Fontano už milijoną Šiauliuose teks palaukti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bulvaro pradžioje prie „Šiaulių“ viešbučio suplanuoto fontano įrengti tik pagrindai, toliau darbai turėtų būti stabdomi dėl nepavykusio viešojo pirkimo.
Šiaulių miesto valdžia žadėjo šiauliečiams, kad jau rudenį bulvare prie „Šiaulių“ viešbučio bus įrengtas modernus fontanas už daugiau nei 900 tūkstančius eurų. Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba tokius pažadus kvestionavo – nustatė darbų viešojo pirkimo pažeidimus ir nurodė procesą stabdyti. Savivaldybei nepavyko be atviro viešojo pirkimo konkurso atiduoti beveik milijono vertės darbų atlikimą tam pačiam rangovui, kuris rekonstruoja bulvarą.

Viduryje projekto iškilo prabangaus fontano poreikis

Šiaulių miesto savivaldybė 2019 metais ėmėsi įgyvendinti beveik 6 milijonų vertės projektą „Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro ir amfiteatro rekonstrukcija“. Šiame projekte buvo numatytas fontano „Trys paukščiai“ atnaujinimas, kuris buvo įkainotas 27,2 tūkstančio eurų.

Tačiau projektui daugiau nei įpusėjus, anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, Tarybos politikams kilo idėja vietoje šio fontano įrengti kitą – prabangų, kainuojantį apie milijoną eurų.

Kieno tai buvo idėja? A. Bartulis paprašė jo nespausti ir nereikalauti pavardžių: Taryba priėmė sprendimą keisti techninio sprendinio projektą ir skyrė papildomų pinigų.

Buvęs valdančiosios daugumos politikas Zakiras Medžidovas socialinių tinklų paskyroje rašė, kad bulvare suprojektuoto fontano vertė esą buvo dirbtinai sumažinta iki 27 tūkstančių, kad pritrauktų rangovą. Praėjusių metų pabaigoje valdančiosios koalicijos susirinkime buvo nuspręsta, kad suprojektuotas fontanas Šiauliams bus per prastas ir nuobodus. Nutarta, kad reikia išskirtinio objekto.

Kuo bus žavus naujai suprojektuotas fontanas?

Kuo skirsis suplanuotas 27 tūkstančių ir beveik milijono vertės fontanai iš esmės, Administracijos vadovas konkrečiai įvardinti negalėjo.

„Visai kitas fontanas, tai įrenginys. Taryba pasakė, kad nenori to kuklučio fontano, kuris buvo iki šiol, su trimis paukščiais. Nori padaryti gražų, modernų, šiuolaikišką, įdomų. Susitvarkytų ta erdvė, būtų sala, kuri patraukli gyventojams. Dėl to ir pasirinkta pirkti tą fontaną, kuris turi apibrėžtas galimybes. Išplėstos galimybės: ir purkštukų skaičius, ir spalvos, ir aukščiai. Negaliu pasakyti, kiek ten visko yra, kuo jis bus žavus“, – spaudos konferencijoje sakė direktorius.

Anot jo, šiuo metu atliekami parengiamieji fontano įrengimo darbai, numatyti pirminiame projekte. Kadangi neturi antrojo konkurso nugalėtojo, darbai vyksta pagal pirmąją sutartį.

„Pasakėme rangovui, kad tu dabar tos dalies nedarai, nes mes turime įvykdyti Tarybos sprendimą. Nebus taip, kad reikės perdaryti, tiek mes dar susivokiame. Tai aritmetika ir mes tą aritmetiką suvaldysime. Nebus taip, kad už tuos pačius darbus mokėsime du kartus“, – žadėjo vadovas.

Pareikalavo viešojo pirkimo procedūras nutraukti

Administracijos direktorius aiškino, kad privalėjo vykdyti Tarybos sprendimą ir suko galvą kaip greičiau tai padaryti, kokiomis procedūromis galėtų pasiekti norimą rezultatą. Išdiskutavus su Savivaldybės administracijos specialistais, nusprendė, kad „logiška būtų“, jog tai galėtų daryti dabartinis rangovas , kuris šiuo metu dirba objekte. Tai Vilniaus įmonė „Infes“. Su juo ir vykdytos neskelbtinos derybos.

Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba nusprendė, kad toks miesto Administracijos sprendimas yra netinkamas ir pareikalavo viešojo pirkimo procedūrą nutraukti. VPT nustatė, kad netinkamai pasirinktas pirkimo būdas, pareikalavo Savivaldybės administracijai nutraukti pirkimo procedūrą ir per 21 dieną informuoti apie tai VPT.

VPT nurodė, kad tai, jog Savivaldybė perdavė rangovui statybvietės valdymo teisę, nereiškia, kad teisės aktai suteikia teisę šiam rangovui į statybvietę neįleisti kito konkurso būdu išrinkto rangovo.

Tarnyba akcentavo, kad atsakomybė už sprendimų priėmimą tenka Savivaldybės administracijai. Pirmosios sutarties vykdymo metu priėmusi Sprendimą įrengti sinchronizuotą šviesos ir muzikos fontaną, ji turėjo įsivertinti ir pasekmes: darbų atlikimo terminų pasikeitimą dėl galimų vėlavimų, finansinius pokyčius ir panašiai. Tačiau šios pasekmės negali tapti galimybe vykdyti pirkimą neskelbiamų derybų būdu. Toks būdas gali būti taikomos tik išimtiniais atvejais.

Tarnybos vertinimu, Savivaldybės administracijos nurodyti argumentai yra susiję su jos pačios ir rangovo patogumu toliau vykdant objekto statybos darbus tam pačiam rangovui, bet ne su objektyviomis techninėmis priežastimis, dėl kurių kitam rangovui nebūtų įmanoma atlikti darbų.

Tarnyba nusprendė, kad be viešo konkurso atiduodama milijoninės vertės darbų atlikimą jau bulvare dirbančiam rangovui, Savivaldybės administracija pažeidė lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo principus.

Arba teismai, arba naujas konkursas

Savivaldybės administracijos direktorius pripažino, kad formaliai, galėtų būti ne vienas tiekėjas, kuris galėjo atlikti fontano įrengimo darbus.

Ką darys toliau, pirmadienį Administracijos vadovas atsakyti dar negalėjo. Turi mėnesį laiko šį VPT sprendimą skųsti teismui. Dabar gilinsis į teismų praktiką, ir jei ji pasirodys palanki Savivaldybei, kreipsis į teismą. Jei ne, teks skelbti naują tarptautinį konkursą, kuris gali trukti apie tris mėnesius.

„Paprastai neina joks rangovas į kito rangovo teritoriją padaryti kokių tai darbelių. Dabar padarysime procedūrą ir prarasime apie 3 mėnesius. Ateis tas pats rangovas, nes jis suinteresuotas ateiti“, – neslėpė A. Bartulis.

Savivaldybė planavo, kad bulvaro rekonstrukcijos projektas bus įgyvendintas iki 2022 metų, tačiau akivaizdu, kad dėl užtruksiančių procedūrų laiku baigti projekto nepavyks. A. Bartulis ramina, kad Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimas numatytas iki 2023 metų, ir net nebaigus projekto, bulvaras bus praeinamas žmonėms.

Jei ne pernelyg išaugusi kaina – naujo pirkimo nereikėtų

Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Gitana Stankevičė aiškino, kad fontanui naujos pirkimo procedūros apskritai nebūtų reikėję, jei susumavus pagrindinės sutarties ir fontano vertes nebūtų viršytas tarptautinio pirkimo limitas. Tačiau „prestižiško“ fontano troškimas šį limitą viršijo maždaug 500 tūkstančių eurų.

„Mūsų nuožiūra atlikome paprasčiausią, ekonomiškiausią ir greičiausią procedūrą. Galvojame, kad viską padarėme teisėtai ir teisingai. Tačiau išvada kiek gluminanti. Konstatuota, kad buvo pažeisti skaidrumo, lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principai. Nors toks išankstinis skaidrumo skelbimas ir yra tam, kad perkančioji organizacija pasitikrintų, ar rinkoje yra daugiau dalyvių suinteresuotų tokiu pirkimu, ar pirkimo procedūra ginčytina. Jokių pretenzijų nebuvo gauta“, – sakė vedėja.