„Gulinčios mergaitės“ ir „Dubysos“ istorija: Savivaldybė kilnos ne savo turtą?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bronius Rudys, Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus vadovas, vienareikšmiai prieš, kad „Dubysa“ būtų įkurdinta tvenkinio viduryje: „Vanduo, drėgmė kenks skulptūrai.“
Šiaulių miesto savivaldybė garsina, jog iš Pramonės gatvės perkels dvi žymių skulptorių Birutės Kasperavičienės (1941–2016) ir Aloyzo Toleikio (1931–2021) sukurtas skulptūras į atnaujinamas viešąsias erdves – centrinį parką ir Dainų pėsčiųjų taką. Savivaldybė skleidžia žinią kaip gerą naujieną, bet pramonininkus stebina jų nuomonės ignoravimas. Gali būti, kad Savivaldybė kilnoja net ne savo turtą.

Sprendė darbo grupė

Birutės Kasperavičienės skulptūra „Gulinti mergaitė“ ir Aloyzo Toleikio „Dubysa“ prie pramonės įmonių pastatytos daugiau nei prieš keturis dešimtmečius. Skulptūra „Gulinti mergaitė“ būtų perkelta į pietinį rajoną, Dainų pėsčiųjų taką, jis yra atnaujinamas, o skulptūrą „Dubysa“ numatoma įkurdinti centrinio miesto parko tvenkinyje.

Tokį sprendimą yra priėmusi Savivaldybės Mažosios architektūros (skulptūrų) perkėlimo darbo grupė. Juo viešai pasidalijo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius, darbo grupės vadovas.

Numatoma, jog „Gulinti mergaitė“ bus perkelta šalia suprojektuotos vaikų žaidimų aikštelės rekonstruojamame Dainų pėsčiųjų take. Informuojama, jog su Dainų tako rekonstrukcijos rangovais bus derinamas skulptūrai reikalingo pagrindo parengimas. Šios skulptūros perkėlimą į minėtą pėsčiųjų taką siūlo ir Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius.

Skulptoriaus Aloyzo Toleikio skulptūra „Dubysa“ nuo bendrovės „Elga“ įmonės prieigų keliautų į neseniai atnaujinto centrinio parko teritorijoje esantį vandens telkinį. Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriui pavesta nusimatyti lėšas ir skulptūros perkėlimą atlikti kitų metų kovo – gegužės mėnesiais.

Savivaldybės pranešime teigiama, jog „Dubysą“ perkelti į centrinį parką yra gautas ir Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Šiaulių skyriaus pirmininko Broniaus Rudžio pritarimas.

Atskira nuomonė

Tačiau Bronius Rudys „Šiaulių kraštui“ teigė labai abejojąs dėl „Dubysos“ perkėlimo į tvenkinį. Jis darbo grupės narys ir turi atskirą nuomonę.

„Skulptūras perkelti į naujas viešąsias erdves pritariu, kūriniai bus labiau matomi, „Dubysa“ dabar puošia įmonės automobilių aikštelę, – sakė LDS Šiaulių skyriaus vadovas. – Bet prieštarauju, kad ji atsirastų tvenkinio viduryje.“

Jis pabrėžė, jog skulptūra yra ne iš tų medžiagų, kad galėtų stovėti vandenyje ir nebūtų veikiama drėgmės.

„Ji ne iš granito ir ne iš metalo padaryta. „Dubysa“ padaryta iš betono ir apkalta vario plokštėmis, nuo drėgmės betonas jau yra apiręs, atsiradę plyšiai. Jeigu ji stovės tvenkinio viduryje, vanduo prisidės prie ardymo proceso, bus sudėtinga ir skulptūros priežiūra, ar vis plauks valtele jos apžiūrėti? – svarstė B. Rudys. – Kitas variantas, skulptūrą iš esmės rekonstruoti, perpjauti pusiau ir užpildyti šiuolaikinėmis medžiagomis, plastiku, bus atspari vandeniui.“

„Kad skulptūra pavadinta „Dubysa“, tai dar nereiškia, kad ją būtina sieti su vandeniu. Tai gali būti ir gražios moters, besigražinančios prieš veidrodį, skulptūra, galėtų stovėti tiesiog parke“, – mano dailininkas.

Pats siūlo kompromisinį variantą – įkurdinti „Dubysą“ ant tvenkinio šiaurinio kranto, ant suformuotos platformos link tvenkinio centro.

„Dubysa“ – 2 metrų aukščio, skulptūra įspūdingai atsispindėtų vandenyje, būtų įspūdingas vaizdas ir nuo pagrindinio parko tako, ir nuo kitų takų“, – teigia B. Rudys.

Jis pasidalijo ir nuomone dėl B. Kasperavičienės kūrinio „Gulinti mergaitė“.

„Darbo grupės posėdyje nesutikau, kad ji būtų įkurdinta šalia pėsčiųjų tako ir pavirstų vaikų žaisliuku. Gal tėvams ir būtų smagu, kad vaikai gulinėtų ir šliaužytų skulptūra, o tik po 15 metų suprastų, jog linksminosi ant autorinio kūrinio, – pabrėžė B. Rudys. – „Gulinti mergaitė“ turėtų būti pakelta ant suformuotos kalvelės, pridengta žalios augalų sienelės nuo daugiaaukščių namų, tuomet saulėkaitoje gražiai sau ilsėtųsi pievelėje.“

Nuomonės gali būti skirtingos

Architektas Remigijus Jurėla, Savivaldybės Architektūros, urbanistikos ir kultūros paveldo skyriaus vyriausiasis specialistas ir darbo grupės dėl skulptūrų perkėlimo narys, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog nuomonės gali būti skirtingos. Tačiau pabrėžė, jog dėl perkėlimo vietų iš esmės niekas neprieštaravęs.

„Dubysa“ bus perkelta į parko tvenkinį. Mes jau dvejus metus apie tai kalbame, – sakė R. Jurėla. – Užsakinėjame skulptūros remontą. Ją bet kuriuo atveju reikės remontuoti. O dėl vietos tvenkinyje nenoriu nė ginčytis, nes kiekvienas gali turėti savo nuomonę.“

„Dubysa“ bus ne pačiame tvenkinio centre, o ties suoliukais. Bus įrengtas pamatas vandenyje, žiemą reikės daryti, postamentas, ant kurio stovės skulptūra, bus iškilęs virš vandens, tai inžinerinis statinys ir inžinieriai spręs, kaip padaryti“, – sakė architektas.

Jis pabrėžė, jog darbo grupėje vienintelis B. Rudys susilaikė dėl „Dubysos“ įkurdinimo tvenkinyje.

„Dėl „Gulinčios mergaitės“ perkėlimo į Dainų taką niekas nebuvo prieš, – prisiminė R. Jurėla. – Ji bus pastatyta prie „Centukų“ („Saulės diskų“ – red. past.) fontano ir vaikų žaidimų aikštelės, tik B. Rudžio siūlomai kalvelei daryti ten nėra vietos.“

Dainų pėsčiųjų tako rekonstrukcija finansuojama Savivaldybės biudžeto lėšomis, rangos sutarties vertė – 941 tūkstantis eurų. Rekonstrukcijos darbus numatyta užbaigti iki lapkričio mėnesio.

Laukia ginčas dėl nuosavybės?

Savivaldybės specialistų „Šiaulių kraštas“ klausė, ar skulptūros – Savivaldybės nuosavybė?

„Taip“, – tvirtino Architektūros, urbanistikos ir kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė Toma Kvietkauskaitė, kuruojanti skulptūrų perkėlimo klausimus.

Bet kitokį atsakymą išgirdome iš UAB „Elga“ generalinio direktoriaus Ramūno Volbeko. Jis stebėjosi, kad Savivaldybė kilnoja ne savo turtą ir nė nesiteikia informuoti.

„Dubysa“ yra mūsų įmonės balanse, tai mūsų nuosavybė, – teigė „Šiaulių kraštui“ įmonės vadovas. – Su autoriumi skulptoriumi Aloyzu Toleikiu paskutiniais jo gyvenimo metais esame apie tai kalbėję, jis dėkojo, kad skulptūrą išsaugojome. Kad Savivaldybė ją žada perkelti į kitą vietą, išgirdau tik iš spaudos. Niekas į mus nesikreipė ir nuomonės neklausė. Manau, dar teks kalbėtis, pažiūrėsime, kaip bus.“

A. Toleikis skulptūrą „Dubysa“ sukūrė 1976 metais.