Tarptautinės operacijos rezultatas – 44 įtariamieji

Redakcijos archyvo nuotr.
Lietuvos policijos pareigūnai ir Generalinės prokuratūros prokurorai, bendradarbiaudami su Čekijos, Ispanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Prancūzijos, Slovakijos, Vokietijos, Vengrijos teisėsaugos pareigūnais bei tarptautinės teisėsaugos agentūromis – Europolu bei Eurojustu, įvykdė slaptą operaciją prieš tarptautiniu mastu veikiantį nusikalstamą susivienijimą. Sulaikyti net 44 įtariamieji, atliktos 94 kratos.

Tarptautinės sulaikymo operacijos pagrindu tapo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų inicijuotas ir atliktas didelės apimties tarptautinis tyrimas dėl Lietuvoje identifikuoto ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizuojamų ir daromų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tarptautiniu mastu.

Operacijos pirminiame etape Europole buvo sudaryta operatyvinė darbo grupė, o Eurojuste įkurta jungtinė tyrimo grupė, kurios, kaip bendras tarptautinis kriminalinės žvalgybos ir teisėsaugos ir teisminių institucijų centras, sujungė ir analizavo operacijoje dalyvaujančių šalių gaunamą ir teisėsaugos institucijų duomenų bazėse disponuojamą informaciją, jos pagrindu planavo ir koordinavo operacijos strateginius ir taktinius operacijoje dalyvaujančių šalių teisėsaugos institucijų veiksmus.

Operacijos metu išaiškintas tarptautinis nusikalstamas tinklas, kurio pagrindu buvo tapęs Lietuvoje suburtas ir veikęs nusikalstamas susivienijimas bei Čekijos, Ispanijos, Latvijos, Slovakijos, Vokietijos, Lenkijos, Libano organizuotos nusikalstamos grupės ir kriminaliniai asmenys, siejami su organizuotu nusikalstamumu.

Remiantis surinkta informacija, minėtas tarptautinis nusikalstamas tinklas, sąveikaudamas tarpusavyje bei su įvairių šalių organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis, organizavo ir vykdė narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandą labai dideliais kiekiais Europoje ir už jos ribų.

Asmenys, priklausantys minėtam tarptautiniam nusikalstamam tinklui, įtariami organizavę ir įvykdę daugiau nei 13 tonų narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabandą į arba iš Europos Sąjungos šalių.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje ir paminėtose šalyse sulaikyti 34 įtariamieji – tarptautinio nusikalstamo tinklo pagrindiniai organizatoriai ir lyderiai.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje, Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai įtariamųjų gyvenamosiose ir pagalbinėse patalpose, automobiliuose, su nusikalstamomis veikomis susijusiose šešiose šalies logistikos ir gamybos įmonėse atliko 36 kratas, kitus neatidėliotinus procesinius veiksmus – poėmius, įvykių vietų apžiūras ir kita.

Ilgalaikio tyrimo metu Lietuvoje ir įvairiose užsienio šalyse sulaikyta 19 Lietuvos Respublikos piliečių, kurie įtariami dalyvavę nusikalstamo susivienijimo organizuojamoje veikloje, neteisėtu disponavimu labai dideliais narkotinių medžiagų kiekiais, kontrabandos organizavimu ir vykdymu, neteisėtai praturtėję, įsigydami nekilnojamąjį ir kilnojamąjį turtą už pinigines lėšas, gautas nusikalstamu būdu.

Tyrėjų surinktais duomenimis, nusikalstamo susivienijimo lyderiai ir dalyviai, organizuodami bei darydami nusikalstamas veikas, laikėsi itin griežtos konspiracijos, naudojo kontrsekimo veiksmus. Jie tarpusavio ryšiui palaikyti naudojo modernias ir paprastai tik tarp organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovų naudojamas šifruotą mobilųjį ryšį užtikrinančias priemones.

Eurojuste įkurto koordinacinio centro veikloje operacijos metu intensyviai darbavosi Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Europolo deleguoti analitikai bei ekspertai. Į pagalbą taip pat buvo pasitelktas Europolo mobilus duomenų keitimosi ir analizės ofisas, kuris leido realaus laiko režimu užtikrinti greitą apsikeitimą informacija su užsienio partneriais, atlikti duomenų analizę ir patikrinimus Europolo duomenų bazėse.

Griežčiausia bausmė, galinti grėsti nusikalstamo susivienijimo nariams, laisvės atėmimas iki 20 metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.