Antrasis koronavirusu užsikrėtęs šiaulietis gydosi namuose

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika informavo apie antrą koronaviruso atveją Šiauliuose.
Šiauliuose nustatytas antrasis koronaviruso infekcijos atvejis. Respublikinė Šiaulių ligoninė pati pradėjo atlikinėti COVID–19 tyrimus, kurių poreikis gerokai išaugo. Ligoninėje pradėti rūšiuoti pacientai.

Pirmą kartą gydysis namuose

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pranešė, kad COVID–19 virusas nustatytas 29 metų šiauliečiui, grįžusiam iš Anglijos kovo 14 dieną. Antradienį jis pasijuto blogai, jam pakilo temperatūra, perštėjo gerklė, kosėjo. Nustatyta tvarka kreipėsi į greitąją pagalbą ir buvo atvežtas į ligoninės Infekcinių ligų skyrių. Jam paimtas tepinėlis ir vyras grąžintas į namus saviizoliacijai.

Gavus teigiamą mėginio rezultatą pacientas buvo aplankytas namuose ir su juo sutarta, kad jis toliau tęs saviizoliaciją ir gydysis namuose. Direktorius akcentavo, kad tai pirmasis šalyje toks atvejis. Sveikatos apsaugos ministras patvirtino tvarką, pagal kurią lengvos būklės pacientai galės gydytis namuose.

R. Mažeika turėjo žinių, kad susirgęs šiaulietis turėjo 4 kontaktus, šiandien jis jaučiasi gerai, temperatūra nukrito. Pacientas bendraus su medikais nuotoliniu būdu, jis gavo visas instrukcijas, turi sąlygas būti saviizoliacijoje savo gyvenamojoje vietoje. Su juo bus bendraujama ir sprendžiama dėl pakartotinų tyrimų.

Šiauliuose pradėti daryti tyrimai dėl koronaviruso

Ligoninės vadovas pabrėžė, kad pastaruoju metu žymiai padaugėjo tyrimų dėl koronaviruso. Šiąnakt buvo paimti 6 tepinėliai, iš kurių vienas pasitvirtino, dar 3 išvežti į Vilnių po pietų. Vakar Infekcinių ligų skyriuje turėjo laisvas 3 vietas, gydomi 6 pacientai.

Vakar įvyko Respublikinės Šiaulių ligoninės laboratorijos validacija – patikrinimas, ar ligoninė pasiruošusi atlikti kokybiškus tyrimus.

„Tai atsakingas momentas, nes neturime teisės klysti“, – pabrėžė direktorius.

Vakarop sulaukta patvirtinimo, kad laboratorija gali atlikti tyrimus dėl COVID–19 ir turėjo ištirti pirmuosius 12 mėginių. Tai sutaupys laiko, atsakymai bus pateikti jau po 4 valandų. Ligoninės pajėgumai – 140 tyrimų per parą dirbant trimis pamainomis. Ligoninė ketina įsigyti galingesnę laboratorinę įrangą.

Apsaugos priemonių ligoninei taip pat netrūksta. R. Mažeika pasidžiaugė, kad sulaukė paramos iš verslo.

„Daug gražių pasiūlymų, paramos sulaukėme. Vakar įvyko lūžis – verslas pradėjo siūlyti. Mes jau dabar renkamės, kokiomis kainomis pirkti. Parsivežėme per 500 dovanotų respiratorių, dar 1000 atkeliauja. Tačiau mums reikia 10 tūkstančių. Mes deriname pirkimą ir turime rimtus pasiūlymus su geromis kainomis ir tinkamais terminais“, – sakė ligoninės vadovas.

Ligoninės prieigose rūšiuos pacientus

R. Mažeika atkreipė dėmesį į prie įėjimo į Priėmimo skyrių stovinčias raudonas palapines ir užtvertus stop juostomis praėjimus.

„Ruošiamės scenarijui, kad gali būti daug karščiuojančių. Ligonių gali būti visokių ir su sunkiomis somatinėmis ligomis – insultu, miokardio infarktu ir panašiai. Kad nebūtų užteršta ligoninė, aktyvuotas planas B. Ligoniai rūšiuojami palapinėje“, – aiškino direktorius.

Jei nėra karščiavimo ligoniai nukreipiami į Skubios pagalbos skyrių. Su aiškiais COVID–19 infekcijos požymiai nukreipiami į Infekcinių ligų skyrių. Tie, kurie yra įtartini, bet iš karto negalima nustatyti diagnozės, keliauja į Tuberkuliozės ir plaučių ligų kliniką. Ten paruoštos kelios erdvės. Viena iš jų diagnostikai ir stebėjimui. Ten bus rentgeno aparatas, echoskopas ir laboratorija. Bus atliekamas ir COVID–19 testas. Bus sprendžiama, kur jie bus gydomi toliau. Jei pritrūks vietų Infekcinių ligų skyriuje, ši klinika aktyvuosis ir kaip koronaviruso infekcijos teritorija.

Ligoninė stengsis maksimaliai išvengti užkrėtimo skyrių, kurie yra svarbūs ligonių gydymui.

Visi klinikų vadovai yra patvirtinę sąrašą diagnozių, kurios bus tęsiamos gydyti ir esant epideminei situacijai. R. Mažeika akcentavo, kad būtinos intervencijos atliekamos, onkologinis gydymas vykdomas, žali koridoriai dėl onkologinių susirgimų lieka.

Vadovas informavo, kad Šiaulių ligoninė turi per 50 plaučių ventiliacijos aparatų. Antradienį gavo leidimą pirkti visą reikalingą įrangą, todėl pirks papildomai, kad galėtų užtikrinti gyvybines funkcijas ir diagnostiką.

Ligoninės direktorius pabrėžė, kad dalykiškai bendradarbiauja su Šiaulių miesto savivaldybe. Pažadėjo aprūpinti apsaugos priemonėmis įrenginėjamo mobilaus punkto darbuotojus. Šiandien jis tokio punkto poreikio nemato, bet „gal rytoj jis jau bus ir prasmingas“.