Karantino kasdienybė – situacija kontroliuojama

EPA-ELTA nuotr.
De­zin­fe­kuo­ja­mi au­to­bu­sai.
Šiauliai, kaip ir visa šalis, įveikė pirmąsias dvi karantino savaites. Vakar pradėtas nuotolinis vaikų ugdymas, savaitgalį gaudyti saviizoliacijos nesilaikę iš užsienio parvykę šiauliečiai. Medikai gavo šiek tiek daugiau apsaugos priemonių ir plečia savo pajėgumus. Apie tai pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo Šiaulių miesto savivaldybės ir Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Ar mes no­ri­me to­kio pro­trū­kio, kai iš­se­kę me­di­kai prie jū­sų prieis po dvie­jų-tri­jų pa­rų. No­riu pa­pra­šy­ti – bū­ki­te at­sa­kin­gi“, – krei­pė­si Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis.

Gavo medicininių apsaugos priemonių

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika akcentavo, kad prasideda kitoks laikotarpis. Į gydymo įstaigas patenka pacientai, kurie tarsi ir neturi COVID-19 infekcijos aiškių požymių, tačiau vėliau jie suserga ir dėl to tampa tikrai sudėtingai valdoma situacija gydymo įstaigose. Įstaigos patiria didelį stresą ir spaudimą, siekdamos apsaugoti tiek pacientus, tiek savo specialistus.

Ligoninės Infekcinių ligų skyriuje šiuo metu gydoma 10 pacientų. Visų būklė patenkinama. Vienas sunkesnės būklės pacientas gydomas reanimacijoje, tačiau nėra intūbuojamas.

Direktorius atkreipė dėmesį, kad tarp šių 11 ligonių nėra šiauliečių. Tai Joniškio ir Mažeikių rajonų gyventojai. Trys šiauliečiai lengvos būklės gydosi namuose. Vienam iš jų suėjo 14 dienų, jam bus atliekami kontroliniai testai, aiškinantis, ar pasveiko.

„Ruošiamės, jei daugėtų vidutinio sunkumo pacientų, kuriems prireiks deguonies. Pradėjome reorganizuoti Chirurgijos kliniką. Dalis operuotų pacientų perkelti į Joniškio ligoninę, atlaisvinant patalpas Chirurginiame korpuse. Atlaisvinsime viename aukšte zoną personalui, kur jis galėtų saugiai jaustis. Grupuosime pacientus, kad naujai patekę būtų guldomi į atskirus flygelius, kad neturėtų kontaktų su seniau gydomais pacientais“, – informacija apie vykdomus pokyčius dalijosi R. Mažeika.

Vadovas pasidžiaugė, kad šeštadienio vėlų vakarą gavo pirmą partiją medicininių apsaugos priemonių iš valstybės rezervo – respiratorių, akinių, vienkartinių pirštinių. Šios priemonės bus skirtos klasterinėms ligoninėms, tarp jų ir Šiaulių geriatrijos centrui. Priemonės, kurias nusipirko pati ligoninė, jau artimiausiu metu pasieks Šiaulius. Viliamasi tada aprūpinti reikalingomis priemonėmis žymiai didesnį skaičių tiek Šiaulių ligoninės medikų, tiek kitų klasterinių ligoninių.

Šiaulių ligoninės laboratorija per parą vidutiniškai atlieka 140 tyrimų. Įveiklinama nauja aparatūra, kuri padidins pajėgumus. Direktorius pripažino, kad medikus išgąsdino kovo 28 diena, kai iš 177 ištirtų ėminių gavo 10 teigiamų atsakymų, tačiau jau praėjusią parą iš iš 130 testų teigiamas buvo tik 1.

„Vyksta testavimai ir bandymai naujų reagentų, kurie pasiekė Lietuvą. Turime lūkestį, kad jie bus teigiamai įvertinti ir išplės tyrimų skaičių“, – vylėsi ligoninės vadovas.

Jis dėkojo rėmėjams už paramą ir informavo, kad medikai sulaukia ir psichologinės pagalbos, nes dirba ypatingo streso sąlygomis. Aprūpinimas apsaugos priemonėmis esą pagerėjęs.

Anot R. Mažeikos, šiuo metu dėl COVID-19 testuojami medikai, kurie sugrįžta iš saviizoliacijos. Tuos, kas dirba infekcijos židinyje, pradės testuoti, kai tik paaiškės laboratorijos galimybės. Tai dirbantys Skubios pagalbos, Infekciniame skyriuose, Karščiavimo klinikoje – apie 100 medikų. Bet reikėtų dar prijungti Intensyviosios terapijos, reanimacijos, operacinių personalą.

Nuotolinis mokymas: dar trūksta kompiuterių ir interneto ryšio

Vakar Lietuvoje pradėtas nuotolinis moksleivių ugdymas. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad mieste prie kompiuterių mokytis susės apie 25 tūkstančius vaikų: 13 tūkstančių moksleivių, 4,5 tūkstančio priešmokyklinio ir ikimokyklinių ugdymo programų vaikų ir apie 7 tūkstančius užimtų neformaliajame ugdyme.

Anot direktoriaus, vakar moksleiviams dar trūko 177 planšečių, kurias žada skirti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Šis skaičius mažėja, nes mokyklos duoda savo kompiuterius neštis į namus, kad visi 13 tūkstančių moksleivių galėtų kokybiškai dalyvauti nuotoliniame mokyme.

37 moksleiviai dar neturėjo internetinės prieigos. A. Bartulis pasidžiaugė, kad įmonės „Telia“ ir „Splius“ pažadėjo įvertinti ir pagal technines galimybes įvesti jiems kabelinę televiziją kartu su internetu. Tai bus padaryta nemokamai, o už jiems teikiamas paslaugas karantino metu sumokės Savivaldybė.

Konsultuojantis su „Telia“ patarta valdyti moksleivių srautus, kad neprisijungtu vienu metu. Jie padalinti į 4 grupes. Atskiroms grupėms skirti laiko limitai. Nuo 12 iki 13 valandos mokymo procese daroma pietų pertrauka. Visų grupių nuotolinis mokymas baigsis 15.30 valandą, tada interneto ryšys mieste turėtų būti kokybiškesnis.

Administracijos vadovas prašo bendrystės tarp mokytojų ir tėvelių, ir priimti šį aplinkybių primestą iššūkį.

Jei pedagogai ir įstaigų administracijos darbuotojai turi galimybes dirbti nuotoliniu būdu, tai ūkio dalies darbuotojai nerimauja dėl savo ateities. A. Bartulis informavo, kad šias dvi karantino savaites dar turėjo darbelių, tačiau šiuo metu ūkinis personalas darbo neturi, todėl nuo balandžio 1 dienos jiems bus taikomos prastovos. Dar diskutuojama bendra tvarka visose Savivaldybės įstaigose, kokią dalis atlyginimo bus mokama prastovos metu, tačiau ne mažiau nei minimalus atlyginimas.

Mobiliesiems punktams gali trūkti apsaugos priemonių

Prie Šiaulių arenos kovo 24 dieną atidarytas mobilus koronaviruso patikros punktas iki vakar dienos ištyrė 205 mėginius, 8 iš jų atsakymai teigiami. Tačiau čia mėginiai imami visos apskrities gyventojams, ne vien Šiaulių miesto.

A. Bartulis pripažino, kad apsaugos priemonių mobilaus punkto darbuotojams trūksta. Pirmajai savaitei reikiamą kiekį gavo iš Šiaulių ligoninės, iš Akmenės rajono, prašo iš Pakruojo. Penktadienį gavo dalį reikiamų apsaugos priemonių iš valstybės rezervo, tai šiai savaitei jų pakaks. 7 rūšių apsaugos priemones perka savivaldybė, turėtų jas gauti šią arba kitą savaitę.

„Pereinam į dviejų pamainų darbą su vieno asmens aptarnavimu per 5 minutes. Tai leistų per dieną paimti mėginius 100 asmenų ir tai atitiktų poreikių tenkinimą žiūrint į 1808 registraciją. Esame pasirengę organizuoti ir trečią pamainą, jei prireiktų. Dar iki 50 mėginių paimtų“, – pasakojo A. Bartulis.

Jis pridūrė, kad Šiauliuose planuojama įrengti antrą patikros punktą.

Saviizoliacija: išėjo degtukų

Administracijos direktorius akcentavo, kad esminė šios dienos tema – saviizoliacija. Jis apgailestavo, kad ne visi, kurie grįžo iš užsienio ir kuriems galioja saviizoliacijos režimas, jo paiso.

Kovo 29 dieną pradėta visų saviizoliacijoje esančių asmenų, kurių duomenimis turi savivaldybė, kontrolė. Patikrinta 18 gyvenamosiose vietose saviizoliavusių žmonių, kai kurie ir po 2 kartus. Šeštadienį nerasta nurodytose vietose 3 šiauliečių, sekmadienį – 2. Informacija atiduota policijai. Policija, disponuodama platesne informacija, pradės juos surasti ir grąžinti į saviizoliacijos vietą.

„Vienas išėjo į parduotuvę degtukų nusipirkti – labiausiai, ko jam gyvenime tokiu metu pritrūko“, – stebėjosi A. Bartulis šiauliečių elgesiu.

Jis akcentavo, kad apie 10 žmonių, izoliacijoje gyvenančių Savivaldybės suteiktuose viešbučiuose, yra drausmingi.

Senoliai vis dar keliauja

A. Bartulis pranešė,kad 70 savanorių rūpinasi įvairiomis paslaugomis miesto bendruomenei. Maistas, vaistai tiekiami į 45 senolių namus. 10 savanorių dirba mobiliajam punkte. Savanoriai netgi vykdo miesto mero darbą – 9 karantino metu gimusių mažylių šeimoms nuvežė jiems Savivaldybės skirtus kraitelius.

Savanorius koordinuoja skautas Seržas Staponkus. Galinčius prisijungti prie savanorių prašoma jam skambinti telefonu 865781597 arba rašyti savanoriai@siauliai.lt.

A. Bartulį piktina vis dar dideli senyvo amžiaus žmonių, važinėjančių viešuoju transportu, srautai. Per dieną tokių keleivių skaičiuojama iki 1200. Nors apskritai transporto srautai gerokai sumenko ir dalies maršrutų laikinai atsisakyta.

„Senoliai sako: aš nebijau. Bet virusas taip pat nebijo. „Busturo“ kontrolės tarnybos nebeužsiima „zuikiu“ gaudymu, o kontroliuoja keleivių įlaipinimą, kad kiekviename autobuse važiuotų tiek, kiek leidžiama, kad būtų atstumai, o senjorus bando įtikinti atsisakyti kelionės. Kiekvienoje stotelėje yra plakatai su savanorių telefono numeriais, jei reikalinga pagalba apsiperkant, autobusuose leidžiami garso įrašai, raginantys senjorus likti namuose“, – sakė direktorius.

Svarbiausia – priverstinis laiptinių valymas

Administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo šiauliečius, kad privalomos laiptinių dezinfekcijos nėra reikalaujama. Tiesiog rekomenduojama jas dažniau valyti įprastu būdų. Drėgnu valymu dažniau valyti ne tik laiptus, bet ir turėklus, liftus. Žinoma, gyventojai gali nuspręsti dezinfekuoti laiptines, tačiau šios paslaugos turės būti apmokamos iš namo kaupimo lėšų.

Iš dviejų savaičių saviizoliacijos sugrįžęs Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pareiškė, kad sveikatos apsaugos ministras turėtų ne rekomenduoti, o priimti privalomai vykdomą teisės aktą dėl laiptinių valymo ir dezinfekavimo, nes jo manymu, laiptinės labiausiai riziką gyventojams kelianti vieta, neskaitant parduotuvių ir viešų vietų. Nuo šeštadienio vakaro pradėtos dezinfekuoti viešos vietos, autobusų stotelės ir panašiai.

Meras pasidžiaugė, kad pirmadienio rytą eidamas į darbą sutiko tik vieną einantį žmogų ir vieną pravažiuojantį automobilį.

Vi­ta­lio LE­BE­DŽIO nuo­tr.
Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tų eki­pa­žai sa­vait­ga­lį tik­ri­no, ar žmo­nės ne­si­bū­riuo­ja pa­mėg­to­se poil­sio zo­no­se.