Naujausios
„Šiaulių krašto“ žurnalistas Donatas Stravinskas – jaunas reporteris, Žurnalistikos instituto studentas – užsivilko policininko uniformą ir savaitę praleido su Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato patruliais.
Įdomiausia, kad šį „žaidimą“ pasiūlė vienas iš Šiaulių policijos vadovų – užsivilkti uniformą ir išeiti į gatves. Kad skaitytojai įsitikintų, kokia nelengva patrulio duona. Policija ne už geležinės uždangos. Apie akciją žinojo policijos vadovybė ir aš su Donatu.
Sutarėme, jog žaidimas bus sąžiningas, o ne viešųjų ryšių akcija, todėl rašysime tai, ką matysime, suprasime, pajausime.
„Pirmasis vakaras: nuobodus sėdėjimas ant suoliuko po medžiu. Policijos patrulių darbas Šiauliuose prasideda nuo šešių vakaro... Policininkai buvo įspėti, kad nereketuotų girtų, nes kažkas pasiskundė, kad tvarkos saugotojai iš prisivaišinusių šiauliečių, kurie nenori pakliūti į blaivyklą, ima po 2 ar 5 litus ir paleidžia.“
Budėta autobusų stoties rajone. Surado laisvą suoliuką. „Sau sėdi, o tarnyba slenka.“ Reporteriui policininkui kyla klausimas, kas būtų, jei kas iš valdžios rastų juos sėdinčius? „Nieko. Mes savo rajone sėdim.“ Sustabdo du gerokai išgėrusius. Tie nuvežti į blaivyklą. Sustabdo automobilį, iš kurio išvirsta 4 neblaivūs jaunuoliai. „Pažįstat Morkūną iš kriminalkės? Tai va, nedarom čia jokio kriminalo.“
Po kelių minučių policijos „devintukas“ išsiveža vairuotojo pažymėjimo neturėjusį jaunuolį: „O mes liekam spėlioti, išsipirks ar ne? Raimis dar burbteli: kiaulės būtų, jei nieko neatvežtų! Neatvežė.“
Pirmosios tarnybos dienos reziumė: „Nors trečdalį tarnybos laiko prasėdėjome, visgi išvežėme tris „kandžius“ ir sulaikėme „Fordą“.
Antroji diena. Reporteris paskirtas į ratuotą patrulių ekipažą. Prasideda „snukiadaužis“. „Blaivykloje į visus klausimus „mirštantysis“ atkerta: „Palaaauk.“ Keletas smūgių į nugarą, pilvą, pora antausių priverčia jį greičiau nusirengti.“
Netoli „Piarnu“ parduotuvės girtas jaunuolis akmeniu išmuša vidurinės mokyklos langą. Jungtinės patrulių pajėgos sulaiko chuliganą. „Beveik kiekvienas iš šešių „pasitreniruoja“ kojomis bei rankomis į nesipriešinantį, rankose laikantį batus ir lengvai svirduliuojantį jaunuolį. Vienas dar perspėja neduoti į veidą, kad neliktų žymių (ir kraujo). Keletas paragina vienintelę ten buvusią merginą policininkę „kirsti porą kartų, kad daugiau nedaužytų langų“. Mergina nekirto.“
Baigėsi antroji tarnybos diena. „Svarbu po darbo rankų nepamiršti nusiplauti...“
Trečioji diena. „Atėjęs į darbą iškart pajutau įtartinus patrulių žvilgsnius. „Baik tu... Išsiimk auskarą iš ausies, policininkams darbo metu taip negalima...“
Pirmoji mūsų slaptojo agento klaida. Klausiamas, kur žada važiuoti į policininkų kursus, sako – į Vilnių. Ten tokių kursų nėra. „Arba į Kauną. Dar nežinau. Kur reikės, ten ir važiuosiu“, – pasitaiso. „Per valandą jau dusyk sukėliau įtarimą. Negerai.“
Mūsiškis buvo paskirtas į „viliuko“, policininkų vadinamo „ožiu“, ekipažą. Pusvalandžiui stabteli prie namų, kol vairuotojas papietaus. Pasiėmę dar du pėsčiuosius patrulius, valandai miškelyje pasislepia nuo saulės ir žmonių. Kelių iškvietimų maršrutų objektas – blaivykla.
„Nusiperkame alaus ir jį išgeriam prie Prūdelio (vairuotojui niekas nedavė). Čia aš dar parašau tarnybinį pranešimą, nors prieš tai aiškinau, jog manęs dar nėra jokiuose patrulių sąrašuose. „Nesvarbu, rašyk.“
Po to „viliuko“ ekipažas susitinka pažįstamas merginas ir iš centro nuveža iki namų Pabaliuose. „Pėsti patruliai Vytauto gatvėje prašo pagalbos. Nulekiam. O pagalba tikrai buvo reikalinga: vyrukai iš kažkur „nugręžė“ šampano butelį ir prašo nuvežti jį į Šimšę. Negi patruliuosi gatvėmis su uniforma ir šampano buteliu rankoje? Padėjom...“
Kitos tarnybos dienos – panašios. Sustabdomas kelių eismo taisykles pažeidęs automobilis. Tačiau greitai paleidžiamas. Kodėl? „Todėl, kad pirmosios mašinos vairuotojas, pasirodo, esąs iš kriminalinės policijos. Tai ką, negi bausi saviškius?“
Baigiantis paskutinei tarnybos dienai sustreikavo policininkų racijos – nuolatinis cypimas. Todėl vyrai nutarė sustoti sankryžoje, „stabdysime mašinas“. „Kad ilgai nevarginčiau skaitytojų, galiu tik pasakyti, jog per dvi valandas mes susirinkome 120 litų – kiekvienam po 40 „litovcų“... Tai ką, rašom protokolą, kviečiam kelių policiją.“
Baigdamas penkių reportažų ciklą kolega rašė, jog nemano, kad būtent visa patrulinė tarnyba dirba taip, kaip išdėstyta laikraštyje. „Nors daugelis sako, kad mačiau tik paviršių. O gal policija taip ir turi dirbti? O apie mane, jau teko girdėti, surinkta visa „dosjė“.
Įsimintini reportažai. Įsimintina ir reakcija. Policijos vadai, kurie žinojo apie slaptąjį agentą, tylėjo netekę žado. Patrulių vadas buvo iškviestas pas vidaus reikalų ministrą. Man jo buvo žmogiškai gaila, todėl parašiau paaiškinamąjį raštą ministrui, kad toji mūsų slapta akcija – dėl kilnių tikslų. Prieš išvažiuodamas į Vilnių pareigūnas man pasakė, kad daugiau su žurnalistais – jokių žaidimų. Įsileidome lapiną į vištidę.
Elgėmės taip, kaip turėjome elgtis. Redakcija pasitikėjo jaunu žurnalistu, todėl nekilo abejonių, kad buvo ne taip, kaip parašyta, nors jokios specialios įrangos neturėjome ir negalėjome turėti.
Laikraštis neatskleidė jokių „stebuklų“, išdėstė gana buitiškas, bet šiaip sunkiai pastebimas eilinių policininkų elgesio detales, bet skandalas kilo didelis.
... Policijos patrulių temą labai mėgsta televizijos. Suprantama, kad ne prieš kameras, o realybėje veiksmas rutuliojasi dinamiškiau ir natūraliau. Antra vertus, kodėl žiūrovams kišamas visas tas miesto girtuoklyno mėšlas, nes jokio policijos didvyriškumo ar nusižengimų/nusikaltimų ten nematome.
1994-ųjų vasarą „Šiaulių krašto“ tyrimas buvo labai originalus ir unikalus, toks, beje, išlieka ir iki šių dienų. Klasika!
Šiaulių policijos vadovų garbei reikia pasakyti, kad šalto dušo procedūros iškęstos kantriai, nes jau po pirmojo reportažo tapo aišku, kad įvarčiai krenta į savus vartus. Tačiau neišgirdau nė vienos užuominos – gal švelniau, gal ne viską... Po šios slaptos misijos prabėgus dešimtmečiams galiu sakyti, kad ir „Šiaulių kraštas“ truputėlį padėjo jaunai Lietuvos policijai atsikratyti sovietinės represinės struktūros tradicijų: policija lėtai, bet tapo skaidresnė, gerbtina valstybės institucija. To paties siekė ir Šiaulių policijos vadovai, laikraščiui pasiūlę tokį žurnalistinį eksperimentą.
Pirmaisiais Nepriklausomybės metais policijos, kaip ir visų jėgos struktūrų, prestižas buvo gerokai pašlijęs, ypač Šiaulių regione. Dar kartą tuo įsitikinau prieš kelias dienas pravertęs 1993 metų spalio ir lapkričio mėnesio komplektus: aras šturmuoja Kelmės policijos komisariatą ir išsiveda jo vadus, prie Latvijos sienos pareigūnai globoja spirito kontrabandą, Šiaulių rajone sulaikytas uniformuotas reketininkas... Nejauku. Kaip mes ir išgyvenome.
Pereinamojo laikotarpio Šiaulių policijos tema populiari ir paskutiniųjų metų literatūros kūriniuose apie Šiaulius. Kolegos, buvusio „Šiaulių krašto“ žurnalisto Rolando Parafinavičiaus romano „Fotografas“ herojų stebina kriminalinio pasaulio ir policijos bendradarbiavimai. Rašytojo Rimanto Kmitos pagarsėjusiame kūrinyje „Pietinia kronikas“ policijos pareigūnai kažkokie – ne tokios orientacijos, o jo naujausias romanas „Remyga“ – apskritai apie šiaulietį milicininką, virstantį... ne vilkolakiu, o policininku.
„Šiaulių kraštas“ nepiktnaudžiavo persikūnijimais, tačiau savo taupyklėje turime dar vieną įsimintiną nuotykį – žurnalistas Alvydas Januševičius, neturėdamas „stogo“, elgetavo Kryžių kalne. Skaitykite...
„Ubagų mafija“ apraizgė Kryžių kalną
Alvydas JANUŠEVIČIUS
Jei manote, kad Kryžių kalne dedasi tik šventi dalykai, klystate. „Šiaulių krašto“ žurnalistai keturis kartus padieniui važiavo į šią šventumu alsuojančią vietą, o vieną šeštadienio rytmetį – stebėjo kasdienybę prie kalno pro klajojančio muzikanto akinius.
Kelioms valandoms tapau benamiu muzikantu, kuris vieną dieną groja Kryžių kalne, o kitą – jau kitame Lietuvos gale.
Ankstų šeštadienio rytą jau sėdėjau Šiaulių dramos teatro grimerinėje.
„Pasendinti ir užklijuoti ūsus“, – paprašiau grimuotojos Irenos Ceizarienės.
Neatpažįstamai pasikeičiau, tačiau panėšėjau greičiau į Bremeno muzikantą, nei armonikos garsais praeivių širdis graudinantį vargšą.
Šeštadienio rytas. 10.30 val. Kryžių kalne jau dirba keletas elgetų. Vienas jų (vėliau paaiškės – Kryžių kalno karaliumi tituluojamas vienakojis Antanas) sėdi prie įėjimo – labiausiai matomoje vietoje.
Dar arčiau informacinės lentos atsisėdu ir aš. Paimu armoniką ir pradedu čirpinti graudžias melodijas.
Panašu, kad užėmiau strategiškai geresnę vietą nei karalius.
Ausį iškart pasiekė totoriškais keiksmais išpuošti griežti pasiūlymai dingti iš čia. Netrukus į tuščią batų dėžutę barkštelėjo pirmieji du litai.
Necenzūriniai palinkėjimai iš elgetų mano adresu nesiliovė. Netrukus viena elgetautoja atėjo į žvalgybą. Nužingsniavo paskaityti stendo, ant kurio jau kelinta diena nekaba nė vieno skelbimo. Grįždama užmetė žvilgsnį į mano dėžutę. „Keturi litai“, – atraportavo karaliui.
„Velnias, visus pinigus nuo priekio susirenka, – širdo ir keikė mane pagyvenusi elgetautoja, skaičiuodama savo uždarbį. – Tegul tas prietranka susimoka atkatą arba nyksta iš čia!“
Tačiau karalius Antanas neskubėjo daryti tvarkos, nors čirpinau jau pusantros valandos.
Kai armonika skambėjo jau pustrečios valandos, o iš batų dėžutės jau trečią kartą krapščiau stambesnes monetas, karaliui trūko kantrybė.
„Kas čia – šokių estrada? Kaip čia yra, pone mielas“, – gėdino Antanas.
„Kodėl negalima groti?“, – naiviai paklausiau.
„Su muzikom čia, taip sakant, negalima, – toliau mokė elgeta ir paaiškino, kas tokiems muzikantams gali nutikti. – Štai ir vakar buvo atvažiavusi policija. Už triukšmavimą gali nubausti.“
Sunerimau – gal policija jau pakviesta?
„Aš – ne ožys, – zonos terminais ramino karalius. – Na, daryk kaip nori. Man nerūpi. Grok, kad tik nebūtų problemų tarp mūsų ubagų. Žinai, policija...“
Elgeta Antanas policiją paminėjo ne be reikalo.
Prekeivis pasakojo, kad Kryžių kalno elgetos yra privilegijuotoji kasta, turinti galingą „stogą“ – policiją.
„Kartais vakarais elgetas į Šiaulius parveža policijos džipas, o dažniausiai – raudonas „Volvo“. Manote čia šventa vieta? Nieko panašaus. Čia kasdien vyksta baisūs dalykai. Tik mes jau pripratome, o Kryžių kalno lankytojai – nepastebi“, – atviravo prekeivis.
Lyg tyčia po šių prekybininko žodžių į Kryžių kalną įsuka policijos džipas. Palengva slenka pro prekybininkus, ir sustoja prie elgetų. Persimeta keliais žodžiais. Nejaugi pavėžės? Tačiau policininkai paspaudžia akseleratorių ir įjungia švyturėlius.
Skaičiuoju batų dėžutėje mirgančias monetas. Pro akinių kraštelį pastebiu, kaip prie Antano prisistato ant Kryžių kalno laiptų elgetavusi moteris ir įdeda jam į delną surinktus pinigus.
Duoklė? Plačiai nusišypsojęs Antanas sugrūda pinigus sau į kišenę.
Tokios neaiškios pinigų operacijos priminė ketvirtadienio vakarą, kai į Kryžių kalną vykome, norėdami išnarplioti raudonojo „Volvo“ paslaptį.
Tada ilgai laukti neteko. Prie Kryžių kalno stabtelėjo vyšninis „Volvo“. Iš jo išlipo dvi elgetos ir užėmė savo vietas.
Bandžiau kalbinti karalių. Antanas nuolankiai spaudė ranką ir pasmailino liežuvį. Tačiau plokštelė apsivertė, kai prisistačiau esąs žurnalistas. „Aš interviu tai tikrai neduosiu“, – griežtai patikino Antanas ir pareiškė žinąs savo teises.
Iki pat saulės laidos elgetos prasėdėjo savo postuose. Kai rožančiai apsunko, atriedėjo raudonasis „Volvo“, kurį vairavo barzdotas vyriškis.
Kas jis? Į šį klausimą tą vakarą atsakė Meškuičių seniūnė Jolanta Baškienė, kuriai tokia situacija atrodo normali: „Antaną prižiūri buvęs policininkas P.Š. Ryte atveža, o vakare parveža. Kai jis pradėjo rūpintis elgetomis, Kryžių kalne mažiau netvarkos“.
Seniūnė žino, kad elgeta Antanas Kryžių kalne užima vadovaujantį statusą.
...Atgrojęs tris valandas, skaičiuoju uždarbį: keturiasdešimt litų, be kelių centų latas ir devyniasdešimt eurocentų. Daugiausia aukojo pensininkai, šeimos su vaikais ir sveikatą, bet ne tikėjimą praradę žmonės.
Sutrumpintas straipsnio variantas, 2006 09 23.