų vaistinėse nebėra. Statybinių prekių parduotuvėje Olgai pasiūlė pirkti respiratorių. Išpirktas ir antiseptikas rankoms.

Nuo kovo 17 dienos Ukrainos sienos yra uždarytos, į šalį neįleidžiami ir Krymo, Luhansko ir Donecko liaudies respublikų gyventojai.

Asmeninė nuotr.
Žur­na­lis­tas, Bag­da­ti (Sa­kart­ve­las) mies­to Me­nų ir kul­tū­ros plėt­ros cent­ro di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas So­so Ko­to­reish­vi­li sa­ko, kad vals­ty­bė, vi­suo­me­nė, ži­niask­lai­da ir ypač me­di­kai bend­ro­mis pa­stan­go­mis ko­vo­ja su pa­ni­ka.

Sakartvelas

Sakartvelo Ligų kontrolės centro duomenimis, dauguma susirgusiųjų užsikrėtė Italijoje.

Prieš keletą dienų buvo pranešta apie užsikrėtusius slidininkus populiariame kurorte Gudauri. Pirmasis ligos atvejis Sakartvele užfiksuotas vasario 26 dieną 50 metų vyrui, grįžusiam iš Irano per Azerbaidžaną.

Žurnalistas, Bagdati miesto Menų ir kultūros plėtros centro direktoriaus pavaduotojas Soso Kotoreishvili informavo, kad šalyje nepaprastoji padėtis dar nėra paskelbta, bet Vyriausybė, sveikatos apsaugos ministras ir Ligų kontrolės centras efektyvių veiksmų ėmėsi dar vasario pabaigoje.

„Jie nelaukė, kol įvykiai išsirutulios, visi būtini draudimai buvo priimti, kad virusas neišplistų. Jie turi kvalifikuotus gydytojus. Pasaulio sveikatos organizacija Gruzijos priemones įvardijo sėkmingai įgyvendintomis“, – Graikijos ΣΚΑΪ ΤV žodžius apie Sakartvelą pacitavo Soso Kotoreishvili.

Vyriausybės sprendimu, nuo kovo mėnesio valstybinės tarnybos pradėjo dirbti nuotoliniu būdu, mokyklos, vaikų darželiai ir visos viešosios įstaigos uždarytos.

Dezinfekuojamos įstaigos, viešasis transportas, Tbilisio metro.

Karantino zonos išdėstytos visose Sakartvelo dalyse. Privalomas dviejų savaičių karantinas Sakartvelo piliečiams, grįžusiems iš Europos šalių.

Pakoreguotas Administracinių nusižengimų kodeksas: karantino taisyklių pažeidimas užtraukia nuo 3 000 iki 15 000 larių baudą (887,88–4439,39 eurų).

Planuojami ir Baudžiamojo kodekso pakeitimai. Už pakartotinus karantino taisyklių pažeidimus asmuo bus baudžiamas laisvės atėmimu nuo šešių mėnesių iki vienerių metų.

Juridiniams asmenims už pažeidimus numatytos baudos, licencijos atėmimas arba veiklos likvidavimas bei bauda.

Nuo kovo 18 dienos įsigaliojo draudimas užsienio piliečiams kirsti Sakartvelo sieną.

Sakartvelo piliečiai, norintys grįžti į tėvynę, turės galimybę naudotis „Georgian Airlines“ teikiamomis susisiekimo paslaugomis.

„Valstybė, visuomenė, žiniasklaida ir ypač medikai bendromis pastangomis efektyviai kovoja su panika – gydytojų dėka socialiniai tinklai pilni drąsinančių pranešimų. Tokia mobilizacija davė rezultatą – pirmasis pacientas sugebėjo nugalėti koronavirusą“, – pasidžiaugė Soso Kotoreishvili.

Norvegija

Unn Siddel Nedland, Raudonojo kryžiaus savanorė, mano, kad tai – tik pradžia, situacija blogės.

Ji panagrinėjo kovo 13 dienos statistiką: iš 5,3 milijono šalies gyventojų virusas buvo nustatytas 1 419 asmenims, 757 susirgimai parvežti iš užsienio: Italijos (studentai ir turistai) ir Austrijos (slidininkai!). 68 asmenys hospitalizuoti, kai kurių būklė sunki, pranešta apie tris mirtis.

Tai – oficialūs skaičiai, bet manoma, kad yra daug nedeklaruotų atvejų.

Mokyklos, universitetai uždaryti, egzaminai, ko gero, bus atšaukti arba ieškoma alternatyvų. Uždaryti ir vaikų darželiai, kirpyklos, grožio salonai, sporto klubai. Visų rūšių slidinėjimo varžybos rengtos be žiūrovų.

„Mūsų apskrityje, Trøndelag, yra 464 000 gyventojų, nustatyti 79 atvejai, maždaug 10 žmonių paguldyti į ligoninę. Daugybė, daugybė karantine. Karalius ir Karalienė karantine, jie lankėsi Jordanijoje. Keletas Vyriausybės narių taip pat karantine.“

Virš restoranų ir su turizmu susijusių įmonių pakibo bankroto grėsmė. Sudėtinga traukinių, skrydžių bendrovių situacija.

Biurai uždaryti, darbuotojai skatinami dirbti iš namų, internetu.

„Verslai sustojo, pinigai nebeuždirbami, bet reikia mokėti paskolas, pirkti maistą. Vyriausybė išleido įstatymą, garantuojantį, kad mažesnes pajamas gaunantys žmonės visą savo atlyginimą gaus iš Vyriausybės. Žmonės su aukštesnėmis pajamomis gaus iki 80 procentų atlyginimo! Korporacijoms, įmonėms, parduotuvėms irgi numatomos kompensacijos.“

Norvegijos sienos uždarytos, išskyrus iš užsienio grįžtantiems norvegams. Jiems privalomas dviejų savaičių karantinas.

„Gatvės tuščios, autobusai tušti – visi likome namuose! Žmonės, vaikštantys parkuose ir poilsio zonose, išlaiko atstumą vienas nuo kito.“

Raudono Kryžiaus organizacija remia valdžios institucijas, tiekdama maisto produktus, kitas būtinas prekes pagyvenusiems žmonėms bei esantiems karantine.

Draudžiama ir keliauti iš vieno regiono į kitą, į kalnų namelius, kur norvegai buvo įpratę savaitgaliais atvažiuoti slidinėti, poilsiauti.

„Trumpai tariant – Norvegija uždaryta! Niekas nežino, kuriam laikui – vieni sako, trims mėnesiams, kiti – metams.“

Vokietija

Buvęs šiaulietis Vladas Jankus su šeima gyvena Berlyne, augina mažą sūnų. Dirba banke duomenų analitiku, nuo kovo 5 dienos – nuotoliniu būdu.

„Aš savo kompanijoje, ko gero, pirmasis pradėjau dirbti iš namų. Laukiau, kol pirmas žmogus Berlyne susirgs (tai buvo kovo 2 dieną). Kolegos darbo vietose daugiausiai dirbo iki šio pirmadienio, kol neuždarė vaikų darželių, mokyklų, kol nepradėjo skelbti rekomendacijų, kad geriau į darbą neiti. Dabar visi, kas turi technines galimybes, taip dirba.“

Pasak Vlado, dezinfekcinių skysčių, apsauginių kaukių parduotuvėse jau seniai nėra, nors su kauke galima išvysti tik vieną kitą žmogų.

„Antradienį dėl sūnaus turėjome eiti į polikliniką, miestas pilnas žmonių, visi džiaugiasi gražiu oru. Toks jausmas, kad niekas nereaguoja į karantiną. Vaikų žaidimų aikštelės uždarytos, kai kur net su grandinėmis, bet vis tiek vaikų pilna. Žmonės sėdi kavinėse, nors jos dirba trumpiau. Atrodo, kad visi džiaugiasi laisvomis dienomis. Per radiją dabar jau rimtai kalbama apie koronavirusą, bet iki šios savaitės dar labai daug juokelių buvo.“

Poliklinikoje žmonės turi laukti lauke. Durys užrakintos, gydytoja pakviečia po vieną. Gydytojai dirba su veido kaukėmis. Į vaistinę įleidžiama po vieną–du žmones, kiti turi laukti lauke.

Parduotuvėse žmonių daugiau nei įprastai, miltų, konservų, tualetinio popieriaus lentynos tuščios.

„Iš šalies žiūrint, atrodo, kad Lietuvoje pakankamai anksti sureaguota į koronaviruso grėsmę ir rimtai į ją žiūrima. Visas pasaulis atrodo kažkiek susivienijo prieš šį bendrą priešą – tai šioks toks pozityvas.“

Australija

Prieš savaitę apie ligą pranešė Australijoje viešėjęs aktorius Tomas Hanksas su žmona. Virusas nustatytas ir Australijos vidaus reikalų ministrui Peteriui Duttonui, grįžusiam iš JAV.

„Situacija keičiasi kasdien“, – sako Australijoje, Sidnėjaus priemiestyje Parramatta gyvenanti buvusi kelmiškė Lina Urbonienė.

Vakar Lina specialiai nuvažiavo į Penrith miesto (200 tūkstančių gyventojų) parduotuvę: lentynos su miltais, makaronais, mėsa, vienkartiniais rankšluosčiais buvo tuščios arba apytuštės.

„Žmonės šluoti parduotuves pradėjo nuo tualetinio popieriaus ir dezinfekcinių, higienos priemonių, tada eilė atėjo miltams, ryžiams, dabar perka viską, parduotuvės nespėja pildyti lentynų. Tualetinio popieriaus į lentynas nebededa, stovintiems eilėje paduoda vieną pakuotę tiesiai į rankas. Tualetinio popieriaus dar galima įsigyti vaistinėse, bet vienas ritinėlis kainuoja 1,5 dolerio.“

Naujovė šalyje – ryte, nuo 7 iki 8 valandos, leidžiama apsipirkti tik pensininkams, neįgaliems žmonėms.

Prie parduotuvių atsirado apsauga.

Kai kurios parduotuvės priklijavo raštelius, kuriuose kreipiasi į pirkėjus prašydamos pirkti tiek, kiek reikia – tada prekių užteks visiems. Taip pat įspėjama, kad prekės atgal nebus priimamos, nes jau atsiranda norinčiųjų grąžinti.

Mokyklos uždaromos tik tada, jei nustatomas ligos atvejis. Tėvai į mokyklą nebeįleidžiami: vaikus palydėti ir pasitikti gali prie vartų. Jei vaikas bent truputį sunegaluoja, siunčiamas namo.

„Dukra lanko šokius. Kai šokių mokytoja paklausė, ar tėvai vaikus leidžia į mokyklą, viena mama atsakė: „Taip, bet ten privati mokykla“. Yra žmonių, kurie tebegalvoja, kad pinigai lemia viską.“

Darželiai dirba, tik laikomasi griežtos higienos, įėjus į patalpą, reikia iškart dezinfekuoti rankas, ypatingas dėmesys skiriamas patalpų valymui.

Dirba ir kavinės dirba, bet tuštokos. Darbuotojai iš ofisų persikėlė į namus. Mažiau keliaujančių autobusais, metro. Lina dirba su žmonėmis, turinčiais negalią: kartu leidžia laiką, eina į parduotuves, sporto klubus. Ši veikla nenutraukta.

Asmeninė nuotr.
Seya­wash Ayou­bi sa­ko, kad da­bar ko­ro­na­vi­ru­sas pa­grin­di­nė nau­jie­na ir Af­ga­nis­ta­ne.

Afganistanas

„Iranas kasdien deportuoja apie 10 000–15 000 afganų pabėgėlių. Šie žmonės yra pagrindinė koronaviruso protrūkio Afganistane priežastis. Antradienį Prezidentas Ashraf Ghani paskelbė nepaprastąją padėtį visoje šalyje. Prezidentas Herato provincijai skyrė 400 milijonų afganių kovai su šiuo protrūkiu“, – teigia Seyawash Ayoubi, Afganistano Balkh universiteto farmacijos studentas iš Goro provincijos, Daulatjaro rajono.

Vasario pabaigoje JAV ir Talibano derybininkai pasirašė istorinį susitarimą, numatantį, jog Amerika išves savo pajėgas iš Afganistano mainais į kovotojų saugumo garantijas, siekiant užbaigti ilgiau kaip 18 metų besitęsiantį konfliktą.

Bet dabar pagrindinė naujiena šalyje, sako Seyawash Ayoubi, koronavirusas.

„Plauti rankas 10–20 kartų per dieną, nespausti rankų, nesibučiuoti, nesiglėbesčiuoti, dėvėti veido kaukę, prisidengti nosį čiaudant ar kosint, – nurodymus vardija afganas. – Problema, kad mūsų žmonės įpratę sveikindamiesi spausti ranką, apsikabinti ir į įspėjimus rimtai nežiūri. Susitikau keletą vyrų: aš nenorėjau apsikabinti, bet buvau priverstas.“

Vietos, kur renkasi daug žmonių – viešos pirtys, salės, viešbučiai turi būti uždaryti, mėnesiui duris uždarė mokyklos, universitetai, mokymo kursai. Nurodoma neorganizuoti vestuvių, kitų švenčių.

„Keletas žmonių, kuriems buvo įtartas virusas, pabėgo iš Herato ligoninės. Tai katastrofa! Tie žmonės kovojo su gydytojais, kad juos paleistų.“

Seyawash Ayoubi teigimu, Kinija pažadėjo su Afganistanu dalytis medikamentais ir patirtimi, kovojant su protrūkiu.

„Kabulo turguje pirmadienį 50 kilogramų miltų pabrango 700 afganių (9,33 dolerio). Neaišku, kas bus rytoj. Kainos kyla, nes Pakistanas uždarė tris uostus su Afganistanu. Afganistanas prekes importuoja tik iš Irano. Pabrango ir apsauginės kaukės, bet sveikatos ministras kontroliuos kainas. Pakilo ir muilo, šampūno kaina.“

Pasak afgano, mokytojo atlyginimas šalyje yra 6 000 afganių (80 dolerių), gydytojo – 20 000 afganių (266,66 dolerių).