Koncesijos sutartis antraip: mokestį mokės ne Savivaldybė, o koncesininkas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pasikeitus Šiaulių arenos koncesininkui, keisis ir tvarka: naujieji jos valdytojai patys mokės koncesijos mokestį, o ne Savivaldybė – jiems, kaip pirmuosius 16,5 metų.
Šiaulių miesto savivaldybė skaičiuoja, kad 2022 metų gruodį baigsis Šiaulių arenos koncesijos sutartis. Šiam žingsniui Savivaldybė ėmė ruoštis nuo šių metų pradžios. Lapkričio 4 dieną Šiaulių miesto tarybai jau teikiamas svarstyti teisininkų parengtas koncesijos sutarties projektas. Už 5 metų koncesiją mokestį mokės ne Savivaldybė, kaip iki šiol, bet koncesininkas.

 

Įpareigojimai būsimam arenos koncesininkui

Pagal koncesijos sutarties projektą kiekvienais Koncesijos sutarties galiojimo metais Šiaulių arenoje turėtų įvykti ne mažiau kaip 50 sporto, kultūros, švietimo, verslo renginių, kuriuos aplankytų vidutiniškai po 2000 žiūrovų. Žiūrovų skaičiaus reikalavimas netaikomas ne mažiau kaip 5 Šiaulių miesto reprezentaciniams renginiams.

Savivaldybė pasilieka galimybę po 277 valandų nekomerciniu laiku (darbo dienomis nuo 8 iki 14 valandos) naudotis Šiaulių arenos tiek Didžiąja ir tiek Mažąja salėmis už mokestį, dengiantį tik koncesininko suteiktų paslaugų tiesiogines išlaidas.

Iš koncesininko reikalaujama sudaryti galimybę greta arenos planuojamo statyti futbolo ir regbio maniežo operatoriui, vykdant veiklą sporto komplekse, nemokamai naudoti 150 automobilių stovėjimo vietų.

Esminis skirtumas nuo dabar galiojančios koncesijos sutarties su VšĮ „Pramogų sala“, kad koncesijos mokestį mokės ne Savivaldybė įmonei, o koncesininkas Savivaldybei. Mokestis bus aptartas derybų metu su būsimuoju koncesininku.

Koncesijos konkurso sąlygose numatyta, kad 80 procentų konkursinio balo sudarys kuo didesnis dalyvio pasiūlytas koncesijos mokestis. Numatyta, kad koncesininkas mokestį mokės Savivaldybei kas mėnesį, išskyrus Koncesijos sutartyje nustatytus atvejus, kai nebus galimybės naudotis perduotu turtu ar kitais aptartais atvejais. Koncesijos sutarties projekte numatyta, kad mokestis kartą per metus bus koreguojamas atsižvelgiant į vidutinį metinį vartotojų kainų indekso procentinį pokytį.

Koncesijos sutartis bus sudaroma sudaroma 5 metams. Iš koncesininko nereikalaujama jokių investicijų į perduodamą turtą – areną, automobilių stovėjimo aikštelę, žemės sklypą. Koncesininkui suteikiama teisė vykdyti komercines veiklas, susijusias su arenos įveiklinimu – renginių organizavimą, patalpų, automobilių stovėjimo aikštelės nuomą, reklaminių plotų nuomą, maitinimo organizavimą.

Neturi kompetencijų, todėl atiduoda privatininkams

Kuo skiriasi koncesija nuo elementarios nuomos, kai mokestis pastato savininkui mokamas iš gaunamų už veiklą pajamų, paprašėme paaiškinti Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorių Antaną Bartulį. Jis patvirtino, kad investicijų iš koncesininko nereikalaujama, tačiau jis atsako už perimtą turtą, einamąją jo priežiūrą, techninį aptarnavimą. Tačiau kapitalinio remonto darbus finansuotų Savivaldybė.

Jei kurio nors įrenginio eksploatavimo galimybės pasibaigs ir jis nebegalės būti naudojamas, šį įrenginį koncesininkas turės atstatyti savo lėšomis.

A. Bartulis pabrėžė, kad tai yra paslaugos koncesija. Nuomojant turtą, sumokėjus nuomos mokestį, savininkas neduoda jokių įpareigojimų to turto įveiklinimui.

„Kadangi mes neturime tokios kompetencijos organizuoti arenos apkrovimą – koncertus, renginius ir kita, tai tą pastatą atiduodame koncesijos pagrindais, ir koncesininkas įpareigojamas įveiklinti tą pastatą miesto reikmėms“, – aiškino Administracijos vadovas.

Ar tai reiškia, kad koncesijos konkurse galės dalyvauti įmonės, turinčios mažas apyvartas, kokie reikalavimai bus keliami koncesininkui?

Anot direktoriaus, tai klausimai ne iš sutarties, o iš konkurso sąlygų. Tai jau kitas 100 puslapių dokumentas (tokios pat apimties yra ir sutartis). Ten esą numatyti visi reikalavimai koncesininkui. Tačiau šio dokumento miesto Taryba nematys – jo neprivalu teikti tvirtinti politikams.

A. Bartulis žadėjo, kad konkurso sąlygose koncesininkui bus keliami kvalifikaciniai kriterijai, reikalavimas turėti pakankamai specialistų, aptarti koncesininko nušalinimo pagrindai ir kiti dalykai.

Naujos koncesijos procesas – ilgas ir sudėtingas. Dokumentams parengti šių metų liepą Savivaldybė pasamdė advokatų profesinę bendriją WINT law firm. Šios firmos paslaugos Savivaldybei kainuos beveik 12 tūkstančių eurų. Jos parengtus dokumentų projektus aprobavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė iš 10 skyrių vedėjų ir Administracijos vadovo.

Koncesijos sutartis su VšĮ „Pramogų sala“ pasirašyta 2006 metų birželį, tačiau 15 metų koncesijos laikas skaičiuojamas nuo 2007 metų gruodžio, kai arena buvo perduota koncesininkui, nors mokestį jam Savivaldybė mokėjo nuo sutarties pasirašymo dienos. Tai reiškia, kad Savivaldybė koncesijos mokestį mokės ne 15, o 16,5 metų. Ilgą laiką šis metinis mokestis siekė 215 tūkstančių eurų, pastaraisiais metais po derybų su koncesininku buvo sumažintas iki 160 tūkstančių.