Nakvynės namai persikraustė, bet rekonstrukcija dar nebaigta

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Čia benamiai susirenka nakvynei.
Jau nuo rugpjūčio nakvynės namai iš seno, nors ir suremontuoto europinėmis lėšomis, pastato Pakruojo gatvėje persikėlė į du atskirus rekonstruotus pastatus Tiesos ir Kauno gatvėse. Gyventojų pasipriešinimo Nakvynės namų kaimynystei aistros nutilo, gyventojai įsikūrė ką tik suremontuotuose kambariuose, tačiau vis dar gyvena vykstančių statybų sąlygomis. Statybos vėluoja, tačiau kaltę Savivaldybė žada dalintis su rangovais.

Gyvena statybų aikštelėje

Į Nakvynės namus Tiesos gatve pro mokyklą pravažiuoti nepavyko. Remontuojama kelio danga, klojamas naujas šaligatvis. Savivaldybė tęsi gyventojams duotus pažadus dėl greta įsikūrusių Nakvynės namų sutvarkyti gatves, kuriomis vaikai galėtų saugiai eiti į mokyklą.

Pats rekonstruojamas pastatas buvusią pradinę mokyklą primena tik iš išorės. Viduje akina steriliai baltas interjeras. Vietoje klasių – dviviečiai-triviečiai kambariai.

Nors Nakvynės namai čia persikraustė dar liepos pabaigoje, tačiau žmonės čia gyvena dar tarsi statybos aikštelėje. Pastato sienos dar vietomis apstatytos pastoliais. Visiškai statybinė pastato aplinka, tad į kiemą kol kas čia gyvenantys vyrai ir moterys išsmunka tik parūkyti.

Socialinio darbo organizatorė Danutė Bogušienė aprodydama, kaip įstaiga įsikūrė, pastebėjo, kad vis dar nešyla radiatoriai, nes nebaigtos statybos.

Nakvynės namams vadovaujanti specialistė pasakojo, kad šiuo metu čia gyvena beveik 70 gyventojų. Tik 20 iš jų – moterys. Šeimų su vaikais nėra, tačiau gyvena kelios šeimyninės poros.

Pakruojo gatvėje Nakvynės namuose buvo įsteigta 120 lovų. Naujame pastate – kiek per 100. Nakvynės namų gyventojai čia gyvena 6 mėnesius ir ilgiau. Ilgiausi gyventojai jau skaičiuoja penktus metus.

Aplinkinių gyventojų priešiškumo nejaučia

D. Bogušienė džiaugėsi, kad pagerėjo ne tik gyventojų, bet ir darbuotojų darbo sąlygos. Čia dirba 24 darbuotojai – 6 socialiniai darbuotojai, tiek pat jų padėjėjų, budėtojai, aptarnaujantis personalas. Darbuotojai turi atskirą korpusą su atskiru sanitariniu mazgu, poilsio kambariu. Budėtojų kambaryje stovi monitoriai, kuriuose galima stebėti kamerų perduodamą vaizdą tiek bendrų patalpų viduje, tiek išorėje.

Nors viduje visos sienos, durys – baltos spalvos, D. Bogušienė pasidžiaugė, kad kol kas gyventojai jas saugo. Tiek virtuvėse, tiek kambariuose – dauguma baldų parvežti iš Pakruojo gatvės, tačiau keletą lovų, spintų, virtuvinių spintelių, stalų teko pirkti, nes visiškai susidėvėjusių baldų nebesivežė.

„Gyventojų elgesį įtakoja švaresnė, gražesnė aplinka. Tik teritorijoje neturi kur išeiti. Bet išeina į miestą, nes didžioji gyventojų dalis yra savarankiški. Keli yra neįgalūs. Keli neįgalūs gyventojai šįmet perkelti į globos namus, nes nebegalėjo čia gyventi“, – pasakojo socialinio darbo organizatorė.

Dviejų aukštų ir dviejų korpusų pastate maždaug aštuoniems kambariams skirta viena virtuvė, dušas. Viename aukšte įkurtos 3 virtuvės. Viskas rakinama, kambarių gyventojai turi raktus. Ant durų – daug prisegtos informacijos.

Gyventojai patalpas tvarkosi patys, tačiau įstaiga turi ir valytoją.

Poilsio kambaryje gyventojai gali naudotis kompiuteriais, tačiau turi paprašyti rakto nuo patalpos. Įrengta ir erdvi salė su naujomis kėdėmis, skirta renginiams, tačiau dar jų čia nevyko.

Užėjome į kambarį. Kambaryje sienos jau ne baltos, o šviesiai kreminės spalvos. Čia kol kas gyvena vienas pusamžis vyras, vardu Vidmantas. Paklaustas, ar čia geriau gyventi, nei Pakruojo gatvėje, vyras nutęsė: „Kaip čia pasakius...“.

Beveik metus Nakvynės namuose gyvenantis Vidmantas pasakojo, jog iš pradžių buvo apgyvendintas kitame kambaryje, nes buvo įtarę koronavirusą, tačiau įtarimai nepasitvirtino, todėl įsikūrė antrame aukšte.

D. Bogušienė aiškino, kad patalpos išplanuotos patogiai, išspręsti visi gyventojų poreikiai. Nors paskelbus apie planus įkurdinti Nakvynės namus Tiesos gatvėje, dalis aplinkinių gyventojų prieštaravo ir net kreipėsi į teismą, dabar priešiškumo šios įstaigos gyventojams nerodo.

Nakvoti susirenka kasnakt tie patys

Dar projekto pradžioje šio gyvenamojo rajono gyventojams miesto valdžia pažadėjo, kad Tiesos gatvėje greta mokyklos ir gyvenamųjų namų įsikurs tik tie žmonės, kurie savo gyvenamąją vietą prarado ir gyvens čia nuolatos. Visiški benamiai, kuriems valdiškos įstaigos reikia tik naktį praleisti, o toliau jie keliauja savo keliais, buvo atskirti. Jiems rekonstruotas kitas pastatas prie geležinkelio bėgių Kauno gatvėje. „Lietuvos geležinkeliams“ priklausęs namas buvo perduotas miesto Savivaldybei. Čia taip pat atlikta rekonstrukcija, valdiškas pastatas pritaikytas gyventi.

Praėjusios savaitės popietę aplankius Nakvynės namų padalinį Kauno gatvėje, mus sutiko čia dirbanti Aldona Rukienė. Ji papasakojo, kad nakvynei atvykėliai įleidžiami nuo 18 valandos, o rytą 8 valandą jie patalpas jau turi palikti. Nuo 18 valandos darbuotoja įsikuria prie koridoriuje esančio staliuko ir sutinka atvykstančius nakvynės. Pamatuoja jiems temperatūrą. Kadangi visi atvykstantys čia nakvoti yra paskiepyti nuo COVID-19, šios ligos protrūkio dar nebuvo.

Čia nakvynei susirenka 22–24 asmenys, beveik visi jie – jau nuolatiniai Nakvynės namų klientai. Kiekvienas turi pasirinkęs lovą, šalia palieka savo daiktus. Jie jau žino, kad rytą turi išeiti. Dauguma – vyrai, kurie atvyksta nakvynei neblaivūs, nes anot A. Rukienės jie tiesiog bijo būti blaivūs. Greitoji ar policija kartais atveža visai girtus.

Su jais per naktį lieka viena moteris. Mėnesį čia dirbanti darbuotoja neslepia, kad kyla konfliktų, tenka skambinti į policiją. Bet dažnai pakanka tik perspėti, kad skambins, ir vyrai nurimsta. Jie bijo prarasti šią nakvynės vietą.

A. Rukienė pasakoja, kad čia atvykstantys nakvoti vyrai dažnai prie jos jaučiasi nejaukiai, gėdijasi. Pasakoja, kad užsienyje turėjo darbą ir esą vėl išvažiuos.

Nakvynės namų klientai kartais „pamiršta“ išeiti

Šiame pastate sienos – šviesiai pilkos. A. Rukienė pasakojo, kad nakvynei susirinkę vyrai ramsto sienas, nučiupinėja jas. Valytojai tenka valyti, kad kuo ilgiau išliktų švarios. Vienas langelis jau išdaužtas. Darbuotoja sako, kad tai skersvėjis...

Name įrengtas dušas, pritaikytas neįgaliesiems. Nakvynei atvyksta ir vienas benamis, neturintis abiejų kojų.

Įrengta maža virtuvėlė, kur nakvojantys gali pasišildyti arbatos. Yra skalbyklė ir džiovyklė – gali patys išsiskalbti drabužius.

Nakvynei skirti trys kambariai – du antrame aukšte ir vienas pirmame. juose po 4-10 lovų. Šio pastato rekonstrukcija taip pat iki galo nebaigta, todėl nešyla radiatoriai – šaltoka.

Užėję į vieną kambarį pamatome pristatytų daug lovų, šalia – ryšuliai daiktų. Ant langų rėmų sudžiautos džiūsta kojinės. O vienoje lovoje guli kietai įmigęs klientas, pamiršęs, kad 8 valandą patalpas turėjo palikti.

A. Rukienė nustemba. Aiškina, kad užsikimšus kanalizacijai, laukė atvykstant santechnikų, todėl patalpos buvo neužrakintos. Tuo, matyt, žmogus ir pasinaudojo.

Antrame aukšte įrengta bibliotekėlė. Ar kas nors skaito knygas? „Deja, ne“, – sako darbuotoja.

Baimės buvo daugiau nei problemų

Ar patinka naujame pastate ieškantiems nakvynės?

„Gal jiems patogiau, kad parduotuvė yra šalia. O šiaip tai ten (Pakruojo gatvėje – aut.) gal jiems buvo geriau – toliau nuo centro, mažiau kas užeidavo, atvažiuodavo. Aplink buvo krūmų, įlįsdavo į juos. Čia šalia – „Pramuštgalvis“, mato juos, duoda jiems žinią ir mums tuoj skambina arba Savivaldybei. Jie labiau kontroliuojami, centras čia vis dėlto. Jie labiau suvaržyti“, – perduoda klientų nuotaikas darbuotoja.

Nakvynės namų pastate Kauno gatvėje dirba keturios budinčios ir valytoja. Kasdien aplanko socialiniai darbuotojai iš įstaigos Tiesos gatvėje. Prie įėjimo į pastatą įrengti kamera, kuri vaizdą transliuoja Tiesos gatvėje įkurtame budėtojų centre.

Gretimame pastate įsikūrusios įmonės „Pramuštgalvis“ vadovas Darius Balčiūnas pripažino, kad Nakvynės namų kaimynystės baimės akys buvo didesnės, nei keliamos problemos. D. Balčiūnas pasakojo, kad iš pradžių buvo tokių atvejų, kai iš Nakvynės namų išlydėti benamiai rinkosi įmonės teritorijoje „pabalevoti“, tačiau į jo pastabas sureagavo. Kelias jų nuotraukas nusiuntė Savivaldybei, sulaukė greitos reakcijos. Jis pastebėjo, kad į Nakvynės namus susirenka mažiau žmonių, nei buvo žadėta. Kalbėta apie 30-40 benamių, bet kaimynai mato jų kelis kartus mažiau.

Pastaruoju metu benamiai įmonei problemų nekelia. Įmonės darbo valandos prasilenkia su nakvynės laiku, tad sutinka tik pavienius asmenis.

Vėlavimo priežastis dar aiškinsis

Šiaulių miesto savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus vedėjas Evaldas Vaičeliūnas priminė, kad Nakvynės namų pastato Tiesos gatvėje rekonstrukcija miesto biudžetui kainavo beveik 2 milijonus eurų, o Kauno gatvėje – dar 309 tūkstančius eurų.

Nežiūrint tokių didelių sumų, statybos darbai vėluoja. Vedėjas paaiškino, kad pastato Tiesos gatvėje rekonstrukcija turėjo būti baigta dar rugpjūčio viduryje. Čia numatyti trijų etapų darbai: I etapas – vidaus remontas, II – lauko sienų šiltinimas ir III – aplinkos sutvarkymas. Pilnai atliktas tik pirmasis etapas. Sienos apšiltinti dar nepabaigtos, įrengta tik automobilių stovėjimo aikštelė. Darbus atlieka UAB „Daistatus“.

„Nesiseka dirbti“, – į klausimą, dėl ko rangovas vėluoja, atsakė E. Vaičeliūnas.

Namo Kauno gatvėje rekonstrukcija baigta, tačiau dar likę „popierinių“ reikalų. Vedėjas žadėjo, kad jau šią savaitę abiejuose pastatuose bus pradėtas šildymas.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis tikino, kad rangovui pabaigus statybos darbus, bus įvertintos vėlavimo priežastys. Anot direktoriaus, jų gali būti ir objektyvių. Jis pasakojo, kad nekokybiškai buvo atliktas techninis projektas. Rangovas jau dirbo, o projektą teko taisyti.

Jei bus nustatyta, jog buvo vėluota dėl rangovo kaltės, jam bus paskaičiuota bauda.