Akis­ta­ta su ko­ro­na­vi­ru­su. Juo­kai bai­gė­si

ELTA nuotr.
Fa­ta­liš­ką ko­vo 13-osios penk­ta­die­nį Šiau­liai, kaip ir vi­sa ša­lis, pa­bu­do stip­riai ap­ri­bo­tu so­cia­li­niu gy­ve­ni­mu. "Ne­ži­nau, ar Šiau­liuo­se yra ka­ran­ti­nas? Ne, nė­ra", – sa­ko Šiau­lių me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas. Jis Vy­riau­sy­bės pa­skelb­tiems drau­di­mams pri­ta­ria.
Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Šiau­lių me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas ma­no, kad tam, kad bū­tų įveik­ta ši ne­ti­piš­ka epi­de­mi­nė si­tua­ci­ja, pri­reiks kū­ry­biš­kų spren­di­mų ir di­de­lės at­sko­my­bės.

Me­ras ža­da pa­si­telk­ti kū­ry­biš­ku­mą

Šiau­lių me­ras A. Vi­soc­kas nu­si­tei­kęs ko­ro­na­vi­ru­so epi­de­mi­jos su­kel­tas pro­ble­mas spręs­ti kū­ry­biš­kai. Su jo­mis su­si­durs ne tik gy­ven­to­jai, bet ir įmo­nės. Nep­la­nuo­tai už­da­rius dar­že­lius ir mo­kyk­las, da­lis tė­vų ne­ga­lės ei­ti į dar­bą, tu­rės lik­ti su vai­kais.

„Mes šį ry­tą ap­ta­rė­me „kū­ry­biš­ką“ va­rian­tą. Tais at­ve­jais, kai abu jau­ni tė­vai dir­ba li­go­ni­nė­je ir tu­ri ma­žų vai­kų, mes vis dėl­to gal­vo­sim ati­da­ry­ti taip va­di­na­mą bu­din­čią vai­kų gru­pę, be abe­jo, su vi­sais sau­gu­mo rei­ka­la­vi­mais, kad tė­vai ga­lė­tų ten pa­lik­ti vai­kus, kai jie abu yra la­bai rei­ka­lin­gi vi­suo­me­nei. Tar­kim abu tė­vai yra gy­dy­to­jai“, – pla­nais da­li­jo­si mies­to va­do­vas.

Jis pa­brė­žė, kad si­tua­ci­ja ne­ti­pi­nė, tad teks ieš­ko­ti su­bti­lių išei­čių. Rei­kės daug kū­ry­biš­ku­mo ir as­me­ni­nės at­sa­ko­my­bės.

„Va­kar ma­čiau švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­ro įsa­ky­mą, kad nu­trau­kia­mas ug­dy­mo pro­ce­sas nuo 13 die­nos, o aš vie­šai pa­sa­kiau, kad ne, 13 die­ną vi­si dar ga­li­te ei­ti, nes neį­ma­no­ma taip grei­tai pa­si­ruoš­ti. Yra gy­ve­ni­mo lo­gi­ka ir, ačiū Die­vui, kad ją pa­lai­ko Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas. Vi­sų pir­ma rei­kia neįs­tum­ti žmo­nių į ne­pa­vy­dė­ti­nas pa­dė­tis. Pa­vyz­džiui, Klai­pė­dos me­ras už­drau­dė 13 die­ną ir aš ma­nau, kad tai yra klai­da“, – tei­gė A. Vi­soc­kas.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad to­kių epi­zo­dų bus ir dau­giau, kar­tais ga­li pa­da­ry­ti ir klai­dų, svar­bu ne­tu­rė­ti blo­gų ke­ti­ni­mų.

Si­tua­ci­ja kei­čia ir me­ro dar­bot­var­kę. Jis pri­si­pa­ži­no spren­džiąs, kaip pra­ves­ti pa­si­ta­ri­mus, kiek pa­čiam lan­ky­tis pas žmo­nes. Jis sa­kė ap­lan­kęs net 60 kla­sių mo­kyk­lo­se, aiš­ki­nęs, kaip elg­tis pa­ki­bus vi­ru­so grės­mei. Da­bar į mo­kyk­las ne­bei­tų, bet jos jau ir už­da­ry­tos.

Me­ras ti­ki, kad griež­tos prie­mo­nės epi­de­mi­jai su­val­dy­ti yra rei­ka­lin­gos. Ši li­ga pa­vo­jin­ga tuo, kad ga­li ap­krės­ti ki­tus žmo­nes, pa­ts ne­jaus­da­mas jo­kių simp­to­mų, to­dėl to­kios per­trau­kos, kai žmo­nių pra­šo­ma pa­bū­ti at­ski­rai, duos nau­dą.

„Aš to ir ti­kė­jau­si, bu­vo aiš­ku, kad po ko­vo 11 drau­di­mas ren­gi­niams bus priim­tas. Kiek ga­lė­jo­me pa­si­da­rė­me ren­gi­nius vi­sais mas­te­liais“, – sa­kė me­ras.

A. Vi­soc­kas pra­šo ne­teis­ti vie­niems ki­tų: „Li­ga at­si­trauks. Es­mė – ko­kie mes bū­sim tos li­gos ei­go­je ir ko­kios bus jos pa­sek­mės“.

Ruo­šia bu­tus sa­vii­zo­lia­ci­jai

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga įpa­rei­go­jo sa­vi­val­dy­bes pa­reng­ti vie­tas, kur ga­lė­tų sa­ve dviem sa­vai­tėms izo­liuo­ti iš už­sie­nio grį­žę gy­ven­to­jai.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis in­for­ma­vo, kad tam tiks­lui ren­gia jau 4–tą so­cia­li­nį bu­tą iš tų, ku­riuos Sa­vi­val­dy­bė ne­se­niai nu­pir­ko, bet su­si­lai­kė pa­skir­ti ei­lė­je lau­kian­tiems žmo­nėms. Bu­tuo­se pa­ruo­šė lo­vas, pa­ta­ly­nę, vi­są bū­ti­ną ap­gy­ven­di­ni­mui ap­lin­ką. Anot di­rek­to­riaus, jei sa­vii­zo­lia­ci­jos rei­kės di­des­niam kie­kiui žmo­nių, tam bus pa­nau­do­tas šiuo me­tu tuš­čias bu­vu­sių Kū­di­kių na­mų pa­sta­tas ar kai ku­rių mo­kyk­lų bend­ra­bu­čiai.

„Tai svei­ki žmo­nės, ku­riems skir­ta 14 die­nų sa­vii­zo­lia­ci­ja“, – ko­men­tuo­ja A. Bar­tu­lis, ar sau­gu tam tiks­lui skir­ti bu­tus dau­gia­bu­čiuo­se.

Sa­vi­val­dy­bė ren­gia re­ko­men­da­ci­jų at­min­ti­nę, kaip moks­lei­viai, stu­den­tai tu­rė­tų elg­tis už­da­rius ug­dy­mo įstai­gas.

„Kad ši prie­mo­nė duo­tų efek­tą, o ne bū­tų iš­si­gi­mu­si, kai jau­ni­mas ne­si­mo­kys, o įvai­riuo­se bu­tuo­se da­rys va­ka­rė­lius. Kad jau­ni­mas su­pras­tų, ko­dėl čia jiems skir­tos to­kios keis­tos pa­va­sa­rio ato­sto­gos“, – at­min­ti­nės po­rei­kį aiš­ki­no di­rek­to­rius.

Penk­ta­die­nį Sa­vi­val­dy­bė­je bu­vo iš­ban­dy­ta nuo­to­li­nio dar­bo pro­gra­ma. Jei ji pa­si­tei­sins, tai ne­ma­ža da­lis po­sė­džių vyks ne­be­si­ren­kant į ka­bi­ne­tus. Tech­niš­kai ruo­šia­ma­si vi­sos Sa­vi­val­dy­bės nuo­to­li­niam dar­bui, kad dar­buo­to­jai ga­lė­tų dirb­ti iš na­mų.

Pats Ad­mi­nist­ra­ci­jos va­do­vas gy­ven­to­jų ne­prii­ma jau ant­rą sa­vai­tę. Jis ma­no, kad sa­vo pro­ble­mą žmo­gus ga­li pa­ra­šy­ti raš­tu ir gaus raš­tiš­ką at­sa­ky­mą.

Ruo­šia­ma­si ir be­kon­tak­ti­niam gy­ven­to­jų ap­tar­na­vi­mui. A. Bar­tu­lis ak­cen­ta­vo, kad Sa­vi­val­dy­bė tu­ri tris jaut­rius taš­kus – So­cia­li­nių iš­mo­kų ir kom­pen­sa­ci­jų sky­rių, Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­rių ir gy­ven­to­jų prii­ma­mą­jį. In­te­re­san­tus ren­gia­ma­si ap­tar­nau­ti ne ma­žes­niu nei 1,5 met­ro at­stu­mu.

San­tuo­kos vyks, bet kuk­les­nės

Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­riaus ve­dė­ja Vil­ma Me­le­nie­nė ko­men­ta­vo, kad ap­ri­bo­tų dvie­jų sa­vait­ga­lių me­tu su­pla­nuo­tos tuok­tu­vės įvyks, nors jų ne­bus daug. Šį šeš­ta­die­nį dve­jos, o ki­tą – tre­jos. Ve­dė­ja sa­kė, kad per­skam­bi­nus bū­si­mus jau­na­ve­džius, bu­vo pa­pra­šy­ta į san­tuo­kų rū­mus at­vyk­ti tik su liu­di­nin­kais, be sve­čių.

V. Me­le­nie­nė pa­si­džiau­gė, kad žmo­nės su­pra­tin­gi. Kai ku­rie per­si­kė­lė san­tuo­kos da­tą vė­les­niam lai­kui.

Ve­dė­ja pa­brė­žė, kad di­džiau­sios grės­mės bai­mi­na­si iš tų in­te­re­san­tų, ku­rie no­ri įtrauk­ti į re­gist­rą už­sie­ny­je su­da­ry­tas san­tuo­kas, įre­gist­ruo­tus vai­kus. Daž­nai at­vyks­ta už­sie­nio ša­lių pi­lie­čiai ar šiau­lie­čiai, su­grį­žę iš ki­tų ša­lių. Pra­šo­ma in­te­re­san­tų re­gist­ruo­tis elekt­ro­ni­niu bū­du, ne­si­lan­ky­ti sky­riu­je.

Ne­vyks spek­tak­liai ir Teat­ro die­nos mi­nė­ji­mas

Vals­ty­bi­nio lyg­mens drau­di­mai ne­pa­li­ko ga­li­my­bių kul­tū­ros įstai­goms pa­čioms spręs­ti, ar or­ga­ni­zuo­ti ren­gi­nius.

Du­ris už­vė­rė ir Vals­ty­bi­nis Šiau­lių dra­mos teat­ras. Li­te­ra­tū­ri­nės da­lies ve­dė­ja No­me­da Šat­kaus­kie­nė pra­ne­šė, kad at­šau­kia­mi vi­si ko­vo mė­ne­sį tu­rė­ję vyks­ti spek­tak­liai ir ren­gi­niai. Tarp jų ir 26 die­ną tu­rė­jęs vyk­ti tarp­tau­ti­nės teat­ro die­nos pa­mi­nė­ji­mas bei pre­mi­jų už ryš­kiau­sius me­tų vaid­me­nis įtei­ki­mas. Anot N. Šat­kaus­kie­nės, vie­šo ren­gi­nio ne­beor­ga­ni­zuos ir pa­si­bai­gus drau­di­mams.

Teat­ro at­sto­vė sa­kė, kad ga­li bū­ti, jog spek­tak­liai ne­vyks iki teat­ro se­zo­no pa­bai­gos, nes ir at­šau­kus drau­di­mus, ka­žin ar žmo­nės sku­bė­tų su­grįž­ti į sa­les.

Neį­vyks ir ba­lan­džio mė­ne­sį pla­nuo­ta prem­je­ra – spek­tak­lis „Re­my­ga“, ka­dan­gi pa­gal Kul­tū­ros mi­nist­ro re­ko­men­da­ci­jas ri­bo­ja­mi ne tik ren­gi­niai, bet ir re­pe­ti­ci­jos.

Ta­čiau teat­ras vi­siš­kai sa­vo dar­bo ne­nut­rau­kia. N. Šat­kaus­kie­nė aiš­ki­no, kad vi­si ce­chai dir­ba, ruo­šia de­ko­ra­ci­jas. Kas ga­li dirbs nuo­to­li­niu bū­du.

„Jei la­bai rei­kės ma­žus pa­re­pe­ta­vi­mus, lai­kan­tis re­ko­men­da­ci­jų, vyk­dy­si­me. Iki 5 žmo­nių, lai­kan­tis sau­gu­mo at­stu­mo, lei­džia­ma re­pe­tuo­ti“, – kal­bė­jo sky­riaus ve­dė­ja.

Už­da­ro­mos spor­to ba­zės

Nors Vy­riau­sy­bė lei­do spor­to ren­gi­nius be žiū­ro­vų, ta­čiau Spor­to sky­riaus ve­dė­jas Gin­ta­ras Ja­siū­nas sa­ko, kad jų pra­ktiš­kai ne­bus, nes stab­do­ma dau­ge­lis čem­pio­na­tų. Dėl dvie­jų sa­vai­čių var­žy­bų tvar­ka­raš­čius ga­li­ma ir pa­ko­re­guo­ti, ta­čiau il­ges­ni drau­di­mai įneš­tų su­maiš­ties.

Anot ve­dė­jo, spor­to ba­zės už­da­ry­tos, tre­ni­ruo­tės ne­vyks­ta. Ar ga­li­ma tre­ni­ruo­tis pro­fe­sio­na­liems spor­ti­nin­kams, be­si­ruo­šian­tiems pa­sau­lio ar Eu­ro­pos čem­pio­na­tams, dar lau­kia­ma re­ko­men­da­ci­jų iš aukš­čiau.

Pri­va­tūs spor­to klu­bai penk­ta­die­nį dar vei­kė, ta­čiau nuo šeš­ta­die­nio ar pir­ma­die­nio klien­tų ža­dė­jo ne­bep­riim­ti.

Išš­la­vė par­duo­tu­ves

Ket­vir­ta­die­nio po­pie­tę Vy­riau­sy­bei pa­skel­bus drau­di­mų są­ra­šą, šiau­lie­čiai iš­šla­vė LIDL pre­ky­bos cent­rus. Dar­buo­to­jai ne­spė­jo vež­ti pri­trū­ku­sių pre­kių.

„Pir­kė­jų suak­ty­vė­ji­mas yra jau­čia­mas, žmo­nės lin­kę įsi­gy­ti il­gai ne­gen­dan­čių mais­to pro­duk­tų, hi­gie­nos pre­kių. Jei­gu ma­to­me, kad tam tik­ro pro­duk­to len­ty­no­se trūks­ta, sten­gia­mės kaip ga­li­ma grei­čiau pa­pil­dy­ti. Šiuo me­tu esa­me pa­si­ren­gę pir­kė­jų po­rei­kius pa­ten­kin­ti. Ste­bi­me si­tua­ci­ją ir rea­guo­ja­me, kad ga­lė­tu­me iš­veng­ti tie­ki­mo su­tri­ki­mų“, – pa­ko­men­ta­vo „Lidl Lie­tu­va“ at­sto­vė ry­šiams su vi­suo­me­ne Li­na Sker­sy­tė.