Cenzūruojama informacija apie nakvynės namų rekonstrukciją

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Politikai vis dar bando gilintis į dvigubai pabrangusią nakvynės namų rekonstrukciją, o darbai jau vyksta.
Nors dar tebeverda politinės aistros dėl nuo 700 tūkstančių iki 2 milijonų pabrangusios laikinojo apgyvendinimo tarnybos pastato Tiesos gatvėje rekonstrukcijos, darbai, jau prasidėjo. Opozicijos politikams nepavyksta iš Savivaldybės administracijos gauti rekonstrukcijos darbų sąmatos, nes Administracijos vadovui nepatinka jų diskusija feisbuke.

Paaiškino dėl brangių fasado plokščių

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus vedėjas Evaldas Vaičeliūnas spaudos konferencijoje pasakojo, kad šiuo metu remontuojamos vidaus pertvaros, liejamos grindys, tvarkomos vidaus komunikacijos. Šiek tiek trukdo tai, kad dėl oro sąlygų negalima atlikti stogo šiltinimo darbų.

Skyriaus vedėjas žino apie netylančias diskusijas dėl pernelyg brangios rekonstrukcijos, kurios metu buvęs mokyklos pastatas bus pritaikytas laikinojo apgyvendinimo tarnybai (nakvynės namams).

E. Vaičeliūnas aiškino, kad darbų kaina priklauso nuo to, kokie darbai objekte atliekami, koks jų sudėtingumas ir mastas. Jis palygino dviejų visuomeninių pastatų renovacijos kainas. 2016 metais buvo vykdomi globos centro „Goda“ Žalgirio gatvėje kapitalinio remonto darbai. Anot vedėjo, ten kvadratinio metro indeksuota vertė siekė 937 eurus. Laikinojo apgyvendinimo namų Tiesos gatvėje rekonstrukcijos kvadratinio metro kaina – 1108 eurai.

E. Vaičeliūnas lygino, kad pastate Žalgirio gatvėje, turinčiame 85 patalpas, nebuvo griaunamos sienos, tik padarytas antrame aukšte koridorius. Tiesos gatvės pastate reikia iš klasių įrengti gyvenamuosius kambarius, čia bus 125 patalpos. Šie skirtumai esą ir lemia didesnę kainą.

Taip pat prie pastato Tiesos gatvėje suprojektuota didelė 40 vietų automobilių stovėjimo aikštelė. Vedėjas abejoja, ar ji tokia reikalinga, tačiau to reikalauja Statybos reglamentas.

Administracija sulaukia priekaištų, kad nakvynės namų pastatui naudoja itin brangias medžiagas, tarp jų – fasado plokštes. E. Vaičeliūnas pakomentavo, kad medžiagos turi būti naudojamos tokios, kokias suprojektavo techninio projekto rengėjai. Pagal projektą pastato fasadas turi būti padengtas fibrocementinėmis plokštėmis, kurių kvadratinis metras kainuoja 35 eurus be PVM. Taip pat numatyti ir analogai. Rangovas į konkursą atėjo su mažesne fasado plokščių kaina, nesiekiančia ir 30 eurų be PVM. Vedėjas pripažino, kad fibrocementinių plokščių gama yra įvairi, šiam projektui pasirinktos geresnės charakteristikos medžiagos.

Vedėjas sakė, kad pertvaroms taip pat naudojamos brangesnės gipso plokštės, nes jos turi būti atsparios smūgiams. Kitokių ypatingų medžiagų projekte esą nėra.

Pagal techninio projekto sąmatą buvusio mokyklos pastato Tiesos gatvėje rekonstrukcijos darbų vertė – per 2,3 milijono, tačiau rangos konkurso laimėtojas bendrovė „Daistatus“ įsipareigojo juos atlikti už 1,82 milijono. Tiesa, gali būti skirtas iki 15 procentų papildomas finansavimas nenumatytiems darbams, tad ranga gali ir pabrangti iki sąmatos „lubų“.

Administracijos direktoriaus cenzūra

Šiaulių miesto tarybos narys Martynas Šiurkus, Savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio paprašęs pateikti pastato rekonstrukcijos sąmatą, Savivaldybės užsakymu parengtą kartu su techniniu projektu, jos negavo.

Kontrolės komitete Administracijos direktorius A. Bartulis pareiškė, kad Administracija turi prievolę teikti Tarybos nariams tik tą medžiagą, kuri susijusi su rengiamais Tarybos sprendimais, o apie nakvynės namus šiuo metu joks sprendimas politikams nerengiamas. Tačiau „vardan kompromiso“ Administracijos direktorius sutiko, kad Tarybos nariui pasirašius konfidencialumo įsipareigojimą, paslapties šydą galėtų atskleisti ir sąmatą parodyti. Tikėdamasis, kad šitie skaičiai nebus aptarinėjami feisbuke, direktorius net ras Administracijoje laisvą kabinetą, kuriame galės Tarybos nariui parodyti techninį projektą su visa sąmata. A. Bartulis vylėsi, kad politikams prisiėmus pareigą informacijos neplatinti viešumoje, ji taps jiems neįdomi.

M. Šiurkų nustebino direktoriaus pozicija. Jis akcentavo, kad nori pamatyti Savivaldybės užsakytą ir mokesčių mokėtojų apmokėtą dokumentą, nes nori įsitikinti, ar sąmatoje nėra klaidų, už kurias moka miestiečiai.

A. Bartulis pripažino, kad toks dokumentas nėra konfidencialus, tačiau jam nepatiko vieša diskusija apie nakvynės namų rekonstrukciją. Jis pareiškė, kad mato, kaip diskutuojama feisbuke, todėl susilaikė nuo šio dokumento pateikimo opozicijos Tarybos nariui.

Anot direktoriaus, Savivaldybės parengta sąmata, kurioje darbų kaina suskaičiuota kiek daugiau nei 2,3 milijono eurų, prarado aktualumą po konkurso, kai jo laimėtojas pasiūlė mažesnę kainą ir savo sąmatą, kurios viešinti nesutinka. Jis priekaištavo politikui, kad nesidomėjo sąmata rugpjūčio mėnesį dar vykstant konkursui.

„Jūs kuriate sąmokslo teoriją, slėpdami dokumentą. Kaip mes galėjome kreiptis rugpjūčio mėnesį, jei turėjome Tarybos sprendimu patvirtiną milijoną eurų ir tik iš spaudos lapkričio mėnesį sužinojome apie pasirašytą rangos sutartį už 1,9 milijono. Apie ką jūs kalbate, direktoriau? Tai jūs turėjote ateiti į Tarybos komitetus ir pasakyti, kad turime projekto sąmatinę vertę 2,3 milijono, o planavome ir turime patvirtintą milijoną“, – piktinosi M. Šiurkus, apgailestavęs, kad Administracijoje įsigali naujas standartas: viską slėpsime ir darysime, kaip norim.

Administracijos vadovas A. Bartulis pripažino, kad kiekvienas techninis projektas turi klaidų ir jos persikelia į bendrą sąmatą.