Ar investicijos į betoną išlaikys oro uosto investuotoją?

Redakcijos archyvo nuotr.
2020-ųjų vasarą Šiaulių oro uoste jau virė darbai – Savivaldybė vykdė savo investicijas. Privatus investuotojas statybų dar nepradėjo.
Šiaulių miesto savivaldybė dar kartą koregavo investicijų sutartį su Šiaulių oro uosto investuotoju UAB „Aviatic MRO“. Daugiausiai klausimų sukėlė pusės milijono sutarties vykdymo garanto supaprastinimas. Garantas galės būti grąžintas investuotojui, įvykdžius vos dešimtadalį įsipareigojimų.

Susitarimus kaitalioja

Investicijų sutartį su tuomet dar „Termicom“ pavadinimą turėjusia įmone Savivaldybė pasirašė 2018 metų gegužę, kuria abi pusės sutarė investuoti į Šiaulių oro uoste esančios infrastruktūros sutvarkymą ir statinių statymą.

Savivaldybė pasižadėjo atnaujinti peroną „B“, įrengti riedėjimo taką, stovėjimo aikštelę, drenažą, kitą reikalinga infrastruktūrą. Investuotojui ji buvo reikalinga, nes ketino statyti orlaivių apžiūros ir remonto centrą. Įmonė savo pasižadėjimų rimtumą turėjo pagrįsti pusės milijono banko garantu.

Savivaldybė akcentavo, kad jos sukurta infrastruktūra oro uoste galės naudotis ir kiti būsimi investuotojai.

Prie sutarties buvo patvirtintas ir grafikas, pagal kurį tiek Savivaldybė, tiek investuotojas turėjo vykdyti darbus. Tačiau šie terminai ne kartą koreguoti tiek dėl Savivaldybės, tiek dėl bendrovės atsilikimo.

2020 metų spalį su investuotoju pasirašytas papildomas susitarimas. Pavėlinus darbų grafike nurodytus statybos darbų pabaigos terminus, papildomu susitarimu buvo pakeistas ir banko garantijos, kurią pateikti turi investuotojas, galiojimo terminas.

Investuotojas šių metų sausį kreipėsi į Savivaldybę ir informavo, kad esant griežtiems verslo ribojimams dėl pandeminės situacijos šalyje, užsitęsė banko garantijos išdavimas, todėl negalėjo laiku pateikti naujos banko garantijos. Kol ją gaus, investuotojas siūlo numatytą Sutartyje užtikrinimo 500 tūkstančius eurų sumą deponuoti Šiaulių miesto savivaldybės sąskaitoje.

Investuotojas statybų dar nepradėjo, Savivaldybė – jau baigia

Šiaulių miesto tarybos posėdyje opozicijos klausimų laviną iššaukė nuostata, kad investuotojas, įvykdęs investicijų už vieną milijoną eurų, gali užstatą ar banko garantiją iš Savivaldybės atgauti. Ir tam net nereikia Tarybos pritarimo.

UAB „Aviatic MRO“ Šiaulių oro uosto teritorijoje išsinuomavusi žemės sklypus, ketina statyti ten orlaivių aptarnavimo ir remonto centrą – investuoti per 10 milijonų eurų. Šiam projektui įmonė gavo 1,5 milijono eurų Europos sąjungos struktūrinių fondų paramos įrangai įsigyti.

Panašią sumą į oro uosto infrastruktūrą ketina investuoti ir Savivaldybė. Iš biudžeto skyrusi 5 milijonus eurų, dar 4,7 milijono išprašė Vyriausybės. 2,2 milijono jau gavo, likusių tikisi šiais metais.

Investicijų sutarties grafike buvo numatyta investicijas vykdyti proporcingais etapais.

Opozicijos atstovui Martynui Šiurkui kilo klausimas, kodėl įsipareigojimų įvykdymo garantas gali būti grąžinamas investuotojui, jam įvykdžius vos 10 procentų investicijų. Apie tai, kad atsisakius pusės milijono eurų garanto Savivaldybės situacija pareikalauti investuotojo vykdyti savo įsipareigojimus taptų komplikuota, perspėjo ir Savivaldybės teisininkas.

„Mes niekaip negalime turėti nuostolių. Veidrodinio investicijų principo seniai neliko, nes 2019 metų gruodžio 15 dieną mes patys neįvykdėme savo dalies. Veidrodinis principas išnyko, įmonė tapo laisva“, – pareiškė meras Artūras Visockas.

Politikams kilo klausimų, kam tada išvis keičiama sutartis, prašoma garanto. Kokia jo prasmė?

„Jūs uždavėte stebuklingą klausimą. Po teisybei, to garanto nereikia. Adminstracijos direktorius Antanas Bartulis labai norėjo apginti Savivaldybės interesus ir išsireikalavo to garanto. Mes neturėtume jo prašyti. Džiaugtis reikia, ir patvirtinti“, – agitavo A. Visockas.

Opozicija liko nesupratusi, dėl ko turėtų džiaugtis ir kas čia per žaidimas.

Tarybos nariai patikėjo meru

Savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė, atsakydama į klausimus, informavo, kad investuotojas jau yra įsigijęs įrangos už 5,5 milijono eurų, sumokėjęs 400 tūkstančių eurų užstatą įsigyti ir išleidęs pusę milijono eurų angaro projektavimui bei inžineriniams tinklams. „Aviatic MRO“ darbus vykdo pagal patikslintą grafiką. Vasarą buvo atlikti grunto sutvirtinimo darbai, o pastatą pastatys iki 2022 metų balandžio 1 dienos.

Šiaulių miesto savivaldybė už oro uosto infrastruktūros įrengimo atliktus darbus savo pasamdytam rangovui jau sumokėjo 6,2 milijono eurų. Pabaigtuvės numatomos šiais metais.

„Aviatic MRO“ investicijų į įrangą Savivaldybė nevertina. Kaip sakė meras, juos investuotojas gali išsivežti. Reikia, kad būtų padarytos kietosios investicijos – į betoną. Jos sulaikytų investuotoją, kad nepabėgtų.

„Man jokių abejonių nėra, kad jie kur nors ruoštųsi pabėgti ar ko nors čia nedaryti“, – antrino merui jo politinis bendražygis Gintautas Lukošaitis ir asmeniškais priekaištais užsipuolė M. Šiurkų.

Merui teko bičiulio prašyti, anot jo paties, stabdyti arklius.

Politikai pastebėjo, kad oro uosto sklypų skaičius yra ribotas. Dabartinis investuotojas turi didžiausią ir geriausią sklypą. Jei jis daugiau nebeinvestuos, į jį niekas daugiau negalės ateiti.

Baigiant svarstyti klausimą, M. Šiurkus sakė tikįs, kad meras nemeluoja visiems Tarybos nariams, ir investicijos bus įgyvendintos tokia apimtimi, kokia numatyta investicijų sutartyje. Panašu, kad meru patikėjo visi Tarybos nariai, nes už investicijų sutarties pakeitimą balsavo visi 29 posėdyje dalyvavę politikai.