Koronavirusas dusina ūkininkus

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Ūkininkams už pieno žaliavą mokama pigiau. Tačiau parduotuvėse pieno produktai brangsta.
Nors mėsos ir pieno kainos parduotuvėse šoktelėjo, perdirbėjai ūkininkams už pieno žaliavą ir gyvulius nuo balandžio pradėjo mokėti mažiau. Prisidengia koronavirusu, dėl kurio esą mažėja vartojimas, stringa eksportas ir logistika.
Ūkininkai ketina kreiptis į Vyriausybę, kad subsidijos būtų išmokamos ūkininkams tiesiogiai. Jeigu mokės perdirbėjams, jie vargu ar daugiau už žaliavas mokės ūkininkams.

Du centai nuo litro pieno – atimtas ūkininko pelnas

„Pienininkystėje bene dažniausia kartojasi krizės, – sako didžiausią 270 karvių bandą Kelmės rajone turintis ūkininkas Liudvikas Janušauskas. – Žiemą buvo šiek tiek pagerėjusi situacija. Dabar vėl pasitaikė proga ūkininkų pajamas apkarpyti. Karvė šiuo metu – nedidelis turtas.“

Pieno perdirbėjai iš l. Janušausko fermos Laiškalnio kaime kasdien stabiliai išsiveža po septynias tonas pieno žaliavos. Jau dvylika metų parduoda žaliavą tam pačiam perdirbėjui.

Nepaisant ūkininko lojalumo nuo balandžio perdirbėjai kainą už litrą pieno sumažino 2 centais. Tai reiškia, kad pajamos kasdien sumažėja maždaug 140 eurų. Per mėnesį susidaro solidi suma – per 4000 eurų.

„Faktiškai nubraukiamas visas ūkininko pelnas. Šiuo metu už litrą žaliavos mokamos sumos pakanka tik padengti išlaidas, – skaičiuoja pieno ūkio šeimininkas. – Mineralai brangsta, vaistai brangsta, pašarus pagaminti irgi brangiau atsieina, per kišenę muša šiuo metu reikalingos apsaugos priemonės. Šiek tiek guodžia, kad atpigo elektra ir kuras. Jeigu tokia situacija tęsis toliau, vargu, ar ilgai ūkininkai ištvers. Pieno ūkius suries į ožio ragą.“

Ar ūkininkus pasieks parama, L. Janušauskas abejoja. Visame pasaulyje koronavirusas pasėjo krizę. Neužteks lėšų visiems paremti.

Veršelius reikės utilizuoti

Šaukėnų seniūnijoje, Pelenių kaime, ūkininkaujantys Edita ir Darius Ričkai prieš pusantrų metų modernizavo fermą, karves joje melžia robotai. Tačiau šiandien ūkininkai abejoja, ar būtų ryžęsi dalyvauti ūkio modernizavimo programoje, imti paskolą iš banko, jei būtų žinoję, kad situacija taip greitai pasikeis į blogąją pusę.

Ūkininkai laiko šimto karvių bandą. Kiekvieną mėnesį parduoda po šimtą tonų kokybiškos, baltymingos, gana riebios pieno žaliavos. Kovą ūkininkai dar gavo po 270 eurų už toną pieno. Nuo balandžio kilogramo žaliavos kainą perdirbėjai sumažina puspenkto cento. Per mėnesį ūkininkų pajamos sumažėja daugiau kaip 4000 eurų.

„Už tokią sumą aš galėčiau karves aprūpinti koncentruotais pašarais, – neslepia apmaudo Darius Ričkus. – Vos iškyla koks nesklandumas, perdirbėjai tuoj pat pasinaudoja proga nuskriausti ūkininkus. Ne krizė ir ne koronavirusas kaltas, o begalinis žmogaus lobizmas ir godumas. Juk paprasto vandens litras parduotuvėje kainuoja tiek pat ar net brangiau už pieno žaliavą.“

Ankstesniais metais pieno ūkiai savo pajams padidindavo parduodami veršelius. Už kilogramą gyvo svorio galėdavo gauti apie pustrečio euro. Dabar, prisidengdami koronavirusu, perdirbėjai siūlo tik po eurą už gyvo svorio kilogramą.

„Neapsimoka nė pieno girdyti. Verčiau iš karto atiduoti utilizuoti į Rietavą“, – svarsto ūkininkas, iki šiol telyčaites pasilikdavęs plėsti bandą, o buliukus, kiek paaugintus parduodavęs.“

Dabar, anot jo, viskas palikta natūraliai atrankai.

Sukurto ūkio nesinori likviduoti

Minupiuose ūkininkaujantis Irmantas Budraitis save laiko smulkiuoju ūkininku. Turi 25 karvių bandą. Jaunas ūkininkas jau nesistebi sumažinta kaina.

„Centas arba du centai už litrą pieno visuomet svyruoja. Supirkėjai tai pakelia kainą, tai vėl sumažina. Bet negi imsi ir likviduosi taip nelengvai sukurtą tegu ir nedidelį pieno ūkį?“– svarsto Irmantas, šiuo metu gaunantis 21 centą už kilogramą žaliavos.

Šiaip ar taip turi darbo vietą sau ir dar vienam žmogui iš kaimo. Kadangi daug dirba pats, nuostolių pieno ūkis dar neneša.

Koronavirusas ne tik numušė kainas, bet padidino ir išlaidas. Ūkininkas laikosi visų rekomendacijų. Internetu užsisakė respiratorių ir kitų apsaugos priemonių. Išlaidos padidėjo.

Kainas sumažina greitai, pakelti prireikia laiko

Apie padidėjusias išlaidas dėl koronaviruso kalba ir Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas, mėsinių galvijų augintojas Vytautas Barkauskas, karantino pradžioje keturis litrus dezinfekcinio skysčio pirkęs už 60 ar 80 eurų. O kur dar kitos apsaugos priemonės?

Tačiau labiausiai ūkininką piktina tai, kad parduotuvėse mėsos ir pieno produktų kainos pučiasi, o ūkininkams perdirbėjai moka vis mažiau. Užtenka menkiausios priežasties – kad ir koronaviruso.

Išeitų, jog perdirbėjai savo pelnus pasididina išnaudodami ir ūkininką, ir vartotoją. Mėsinio galvijo gyvo svorio kilogramo kaina pastaruoju metu krito 40 centų.

„Jeigu atvažiuoja furgonas ir pakrauni 20 galvijų, iš karto patiri 4000 eurų nuostolio, – skaičiuoja ūkininkas. – Už tokią sumą jau gali nupirkti neblogą ūkiui reikalingą padargą arba kelis mėnesius mokėti algą darbuotojui.“

Porą šimtų mėsinių galvijų laikantis V. Barkauskas sako, jog anksčiau dalį galvijų parduodavo veislei. Bet šiomis dienomis, kai tokia neaiški situacija, ūkininkai svarsto, ar pirkti ir auginti galvijus, ar apskritai apsimokės ūkininkauti, kai ūkininko išlaidos ir darbas taip nuvertinamas.

„Atsitiesti bus sunku. Kainas numuša labai greitai. O pakelti, nors ir padidėja vartojimas, atsigauna rinka, perdirbėjai neskuba. Kreipsimės į Premjerą, kad subsidijos būtų mokamos tiesiai ūkinininkams. Nes, jei mokės perdirbėjams, ūkininkai tiek tų pinių ir tematys“, – įsitikinęs V. Barkauskas.