Koronavirusas dusina ūkininkus

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Ūkininkams už pieno žaliavą mokama pigiau. Tačiau parduotuvėse pieno produktai brangsta.
Nors mėsos ir pieno kainos parduotuvėse šoktelėjo, perdirbėjai ūkininkams už pieno žaliavą ir gyvulius nuo balandžio pradėjo mokėti mažiau. Prisidengia koronavirusu, dėl kurio esą mažėja vartojimas, stringa eksportas ir logistika.
Ūkininkai ketina kreiptis į Vyriausybę, kad subsidijos būtų išmokamos ūkininkams tiesiogiai. Jeigu mokės perdirbėjams, jie vargu ar daugiau už žaliavas mokės ūkininkams.

Du centai nuo litro pieno – atimtas ūkininko pelnas

„Pienininkystėje bene dažniausia kartojasi krizės, – sako didžiausią 270 karvių bandą Kelmės rajone turintis ūkininkas Liudvikas Janušauskas. – Žiemą buvo šiek tiek pagerėjusi situacija. Dabar vėl pasitaikė proga ūkininkų pajamas apkarpyti. Karvė šiuo metu – nedidelis turtas.“

Pieno perdirbėjai iš l. Janušausko fermos Laiškalnio kaime kasdien stabiliai išsiveža po septynias tonas pieno žaliavos. Jau dvylika metų parduoda žaliavą tam pačiam perdirbėjui.

Nepaisant ūkininko lojalumo nuo balandžio perdirbėjai kainą už litrą pieno sumažino 2 centais. Tai reiškia, kad pajamos kasdien sumažėja maždaug 140 eurų. Per mėnesį susidaro solidi suma – per 4000 eurų.

„Faktiškai nubraukiamas visas ūkininko pelnas. Šiuo metu už litrą žaliavos mokamos sumos pakanka tik padengti išlaidas, – skaičiuoja pieno ūkio šeimininkas. – Mineralai brangsta, vaistai brangsta, pašarus pagaminti irgi brangiau atsieina, per kišenę muša šiuo metu reikalingos apsaugos priemonės. Šiek tiek guodžia, kad atpigo elektra ir kuras. Jeigu tokia situacija tęsis toliau, vargu, ar ilgai ūkininkai ištvers. Pieno ūkius suries į ožio ragą.“

Ar ūkininkus pasieks parama, L. Janušauskas abejoja. Visame pasaulyje koronavirusas pasėjo krizę. Neužteks lėšų visiems paremti.

Veršelius reikės utilizuoti

Šaukėnų seniūnijoje, Pelenių kaime, ūkininkaujantys Edita ir Darius Ričkai prieš pusantrų metų modernizavo fermą, karves joje melžia robotai. Tačiau šiandien ūkininkai abejoja, ar būtų ryžęsi dalyvauti ūkio modernizavimo programoje, imti paskolą iš banko, jei būtų žinoję, kad situacija taip greitai pasikeis į blogąją pusę.

Ūkininkai laiko šimto karvių bandą. Kiekvieną mėnesį parduoda po šimtą tonų kokybiškos, baltymingos, gana riebios pieno žaliavos. Kovą ūkininkai dar gavo po 270 eurų už toną pieno. Nuo balandžio kilogramo žaliavos kainą perdirbėjai sumažina puspenkto cento. Per mėnesį ūkininkų pajamos sumažėja daugiau kaip 4000 eurų.

„Už tokią sumą aš galėčiau karves aprūpinti koncentruotais pašarais, – neslepia apmaudo Darius Ričkus. – Vos iškyla koks nesklandumas, perdirbėjai tuoj pat pasinaudoja proga nuskriausti ūkininkus. Ne krizė ir ne koronavirusas kaltas, o begalinis žmogaus lobizmas ir godumas. Juk paprasto vandens litras parduotuvėje kainuoja tiek pat ar net brangiau už pieno žaliavą.“

Ankstesniais metais pieno ūkiai savo pajams padidindavo parduodami veršelius. Už kilogramą gyvo svorio galėdavo gauti apie pustrečio euro. Dabar, prisidengdami koronavirusu, perdirbėjai siūlo tik po eurą už gyvo svorio kilogramą.

„Neapsimoka nė pieno girdyti. Verčiau iš karto atiduoti utilizuoti į Rietavą“, – svarsto ūkininkas, iki šiol telyčaites pasilikdavęs plėsti bandą, o buliukus, kiek paaugintus parduodavęs.“

Dabar, anot jo, viskas palikta natūraliai atrankai.

Sukurto ūkio nesinori likviduoti

Minupiuose ūkininkaujantis Irmantas Budraitis save laiko smulkiuoju ūkininku. Turi 25 karvių bandą. Jaunas ūkininkas jau nesistebi sumažinta kaina.

„Centas arba du centai už litrą pieno visuomet svyruoja. Supirkėjai tai pakelia kainą, tai vėl sumažina. Bet negi imsi ir likviduosi taip nelengvai sukurtą tegu ir nedidelį pieno ūkį?“– svarsto Irmantas, šiuo metu gaunantis 21 centą už kilogramą žaliavos.

Šiaip ar taip turi darbo vietą sau ir dar vienam žmogui iš kaimo. Kadangi daug dirba pats, nuostolių pieno ūkis dar neneša.

Koronavirusas ne tik numušė kainas, bet padidino ir išlaidas. Ūkininkas laikosi visų rekomendacijų. Internetu užsisakė respiratorių ir kitų apsaugos priemonių. Išlaidos padidėjo.

Kainas sumažina greitai, pakelti prireikia laiko

Apie padidėjusias išlaidas dėl koronaviruso kalba ir Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas, mėsinių galvijų augintojas Vytautas Barkauskas, karantino pradžioje keturis litrus dezinfekcinio skysčio pirkęs už 60 ar 80 eurų. O kur dar kitos apsaugos priemonės?

Tačiau labiausiai ūkininką piktina tai, kad parduotuvėse mėsos ir pieno produktų kainos pučiasi, o ūkininkams perdirbėjai moka vis mažiau. Užtenka menkiausios priežasties – kad ir koronaviruso.

Išeitų, jog perdirbėjai savo pelnus pasididina išnaudodami ir ūkininką, ir vartotoją. Mėsinio galvijo gyvo svorio kilogramo kaina pastaruoju metu krito 40 centų.

„Jeigu atvažiuoja furgonas ir pakrauni 20 galvijų, iš karto patiri 4000 eurų nuostolio, – skaičiuoja ūkininkas. – Už tokią sumą jau gali nupirkti neblogą ūkiui reikalingą padargą arba kelis mėnesius mokėti algą darbuotojui.“

Porą šimtų mėsinių galvijų laikantis V. Barkauskas sako, jog anksčiau dalį galvijų parduodavo veislei. Bet šiomis dienomis, kai tokia neaiški situacija, ūkininkai svarsto, ar pirkti ir auginti galvijus, ar apskritai apsimokės ūkininkauti, kai ūkininko išlaidos ir darbas taip nuvertinamas.

„Atsitiesti bus sunku. Kainas numuša labai greitai. O pakelti, nors ir padidėja vartojimas, atsigauna rinka, perdirbėjai neskuba. Kreipsimės į Premjerą, kad subsidijos būtų mokamos tiesiai ūkinininkams. Nes, jei mokės perdirbėjams, ūkininkai tiek tų pinių ir tematys“, – įsitikinęs V. Barkauskas.

Komentarai

realistams    Ket, 2020-04-23 / 14:10
kada ūkinykams buvo gerai.? Kada? Dabartės visiems gana sunku, bet verkti pirmiausia puola ūkinykai.Taigis...
nulis    Ket, 2020-04-23 / 14:25
Šiomis dienomis svarsto visi, kas turi nors menkiausią verslelį. Ūkininkai čia jokia išimtis.
Dusinas    Ket, 2020-04-23 / 15:28
labai mudra lendzgrybienos politika jau 30 metu,kai Lietuvoj gyvuliu maziau nei 1916-ais-taip pastenejo Siauliuosna atvykes tupas seimo pirminykas.o dar buvo pezama,kad bus prekiaujama su kitaicais-nebent skiesta piena irgi mastitiniu karviu mesgalius aniems pasiulytu-ha ha ha.....
Nu    Ket, 2020-04-23 / 15:42
jūs bepročiai, arba tokie pat ,,ūkininkai", kaip skarbonkė. - ,,Veršelius reikės utilizuoti', prieš pavasarį-rudenį ??? Bleee, tokie tik ir gali ,,ūkininkauti", žemės ūkio Minedai !!!
Saulius    Ket, 2020-04-23 / 15:50
Melžia ūkininkus perdirbėjai, o padengt jų ( ūkinininkų ) nuostolius turi vyriausybė ? T.y. mes visi.Gal yra verslo sritys ir nukentėjusieji, kam tų lėšų dabar labiau reikia.Kodėl žurnalistė nepakalbino perdirbėjų, nepasidomėjo jų kaštais ir sąnaudomis ? Ar tikrai jie iš godumo ir solidarumo stokos mažina supirkimo kainas ? Kodėl pieno statytojai nesitaria tiesiogiai su perdirbėjais ? Galų gale, jei didžioji ekonomikos dalis krache, gal ir ūkininkams metas veržtis diržus, o ne bėdavot dėl kelių neprimokėtų centų.
Vladas    Ket, 2020-04-23 / 15:56
Ūkininkai amžinai skundžiasi ir visko reikalauja. Ale kai pamatau jų asmenines mašinas arba ž.ū. techniką, tai pagalvoju, kad daugybė verslininkų nei pusės tiek turto neturi, kiek jie, ir nesiskundžia, ir iš valdžios nieko nieko nereikalauja, nes tavo verslas - tavo problemos. O čia bl... amžinai grasina ir grasina, tai gyvulius išpjausim, tai pieną išpilsim, tai bulbių nesodinsim. Eikit visi š...t, atsibodot su savo melais ir dejonėm.
ponas Vladai    Ket, 2020-04-23 / 19:30

In reply to by Vladas

tai eik ūkininkauk, galėsi puikiomis asmeninėmis mašinomis važinėti, žemę dirbti naujausia, geriausia technika.....O dėl verkimo, inkštimo tai verslininkiukai žymiai daugiau ašaroja, pažiūrėk kokiame FB ar per dėžę... Koks ten verslininkas jei neturi sąntaupų bent mėnesiui pragyventi. O ūkininkams kažin ar virusas davė nuostoliu, greičiau sausra duos per kuprą..., bet verkti jau dabar reikia,
Jūratė.    Pen, 2020-04-24 / 08:36

In reply to by Vladas

Niekas, tiems ūkininkams naujausių mašinų nedavė dykai. Pasiimk, tamsta lizingu ir tu važinėsi, ko čia dabar pats zyzi. O jei rimtai. Tai ne visi ūkininkai gerais traktoriai ir brangiom mažumomis važinėja, kaip beje ir verslininkai ne visi ubagai...Visur geriau, kur mūsų nėra. Šiuo laikotarpiu, tikrai ne ūkininkams blogiausia.
vladas     Pen, 2020-04-24 / 09:35

In reply to by Jūratė.

Mano mašina neprasta ir verslas sukasi. Kartais lengviau, kartais sunkiau, kaip situacija rinkoje susiklosto. Bet tai mano verslas ir neinu niekam verkdamas ir grasindamas, kad oi kaip čia man blogai, man duokit, man kompensuokit, kitaip nebegaminsiu ir žaliavas į griovį užkasiu. Porą savaičių nepamiegu ir randu išeitį. Ir, tarp kitko, labai gerai žinau, kas yra lizinginė mašina, paskolos, ir kiek visa tai kainuoja, todėl geriau važinėsiu kuklesne mašina, negu bankus šersiu. O jei ūkininkas renkasi lizinginę mašiną ir paskui verkia, kad pelno trūksta, tai persiprašau. Kas turi jam už tai sumokėti? Aš ir tu savo mokesčiais?
Jumz    Pen, 2020-04-24 / 15:46

In reply to by Vladas

Gal ir protingas vlado atsakymas, bet jai pats turetum uki kazin ka pats sneketum, as asmeniskai turiu nedideli pieno uki per men supirkejas man sumoka apie 2000e uz piena, o pala pasarai, melzejos, ivairus priedai galvijams, tai dbr kai numuso kad ir tuos kelis centus dbr reikia ieskoti pinigu is kitur kad algas sumoket ar pasaro isigyt nes gaunas i diena minus -20e. Tai papasakok jai tiek daug ismanai ka daryt tokiu atveju???
nuolat skundžiasi     Ket, 2020-04-23 / 19:38
Pamatysim, kaip ūkinykai tuoj piketuos ar dar ką sugalvos
Ričkui    Pen, 2020-04-24 / 07:50
O juk ne taip seniai džiaugeisi naujaja ferma,vusur apie ją skalambijo.
Nu tep tep     Pen, 2020-04-24 / 10:09
Viskas juos dusina,kada jie nedusa,tegu eina dirbt gaus minimuma ir nedus,juk jie savo darbuotojam minimuma temoka ir jie nedusta,ojie patys tusta matyt lasiniai sirdi spaudzia ir dusina.
Rasa    Pen, 2020-04-24 / 16:24
Sveiki,jeigu neremsim ūkininkų greit valgysim pilna chemijos ir nekokybiška maista,žmonės nėra kvaili ir mato,kad kainos parduotuvėse uzkeltos,o jie spyga gauna
nesvarbu    Pen, 2020-04-24 / 18:02
dar rudenį miescionys sauke, kad lietuvos ūkininkų produkcijos nereik, kad lenkuos pigiau apsiperka, tai varykit apsipirkt ir daba.
turguje ūkininkų bulvės brangios    Pen, 2020-04-24 / 18:33
Palyginau, kad turguje plėšiami pinigai: viename prekybos centre bulvių 1 kg kainavo 0,18 Eur, o pono A- lio turguje ūkininkai pardavinėja brangiai, net iki 0,50 eur/kg. Va tau ir produkcija iš pirmų rankų.Ūkininkai daug kur sako netiesą.Žmonės viską mato, nereikia apgaudinėti.
turguje viskas brangiau    Pen, 2020-04-24 / 18:44
Tikrai , apsižiūrėjau kad turguje viskas vos ne dvigubai brangiau/ Ar čia vadinasi viskas iš pirmų rankų.? Dideliame prekybos centre vos ne dvigunai pigiau apsiperku.Produkcija patikrinta, yra visi dokumentai.Turguje nežinai kokios mėsos gali nusipirkti.
Svečias    Pen, 2020-04-24 / 19:53
Tai čia jug jų biznis, jei neapsimoka tegul ne ūkininkauja, maksimoje pilna laisvu etatų !
ūkininkai gauna daug ES ir nac. biudžeto paramos    Šeš, 2020-04-25 / 08:34
Ūkininkai iš ES ir nacionalinio biudžeto gauna solidžią paramą.Jiems vis mažai ir mažai. Pasakykite, kokią paramą gauna mokytojai/ Nieko. Jiems už sunkų darbą dar nesumoka kiek priklauso. Kokią paramą gauna kultūros darbuotojai? /Nulį. //Ūkininkai sukūrė naujus kolkozus, ten jų ūkiuose darbuotojai gauna vos minimumą. Ūkininkai yra savotiški šio laikmečio ūkių vadukai, tik viskas į jų kišenę.//Jiems vis mažai ir mažai.
Larry Fox    Sek, 2020-06-28 / 21:40
Sveiki atvykę į 24 valandų paskolos tarnybą. Mūsų įmonė užsiima finansavimu (paskolos, kapitalas, finansavimas, investicijos), mes suteikiame paskolas su 3% palūkanų norma. Mes suteikiame paskolas visame pasaulyje su suprantamomis sąlygomis. Mes siūlome paskolas rimtai mąstantiems asmenims ir įmonėms. Prašau parašykite man apie galimą verslo bendradarbiavimą, nes esame atviri diskusijoms. Laukiu jūsų galimo bendradarbiavimo. Susisiekite su mumis šiandien, jei jus domina mūsų pasiūlymai. Svetainė: 24hourservce.com Kontaktinis el. Paštas: larryfox2017@hotmail.com „WhatsApp“: +447451283532

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.